15:09   AKUT’TAN KıZıLAY ŞEHIDI ANıSıNA KAN BAĞıŞı    14:48   TOROSLAR BELEDIYESI, DÜNYA KALP GÜNܒNDE KALPLERE DOKUNDU   14:23   MEYAD’DAN, BAŞKAN YıLMAZ’A TEŞEKKÜR ZIYARETI   14:21   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI ŞEHIR TIYATROSU, PERDELERINI 2 EKIM’DE AÇıYOR   13:55   TOPLU TAŞıMA VE KONAKLAMA TESISLERINDE HES KODU ZORUNLULUĞU GETIRILDI   13:10   SIGARA VE ALKOL BANDROLLERI ÜRETEN ŞIRKET HAKKıNDA SORU ÖNERGESI   11:24   NARKOTIK NOKTA UYGULAMASı   11:01   SEÇER, AŞıRı YAĞıŞLARDA SAHIL ŞERIDINI TAŞKıNLARDAN KURTARACAK ÇALıŞMALARı İNCELEDI   10:11   YENIŞEHIR’DE OKULLAR VE ASM’LER DEZENFEKTE EDILIYOR   10:02   TÜRKIYE BAROLAR BIRLIĞI VE AZERBAYCAN CUMHURIYETI AVUKATLAR BAROSU’NUN ORTAK AÇıKLAMASı   09:42   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN TEMALı OTOBÜS DURAKLARı   11:08   TARSUS’A İKI COĞRAFI İŞARETLI ÜRÜN DAHA   11:01   ADALET AĞAÇLARı MEZITLI’DE YEŞERECEK   10:48   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN İTFAIYE HAFTASıNDA ÇOCUKLARA ÖZEL ETKINLIK   10:43   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA GÖRÜLEN ÜÇGÜN HASTALıĞı ILE İLGILI ÖNLEMLERINI ALıYOR   10:37   GENÇ BASKETBOLCULARDAN BAŞKAN SEÇER’E ZIYARET   10:30   ERDEMLI’DEN TÜRKIYE’NIN 81 İLINDEN 81 OKULA LIMONATA   10:28   BAŞKAN TOLLU “KANıMıZLA CANıMıZLA CAN AZERBAYCAN’ıN YANıNDAYıZ”   18:19   AKDENIZ BELEDIYESINDEN’NDEN MUHTARLARA TAM DESTEK   18:09   BAŞKAN SEÇER, İTFAIYE HAFTASı’NDA İTFAIYE PERSONELINI AĞıRLADı  
 
     
 
 

Başkan Seçer, Tırmıl Sanayi Esnafı İle Bir Araya Geldi


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tırmıl Sanayi Sitesi tarafından düzenlenen kahvaltı programında esnaflarla bir araya geldi. Kahvaltıda konuşan Başkan Seçer, Tırmıl Sanayi Sitesi’nin yol problemi, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak olan Esnaf Masası ve kentin ihtiyacı olan Küçük Sanayi Siteleri gibi konular hakkında konuştu.

 

Tarih : 26 Eylül 2019 Perşembe 21:18   Okunma : 704

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, sanayi esnafları ile buluşmaya devam ediyor. Son olarak Tırmıl Sanayi Sitesi tarafından düzenlenen kahvaltı programında esnaflarla bir araya gelen Seçer, esnafların sorunlarını çözmek için hayata geçirecekleri projelerinden söz etti.

Tırmıl Sanayi Sitesi’nde düzenlenen kahvaltı programına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, Tırmıl Sanayi Sitesi Başkanı İlhan Çokgün ve çok sayıda sanayi esnafı katıldı.

“BİR BELEDİYE BAŞKANI, ESNAFI TANIYORSA KENTİ DAHA RAHAT YÖNETEBİLİR”

Başkan Seçer, gerçekleştirdiği konuşmasında esnaf ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bir belediye başkanı esnafı tanıyorsa, kenti daha rahat yönetebilir. Bir insanla farklı iki dili konuşursanız anlaşamazsınız. Yönetici ile vatandaş arasında ilişki de böyledir. Sizinle anlaşabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

“HALKIN ARASINA KARIŞMAK HOŞUMA GİDİYOR”

Tırmıl Sanayi Sitesi’ni seçim öncesinde de ziyaret ettiğinden söz eden Başkan Seçer, toplantılar vesilesi ile aradaki iletişimi sürdürmenin  önemli olduğunu dile getirerek, “Gözden uzak olan, gönülden ırak olur. Bir yönetici, bir siyasetçi için de böyle. Kendinizi dört duvar arasına çektiğiniz zaman bir daha sokağa inemiyorsunuz. Halkın arasına karışmak hoşuma gidiyor. Sizlerle beraber olmak benim için her zaman keyif” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR’DE FEN İŞLERİ’NDEN MAKİNE İKMAL KISMINI AYIRDIK”

Mersin’de yeni bir dönemin başladığını vurgulayan Seçer, “Ben adalet dağıtacaksam belediyemin alışverişini de adaletli bir şekilde yapmak zorundayım. Benim de arkadaşlarıma talimatımdır. Verdiğim talimatların dışında da kimsenin bir uygulama yapma şansı yoktur” diye belirtti.

Başkan Seçer, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Sizi en çok ilgilendiren konuların başında yedek parça alımı, iş tamirat yapımı geliyor. Bu konuyla ilgili MESKİ de son derece teyakkuzda. Büyükşehir’de Fen İşleri’nden Makine İkmal kısmını ayırdık. Onu ayrı bir daire başkanlığı olarak düzenledik. Yeni bir daire başkanı getirdik. Orada düzeni sağlamak için yapıyoruz.”   

“SON 2 AYDA PİYASAYA 60 MİLYON LİRA CİVARINDA PARA SÜRDÜM”

Büyükşehir'den alacağı olan esnafların borçlarını da ödemeye başladıklarını dile getiren Seçer, “Bizden alacağı olan esnaflar var. Herkesin borcu ödenecek, ödemeler de başladı. Biz geçtiğimiz hafta Büyükşehir Meclisi’nden borçlanma yetkisi aldık. Şu ana kadar da bir borçlanma yapmadık. Çünkü öyle bir yetkim yok, bankalardan borç para alamıyorduk. Şimdi de henüz bankalardan borçlanma yapmadık. Onun hazırlığı içerisindeyiz. Tabi her istediğimiz banka bize para vermiyor. Verse de astarı yüzünden pahalı. Gelecek yıl bankalara ödeyeceğim para 360 milyon lira. Bunun 190 milyonu faizden kaynaklı. Ben her ay ortalama 100-110 milyon lira para ödüyorum. Borçlanmaya girmeden, öz kaynaklarımı, öz gelirlerimi, vergiden üzerime düşen payı, İller Bankası’ndan üzerime düşen payı alıyorum. Geriden gelen banka borçlarım var. SGK ödemelerim var ve artan para ile de esnafın parasını ödüyorum. Son 2 ayda piyasaya 60 milyon lira civarında para sürdüm. Bundan sonra bu ödemeler devam edecek. En eski alacaklarımızı ödüyoruz. Oradan başladık, belirli oranlarda, herkesin alacağına göre ödüyoruz. Bu ödemeler yapılacak ama benden önceki dönemde alacaklı olanlar benim üzerime gelmesin. Sakın icraya falan müracaat etmesin.  O faturaların ben birçoğunu tek tek inceledim. Ben kendi işletmemde faturaları bu kadar incelemedim” diye konuştu. 

“MERSİN’İN ESNAFINDAN ALIŞVERİŞ EDECEĞİZ”

Sanayi esnafından alışveriş edeceklerini de vurgulayan Seçer, “Mersin’in esnafından alışveriş edeceğiz. Ancak biz açık ihalelere çıkıyoruz. Türkiye’nin her yerinden insanlar girebiliyor. Diyelim ki bir konteynır ihalesi açılıyor, 1000 tane ya da 100 tane bu malzemeden alınacak. Biz bunu açık ihaleye çıktığımız için Konya’dan da Erzurum’dan da girilebiliyor. Ama doğrudan teminle ki bizim tercihimizdir, tamamı Mersin esnafından alınacak” dedi.

Kentte var olan Küçük Sanayi Sitesi ihtiyacını da gidermek için çalışmalar yapacaklarını dile getiren Seçer, “Bizlerin de daha önce üzerinde çalıştığı, projelendirdiği Akdeniz’de, Toroslar’da, Erdemli’de, şimdi Tarsus’ta yeni bir sanayi sitesi yapıldı. Anamur’da, birçok yerde bu talepler var. Farklı büyüklükte, fabrika, küçük atölye karışımı, alt yapısı, bankası, lokantası, günlük hayatlarını idame ettirebilecek tüm müştemilatı içerisinde olan, sıhhi, temiz, güvenli bir alan. Bir vatandaşın girdiği zaman birçok ihtiyacını görebileceği, esnafların bir arada olduğu bu tip küçük sanayi siteleri ideal çalışma ortamlarıdır. Bunlar için zorlandığımız en önemli konu arsa. Gerisi teferruat. Bizim arsa sorununu çözmemiz için önce plan sorununu çözmemiz lazım, onun da yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Bu konuları çalışıyoruz, bu konulara hakimiz ve her şeyden önemlisi sorunu bilirseniz, sorunun çözüm yolunu bilirsiniz ama bir çözüm iradesi ortaya koymazsanız o sorun orada durur. Biz bunu çözeceğiz. Belediye olarak bu tip yapılanmalara katkı sunacağız” şeklinde konuştu.

Tüm bu süreçlerde esnafın görevinin de büyük olduğunu ifade eden Seçer, “Burada sizin göreviniz büyük. Esnaflar işin içine girecek, belediye girecek. Başta devlet bankaları olmak üzere finans kaynakları yaratılacak. Bu yapı oluştuğu zaman, Ticaret ve Sanayi Odası gibi bütün alanları kapsayan bu tip çatı kuruluşlar işin içerisinde olacak ve bu sorunları hep beraber çözeceğiz. Benim tek başıma söz vermem doğru olmaz. Kol kola yürüyelim, nerede, ne yapılacak, Belediyeye düşen imarla ilgili bazı çalışmalardır, alt yapıdır, kaynağa ulaşımdır, bunları hep beraber yapabiliriz. Bu irade bende var, Belediyemiz’de var. İnşallah ilk 5 yılda, hiç olmazsa belli bölgelere sanayi sitesi olarak bir eser kazandıralım. Bunu bir yerden başlatalım. İhtiyacımız çok. Bizim çalışmaya, üretmeye, alın terine sahip olmaya, doğru, dürüst çalışan vatan evlatlarını çoğaltmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sanayi esnafı ile hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Seçer, ayrıca sanayi sitesi içinde yer alan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Tedarik Zinciri Akredite Test ve Ar-Ge Merkezi’ni de ziyaret ederek, işleyiş hakkın bilgi aldı.

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA