16:37   SEVGININ ÜLKESI, DILI YOK    15:53   TARSUS’TA MOTOSIKLET KAZASıNDA AĞıR YARALANAN GENÇ HAYATıNı KAYBETTI   15:51   ÇAMLıYAYLA’DA 5. İĞNE OYASı FESTIVALI YARıN BAŞLıYOR   15:50   BAĞıMLıLıKLA MÜCADELE İL KOORDINASYON KURULU, VALI SU BAŞKANLıĞıNDA TOPLANDı   15:49   SOLI POMPEIOPOLIS 2019 KAZı ÇALıŞMALARı SONA ERDI   15:47   BEDENSEL ENGELLILER ATLETIZM MILLI TAKıMı’NDA HEDEF OLIMPIYATLARDA MADALYA KAZANMAK   15:45   OTOMOBIL, SU TANKERINE ÇARPTı: 1 YARALı   15:44   TOROSLAR’DA ZAFER BAYRAMı HAZıRLıKLARı   15:43   GÖKÇEBELEN ŞANTIYESI’NDE YANGıN TATBIKATı YAPıLDı   15:41   MESKI’DEN BÜYÜK KÖSEBALCı MAHALLESI’NDEKI SU KESINTISIYLE İLGILI AÇıKLAMA   15:39   BÜYÜKŞEHIR YENI SESLER ARıYOR   15:38   TOROSLAR GENÇLIK ÖRGÜTÜ DANıŞMA KURULU’NA RENK KATTı   14:34   CHP TOROSLAR DANıŞMA KURULU TOPLANTıSı   12:48   SILIFKE’DE İMAMUŞAKLıLAR KıRTıL DAĞıNDA YÖRÜK ŞENLIĞI DÜZENLEDI   12:46   TARSUS’TA GAZETECIYE SILAHLı SALDıRı   12:43   DENIZDE BULUNAN CESEDIN KAYıP KADıNA AIT OLDUĞU ORTAYA ÇıKTı   12:41   MERSIN’DEKI BANKACı CINAYETINDE KAN DONDURAN DETAYLAR   12:37   GÖLGESI İÇIN DIKTIĞI AĞAÇTAN 40 BIN TL KAZANDı   12:33   YENIŞEHIR BELEDIYESI, ÇOCUK TIYATROSUNU MAHALLELERE TAŞıYOR   12:31   BAŞBAKAN TATAR, “BIZ, TÜRK MILLETININ EVLATLARıYıZ”  
 
     
 
 


“Mersin Limonata Festivali” Komitesi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. Önümüzdeki yılın Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanan festivale destek vereceğini dile getiren Başkan Seçer, Mersin’e yakışır, modern ve çağdaş etkinliklerin her zaman içinde olacaklarını ifade etti.

 

Tarih : 13 Temmuz 2019 Cumartesi 12:46   Okunma : 230

Büyükşehir Belediyesi, “Mersin Limonata Festivali”ne destek olacak. Mersin Limonata Festivali” Komitesi, 2020 yılının Nisan Ayı'nda gerçekleştirilmesi planlanan festivale destek istemek için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve Mersin Limonata Festivali Komite Başkanı Prof. Dr. Kemal Bilir, Mersin Baro Başkanı ve aynı zamanda Mersin Limonata Festivali Komite Başkan Yardımcısı Bilgin Yeşilboğaz,  festivalin Koordinatörü, gazeteci  Fatih Alkar ve komite üyeleri yer aldı.

Ziyarette “Mersin Limonata Festivali” komite üyeleri, Başkan Seçer’den destek talebinde bulundu. Başkan Seçer de Mersin’i bir festival şehri haline getirmek istediklerini belirterek, festivale destek vereceklerini vurguladı. Türkiye'nin, hatta Avrupa'nın konuşacağı festivalleri hayata geçirmek istediklerini belirten Başkan Seçer, önemli bir narenciye üretim merkezi olan ve limonun yüzde 70'inin üretildiği Mersin'de böyle bir festivalin yapılmasına sıcak baktıklarını söyledi. Seçer, ayrıca Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan bir personeli de festival komitesine destek vermesi için görevlendirdi.

“BİZ İSTİYORUZ Kİ MERSİN BİR FESTİVAL KENTİ HALİNE GELSİN”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, kentte etkin festivallerin yapılması gerektiğinden söz ederek, “Biz istiyoruz ki Mersin bir festival kenti haline gelsin. Ama bu demek değildir ki her aklımıza gelen temada, iyi düşünülmeden, hesap edilmeden, el yordamıyla bir şeyler yapalım. Ben istiyorum ki festival yapalım, az sayıda yapalım, ama etkin festivaller yapalım. Bunların tanıtımını doğru yapalım, altını iyi dolduralım. Temel amaç burada, bir kentin tanıtımına katkı sunmak” dedi.

“AVRUPA’NIN KONUŞTUĞU ÇOK DAHA BÜYÜK FESTİVALLER HALİNE GETİRMENİZ MÜMKÜN”

Festivalde önemli olanın, kentin tanıtımı kadar insanları çekmek ve o etkinliğe getirmek olduğundan da söz eden Başkan Seçer, “Bunun için de kullanacağınız temalar önemli. Cazip olmalı. Burada sağlayacağınız etkinlikler son derece önemli. İnsanlar buraya gelmeli. Sonuç olarak da etkin, Türkiye’nin konuştuğu belki de Avrupa’nın konuştuğu çok daha büyük festivaller, artık rüştünü ispatlamış, dünyanın konuştuğu festivaller haline getirmeniz mümkün. Bu seçtiğiniz tema Mersin’e uygun bir tema. Burası önemli bir narenciye üretim merkezi. İyi bir seçim diye düşünüyorum tema olarak. Bunun içini doldurmak komitenin, sizlerin görevi. Önemli olan bizim bu işin neresinde olacağımız” diye konuştu.

“FESTİVAL TADINDA BİR FESTİVALİN İÇERİSİNDE OLMAK İSTERİZ”

Sıkıntıların olduğu ya da iyi çalışılmamış, konusuna hakim ve yetkin olmayan insanların hazırladıkları festivallerin kaynak israfından başka bir şey olmadığını vurgulayan Seçer, her kaynağı çok değerli bildiklerini ve belediye olarak çok rasyonel kullanmak istediklerinin altını çizdi. Başkan Seçer,“Hakikaten festival tadında bir festivalin içerisinde olmak isteriz. Uygun olan her türlü bu tip etki getirecek festivallere ya da etkinliklere biz destek oluruz. Bu noktada da biz bir temsilci verebiliriz. Bunu yapacaksak zaten Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde yapabiliriz. Arkadaşlarımız ile bir çalışma olabilir. Biz de elimizi taşın altına koyalım ama bazı beklentilerimiz olacak belediye olarak. Bu işin içinde olma, halkın bunu bilmesi, görmesi, takdir etmesi de bizim için önemlidir. Çünkü sonuç almamız önemlidir. Bunlar hesaplanır. Herkes üzerine düşeni yapar. Biz uygun gördük, üzerimize düşen budur ve bunu yapacağız dediğimiz zaman bunu hakkıyla ve edebiyle yaparız. Onda kimsenin bir endişesi olmasın” dedi.

“Müzik, eğlence olsun, biz her türlü imkânı sağlarız”

Başkan Seçer, Mersin Limonata Festivali’nin sürdürülebilir olmasının da önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bizden yana buradan rahat çıkın ama yeter ki ayakları yere basan, daha sonra da sürdürülebilir olsun. Çünkü bu işler bir yıllık olmuyor. Emekleme süreci vardır. Belki bu yıl aksaklıklar olur, gelecek yıllarda biraz daha derken kadro da zenginleşir. Kentin inanacağı bir festival olması lazım. Böylece çok daha fazla destek alırsınız. Cıvıl cıvıl bir festival olsun. Müzik eğlence olsun, biz her türlü imkânı sağlarız. Mersin çağdaş bir kent, modern bir kent. Deniz kenti, doğa kenti, kültür kenti, medeniyet kenti, her şey var burada. Buna uygun bir şey olmalı. Gelecek olan insan müzik dinleyecek, içki içecek, eğlenecek, bağırarak şarkı söyleyecek. Özgürce sokakta gecenin bir yarısına kadar dolaşacak. Kalacak yeri olacak, para harcayacak. Bakış açısı hayatta bu. Nisan ayı uzun gibi görünse de bu tip hazırlıklar için aslında kısa sayılmaz ama 9 ay süratle geçer. İyi çalışılırsa ben olabileceğini düşünüyorum. Kurumları da katmak gerekir. Bir temsilci verelim. Daire Başkanımızla da görüşün. Bilgim dâhilinde eğer uygunsa sizin için de, çalışmaları beraber yürütün biz de katkı yapacağız, olanaklarımızdan faydalandıracağız. Yeter ki sonuç alalım. Biz hem orada sonuç almak isteyeceğiz.”

PROF. DR. BİLİR: “BİR MERSİN LİMONATASI NEDEN YOK DEDİK”

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve Mersin Limonata Festivali Komite Başkanı Prof. Dr. Kemal Bilir, Mersin’in birçok cari ürününün katma değer ile Türkiye’ye kazandırılmadığından söz ederek, “Esasen kalkınma tarımdan başlar. Yani tarım endüstrisi çok önemli. Burada da Fatih Bey’in ‘Bir Mersin limonatası neden yok?’ sorusunu ısrarla sormasının beraberinde de bir Mersin limonatası ürünü de gerçekleştirildi. Aksaray’da üretiliyor şu an için ama Bursa’da bu kadar güçlü bir limonata bankası varken, limonun yüzde 70’ini üreten Mersin’de bu ürüne dayalı katma değerli ürünlerin olmaması gerçekten bir sorun. Bu anlamda da belki yapılabilecek ve alınacak çok ciddi yollar var. Beraberinde de bunu bir festivale dönüştürebilir miyiz tartışmaları da yaptık. En sonunda da bunu bir Limonata Festivali olarak tanımladık” dedi.

Yaklaşık 2 aydır sivil toplum örgütleri ile görüştüklerini ve festivalin tanıtılması için, bugüne kadar ziyaret ettikleri tüm sivil toplum örgütlerinin çok büyük destek verdiklerini dile getiren Prof. Dr. Bilir, “Buradan onlara da çok teşekkür ediyorum. Onlardan aldığımız moralle en son belediye başkanımıza gelelim, projeyi ona da anlatalım ve onun da desteğini alırsak inşallah hayata geçiririz diye planlıyorduk. Eğer desteğiniz de olursa önümüzdeki yılın Nisan Ayı’nda ilk defa çok kapsamlı, çok katmanlı, içerisinde bir Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek dünyanın en büyük limonatası yaklaşık 16 tonluk bir limonatadan bahsediyoruz. Geçen yıl benzer bir rekoru Ankara’da baklava ile kırdılar. Dünyada trend oldu. Yapacağımız festival de Mersin’in ögelerini içinde barındırsın istiyoruz. Şehrin hareketsizliğini ve ticareten geri kalmışlığını ortadan kaldırabilecek bir festivale dönüştürebiliriz diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Ziyaretin ardından festival komitesi tarafından Başkan Seçer’e ‘Mersin Limonata Festivali’ yazılı tişört, şapka ve plaket hediye edildi.


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA