16:45   KıLıÇDAROĞLU: TÜRKIYE’YI BU BATAKLıKTAN ÇıKARMAMıZ LAZıM, MILLET İTTIFAKı’YLA, ALLAH’ıN İZNI VE SIZLERIN DESTEĞIYLE TÜRKIYE’YI BU BADIREDEN ÇEKIP ÇıKARACAĞıZ   16:23   CHP’LI HAKVERDI: ALBAY KADROSUNA LISE MEZUNU BAŞHEMŞIRE GETIRILMIŞ   15:46   ROTA BUSINESS MERSIN İŞ VE EKONOMI ÖDÜLLERI GECESINDE BAŞKAN SEÇER’E ’ALTıN SPONSORLUK’ ÖDÜLÜ   15:05    EZGININ GÜNLÜĞÜ TARSUS’TA   14:49   DENIZ SALMAN "BIR AKTÖR NE YAPıYOR" ADLı OYUNUYLA ANTALYA’DAKI TIYATROSEVERLERLE BULUŞTU   13:29   MDTO VE SLOWFISH MERSIN PLATFORMU İŞ BIRLIĞINDE RENKLI ETKINLIK    11:01   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN ALACAĞı CNG’LI 100 YENI OTOBÜS İÇIN SAHA ÇALıŞMALARı TAMAMLANDı   22:25   KıLıÇDAROĞLU: ’GELIYOR GELMEKTE OLAN’   22:23   MEZITLI BELEDIYESI’NIN SU PARKıNDAN 19 BIN KIŞI YARARLANDı   22:20   MERSIN TABIP ODASı’NDAN SGK’YA SUT TEPKISI ,’SAĞLıKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMı GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERMEYE BAŞLADı’   22:11   TARSUS BELEDIYESI’NDEN ORMAN YANGıNLARıYLA MÜCADELEYE DESTEK   22:06   BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE MECLISI’NIN EYLÜL AYı 2. TOPLANTıSı YAPıLDı   22:01   MEZITLI BELEDIYESI İKINCI ÇOCUK GÜNDÜZ BAKıMEVINI AÇTı   21:55   MERSIN’DE AHILIK HAFTASı KıSıTLAMALı OLARAK KUTLANDı   21:53   ÖĞRENCILER IÇIN EŞSIZ DENEYIM ALANı , RAHMI M. KOÇ MÜZESI   21:23   MERSIN’DE ESNAF SANATKARLAR ODALARı BIRLIĞI, BAŞKAN SEÇER’I ZIYARET ETTI   20:56   BAŞKAN GÜLTAK, AKDENIZ’DE RADIKAL ÇÖZÜM, KENTSEL DÖNÜŞÜM   19:34   ALI ERBAŞ’A ’SARAY’ıN ŞEYHÜLISLAM ’ DIYEN MUHARREM İNCE, ’YAKANA TAK BIR AMPUL, ROZETI TAK SIYASET YAP’   14:44   AKBELEN ORMANı NÖBETINDE 60 GÜNÜ GERIDE BıRAKAN ÇEVRECILER ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ PANKART YAPTı , KÖYLÜ MILLETIN EFENDISIDIR   14:32   MERSIN’DE İKI YENI EĞITIM KURUMU AÇıLDı  
 
     
 
 

Gökçek’e Kötü Haber: AYM, Nazlıaka’yı Haklı Buldu


Anayasa Mahkemesi (AYM) eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in dönemin CHP Ankara Milletvekili, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın kaçak su kullandığı iddiasıyla kişisel bilgilerini paylaşması karşısında “kişisel verilerin korunması hakkının ihlal edildiğine” karar verdi.

 

Tarih : 29 Temmuz 2021 Perşembe 16:08   Okunma : 401

Anayasa Mahkemesi (AYM) eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in dönemin CHP Ankara Milletvekili, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka'nın kaçak su kullandığı iddiasıyla kişisel bilgilerini paylaşması karşısında “kişisel verilerin korunması hakkının ihlal edildiğine” karar verdi.

AYM, eski Ankara Milletvekili ve CHP Kadın kolları Genel Başkanı Nazlıaka'nın eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ile ilgili başvurusunu karara bağladı.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal medya paylaşımında; Nazlıaka’nın ailesinin kaçak su kullandığını iddia etmişti. Paylaşımda; Nazlıaka’nın ve eşinin şirketinin açık adresi, eşi ve diğer yakınlarının kimlik numaraları ile imzaları içeren genel kurul tutanağı, eşinin şirketine ait abonelik bilgileri, şirketin fotoğrafları da yer aldı.

SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMİŞ, İTİRAZLAR REDDEDİLMİŞTİ

Nazlıaka, Gökçek hakkında 5 Kasım 2015’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Gökçek’in, paylaşımıyla; “kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirme ile özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu” işlediğini iddia etti. Ancak, Gökçek hakkında soruşturma izni verilmedi. Gökçek, karara itiraz etti. Danıştay 1. Dairesi, 21 Ocak 2016’da Nazlıaka’nın itirazını reddetti. nazlıaka, Gökçek hakkında tazminat davası da açtı. Tazminat talebi de reddedildi. azlıaka’nın temyiz başvuruları da reddedildi.

Nazlıaka; tüm bu sürecin sonunda, 25 Temmuz 2018 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı.

“GÖREVİNDEN KAYNAKLI NÜFUZUNU KULLANARAK”

Nazlıaka, başvurusunda; “Kendisinin ve ailesinin kimlik bilgilerinin ve adresinin, eşinin iş yeri fotoğraflarının ve su aboneliğine ilişkin bilgilerin kişisel veri kapsamında olduğunu, belediye başkanının görevinden kaynaklı nüfuzunu kullanarak, kişisel bilgilerini kullanarak, kişisel verilerini içeren belgeleri ele geçirip kendisine karşı kullandığını ve ifşa ederek binlerce kişinin görmesini sağladığını” belirtti.

Nazlıaka, “kişisel bilgilerinin açıklanması nedeniyle özel hayata saygı hakkı kapsamında kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğinin” belirlenmesini talep etti.

Anayasa Mahkemesi, Nazlıaka’nın; “özel hayata saygı hakkı kapsamında kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının” ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, Nazlıaka’nın 20 bin TL  tazminat talebini ise reddetti. Yüksek Mahkeme’nin kararında, şu gerekçe kullanıldı:

“ÖZENLİ BİR YARGILAMA YAPILDIĞI SÖYLENEMEZ”

“Derece mahkemelerinin tarafların siyasetçi olduklarını ve mesajların eleştiri mahiyetinde olduğunu vurgulayarak davayı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiği görülmüştür.

Başvurucunun, kişisel verilerinin hangi kapsamda ve nasıl ele geçirildiğine, hangi meşru amaç doğrultusunda bu bilgilerin sosyal paylaşım sitesinde kullanıldığına ve açıklanmasının ne gibi bir kamusal amaca hizmet ettiğine ilişkin bir tartışma yapılmamıştır.

Derece mahkemelerinin özel hayata saygı kapsamında kişisel verilerin korunması hakkına yönelik anayasal güvenceleri gözeten özenli bir yargılama yaptığı ve somut olaya özgü gerekçe sunduğu söylenemez.

Açıklanan gerekçelerle uyuşmazlığı karara bağlayan derece mahkemeleri tarafından; anayasal güvenceleri gözeten, özenli bir yargılama yapılarak pozitif yükümlülüklerin yerine getirilmediği anlaşıldığından, başvurucunun kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir.”

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, CHP, KADIN, KOLLARI, GENEL, BAŞKANI, AYLİN, NAZLIAKA, AYM, MELİH, GÖKÇEK

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA