17:41   DIYABETLE MÜCADELE İÇIN ÖNLEMLER YAPıLDı   17:36   BAŞKAN TURGUT, NARENCIYE İŞÇILERIYLE BIR ARAYA GELDI   17:22   BAŞKAN TOLLU’DAN ÇOCUKLARA DESTEK   16:49   YEŞILBOĞAZ: "MELEKETIMIZE SAHIP ÇıKACAĞıZ"   20:57   İHRACAT DESTEK OFISLERI FIRMALARıN KıLAVUZU OLACAK   17:41   ADLIYE KORIDORUNDA CMK AVUKATıNA ŞIDDET İDDIASı   17:13   İŞÇI VE MEMURLAR ÜCRET ARTıŞı İÇIN EL ELE VERDI   17:05   ÇOCUKLAR İÇIN TRAFIK EĞITIM PARKURU   16:59   GÜLNAR-BIR DERNEĞI, BAŞKAN TURGUT’U ZIYARET ETTI   23:50   ’KIMSE YOKSA BIZ VARıZ’   17:15   MEHMET İZOL: "YAPıLAN ZAMLAR GERI ALıNMALı"   17:13   MTOSB’DEN ESKIŞEHIR’E ÇıKARTMA   16:58   TBMM’DE İNTIHAR GIRIŞIMI   15:35   SEYIR TERASı YAPıM ÇALıŞMALARı SÜRÜYOR   15:33    TÜRKIYE CHICAGO’DA GERÇEKLEŞTIRILEN ÖZEL MARKALı ÜRÜNLER FUARı’NDA    15:25   SILIFKE ANKETLERINDE CHP AÇıK ARA ÖNDE   14:01   İYI PARTI’DEN MEZITLI ATAMASı   13:56   MHP ERDEMLI KADıN KOLLARı İLK TOPLANTıSıNı GERÇEKLEŞTIRDI   13:53   AVUKATLAR KONKARDATO KOMISERLIĞI SERTIFIKASı ALDı   10:19   TARSUS YEREL SEÇIME NASıL BAKıYOR?  
 
     
 
 

Barodan Toplu Taşıma Araçlarında İşlenen Suçlara Ekstra Ceza Talebi


Mersin Barosu Gökdelen Hizmet Birimi’nde düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Toplu taşıma araçları ve toplanma yerleri kamusal alandır. Burada işlenen suçların da ekstra cezalandırılması gerektiği yönündeyiz.” dedi.

 

Tarih : 10 Temmuz 2018 Salı 12:53   Okunma : 266

Konuşmasında baro olarak yapacakları çalışmalar ve avukatlık mesleğinin etik kuralları hakkında stajyer avukatlara bilgiler veren Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, baroların meslek odaları, vakıflar ve derneklerden çok farklı bir yapıya sahip olduğunu söyleyerek, “Avukatlık mesleğinin etik kurallarını içselleştirmediğiniz ve uygulamadığınız takdirde hukukçu olamazsınız. Adaletin üç sacayağı var. Hakim, savcı ve avukat. Biz avukatlar farklıyız. Hakim ve savcı iktidara bağlı oldukları için bağımsız olduklarından söz etmek mümkün değildir. Siz avukatlar, cübbenizi giydiğiniz zaman tamamen bağımsızsınız, sadece hukuka hizmet edersiniz” şeklinde konuştu.

“AVUKATLAR HUKUK SAVAŞÇILARIDIR”

Baroların sadece mesleki sorunların değil,  toplumsal sorunların da çözümünde aktif rol üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz,“Mesleğimizin önündeki engelleri kaldırmak için mücadele edeceğiz. Bizi toplumda ve kamuoyunda farklı bir yere koyan asıl önemli unsur; bizim yapmış olduğumuz hizmetin farkıdır. Avukatlık Kanunu’nun 76. maddesinin bizlere vermiş olduğu yetkilerle, toplumdaki her türlü hukuksuzluğa müdahale etme hakkımız vardır. Sizler hukuk savaşçılarısınız. Ezilen, mağdur edilen, şiddet gören kadının, istismara uğrayan çocukların, sesi olmayan hayvanların sesi olmak ve onların haklarını korumak zorundasınız. Çevre sorunları ile mücadele etmek zorundasınız. Avukatlık mesleğini, sadece para karşılığı yapılan bir meslek olarak görmeyin. Haksızlığa uğrayan birisini gördüğünüz zaman ücret almadan bu işi yapabilirsiniz. Özgecan Aslan davasını gönüllü takip ettik. Amacımız Türkiye’ deki tüm hâkimlere örnek olabilecek emsal bir karar çıkartmaktı. Dosyamız şu an temyizdedir. Ufak bir indirimle istediğimiz talep gerçekleşti. Toplu taşıma araçları ve toplanma yerleri kamusal yerlerdir. Burada işlenen suçların da ekstra cezalandırılması gerektiği yönündeyiz. Bu konuda hukukta bir emsal yaratacağız. Aladağ’da yanan çocukların davasını da gönüllü takip ettik. Bu tür davaları takip etmek zorundasınız. Bunlar sizin toplumsal ve hukuksal sorumluluğunuz. Barolarımız, meslektaşlarımız zaman zaman saldırıya uğruyor. Sebebine bakmadan her zaman onları savunmaya gittik. Bu tür mesleki dayanışmalara da önem vermek zorundasınız” diye konuştu.

STAJYER AVUKATLARA TBB'DE EĞİTİM

Mersin Barosu Staj eğitim merkezinde farklı bir eğitim sistemi uygulayacaklarının bilgisini veren Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Hukukun ve avukatlık mesleğinin etik kuralları ile kendi haklarınız konusunda farkındalık yaratacak eğitim vermek istiyoruz. Kendi haklarınızı bilirseniz kendinizi koruyabilirsiniz ve mesleğinizi uzun yıllar yapabilirsiniz” dedi.  Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz ayrıca, stajyer avukatların 2018 yılı içerisinde Türkiye Barolar Birliği (TBB)’nin 1 haftalık staj eğitim seminerine katılmadığını, Temmuz ayı içerisinde meslektaşlarına bu eğitim imkânını sağlamak amacıyla Mersin Barosu olarak gerekli girişimde bulunduklarının bilgisini verdi. Meslektaşlarına ‘Avukatlık İş ve Ücret Sözleşmesi‘hakkında da bilgiler veren Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, daha sonra kokteylde meslektaşlarıyla eğlendi.


Paylaş :
Etiketler :  mersin barosu, bilgin yeşilboğaz, barolar birliği

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinerji.com © Copyright 2017-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA