08:04   ANKARA’DA DEPREM   01:27   BAŞKAN SEÇER İFTARıNı BOZYAZıLı HEMŞEHRILERIYLE İLE YAPTı   01:04   CHP’NIN ITIRAZı ÜZERINE KAMU GÖREVLISI OLMAYANLAR LISTEDEN ÇıKARTıLDı   23:37   BAŞKAN SEÇER BOYAZıLı MUHTARLAR İLE BIR ARAYA GELDI   23:14   ÖNCE İYI NIYET GEREK   23:04   BARO BŞK. BILGIN YEŞILBOĞAZ: “KAMUDA YAPıLAN İHRAÇLAR HUKUKI DEĞIL, SIYASIDIR”   22:52   ’YENIŞEHIR, SPORCU YETIŞTIRECEK’    22:26   BARO BŞK. BILGIN YEŞILBOĞAZ: “MAL REJIMI AILE İÇI ŞIDDETIN TEMELI GÖSTERILMEMELIDIR”   22:15   KÜÇÜK MUHAMMED’E BÜYÜKŞEHIR ULAŞTı   22:01   SADıK GÜRSOY MECLIS BAŞKANLıĞıNı DEVRALDı   22:54   İFTAR SOFRALARı BU KEZ MEZITLI’DE KURULDU BAŞKAN SEÇER, “KARDEŞÇE EKMEĞIMIZI BÖLÜŞÜYORUZ”   22:41   HACı ÖZKAN 19 MAYıS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLIK VE SPOR BAYRAMıNı KUTLADı   20:45   YEŞILBOĞAZ: “TÜRKIYE’DE YıLDA 50 BIN KIŞI TıBBI İŞLEMDEN SAKAT KALıYOR YA DA ÖLÜYOR”   15:26   CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ AV.ALİ MAHİR BAŞARIR’IN, 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI   14:01   BAŞKAN SEÇER’DEN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI   13:41   ARSLAN, "19 MAYıS BIR MILLETIN KADERININ DEĞIŞTIĞI TARIHI BIR GÜNDÜR"   13:29   BAŞKAN DINÇER’DEN 19 MAYıS KUTLAMASı   13:19   YEŞILBOĞAZ: “100 YıLLıK ÖZGÜRLÜK HALA RUHUMUZDA”   13:07   TOROSLAR’DA 19 MAYıS COŞKUSU   12:48   KÖY ENSTITÜLERI MUTLU YAŞAM KÖYÜ OLARAK DÖNÜYOR  
 
     
 
 

"Kentlerin Yönetiminde Kadının Mührü Olacak"


Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Kadın Kolları İl Başkanı Pakize Esen, Cumhuriyet Halk Partisi İl Binası’nda partili kadınlar ile bir araya gelerek, 2019 Yerel Seçimleri için "Kadın Adayları Bilgilendirme" Toplantısı gerçekleştirdi.

 

Tarih : 12 Ekim 2018 Cuma 23:50   Okunma : 762

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Kadın Kolları İl Başkanı Pakize Esen gerçekleştirdiği toplantısında, "Bilindiği üzere 4 ay önce genel seçimleri yaşadık, nüfusun yüzde 50'sini, seçmelerin ise yüzde 51'ini oluşturan kadınlar olarak milletvekilliği listelerinde sadece yüzde 22 oranında yer bulabildik. Bu sonuç bizlere bu dönemde de her konuda olduğu gibi Mecliste de kadınlar hakkındaki kararları yine ereklerin vereceğini göstermektedir." şeklinde konuştu.

"YASALARLA VERİLMİŞ OLAN EŞİTLİĞE, UYGULAMADA PEK RASTLANILMADIĞI BİR SİSTEMİN İÇİNDEYİZ"

Açık gibi görünen siyasal hakların, uygulamada kadınların pek çoğuna açık olmadığı, yasalarla verilmiş olan eşitliğe, uygulamada pek rastlanmadığı bir sistem içinde olunduğu söyleyen Pakize Esen," Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak; erkek egemen siyasi yapıdan dolayı temsiliyetteki eşitlik için verdiğimiz ciddi mücadeleye rağmen, çok başarılı olduğumuz söylenemez. Ülkemizde toplumsal ve politik eşitlikte gerçek anlamda bir özgürlükten bahsetmek mümkün değildir. Oysa bir toplumda demokrasi anlayışının gelişebilmesi ve söz hakkı elde edebilmesi için kadınların karar mekanizmalarında eşit temsil ediyor olmaları gerekmektedir." şeklinde konuştu.

"PARTİMİZİ İKTİDARA TAŞIYACAK YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK"

"Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi bir amaca doğru yürürken, kişisel düşünce ve çıkarları bir tarafa bırakarak, ele ele vermek icap eder; başarının sırrı budur." şeklinde konuşan Esen, "Bizler bu şiar ile birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'ni iktidara taşıyacak fikir ve öneriler ile yol haritamızı belirledik" diyerek, Cumhuriyet Halk "Partisi'nde siyaset yapmak isteyen partililer için, Genel Merkez'den gönderilen yerel yönetimler seçimlerinde aday adayı başvuruları hakkındaki bilgi ve genelgeleri paylaştı.

Genelge şu şekilde:

2972 sayılı kanun uyarınca 2019 yılı yerel yönetimler seçimi başlangıç tarihi 1 Ocak 2019, oy verme süreci 31 Mart 2019'dur. Yerel Yönetimler seçimine etkin ve verimli bir şekilde hazırlanmak amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanlıkları, İl, ilçe ve belde belediye başkanlıkları, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için aday belirleme hazırlıklarının YSK uyarınca beklemeden başlatılması partimiz için öngörülmüştür.

Aday Adayının başvuru tarihi 1.10.2018 ile 19.10.2018 tarihleri arasındadır.  İl ve ilçe başkanlıklarımızın bu tarihler arasında hafta içi açık bulundurulacağı duyurulur.

İstifalar hakkında:

 • Aday adayı olma isteyen il ve ilçe belde başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin 1.10.2018 tarihinden 12.10.2018 saat 17.00'a kadar görevlerinden istifa etmeleri gerekmektedir.
 • Milletvekillikleri, belediye başkanlıkları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve muhtarlığın adaylık için istifa etmeleri zorunlu değildir.
 • İstifa dilekçelerini belde başkanı ve yöneticileri ilçe başkanlığına, ilçe başkanı ve yöneticileri il başkanlığına, il başkanı ve yöneticileri ise Genel Merkez'e bildirmek zorundadır.
 • Aday adayı olacak veya aday gösterecek kamu görevlileri bu şartlara tabii olmayıp, onlar için bu genelgelerin hükümleri uygulanamaz.

İstenilecek belgeler:

 • Adaylık başvuru belgesi,
 • Nüfus cüzdanının onaylı örneği veya nüfus kayıt belgesi,
 • Öğrenim durumunu gösterir onaylı belge,
 • Askerlik durumu belgesi, adli sicil belgesi,
 • İki adet fotoğraf, ödenti makbuzu,
 • İl, ilçe veya belde başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinden istifaya ilişkin belge
 •  Engelli adayların yüzde kırk ve daha fazla engelli olduğunu gösterir sağlık kurulu raporu ya da engelli kartı örneği,
 • Adayın şehit yakını ya da gazi olduğunu gösterir belge

Genelgeyi okuyan Pakize Esen şehit yakını, gazi, engelli adaylardan herhangi bir başvuru ücreti talep edilmeyeceğini ve CHP Kadın ve Gençlik kollarında da adaylık ücretlerde yüzde 50 indirim yapılacağını belirtti.

"DAHA AYDNLIK, YAŞANABİLİR BİR KENT İÇİN ADAYIZ"

Kadın Kolları Genel Başkanımız Sayın Fatma Köse'nin de belirttiği gibi "Bu ülkenin kadın sağduyusuna ihtiyacı var", "Yerelden başlayarak temsiliyette eşitliği sağlayacağız. Temsilde adalet yoksa toplumsal adaletten bahsedemeyiz." diyen Pakize Esen, "Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Kadın kolları olarak 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel yönetimler seçimlerinde sadece kadın elinin değil, yüreğinin de değdiği daha aydınlık, insanca yaşanabilir kentlerin yönetimlerine talip olup, "KADININ MÜHRÜ VAR "diyoruz. Bu mücadelede kadın birlikteliğinin gücüne inanıyor bu mühre ortak olmak isteyen tüm kadın yoldaşlarımızı Cumhuriyet Halk Partisi'nde birlikte siyaset yapmaya davet ediyoruz." ifadelerinde bulunduktan sonra Akdeniz Belediye Meclis Üyeliğine aday olduğunu açıkladıktan sonra konuşmasını sonlandırdı.


Paylaş :
Etiketler :  CHP, MERSİN İL KADIN KOLLARI, PAKİZE ESEN

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
 • Bu Ay
 • Bu Hafta
 • Dün
 • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA