20:10   SPORCULARA 1050 ADET FORMA DAĞıTıLDı   19:45   CHP’DE 4 GÜNDE TOPLANAN IMZA SAYıSı   19:30   YEŞILBOĞAZ:“1/5000’ LIK NAZıM İMAR PLANı YENIDEN REVIZE EDILECEK”   12:44   CHP’DE KURULTAY IÇIN TOPLANAN IMZA SAYıSı BELLI OLDU   04:03   11. GÖNÜLLÜ EVI ATATÜRK MAHALLESINDE   03:33   CAMILERE HIZMET DEVAM EDIYOR    03:02   KıBRıS AÇıKLARıNDA FACIA   01:04   BÜYÜKŞEHIR’DEN 5 BIN 200 KM’LIK YOL AĞı   00:32   OHAL SAAT 24.00 ITIBARıYLA KALKTı   01:18   YEŞILBOĞAZ: BAYRAĞı DAHA İLERI TAŞıYACAĞıZ   01:09   MERSIN BAROSU İLE MESIAD ÇOCUKLAR İÇIN EL ELE VERDI   21:25   CHP’DE İKINCI GÜNDE TOPLANAN IMZA SAYıSı BELLI OLDU   15:14   ŞERIFE ARıCı YıLDıZ: "ÜLKEMIZI KAOTIK GÜNLER BEKLIYOR"   21:23   CHP’DE DEĞIŞIM VE UMUT KURULTAYı IÇIN ILK GÜN TOPLANAN IMZA SAYıSı   15:37   STAJYER AVUKATLARA TBB’DE EĞITIM   15:32   MILLETVEKILI ALI MAHIR BAŞARıR’DAN ÇOCUK GEBELIĞI HAKKıNDA SORU ÖNERGESI   15:29   OTOGAR-OTOBAN BAĞLANTı YOLU’NDA ASFALT ÇALıŞMALARı BAŞLADı   15:26   HAYVAN PARKı’NıN YENI MISAFIRLERI; LEMURLAR   15:14   YASA KABUL EDILDI: İRLANDA DÜNYADA FOSIL YAKıT YATıRıMLARıNı TAMAMEN ÇEKEN İLK ÜLKE OLDU   15:10   ETEKTEN RAHATSıZ OLAN BIR YOLCU NEDENIYLE OTOBÜS KARAKOLA ÇEKILDI  
 
     
 
 

Temiz Hava Solumak En Temel İnsan Hakkıdır


Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri olarak, bileşenleri ortak çalışması ile Mersin sonuç bildirgesini yayımladı

 

Tarih : 1 Kasım 2017 Çarşamba 18:47   Okunma : 636

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri olarak, bileşenleri Antakya Çevre Koruma Derneği, Adana Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği (ÇETKO) İskenderun Çevre Koruma Derneği, Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği
Mersin Çevre Dostları Derneği, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Osmaniye Kastabala Çevre Platformu,Tarsus Çevre Koruma Kültür Sanat Merkezi Derneği (ÇEKSAM) ortak çalışması ile Mersin sonuç bildirgesini yayımladı.

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (Daçe) Mersin Toplantısı Sonuç Bildirgesi şu şekilde;

Doğu Akdeniz bölgesinde plansız programsız işletmeye açılan Taş ve maden ocakları bölgemizde çok ciddi sorunlar yaratmaktadır. Ülkemize dayatılan kirli teknolojilerden en fazla Doğu Akdeniz bölgesi etkilenmektedir. Kirli teknolojiler olan Akkuyu Nükleer santrali, planlanan 30 adet Termik santrali ve Çimento fabrikaları kirli teknolojiler olup, bölgemizde yapımı planlanmaktadır. Kirli teknolojiler doğal sit alanlarına, ormanlık alanlarına kurulum planları yapılmaktadır. İskenderun körfezindeki  kirli teknolojinin yarattığı sanayi kirliliği dünya standartlarının çok üstündedir.

Bölgemizdeki hava kirliliği halkın sağlığı için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Türkiyede sadece  PM 10 ölçümlerinin yapıldığını, İnsan sağlığı açısından çok tehlikeli olan PM 2.5 ölçümlerinin yapılmadığını,hava kirliliğinin Akciğer kanseri ve mesane kanserinin nedeni olduğunu,kanın akışkanlığını azaltarak kalp krizi ve felç riskini arttırdığını bilim insanlarının açıklamalarından biliyoruz. ”Temiz hava solumak en temel insan hakkıdır”. ”Hava kirliliği görünmez katildir.”

Samandağ bölgesinde uygulanmak istenen kıyı kanunu kenar çizgisi orada yaşayan insanları mağdur etmektedir. Mersinde Doğal sit alanlarına ve Turizm bölgelerine Balık Çiftlikleri ve Tersane Kurulum planları yapılmaktadır. Mersinde her şiddetli yağıştan sonra derelerin üstü kapatıldığı için Sel felaketi yaşanmaktadır.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği dünyamız için çok büyük bir felakettir. Küresel ısınmada Dünyanın geri dönülmez sınırını aştığı ve 3 yıl içinde önlem alınmazsa çok büyük felaketlerin yaşanacağı bilimsel bir gerçekliktir.

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri , dağların ve yer altı sularının ekosistemini bozan Taş ve  Maden ocaklarına, bölgemizi radyasyon felaketine dönüştürecek Akkuyu Nükleer santral projesine, İnsan ve Çevre sağlığını olumsuz etkileyen,hava,toprak ve su kirliliği yaratacak ve küresel ısınmanın artmasına neden olacak  bölgemizde planlanan yeni 30 adet Termik santral projesine, Mersin ve Hatay da yeni çimento fabrikalarının kurulumuna,sularımızı özeleştirmek amacıyla kurulumu planlanan HES lere ,barajlara,doğal olmayan GDO lu ve deniz balığı yemi ile beslenen denizleri kirleten,turizmi olumsuz etkileyecek balık çiftliklerine ve taşucu tersanesine karşıdır.Bu projelerin iptal edilmesini  ve Ülkemizde Sağlık Etki Değerlendirme Kanunu ve yönetmeliklerinin acil olarak çıkarılmasını, Hava kirliliğinin önlenmesi, Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili ciddi çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz. Kirli havadan ölmek istemiyoruz

Samandağ bölgesinde uygulanmak istenen kıyı kanunu kenar çizgisinin orada yaşayan insanları mağdur etmeden uygulanmasını istiyoruz. Bölgemizde kurulan ve planlanan RES ‘lerin ormanlık ve doğal sit alanlarına kurulmasını,Yeni Torba yasasında komisyondan geçen Ormanlık sahalarda madencilik yapılmasını, Meraların talana açılmasını,Yeni Torba yasasının TBMM’ sinden geçmesini istemiyoruz.Bizler Doğamızı ranta kurban eden politikaların karşında olacağız. Yaşanabilir bir Dünya, yaşanabilir bir Ülke için kararlı mücadelemiz devam edecektir.

Sabahat ASLAN/  DAÇE ORTAK SEKRETARYASI ADINA


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinerji.com © Copyright 2017-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA