08:26   KıLıÇDAROĞLU: KIMSE MEMLEKETI SAHIPSIZ GÖRMESIN, BU MEMLEKETIN ASıL SAHIBI SESSIZ ÇOĞUNLUKTUR   03:54   MERSIN VALILIĞI, AKKUYU NGS’DA YAŞANAN PATLAMA HAKKıNDA INCELEME BAŞLATTı   03:12   MERSIN’DE İL AFET RISK AZALTMA PLANı HAZıRLıK ÇALıŞMALARı BAŞLADı   03:03   MERSIN SU SPORLARı VE YAŞAM MERKEZI HAYATA GEÇIYOR   00:06   YENIŞEHIR’DE IBADETHANELER VE ASM’LER DEZENFEKTE EDILIYOR   22:48   DEV ÇıNAR RÜZGARA DAYANAMADı   21:57   MERSIN’DE KıRSAL KALKıNMAYA 76,7 MILYON TL HIBE SAĞLANDı   21:50   FEYZIOĞLU’NDAN ADLI YARGıDA ZIYARETLER   20:45   VM MEDICAL PARK MERSIN HASTANESI ÇALıŞANLARı AŞı OLUYOR   20:28   MERSIN MODEL FABRIKA’DA HEDEF KARANLıK FABRIKALAR   19:40   BELEDIYE PERSONELI, BAŞKAN YıLMAZ’ı ALKıŞLARLA KARŞıLADı   18:36   BÜYÜKŞEHIR’DEN KıR DÜĞÜNÜ İÇIN DENIZE NAZıR ‘NIKÂH SALONU’   18:15   BAŞKAN GÜLTAK, BIR GÜNDE 5 MAHALLEYI ZIYARET ETTI   18:02   ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMI EĞITIMLERI AILELERI MUTLU EDIYOR   17:18   OLTASıNA MARTı TAKıLDı, NE YAPACAĞıNı ŞAŞıRDı   16:58   SILIFKE’NIN BISIKLET VE MOTOSIKLET MÜZESI   16:53   YOĞUN KAR YAĞıŞı SEBEBIYLE MAHSUR KALAN 10 TıR KURTARıLDı   13:05   MERSIN BÜYÜKŞEHIR KıŞ ŞARTLARıNDA MERKEZLE BAĞı KOPAN GÖKTEPE AILESININ YOL SORUNUNU ÇÖZDÜ   12:44   “MOBIL RAM ILE ENGELLERI YOK EDIYORLAR”   12:34   İZOCAM’DA ÜST DÜZEY ATAMA  
 
     
 
 

Esob Başkanı Dinçer, Ahilik Kültürü Haftası Dolayısıyla Başkan Seçer’i Ziyaret Etti


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu yıl Mersin’de 26.’sı gerçekleştirilecek olan ‘Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Töreni’ öncesinde, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız ve ESOB yönetim kurulu üyelerini makamında ağırladı.

 

Tarih : 17 Eylül 2019 Salı 15:41   Okunma : 376

Mersin’de bu yıl 26.’sı gerçekleştirilecek olan ‘Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Töreni’ öncesinde, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız ve ESOB yönetim kurulu üyeleri Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. 

Dinçer, 18 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan kutlama programına Başkan Seçer’i davet etti ve Seçer de programa katılacağının bilgisini verdi. 

BAŞKAN SEÇER: “AHİLİK, BU KADİM TOPRAKLARA AİT BİR KÜLTÜREL BİRİKİM”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ahilik kültürüyle büyüdüklerini ifade ederek, “Ahilik kültürü çok eskiye dayanıyor ve bu kadim topraklara ait bir kültürel birikim. Aslında yakın tarihe kadar da bu kültür, bu gelenek daha çok yaşanabiliyordu. Biz bu kültürle büyüdük. Benim hayatımda derin tesiri vardır” dedi.

“USTAMIZDAN O AHLAKI, O TERBİYEYİ ÖĞRENDİK”

Küçük yaşta bir ustanın yanına çırak olarak gidip, 5 yaşında kunduracı çıraklığına başladığını anlatan ve kendi yaşamından örnekler veren Seçer, “Gittik, ustamızdan o ahlakı, o terbiyeyi öğrendik. Ustamız dürüstse biz de dürüst olduk, ustamız yalancı bir adamsa, insanlara nezaketsizse biz de nezaketsiz bir adam olduk. Bir kalfam vardı, çok severdim, beni konserlere götürürdü. Erkek kardeşime onun ismini vermiştim. Şimdi de oğlumun ismi; Uğur. Böyle bir şey. Bu gelenek hakikaten böyle. O baban gibi oluyor, çalıştığın insanlar abin gibi oluyor. Benim ilk ustam annemin dayısıdır. Hala her bayram mutlaka giderim, yoksa telefonla ararım. Böyle bir gelenek” şeklinde konuştu.

“BİZİM YOLUMUZ BELLİ. YOLUMUZ BU MEMLEKETE GÜZEL ŞEYLER YAPMAK”

Ahilik Haftası’nın felsefi ve manevi yönünün yanı sıra, esnafın yaşamış olduğu sıkıntılara da eğildiklerini ve bu konuda merkezi yönetime düşen görevleri aktaran Seçer, “Esnafımız önemli. Güncel sorunlarımız da var. İşin felsefî, manevi yönünden ziyade bir de maddi durumu var. Günümüzde esnafın yaşadığı sıkıntılar, zorluklar var. Burada merkezi yönetimin görevleri, benim görevlerim var. Ben çok önemsiyorum. Bunu sürekli söylüyorum. Hepinizi seviyorum. Esnaf, emeği, alın terini, ekmeği, namusu, şerefi, dürüstlüğü, saygıyı bilen bir zümredir. Sabah kalkıyor, Ya Allah, Ya Bismillah diyor, dükkanını açıyor, rızkına geliyor. Bunlar çok önemli. Ben de esnaflığı bildiğim, arasta çocuğu olduğum için keyif alıyorum. Sizlere hizmet etmek benim için çok güzel bir durum. Bizim yolumuz belli. Yolumuz bu memlekete hakikaten güzel şeyler yapmak, güzel anılmak. Etkinlikte olacağım. Orada da değerlendirmeler yapacağım. Hizmetlerimiz, beklentiler, verdiğimiz sözler var. İşte o çalışmaları aktaracağız. Yarın beraber olacağız” diye belirtti.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ise Ahilik Haftası ile ilgili Başkan Seçer’e bilgi vererek, “Teşkilatımızın 12. ve 13. yüzyıllardan başlayıp günümüze kadar gelen, insanı ele alıp, hem sanatıyla, hem ahlakıyla, hem ticaretiyle yetiştiren bir teşkilatın kıvılcımının yakıldığı günden bugüne, o kültürü gelecek nesillere aktarabilmek. Buradaki hedefimiz bu. Bizim bu kültürü sürekli gündemde tutmamızın amacı, insanın iyi meziyetlerinin, sanatının, ahlakının ortaya çıkarılması, ticari hayatta bir nebze de olsa dikkat çekmesi. Gelecek nesillere en azından bu kültürü biraz aktarabilmek amacıyla sizlerin de büyük destekleriyle bu haftayı sürekli kutlamaya çalışıp, bu güzel değerleri gündemde tutmaya çalışıyoruz. Bu güzel değerlerimizi en azından var olan esnafımıza biraz aktaralım, yarınlardaki esnaf olacak çıraklarımıza, meslek lisesi öğrencilerimize bunu biraz aktaralım diye bu haftayı kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA