05:17   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ’İTFAIYE BILGI SISTEMI’NE GEÇIYOR   23:10   RAMIZ AKıN: İL KONGREMIZE TÜM HALKıMıZı BEKLIYORUZ   22:59   BAŞKAN SEÇER, 9 BIN YıLLıK YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜ GEZDI   22:50   BASıN MENSUPLARıMıZ, DEMOKRASI KÜLTÜRÜNÜN YERLEŞMESINE KATKı SAĞLAMAKTADıR   22:40   AKDENIZ’DE ASFALT KAPLAMA, YAMA, KALDıRıM VE KILITTAŞı ÇALıŞMALARı    22:30   TARSUS BELEDIYESI İLE MILLI EĞITIM MÜDÜRLÜĞܒNDEN ÖĞRENCILERE HAYVAN SEVGISI AŞıLAYACAK ADıM   22:20   BÜYÜKŞEHIR, YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜN KAZı BAŞKANı ISABELLA CANEVA ONURUNA VEDA ETKINLIĞI DÜZENLEDI   22:10   ‘MODA DEVLERININ EN GÖZDE ÜLKESI OLDUK’   21:59   ADNAN MENDERES BULVARı, HıZ LIMITI TEDBIRIYLE DAHA GÜVENLI OLACAK   21:50   YÖREX’TE TARSUS HUMUSU ILGI ODAĞı OLDU   21:40   MTOSB’YE ILGI ARTıYOR   21:30   MERSIN BAROSUNDA KUPA TÖRENI YAPıLDı   21:20   BAŞKAN YıLMAZ’DAN, MUHTARLAR GÜNÜNE ÖZEL BULUŞMA   21:10   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN ‘VETERANLAR NAFTALIN LIGI’ BAŞLADı   21:01   “PEMBE BILEKLIK BILEĞIMDE KONTROL ELIMDE”   14:41   FEYZIOĞLU, KÜTAHYA BELEDIYE BAŞKANı PROF. DR. IŞıK’LA GÖRÜŞTÜ   23:50   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, MUHTARLARA ÖZEL ‘TEKSIN E-MUHTARıM’ı DEVREYE SOKTU   23:40   BAŞKAN SEÇER, MUHTARLAR GÜNÜ DOLAYıSıYLA MERKEZDEDE MUHTARLARLA BULUŞTU   23:30   MESKİ, MERSIN’E DAHA TEMIZ MAHALLELER KAZANDıRMAYA DEVAM EDIYOR    23:20   KıLıÇDAROĞLU-AKŞENER GÖRÜŞMESI: ’RAHIP BRUNSON’U HATıRLATAN EYLEM VE SÖYLEMLERDEN TÜRKIYE’NIN UZAK DURMASı LAZıM’  
 
     
 
 

Mersin’de Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği, Başkan Seçer’i Ziyaret Etti


Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ve yönetim kurulu üyeleri, Ahilik Haftası dolayısıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahep Seçer’i ziyaret etti. Başkan Seçer, hayata 5 yaşında bir ahi olarak başladığını ifade ederek, “Büyüklerime saygıyı, küçüklerime sevgiyi, dürüstlüğü, kaliteli çalışmayı, disiplini ben çıraklığımda öğrendim” dedi.

 

Tarih : 15 Eylül 2021 Çarşamba 21:23   Okunma : 401

Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer ve yönetim kurulu üyeleri, Ahilik Haftası dolayısıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahep Seçer’i ziyaret etti. Başkan Seçer, hayata 5 yaşında bir ahi olarak başladığını ifade ederek, “Büyüklerime saygıyı, küçüklerime sevgiyi, dürüstlüğü, kaliteli çalışmayı, disiplini ben çıraklığımda öğrendim” dedi.

Esnafın hem ekonominin lokomotifi hem de huzurlu ve dostça bir yaşamın garantisi olduğunu vurgulayan Seçer, “Kentin Belediye Başkanı olarak en çok değer verdiğim, önem verdiğim, sosyoekonomik toplulukların başında esnaf gelmektedir” diye konuştu. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ise, ahiliğin köklü temelleri olduğunu belirterek, “Ahilik bizim bin yıllık geçmişimiz” dedi. Başkan Seçer, yılın çırağı Eren Güçlü’ye kuşak bağlayıp, plaketini ve sertifikasını verdi.

Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer ve yönetim kurulu üyeleri, bu yıl 28’incisi kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.

Ziyarette; Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer’e, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız, Mersin ESOB birlik ve oda başkanları ile yönetim kurulu üyeleri eşlik etti.

“AHİLİK, ANADOLU TOPRAKLARINA ÖZGÜ BİR KÜLTÜR"

Başkan Seçer, Ahilik Haftası’nı kutlayarak, ahilik kültürünü bilen bir coğrafyada yaşadığı için şanslı olduğunu söyledi. Seçer, “Hayata bir ahi olarak başladım. Ahilik, Anadolu topraklarına özgü bir kültür, bir yaşam biçimi, bir örgütlenme modeli. Burada, insanın iyi ahlakını tanımlarken ortaya koyacağınız kavramların hepsi var. Doğruluk, dürüstlük, yardımseverlik, hoşgörü, sevecenlik, misafirperverlik… Bütün bu ögeleri içinde barındıran bir kültürün bireyleri ahilik örgütlenmesi içerisindeki esnaflar. Ben de hayata 5 yaşında bir ahi olarak başladım. Hakikaten büyüklerime saygıyı, küçüklerime sevgiyi, dürüstlüğü, kaliteli çalışmayı, disiplini ben çıraklığımda öğrendim” dedi.

“ÇALIŞAN İNSANDAN, ÇALIŞAN TOPLUMDAN ZARAR GELMEZ”

Esnafın hem ekonominin lokomotifi hem de huzurlu ve dostça bir yaşamın garantisi olduğunu vurgulayan Seçer, 60 bine yakın iş yerinin olduğunu hatırlattı. Başkan Seçer, “Ben kentin Belediye Başkanı olarak en çok değer verdiğim, önem verdiğim, sosyoekonomik toplulukların başında esnaf gelmektedir. Hatta belki de birinci sıraya koyabileceğim esnaftır. Çalışan insandan, çalışan toplumlardan zarar gelmez. Çalışan insan, çalışan toplum huzurludur, anlayışlıdır, saygılıdır, kavga olmaz, dövüş olmaz, birbirine sinkaf olmaz. İşte bunlara tesir eden de esnafımız” dedi.

“AHİLİK BİZİM BİN YILLIK GEÇMİŞİMİZ”

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, ahilikte temel ögenin insan olduğunu dile getirerek, “Ahilik bizim bin yıllık geçmişimiz. Ahilik, zamanında Orta Asya’dan Anadolu'ya gelen Türkmenlerin burada tutunabilmeleri için bir araya gelerek oluşturdukları bir kurum. Ancak o kadar güzel, köklü temeller atmışlar ki, bakın bin yıl geçmiş biz hala Ahilik Kültürü Haftası’nı kutluyoruz. Ahilikte temel öğe insan. Amaç, insanı ele alıp, insanı hem ahlaki yönden hem dini yönden hem mesleki yönden en iyi şekilde yetiştirmek ve iyi insan olarak topluma sürebilmek” dedi.

“BELEDİYE, ESNAF DOSTU BİR BELEDİYE HALİNE GELDİ”

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise “En büyük şirketler bile esnaflıktan gelmedir. Esnaflık bir çekirdektir. Esnaf büyür, gelişir, şirketleşir, daha gelişir, holdingleşir. Türkiye çapında, dünya çapında bir kurum haline gelir. Yani her şey esnaflıkla başlar. Bu zorlu süreçte, pandemi sürecinde, Türkiye'yi, Mersin’i ayakta tutan hakikaten esnaf oldu. Teşekkür ediyoruz Başkanım. Belediye de esnaf dostu bir belediye haline geldi gerçekten” diye konuştu.

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, ESNAF, SANATKARLAR, ODALARI, BİRLİĞİ, BAŞKAN, DİNÇER, SEÇER, KIZILTAN, AHİLİK HAFTASI

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA