07:59   CEZAEVINDE ‘SON’ ZIYARET: ’BERBEROĞLU GASP EDILDI’   07:41   İYİ PARTI’DE DEPREM SÜRÜYOR   09:55   ÇIFTLIK BANK SKANDALıNDA ŞOK GELIŞME   09:30   BÜYÜKŞEHIR’IN DOST ELI HER YERE UZANıYOR   09:07   MERSIN BAROSU’NDAN SAHTE AVUKATA SUÇ DUYURUSU   08:52   BARO BŞK. BILGIN YEŞILBOĞAZ: “MERSIN SÖZDE DEĞIL, ÖZDE AKDENIZ’IN İNCISI OLMALı”   07:56   MEZITLI BELEDIYESINDEN GENÇLIK MERKEZI   00:44   KıLıÇDAROĞLU: ‘KINDEN DEĞIL, HOŞGÖRÜDEN YANA OLACAĞıZ’   00:22   TÜZÜN’DEN IMZALARLA ILGILI YENI AÇıKLAMA   00:08   KıLıÇDAROĞLU’NDAN FLAŞ KURULTAY AÇıKLAMASı   23:42   İNCE: BIR ŞEY, HER ŞEYE HÂKIM OLMUŞ   09:59   VAN’DA DEPREM   09:35   ZAFERIN 44. YıLı COŞKUYLA KUTLANDı   08:55   NECATI YıLMAZ’DAN MUHARREM ERKEK’E ZOR SORULAR   22:01   CHP’DE KURULTAY RESTI   19:29   CHP’DE 5 GÜNDE TOPLANAN IMZA SAYıSı   17:57   SEBZE SERASıNDA GÖNÜLLÜ BIR BAŞKAN   17:44   CHP’LI EREN ERDEM’IN TUTUKLULUĞUNA YAPıLAN ITIRAZDA KARAR   17:22   BARO BŞK. BILGIN YEŞILBOĞAZ: “MERSIN BAROSU HALKıMıZıN UMUDUDUR”   17:15   İŞTE OHAL SONRASı YENI DÜZENLEME  
 
     
 
 

Barodan Toplu Taşıma Araçlarında İşlenen Suçlara Ekstra Ceza Talebi


Mersin Barosu Gökdelen Hizmet Birimi’nde düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Toplu taşıma araçları ve toplanma yerleri kamusal alandır. Burada işlenen suçların da ekstra cezalandırılması gerektiği yönündeyiz.” dedi.

 

Tarih : 10 Temmuz 2018 Salı 12:53   Okunma : 163

Konuşmasında baro olarak yapacakları çalışmalar ve avukatlık mesleğinin etik kuralları hakkında stajyer avukatlara bilgiler veren Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, baroların meslek odaları, vakıflar ve derneklerden çok farklı bir yapıya sahip olduğunu söyleyerek, “Avukatlık mesleğinin etik kurallarını içselleştirmediğiniz ve uygulamadığınız takdirde hukukçu olamazsınız. Adaletin üç sacayağı var. Hakim, savcı ve avukat. Biz avukatlar farklıyız. Hakim ve savcı iktidara bağlı oldukları için bağımsız olduklarından söz etmek mümkün değildir. Siz avukatlar, cübbenizi giydiğiniz zaman tamamen bağımsızsınız, sadece hukuka hizmet edersiniz” şeklinde konuştu.

“AVUKATLAR HUKUK SAVAŞÇILARIDIR”

Baroların sadece mesleki sorunların değil,  toplumsal sorunların da çözümünde aktif rol üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz,“Mesleğimizin önündeki engelleri kaldırmak için mücadele edeceğiz. Bizi toplumda ve kamuoyunda farklı bir yere koyan asıl önemli unsur; bizim yapmış olduğumuz hizmetin farkıdır. Avukatlık Kanunu’nun 76. maddesinin bizlere vermiş olduğu yetkilerle, toplumdaki her türlü hukuksuzluğa müdahale etme hakkımız vardır. Sizler hukuk savaşçılarısınız. Ezilen, mağdur edilen, şiddet gören kadının, istismara uğrayan çocukların, sesi olmayan hayvanların sesi olmak ve onların haklarını korumak zorundasınız. Çevre sorunları ile mücadele etmek zorundasınız. Avukatlık mesleğini, sadece para karşılığı yapılan bir meslek olarak görmeyin. Haksızlığa uğrayan birisini gördüğünüz zaman ücret almadan bu işi yapabilirsiniz. Özgecan Aslan davasını gönüllü takip ettik. Amacımız Türkiye’ deki tüm hâkimlere örnek olabilecek emsal bir karar çıkartmaktı. Dosyamız şu an temyizdedir. Ufak bir indirimle istediğimiz talep gerçekleşti. Toplu taşıma araçları ve toplanma yerleri kamusal yerlerdir. Burada işlenen suçların da ekstra cezalandırılması gerektiği yönündeyiz. Bu konuda hukukta bir emsal yaratacağız. Aladağ’da yanan çocukların davasını da gönüllü takip ettik. Bu tür davaları takip etmek zorundasınız. Bunlar sizin toplumsal ve hukuksal sorumluluğunuz. Barolarımız, meslektaşlarımız zaman zaman saldırıya uğruyor. Sebebine bakmadan her zaman onları savunmaya gittik. Bu tür mesleki dayanışmalara da önem vermek zorundasınız” diye konuştu.

STAJYER AVUKATLARA TBB'DE EĞİTİM

Mersin Barosu Staj eğitim merkezinde farklı bir eğitim sistemi uygulayacaklarının bilgisini veren Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Hukukun ve avukatlık mesleğinin etik kuralları ile kendi haklarınız konusunda farkındalık yaratacak eğitim vermek istiyoruz. Kendi haklarınızı bilirseniz kendinizi koruyabilirsiniz ve mesleğinizi uzun yıllar yapabilirsiniz” dedi.  Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz ayrıca, stajyer avukatların 2018 yılı içerisinde Türkiye Barolar Birliği (TBB)’nin 1 haftalık staj eğitim seminerine katılmadığını, Temmuz ayı içerisinde meslektaşlarına bu eğitim imkânını sağlamak amacıyla Mersin Barosu olarak gerekli girişimde bulunduklarının bilgisini verdi. Meslektaşlarına ‘Avukatlık İş ve Ücret Sözleşmesi‘hakkında da bilgiler veren Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, daha sonra kokteylde meslektaşlarıyla eğlendi.


Paylaş :
Etiketler :  mersin barosu, bilgin yeşilboğaz, barolar birliği

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinerji.com © Copyright 2017-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA