21:39   İYİ PARTI’DEN BURHANETTIN KOCAMAZ TEPKISI: BU DAHILI BIR OPERASYON   16:51   İHSAN GÜLTEKIN: TANZIM SATıŞ NOKTALARıNı MEZITLI’YE GETIRECEĞIZ   16:48   HAMIT TUNA; “MERSIN BIZIMLE EN ŞANSLı DÖNEMINI YAŞAYACAK”   16:42   UÇURUMUN KENARıNDA MAHSUR KALAN KEÇI KURTARıLDı   16:39   DÜNYANıN İLK KEDI MUHTARı MERSIN’DEN ÇıKTı   16:38   AŞıRı YAĞıŞ LIMON HASADıNı GECIKTIRDI   16:35   FORUM MERSIN, SEVENLERI SINEMADA BULUŞTURDU   16:01   LOJISTIK KOMITELERI ORTAK ÇALıŞMA GRUBU OLUŞTURUYOR   15:59   MERSIN ŞEHIR HASTANESI, BÖLGENIN EN ÇOK ORGAN BAĞıŞLANANı   15:57   ÇOCUKLAR, MERSIN ÜNIVERSITESI’NDE SINEMA KEYFI YAŞADı   15:55   SILIFKE’DE ÇIFTÇILERE ZEYTIN FIDANı DAĞıTıLDı   15:52   MERSIN, DAIRE SAYıSıNDA TÜRKIYE’NIN 10’UNCU BÜYÜK İLI   15:50   MERSIN’DE ÖĞRENCILER İÇIN GEZI   15:48   CUMHUR İTTIFAKı KADıNLARıNDAN BAŞKAN TOLLU’YA ZIYARET   15:46   İMZA YERINE KULLANıLAN PARAFTAKI TEHLIKE!   15:43   BELEDIYE BASKETBOL TAKıMı, ŞAMPIYONLUK KUPASıNı KALDıRDı   15:41   SURIYELI MÜLTECILERE‘HAKLARıMıZı BILIYOR MUYUZ?’ ATÖLYE ÇALıŞMASı YAPıLDı   15:39   DINÇER, “MERSIN’E İŞLETMELERÜSTÜ EĞITIM MERKEZI KURULMALı”   15:36   ’DAHA YAŞANıLıR BIR SILIFKE İÇIN BIRLIKTEYIZ’   15:34   SEÇER’DEN ANKET DEĞERLENDIRMELERI: ‘YÜZDE 13’LÜK OYU ANKET OYUNLARıYLA YÜZDE 40’LARA ÇıKARMAYA ÇALıŞıYORLAR’  
 
     
 
 

Adil Aktay: "CHP’de Örgütün İradesi, Bütün İradelerin Üstündedir"


Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay gündemdeki Olağanüstü Kurultay çağrılarıyla ilgili olarak yazılı açıklamada bulundu.

 

Tarih : 6 Temmuz 2018 Cuma 13:01   Okunma : 346

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, yazılı açıklamasında "Cumhuriyet Halk Partisi'nde örgütün iradesi, bütün iradelerin üstündedir ve çok değerlidir. Örgütümüzün iradesi,  mahallelerden başlayarak aşama aşama ortaya çıkar ve nihai olarak Kurultay'da vücut bulur.  Kurultay iradesini sürekli tartışılır halde tutmak, onu değersizleştirmek,  demokrasiyle bağdaşmadığı gibi, parti adabına da uygun değildir.

Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı bundan beş ay önce bir karar vermiş ve Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU'NU Genel Başkan olarak belirlemiştir.  Bu iradenin bugün artık  tartışılır hale geldiğini ileri sürebilmek için çok ciddi, geçerli nedenler  bulunmalıdır. Seçim sonuçlarına dair sübjektif değerlendirmeler,  Genel Başkanlık beklentileri  hiç kimseye, Kurultayımızın  beş ay önce ortaya koyduğu iradeyi sorgulama hakkı vermez.    

24 Haziran seçimlerine 600 milletvekili  ve 1 Cumhurbaşkanı adayı ile giren partimizin  elbette başarılı  ve başarısız olduğu yönler vardır.  24 Haziran'daki  yanlışlarımızı, eksiklerimizi görmek ve gerekeni yapmak mecburiyetindeyiz. Ancak bunun yolu,  başarı ve başarısızlığı tek tek kişilere atfetmek,  parti içinden suçlular bulup çıkarmak ya da kurtarıcı kahramanlar ilan etmek olamaz. Siyaseti kişiler değil, ilkeler ekseninde düşünmeye alışmak zorundayız. Başka türlü kendimizi yenileyemeyiz, geliştiremeyiz.

24 Haziran seçimleri öncesinde parti yetkili kurullarımız gerek ittifaklar,  gerekse partimizin Cumhurbaşkanı adayını belirlemek konusunda Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU'NA tam yetki vermişti. Sayın KILIÇDAROĞLU bu yetkiyle son derece önemli kararlar aldı, inisiyatifler geliştirdi.  Örneğin, partimizin Cumhurbaşkanı adayını belirledi...

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı dikkate değer bir oy oranına ulaşmışsa, bunda elbette Sayın KILIÇDAROĞLU'NUN aldığı kararların,  geliştirdiği tavırların da son derece önemli bir etkisi vardır.  Elde edilen başarıları, demokrasi adına ulaşılan kazanımları  Sayın KILIÇDAROĞLU  ile ilişkisiz gibi göstermek sağduyulu, objektif bir yaklaşım değildir.  Aynı şekilde,  başarısız kabul edilen sonuçların tek müsebbibi olarak Sayın KILIÇDAROĞLU'NU   göstermek de sağduyudan ve objektiflikten uzak bir yaklaşımdır. Bu gibi yaklaşımlarla partimizi olağanüstü bir sürece yöneltmek sorumlu bir tavır olamaz. 

Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Muharrem İnce elbette partimiz için çok önemli bir değerdir,    gönüllerimizde özel bir yere sahiptir. 20 Haziran günü, Mersin'in  Sayın Muharrem İnce'yi nasıl büyük bir sevgiyle bağrına bastığını bütün Türkiye gördü. O tarihi günün gerçekleşmesinde, o muazzam kitlenin bir araya gelmesinde Cumhuriyet Halk Partisi örgütü çok önemli bir rol üstlenmişti. Bu örgütü  bugün "KILIÇDAROĞLU mu, İnce mi" gibi kısır  bir tartışmanın içinde taraf olmaya yöneltmenin partimize de ülkemize de hiçbir yararı yoktur.  

Parti içi demokrasinin olağan süreçleri içerisinde, günü geldiğinde bir genel başkanlık yarışı elbette gerçekleşecektir. Ancak son genel başkanlık yarışının üstünden 6 ay bile geçmemişken, önümüzde çok önemli bir yerel seçimler varken, partimizin gündemi bu olamaz, olmamalı.

Nitekim,  Sayın Muharrem İNCE de bu gerçeği görmüş ve "Benim ağzımdan Kurultay kelimesini duymayacaksınız" diyerek  son derece sağduyulu bir yaklaşım sergilemişti. Bu yaklaşımı tutarlı biçimde sürdürmesi hiç kuşkusuz ona olan sevgi ve saygıyı da büyütecektir. 

Önümüzde çok önemli bir yerel seçim var. Cumhuriyet Halk Partililer kendilerine şu soruyu sormalıdırlar. Yerel dinamik ve hassasiyetlerin öne çıktığı bu seçimlere giderken acaba hangisini tartışmak daha anlamlı ve değerlidir;  Belediye başkan adaylarımızın  ön seçimle yoluyla belirlenmesi ilkesini hayata geçirmenin yollarını mı, yoksa hangi ismin Genel Başkan olacağını mı?  Bu sorunun cevabı bellidir.  Siyaseti kişiler değil, ilkeler ekseninde düşünmek zorundayız. Başka türlü kendimizi yenileyemeyiz, geliştiremeyiz.

24 Haziran seçimlerinde  arzu ettiğimiz başarıyı elde edememek hepimizi üzdü elbette ama bu üzüntüyü geçirmenin yolu,  birbirimizle uğraşmak, birbirimizle didişmek olamaz.    Partililerimizin çok büyük bir çoğunluğunun bu gerçeğin farkında olduğu ve ilkesel temelden yoksun kurultay tartışmalarını geride bırakarak,  önümüzdeki hedeflere odaklanmayı tercih ettikleri görünmektedir.  Örgütümüzün bu sağduyusunun, Cumhuriyet Halk Partisi'nin her kademedeki yöneticisi için bir rehber olacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.


Paylaş :
Etiketler :  adil aktay, chp, mersin

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA