19:43   YENIŞEHIR HALK KART ILE YEREL ESNAFLAR DA KAZANıYOR   08:43   TICARETTE YENI BIR DIJITAL DÖNÜŞÜM HAMLESI DAHA   08:07   LÜBNAN’ıN BAŞKENTINDE BÜYÜK PATLAMA! ÖLÜ VE YARALıLAR VAR   06:21   BÜYÜKŞEHIR, YURTTAŞLARıN SOFRASıNDA AŞ OLMAYA DEVAM EDIYOR   21:48   MERSIN MÜZIĞE BÜYÜKŞEHIR’LE DOYDU   19:59   VAKA ARTıŞıNıN ARDıNDAN İÇIŞLERI BAKANLıĞı’NDAN 81 ILIN VALILIĞINE GENELGE   17:59   GÖZLER CHP’NIN YENI A TAKıMı’NDA: MYK’YE KIMLER GIRECEK   10:14   BAŞKAN SEÇER, BAYRAM ZIYARETLERINI GÖZNE İLE SONLANDıRDı   03:08   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, KıYAFET EVI’NI HAYATA GEÇIRDI   21:17   KADıNLAR 4-5 AGUSTOS’TA İSTANBUL SÖZLEŞMESI IÇIN ALANLARA ÇıKıYOR   20:59   SON ANKETTE ERDOĞAN’A BAŞKANLıK SISTEMI’ ŞOKU   17:01   ERBAŞ’ı DEĞIL ERDOĞAN’ı IZLEYIN   09:27   BAŞKAN SEÇER, BAYRAMıN 3. GÜNÜNDE ÇAMLıYAYLA HALKı İLE BULUŞTU   09:37   BAŞKANLARDAN KıRSAL BÖLGELERE BAYRAM ZIYARETI   09:29   GÜLTAK, KURBAN KESIM YERLERINI ZIYARET ETTI, VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:59   CHP KADıN KOLLARı 14. KURULTAYıNA GIDIYOR: GÜNDEM İSTANBUL SÖZLEŞMESI   22:22   CHP‘LI KURULTAY’DAN KURBAN BAYRAMı MESAJı   11:27   KARADUVAR’DA BALıK, NOSTALJI MERSIN ET VE BALıK RESTAURANT’DA YENIR   09:05   ÇAĞDAŞ GÜZEL’DEN KURBAN BAYRAMı KUTLAMA MESAJı   05:13   BAŞKAN NESIBE TEKER HAZIM’DEN KURBAN BAYRAMı KUTLAMA MESAJı  
 
     
 
 

Mersin Büyükşehir’de Aile İçi Şiddete Taviz Yok


Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Üç yıl süreyle imzalanan sözleşme, yaklaşık 7 bin çalışanı ilgilendirecek.

 

Tarih : 9 Aralık 2019 Pazartesi 19:17   Okunma : 405

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Üç yıl süreyle imzalanan sözleşme, yaklaşık 7 bin çalışanı ilgilendirecek.

Belediye personelinin haklarını önceleyen örnek maddelerin yer aldığı ve ücret artışları, sosyal yardımlar ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi birçok hakta olumlu yönler içeren sözleşmede, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yaşanan tüm sorunlara karşın çalışanların yanında yer aldı.

Sözleşmeye göre, maaşlarda birinci yılda ortalama 850 TL artış gözetilirken, yıllık enflasyon oranında zam ve sosyal yardımlarda ortalama yüzde 30 artış içeren maddelere yer verildi.

Özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli maddelerin yer aldığı sözleşmede, aile bireylerine şiddet uygulayan personellerin iş akdinin sona ereceği maddesi yer alırken, kadınlar ve erkekler arasında “eşit işe eşit ücret” prensibi ön planda tutuldu.

Başkan Seçer, son dönemde kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin artış gösterdiğine değinerek, “Biz de bunu dikkate alarak, sözleşmemize bir madde koyduk. Aile bireylerine şiddet uyguladığı tespit edilen personele hiç taviz göstermeden derhal yolumuzu ayıracağız” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası arasında üç yıl süreyle toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşme, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Personel A.Ş. ve Mersin Büyükşehir Kültür Sanat Bilim Ulaştırma Tic. ve San. A.Ş. bünyesinde çalışan yaklaşık 7 bin personeli ilgilendiriyor.

Maaşlarda ilk yıl ortalama 850 TL artış

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Toplu İş Sözleşmesi’nde çalışanların yanında tavır sergiledi. Sözleşmeye göre, maaşlarda birinci yılda ortalama 850 TL artış gözetilirken, yıllık enflasyon oranında zam ve sosyal yardımlarda ortalama yüzde 30 artış içeren maddelere yer verildi. Toplu İş Sözleşmesi’nde kıdem tazminatı ve ihbar tazminatları da mevcut yasaların üstünde tutuldu. Özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli maddelerin yer aldığı sözleşmede, aile bireylerine şiddet uygulayan personellerin iş akdinin sona ereceği maddesi yer aldı. Sözleşmede, kadınlar ve erkekler arasında “eşit işe eşit ücret” prensibi benimsendi.

Personele yapılan sosyal yardımlara zam hükümlerinin yer aldığı sözleşmede, emekçilerin aileleriyle birlikte tiyatro ve sinema gibi aktivitelerde zaman geçirmelerini içeren maddelere de yer verildi.

Aile içi şiddete karşı caydırıcı maddelere yer verildi

Türkiye’de özellikle kadına yönelik şiddete karşı net tavır gösteren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, şiddet mağduru kadınlar ve çocuklar için örnek bir sözleşmeye imza attı. Sözleşmede “Eşi, çocukları, anne ve babasına şiddet uygulayan personellerin iş akitleri disiplin kurulu kararı ile derhal feshedilir” hükmünü içeren madde, aile içi şiddete karşı caydırıcı bir emsal oluşturacak.

Seçer, iş hayatında kadın-erkek eşitliğini savundu

Mersin’de kadın istihdamına yönelik attığı adımlarla takdir toplayan Başkan Seçer, imzaladığı sözleşmede de kadınların iş hayatında hak ettikleri hakları alabilmelerinin yanında durdu. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı kadın-erkek eşitliğinin öncelikli tutulduğu sözleşmede, kadın çalışanların yüzünü güldürecek maddelere yer verildi.

Türkiye’nin imzasının bulunduğu uluslararası sözleşmelere atıfta bulunularak sözleşmeye konulan maddeler, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği adına örnek oluşturuyor. Buna göre mesleki eğitim ve kariyer ilerlemesi olanaklarından kadınların da erkekler kadar yararlanabilmesi için çalışanlar arasında cinsiyet gözetmeksizin “eşit işe eşit ücret” prensibi sağlanacak.

Sosyal yardımlarda iyileştirme sağlandı

Çalışanların sosyal yardımlardan yararlanmasında olumlu maddeleri içeren sözleşmede, sosyal yardımlarda ilk yılda ortalama yüzde 30 artış sağlanıyor.

Sözleşmede, çalışanların ana sınıfı, ilk ve orta okul, lise ve dengi okul, üniversite ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören çocuklarına, belediyenin öğrenim yardımlarından yararlanmasını sağlayacak hükümlere yer verildi.

Sözleşmede ayrıca çalışanların YGS ve LGS’de dereceye giren çocuklarını teşvik etmek amacıyla ikramiye verileceği hükümleri de yer aldı. İşçi çocuklarından YGS ve LYS’de Türkiye genelinde ilk 1000’e veya Mersin genelinde ilk 500’e girenlere teşvik ödüllerinin verilmesi maddesi, çalışanlar tarafından takdirle karşılandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında 7 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinin yaklaşık 4 ay süren uzlaşı süreci, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul’un çalışanlardan yana ve olumlu yaklaşımları sonucu imzalandı.

Seçer: “Aile içi şiddete taviz yok”

İmzalanan toplu iş sözleşmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yaşanan tüm sorunlara rağmen, Mersin için özveriyle çalışan, emek veren tüm çalışanların haklarını gözettiklerini söyledi. Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“İşinin, ekmeğinin peşinde olan, emek veren çalışanlarımızın her zaman yanındayız. Olmayı da sürdüreceğiz. İmzaladığımız bu toplu iş sözleşmesi, Mersin’de ilk olma özelliği taşıyor. Hatta diğer belediyelere de örnek olacak hükümleri içeriyor. Örneğin, sözleşmemizdeki maddelerden bir tanesi aile içi şiddetle yakından ilgili. Ülkemizde son dönemde kadınlara ve çocuklara yönelen, aile içi şiddetin artış gösterdiği bir gerçek. Biz de bu gerçeği dikkate alarak, sözleşmemize bir madde koyduk. Aile bireylerine şiddet uyguladığı tespit edilen personele hiç taviz göstermeden derhal onunla yolumuzu ayıracağız. Umarım bu madde kadına, çocuğa yönelik şiddet konusunda caydırıcı bir hüküm olur. Bizler hiçbir şekilde şiddetin olmadığı bir dünyada hep birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. Sözleşmemiz, tüm çalışanlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun.”

Paylaş :
Etiketler :  MERSİN, BÜYÜKŞEHİR, BELEDİYESİ, BELEDİYE-İŞ, SENDİKASI, VAHAP SEÇER, TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA