19:43   YENIŞEHIR HALK KART ILE YEREL ESNAFLAR DA KAZANıYOR   08:43   TICARETTE YENI BIR DIJITAL DÖNÜŞÜM HAMLESI DAHA   08:07   LÜBNAN’ıN BAŞKENTINDE BÜYÜK PATLAMA! ÖLÜ VE YARALıLAR VAR   06:21   BÜYÜKŞEHIR, YURTTAŞLARıN SOFRASıNDA AŞ OLMAYA DEVAM EDIYOR   21:48   MERSIN MÜZIĞE BÜYÜKŞEHIR’LE DOYDU   19:59   VAKA ARTıŞıNıN ARDıNDAN İÇIŞLERI BAKANLıĞı’NDAN 81 ILIN VALILIĞINE GENELGE   17:59   GÖZLER CHP’NIN YENI A TAKıMı’NDA: MYK’YE KIMLER GIRECEK   10:14   BAŞKAN SEÇER, BAYRAM ZIYARETLERINI GÖZNE İLE SONLANDıRDı   03:08   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, KıYAFET EVI’NI HAYATA GEÇIRDI   21:17   KADıNLAR 4-5 AGUSTOS’TA İSTANBUL SÖZLEŞMESI IÇIN ALANLARA ÇıKıYOR   20:59   SON ANKETTE ERDOĞAN’A BAŞKANLıK SISTEMI’ ŞOKU   17:01   ERBAŞ’ı DEĞIL ERDOĞAN’ı IZLEYIN   09:27   BAŞKAN SEÇER, BAYRAMıN 3. GÜNÜNDE ÇAMLıYAYLA HALKı İLE BULUŞTU   09:37   BAŞKANLARDAN KıRSAL BÖLGELERE BAYRAM ZIYARETI   09:29   GÜLTAK, KURBAN KESIM YERLERINI ZIYARET ETTI, VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:59   CHP KADıN KOLLARı 14. KURULTAYıNA GIDIYOR: GÜNDEM İSTANBUL SÖZLEŞMESI   22:22   CHP‘LI KURULTAY’DAN KURBAN BAYRAMı MESAJı   11:27   KARADUVAR’DA BALıK, NOSTALJI MERSIN ET VE BALıK RESTAURANT’DA YENIR   09:05   ÇAĞDAŞ GÜZEL’DEN KURBAN BAYRAMı KUTLAMA MESAJı   05:13   BAŞKAN NESIBE TEKER HAZIM’DEN KURBAN BAYRAMı KUTLAMA MESAJı  
 
     
 
 

Yeşilboğaz: “Hukuk Yaşarsa, İnsan Hakları Yaşar”


Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, 10 Aralık 1948’de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulü ile birlikte kutlanmaya başlanan ‘Dünya İnsan Hakları Günü’nün 71. yılında yaptığı yazılı açıklamasında, hukuk yaşadığı sürece, insan haklarının yaşayabileceğine vurgu yaptı.

 

Tarih : 9 Aralık 2019 Pazartesi 18:12   Okunma : 351

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, 10 Aralık 1948’de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulü ile birlikte kutlanmaya başlanan ‘Dünya İnsan Hakları Günü’nün 71. yılında yaptığı yazılı açıklamasında, hukuk yaşadığı sürece, insan haklarının yaşayabileceğine vurgu yaptı.

Bireylerin yasa önünde eşitsizliğe, ayırımcılığa uğramamalarına dayanan ve hukukun üstünlüğü ilkesiyle korunan insan haklarına saygının, Anayasamıza göre Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemez niteliğinde olduğunu belirten Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz,  “Başta Türkiye olmak üzere, dünya ülkeleri insan hakları konusunda çeşitli bildirimleri kabul etmiş olsa dahi, maalesef iktidara gelen yönetimler, hak ve özgürlükleri çiğnemekten geri durmamıştır. Dünyada yaşanan savaşlar, ekonomik ve siyasi hırslar nedeniyle her geçen gün binlerce insan yaşam, hukuk, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmaktadır” dedi.

“İNSAN HAKLARI İHLALİNDE BAŞI ÇEKİYORUZ”

Türkiye’nin insan hakları ihlalinde dünya ülkeleri sıralamasında başı çektiğini vurgulayan Yeşilboğaz, “Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde 2018 yılında düşünce ve ifade özgürlüğünden en fazla mahkûm olan ülkeler arasında ilk sırayı aldı. Türkiye 2018’i Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde, hakkında en fazla dava başvurusu olan dördüncü ülke olarak tamamladı. AİHM başvurularında adil yargılanma hakkı ve ifade özgürlüğünün ihlali en başta yer alıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından son 16 yılda Türkiye aleyhine 295 milyon TL'lik tazminat kararı verilmiştir. Hukukun üstünlüğü, savunma hakkı ve adil yargılanma hakkı askıya alınıyor, düşünce ve ifade özgürlüğütutuklanıyor, insanların adalet arayışı orantısız güçle ya da hukuk sopa olarak kullanılarak durdurulmaya çalışılıyor.

“HAK İHLALLERİ GÜNLÜK YAŞAMIN BİR PARÇASI OLDU”

Hak ihlallerinin adeta günlük yaşamın bir parçası haline geldiği ülkemizde, bütün ihlalleri tek tek sıralamak maalesef mümkün değildir. Hak savunucuları, gazeteciler, aydınlar, akademisyenler, mahkeme salonlarının ve cezaevlerinin müdavimleri olmuştur. Kararlar; yasalar ve vicdanla değil, egemen siyasetin baskısıyla alınmaktadır. Bu sistem, ülkede adalet mekanizmasını işlemez hale getirmiştir. İşlevi adalet sağlayan hukuk sistemi inşa edilmeli. Hukuk yaşarsa, çocuklar da yaşar, kadınlar da yaşar. Hukuk yaşarsa, tüm insan hakları yaşar.” ifadesini kullandı.

“UYGULANMAYAN KANUN, KANUN DEĞİLDİR”

İnsan Hakları Günü’nün 71. yılında, ülkemizde hala 7’den 70’i kapsayacak demokratik bir Anayasaya ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Baro Başkanımız Yeşilboğaz, “Türkiye’nin demokrasi ve insan hakları sorunu, bizlere sunulan samimiyetsiz yargı reform paketi ve mevcut hukuk sistemimiz ile çözülemez. Hak ve özgürlük alanını genişleten, insan hakları ihlallerine karşı temel bir güvence olan, çoğulcu, yeni ve demokratik bir Anayasa ihtiyacı gerektiği gibi, kanun uygulayıcıları ‘uygulanmayan kanun, kanun değildir’ mantığını içselleştirmelidir” dedi.

Mersin Barosu olarak, İnsan Hakları, Kadın Hakları ve Çocuk Hakları Merkezleri ile hak ihlallerine yönelik etkin mücadele verdiklerini söyleyen Yeşilboğaz, “Kurum, kuruluş, dernek ve sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, daha geniş kitleye, daha güçlü ulaşıyoruz. Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Mersin Barosu, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Karikatür Derneği işbirliğinde 10,11,12 Aralık 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan panel ve sanatsal etkinliklere tüm Mersin halkını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Paylaş :
Etiketler :  BİLGİN YEŞİLBOĞAZ, MERSİN BAROSU, DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA