08:04   ANKARA’DA DEPREM   01:27   BAŞKAN SEÇER İFTARıNı BOZYAZıLı HEMŞEHRILERIYLE İLE YAPTı   01:04   CHP’NIN ITIRAZı ÜZERINE KAMU GÖREVLISI OLMAYANLAR LISTEDEN ÇıKARTıLDı   23:37   BAŞKAN SEÇER BOYAZıLı MUHTARLAR İLE BIR ARAYA GELDI   23:14   ÖNCE İYI NIYET GEREK   23:04   BARO BŞK. BILGIN YEŞILBOĞAZ: “KAMUDA YAPıLAN İHRAÇLAR HUKUKI DEĞIL, SIYASIDIR”   22:52   ’YENIŞEHIR, SPORCU YETIŞTIRECEK’    22:26   BARO BŞK. BILGIN YEŞILBOĞAZ: “MAL REJIMI AILE İÇI ŞIDDETIN TEMELI GÖSTERILMEMELIDIR”   22:15   KÜÇÜK MUHAMMED’E BÜYÜKŞEHIR ULAŞTı   22:01   SADıK GÜRSOY MECLIS BAŞKANLıĞıNı DEVRALDı   22:54   İFTAR SOFRALARı BU KEZ MEZITLI’DE KURULDU BAŞKAN SEÇER, “KARDEŞÇE EKMEĞIMIZI BÖLÜŞÜYORUZ”   22:41   HACı ÖZKAN 19 MAYıS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLIK VE SPOR BAYRAMıNı KUTLADı   20:45   YEŞILBOĞAZ: “TÜRKIYE’DE YıLDA 50 BIN KIŞI TıBBI İŞLEMDEN SAKAT KALıYOR YA DA ÖLÜYOR”   15:26   CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ AV.ALİ MAHİR BAŞARIR’IN, 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI   14:01   BAŞKAN SEÇER’DEN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI   13:41   ARSLAN, "19 MAYıS BIR MILLETIN KADERININ DEĞIŞTIĞI TARIHI BIR GÜNDÜR"   13:29   BAŞKAN DINÇER’DEN 19 MAYıS KUTLAMASı   13:19   YEŞILBOĞAZ: “100 YıLLıK ÖZGÜRLÜK HALA RUHUMUZDA”   13:07   TOROSLAR’DA 19 MAYıS COŞKUSU   12:48   KÖY ENSTITÜLERI MUTLU YAŞAM KÖYÜ OLARAK DÖNÜYOR  
 
     
 
 

“Hukuk Güvenliği Ve Hukuk Barışı Sağlanmalıdır” “Böyle Gelmiş, Böyle Gitmesin”


Hukuk fakültelerinden mezun olup avukatlık stajına başlayacak olan 11 stajyer avukat, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı makamında ziyaret etti. Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz staj öncesi ziyarette bulunan meslektaşlarına, baronun faaliyetleri hakkında bilgiler vererek, mesleki tavsiyelerde bulundu.

 

Tarih : 18 Ağustos 2018 Cumartesi 07:28   Okunma : 425

Hukukun ciddi anlamda yara aldığını belirten Mersin Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Ülkedeki hukuk sistemini ayakta tutan sadece avukatlardır. Bağımsız ve tarafsız yargıyı savunacak kişiler sadece avukatlardır. Keşke hâkim ve savcılarımız da devlet memuru zihniyetinden kurtulup, gerçek anlamda sadece hukuka biat etseler, hukukun üstünlüğüne inansalar işimiz çok daha kolay olacak. Ama böyle bir yara aldık, umarım bundan bir an önce kurtuluruz. Hukuk güvenliği verilmiş olsaydı, ülkemiz bu hale gelmezdi. Ülkemizde yaşamış olduğumuz krizin en temel sebebi de budur. Hukuk güvenliğini, hukuk barışını sağlamazsanız, adaleti destur edinmezseniz, bu sorunlarla her zaman karşılaşırsınız. Kimseye biat etmeyin. Pusulanız adalet, hukuk ve vicdanınız olsun” diye konuştu.

Konuşmasında, iyi birer hukukçu olarak yetişmeleri için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ifade eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Staj eğitimlerinizde sizlere maksimum fayda vermek için çabalayacağız. Bunun için staj eğitiminde değişiklik yapacağız. Kendi haklarınız dâhil olmak üzere, insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, çevre hakları ve hayvan haklarını; kısacası haklara bakış açınızı öğreteceğiz. Sizlere teorik değil, pratikte eğitim vereceğiz” diye konuştu.

“AMACIMIZ MAĞDURA GERÇEK ANLAMDA YARDIM ETMEK”

CMK’daki görevlendirmelerde genç avukatlara ayrımcılık yapacaklarını ve çok yakında uygulamaya koyacaklarının bilgisini veren Mersin Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Amacımız CMK’dan size daha fazla görevlendirme vermek ve bu vesileyle, mesleğe yeni başlamanız sebebiyle maddi anlamda kendinizi iyileştirebilme imkânı bulmanızı sağlamaktır. Öncelikle ihtiyacı olan meslektaşlarımızın CMK’dan faydalanmasını sağlamak istiyorum. CMK’dansizin ilk can suyu vereceğiz. Meslekte 5 yılın üstündeki avukatlarımızdan bu konuda ricada bulunacağız. Mülteci hukuku ile ilgili eğitim vereceğiz. Bu eğitimi alan avukatlarımızı adli yardımda görevlendireceğiz. Çocuk hakları ve istismarı konusunda sertifika almış avukatlarımız CMK’da ayrıştırmayla karşılaşacaklar. CMK’da çocuk suçları ve mağdurlarla ilgili konularda, sadece bu eğitimi ve sertifikayı almış avukatlarımız görevlendirilecek. Asıl amacımız, mağdura gerçek anlamda yardım etmek ve bunu sizler sağlayacaksınız. Bu ciddi bir görevdir. Çocuklar, geleceğe dönük yatırım yapmamız gereken bireylerdir.

“MERSİN BAROSU KÜLTÜR OCAĞIDIR”

Avukatın öncelikle, kendisini korumasını, haklarını ve görevlerini bilmesi gerektiğini söyleyen Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Bütün gayretimiz hukuk etiğini öğrenmenizi sağlamaktır. Birçok meslektaşımız, mesleğin etik kurallarını bilmediği için hakkında şikâyetler geliyor ve onları disipline sevk etmek zorunda kalıyoruz. Mesleğin etik kuralarını bilirseniz, ileride yaşayabileceğiniz büyük mağduriyetlerin önüne geçmiş olursunuz. Mersin Barosu bir kültür ocağıdır. Baromuzun tüm seminer ve panellerine mutlaka katılın. 8 Eylül 2018 tarihinde Mersin Barosu tarafından düzenlenecek olan ‘Avukatın Hukuki ve Cezai Sorumluluğu’ konulu seminere de katılmanızı tavsiye ediyorum. Türkiye Barolar Birliği’nin Eğitim Merkezi’nde eğitim almanızı sağlayacağız. Bu tür eğitimleri önemsiyoruz. Hukukun ve adaletin tecelli etmesi bize yardımcı olmalısınız. Olaylara objektif bakmalısınız. Her zaman öncelikle hukuku ön plana çıkarın. ‘Böyle gelmiş, böyle gidecek’ şeklinde düşünmeyin. Her türlü hak ihlalinde ilk önce siz müdahale etmek zorundasınız” ifadesini kullandı.

“GENÇ AVUKATLAR MECLİSİ SESİNİZ, SOLUĞUNUZ OLACAK”

Genç Avukatlar Meclisi’nin, baro ve mesleksel faaliyetlerinde genç avukatların kendilerini ifade edebileceği bir platform olacağını ve bu mecliste stajyer avukatların da yer almasını sağlayacağını belirten Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Stajyer avukatların da genç avukatlar meclisinde yer alabilmesi için, Ekim ayında yapılacak olan Mersin Barosu Genel Kurulu’na bu projemi sunacağım. Kabul edilirse, stajyer avukatlarımız ve meslekte 5 yıla kadar olan avukatlarımızla birlikte meclis kuracağız. Bu sizlerin sesi, soluğu olacak. Tüm sorunlarınızı tartışıp, olgunlaştırıp, projelendirip meclis aracılığı il bize sunacaksınız. Bu hem kendinizi daha rahat ifade edebilmenizi sağlayacak, hem de idari mekanizmasını öğrenmiş olacaksınız”şeklinde konuştu.


Paylaş :
Etiketler :  mersin barosu, bilgin yeşilboğaz, barolar birliği

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA