02:07   BÜYÜKŞEHIR, İLK KEZ E-İHALEYE ÇıKTı   01:54   “1 EKMEK 1 ÇORBA”, SOĞUK HAVALARDA VATANDAŞıN İÇINI ISıTıYOR   00:12   SIMIT ARABASıNA KAVUŞAN BERK’TEN BAŞKAN SEÇER’E TEŞEKKÜR   23:49   ÖZYIĞIT, “DEMOKRASI ANCAK ÖZGÜR BASıNLA VUCÜT BULABILIR”   22:51   TOROSLAR ZABıTASıNDAN PAZARDA TARTıLı DENETIM   11:50   BÜYÜKŞEHIR’DEN AIDS VE HIV İÇIN ÇALıŞTAY   11:22   TBB BAŞKANı FEYZIOĞLU, ISTINAFTA EMINE BULUT’U SAVUNACAK   10:35   MEZITLILILER 2020’YI BIRLIKTE KARŞıLAYACAK   09:21   AV. EZGI ÖZKAN: “AYRıMCıLıK VE ŞIDDET DÖNGÜSÜ KıRıLMALıDıR”   00:25   BÜYÜKŞEHIR’DEN “İKLIM DEĞIŞIKLIĞI” KONFERANSı   00:07   TOROSLAR’ıN EL EMEĞI, BELÇIKA’YA UZANDı   23:28   FORUM MERSIN VE @AHBAP_MERSIN PLATFORMU HAYAT’ı GÜLÜMSETTI    16:42   BIZI YALNıZ BıRAKMAYıN   08:34   CHP’LI AYLA KOÇ IŞıK, YENIŞEHIR İLÇE BAŞKANLıĞı’NA ADAYıM   23:42   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN ULUSAL GÖÇ SEMPOZYUMU   23:07   BAŞKAN TARHAN ANKARA’DAN ARATOS MÜJDESI İLE GELDI   16:09   ÜNAL UYAR ÇOBAN ATEŞINI AKDENIZ’DEN YAKTı   11:46   SEÇER: “BIZ BASıNLA AILE GIBIYIZ”   11:19   ZORA DÜŞENE BÜYÜKŞEHIR YETIŞIYOR   08:24   DOLAR NE KADAR OLDU  
 
     
 
 


Büyükşehir Belediyesi, Mersin tarımında kaliteyi artırmak için harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, üreticilere uygulamalı tarımsal eğitim verdi.

 

Tarih : 12 Kasım 2019 Salı 22:18   Okunma : 242

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, üreticilere uygulamalı tarımsal eğitim verdi. Kentte tarım ekonomisini arttırmak ve kaliteyi yükseltmek amacıyla düzenlenen eğitimler, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ndeki uzman personeller tarafından verildi.

Uygulamalı eğitim, sert çekirdekli meyveler, turunçgiller, süs bitkilerinde budama ve bitki besleme, hasat ve hasat sonrası işlemler olarak 13 ilçeden 105 üreticiye yönelik olarak gerçekleştirildi.

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, Mersin’in tarım alanında çok verimli topraklara sahip olduğunu, “Tarımın başkenti Mersin’de yaşıyoruz. Çok şanslı bir il.  Ürettiğimiz ürünlerin kalitesi açısından üreticinin fazladan çalışmalar yapması gerekiyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Mersin tarımında kaliteyi artırmak için harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, üreticilere uygulamalı tarımsal eğitim verdi. Tarım potansiyeli yüksek olan Mersin tarımının ekonomiye yaptığı katkıları arttırmak için öncelikli olarak kalitenin artırılmasını hedef alan Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda çiftçilerle uzman personelleri bir araya getirdi.

Ziraat Mühendisi Rasim Arslanbitki besleme ve gübreleme konusunda, Ziraat Yüksek Mühendis Alper Baydarsulama konusunda, Ziraat Yüksek Mühendisi Bülent Altan, bitki koruma ve bitki koruma yöntemleri konusundaeğitim verdi. Eğitim başlamadan önce Dr. Ayhan Aydın iseüreticilere Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü hakkında bilgilendirme yaptı.   

Uygulamalı eğitim, sert çekirdekli meyveler, turunçgiller, süs bitkilerinde budama ve bitki besleme, hasat ve hasat sonrası işlemler olarak 13 ilçeden 105 üreticiye verildi.Üreticiler, teorik eğitimlerini tamamladıktan sonra uygulama yapmak üzere Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü uygulama bahçesinde, uzmanlar eşliğinde bilgilerini güncelledi.

Tarımın başkenti Mersin

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek, Mersin’in tarım alanında çok verimli topraklara sahip olduğunu, “Tarımın başkenti Mersin’de yaşıyoruz. Çok şanslı bir il.  Ürettiğimiz ürünlerin kalitesi açısından üreticinin fazladan çalışmalar yapması gerekiyor. Bu nedenle bunun ilk ayağı olan üretici eğitimleri ile işe başlıyoruz. Bundan sonra bu eğitimleri daha da yoğunlaştırıp, sizleri bu konuda daha iyi bilgilendirerek, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak 13 ilçemizde, üreticilerin tamamına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Katma değer sağlayacak ürünlerimizle çalışmalar yapmaya, projeler uygulamaya, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde olduğu gibi, Tarım Bakanlığımız’ın birçok kurum ve kuruluşu ile Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Kadın üreticiden Başkan Seçer’e teşekkür

Eğitime katılan Selma Yılmaz, doğru bildiği yanlışları eğitimler sayesinde düzelttiğini belirterek, şunları söyledi:

“Eğitime Toroslar İlçesi YüksekolukMahallesi’nden katılıyorum. Şeftali üreticisiyim.Eğitimin üretimle ilgili çok şey katacağına inanıyorum, çünkü biz bugüne kadar her şeyi kulaktan dolma şeylerle yaptık. Şeftalimizin budamasını tamamen bilmiyoruz.Hep komşularımızdan ne gördüysek onu yaptık. Gübreyi bazen fazla attık, bazen az attık.Ama şimdi daha iyi bir eğitim alırsak ben inanıyorum ki her şeyi daha güzel yetiştireceğiz. Artık tek kişiyle bu hayat çok zor, geçim olmuyor.Benim eşim işte çalışıyor, ben çiftçilikle uğraşıyorum, zeytin yetiştiriyorum, şeftali yetiştiriciliği ile uğraşıyorum. İnanıyorum ki bu eğitim bize çok şey katacak. Bu eğitimlerin devam etmesini çok istiyoruz.Başkanımız Vahap Seçer Bey’e çok teşekkür ediyorum. Köylüleri teşvik etsin, hanımlar çağırılsın. Çok memnun kaldık, çok teşekkür ederiz.”

Üretici ürünlerinin kalitesini arttırmak istiyor

Değirmençay Mahallesi’nden eğitime katılan ve üretimi bilinçli bir şekilde yapmak istediğini dile getiren Mehmet Doğukan ise“Daha önce de Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim programına katılmıştım. Ondan sonra yetiştirdiğimiz malların kalitesi ve satımındaki farkları gördük. Tekrar eğitim programına katılma gereği duydum. Üreticilik yapıyoruz, üretiyoruz.Narenciye ve sert çekirdekler üzerine üretiyoruz, üretime katkıda bulunmak istiyoruz. Bilinçli bir şekilde yapmak istiyoruz. Türkiye’nin bu şartlarında üreten bir toplum olmak zorundayız. Vatandaş olarak biz bunun bilincindeyiz. Bizler elimizden geleni yapıyoruz, devletimizden de gerekeni bekliyoruz. Eğitim öncesinde tamamen zirai ilaç bayilerinin dedikleriyle hareket ediyorduk. Şimdi bilinçlendiğimiz için gübremizi, ilacımızı kendi bilincimize göre alıyoruz. Her şeyin başı eğitim.Beşikten mezara kadar eğitim. Biz de öğrendiğimiz kadarını öğreneceğiz ve bunları çocuklarımıza aktaracağız” dedi.

“Bu eğitimde daha çok bilgilendik, bilinçlendik”

Emekli olduktan sonra tarım ekonomisine katkı sağlamak için çabalayan Hatice Tekin de eğitimlere katılan çiftçilerden biri. Gülnar’dan katılan ve emekli hemşire olan Tekin, “Emekliye ayrıldıktan sonra, kendimize bir iş bulalım, iş kuralım dedik, badem bahçesi yaptık. Önceden bilmiyorduk, öğrendiğimiz kadarıyla yavaş yavaş yapmaya başladık.Fakat şu anda Belediye’nin veAlata’nın vermiş olduğu bu eğitimde daha çok bilgilendik, bilinçlendik. Bundan sonra daha bilinçli olarak yapacağız. Eğitim öncesi çevreye soruyorduk, bazı şeyleri bilinçsizce yapıyorduk. Ama şu anda her şeyi bilinçli olarak yapıyoruz. En azından dibine vereceğimiz gübreyi, oranlarını ona göre yapıyoruz. Şimdi de budaması, sulaması, ilaçlaması, gübresi hepsini burada öğrendik. Özellikle Sayın Başkanımız Vahap Seçer’den rica ediyorum, bu eğitimlerin sık sık tekrarlanmasını istiyorum. Çok bilgilendik, çok faydasını gördük, devamını istiyoruz” diye konuştu.


Paylaş :
Etiketler :  VAHAP SEÇER, MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI, TARIMSAL VE VETERİNER HİZMETLERİ, DAİRE BAŞKANLIĞI

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA