10:39   SAHILDE SARı SıCAK BIR KAFE: “LIMON KAFE” VE BIR BAKKAL   10:08   YENIŞEHIR BARıŞ MANÇO VE CEM KARACA’Yı ŞARKıLARıYLA ANDı   09:29   SPORCU ÇOCUKLARıN AILELERI BILGILENDIRILDI   19:20   CHP AKDENIZ GENÇLIK KOLLARı’NDA YENI BAŞKAN ABDURAHMAN ERDEN   10:42   BAŞKAN YıLMAZ KREŞ SÖZÜNÜ TUTTU, HER ŞEY ÇOCUKLARıMıZ IÇIN   09:46   MERSİN BAROSU HSK ÜYELERINI İSTIFAYA DAVET ETTI   19:50   CHP, ERDOĞAN’A 18 YıL ÖNCEKI SÖZLERINI HATıRLATTı: NEREDEN NEREYE   18:58   OLCAY TOK: “BU ZARARLıYA KARŞı HAKLı BIR SAVAŞ AÇTıK”   18:41   YENIŞEHIR’DE BEBEK KÜTÜPHANESI AÇıLDı   16:58   AK PARTI’NIN MERSIN’DEKI ILÇE KONGRELERI 22 ŞUBAT’TA BAŞLıYOR   15:38   BELEDIYE ÇALıŞANLARıNA YAZıŞMA EĞITIMI   15:12   JUDO ŞAMPIYONLARı TOROSLAR’DA YETIŞECEK   15:00   KENT GENELINDE KALDıRıM ÇALıŞMALARıNA HıZ VERILDI   14:11   KOVID-19 SALGıNı, TALEPLERI TÜRK KIMYA SEKTÖRÜNE YÖNELTTI   11:51   19. MERSIN ULUSLARARASı MÜZIK FESTIVALI’NE STK’LARDAN TAM DESTEK.   08:31   BAŞKAN TARHAN ÇALıŞANLARLA KAHVALTıDA BULUŞTU   07:28   BÜYÜKŞEHIR, MERSIN’I GÜZELLEŞTIRMEYE DEVAM EDIYOR   06:41   PAZAR ALANıNDA HASSAS TERAZI UYGULAMASı   06:04   CHP İL BAŞKANı ADIL AKTAY MAZBATASıNı ALDı   18:02   BELEDIYE BAŞKANLARı BULUŞTU  
 
     
 
 


Mersin Barosu tarafından ‘Ceza Muhakemesinde Seri Muhakeme Usulü – Basit Yargılama Usulü’ konulu seminer düzenlendi.

 

Tarih : 20 Ocak 2020 Pazartesi 10:07   Okunma : 2011

Mersin Barosu tarafından ‘Ceza Muhakemesinde Seri Muhakeme Usulü – Basit Yargılama Usulü’ konulu seminer düzenlendi. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 2020 yılı CMK asgari ücret tarifesinin avukatlık mesleğinin yüz karası olduğunu ifade ederek, “CMK asgari ücret tarifesi anayasal angarya suçudur. Mersin Barosu olarak, bu konu ile ilgili başlatacağımız dava sürecine, tüm baroların destek vermesini bekliyoruz” dedi.

“İNSAN HAKKI İHLALİNE NEDEN OLMAMALIYIZ”

KKTC Lefke Avrupa Üniversitesinden Av. Doç. Dr. Yavuz Erdoğan’ın sunumuyla Konferans Salonumuzda düzenlenen seminere, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu, avukatlar, stajyer avukatlar, hakimler ve savcılar katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Yeşilboğaz, “Daha önce hukuk sistemimizde yasaların, uygulamaların bu kadar çok değiştiği dönemler yaşanmadı. Önceden mevzuat yaklaşık 10-15 yılda bir değişirdi. Şimdi neredeyse her gün değişiyor. Bizlerde bu yenilikleri takip etmek zorundayız. Kanundaki yeni gelişmelere, değişikliklere hemen ayak uydurmak zorundayız. Bunun sorumluluğu çok ağır. Yaptığımız işin kamu görevi olması sebebiyle, yaptığımız en ufak yanlışta direk ağır cezada yargılanabiliyoruz. Doğrunun yapılabilmesi adına bu konu şansa, tesadüfe bırakılamaz. Bu nedenle bizler kendimizi güncel tutmak zorundayız. Yargının diğer unsurlarından çok daha iyi yetişmek zorundayız. Süreci bizim yönetmemiz çok önemli. Çünkü burada insan hakkı söz konusu olduğu için, yapacağımız en ufak hata insan hakkı ihlaline neden olacaktır” diye konuştu.

“HUKUK SİSTEMİMİZDE AVUKATLARIN YOK SAYILDIĞI BİR SÜREÇTEYİZ”

Ceza Muhakemesi Kanunu’na getirilen değişikliklerin 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girdiğini hatırlatan ve kanunda yapılan bazı düzenlemeleri eleştiren Yeşilboğaz, “Ceza muhakemesi davalarında avukatlar bertaraf edilemeye çalışılmaktadır. Hukuk sistemimizin her geçen gün avukatları yok saydığı, dışladığı bir süreçteyiz. CMK’da görev alan avukatlara hazırlık ücreti olarak şu anda 416 TL veriliyor. Seri yargılama mahkeme ücreti olarak da 298 TL veriliyor. Yani ortalama bir Asliye Ceza Mahkemesindeki CMK asgari ücret tarifesine uydurmaya çalıştılar. Toplamda 714 TL ücret veriliyor. 2020 yılı CMK asgari ücret tarifesi gerçekten bir anayasal angarya suçudur. Bunu hiçbir zaman kabul etmeyiz. Bu verilen ücretler, vermiş olduğumuz emeğin hiçbir zaman karşılığı değildir. Ücret %20 artırılmış olsa da, CMK asgari ücretin bu kadar düşük olması avukatlık mesleğinin yüz karasıdır. Bu konunun tüm barolar nezdinde dile getirilmesi gerekiyor. Mersin Barosu olarak, bu konu ile ilgili dava süreci başlatacağız. Bu dava sürecinde meslektaşlarımızın da desteğini bekliyoruz” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN: “MEVZUATI KENDİMİZE BENZETMEYELİM, BİZ MEVZUATA UYGUN DAVRANALIM”

Daha sonra Ceza Muhakemesi Kanunu’na getirilen değişiklikleri anlatan Av. Doç. Dr. Yavuz Erdoğan, “Yeni bir sistemle kanundaki mevzuatlara bazı değişiklikler getirildi. Kanuna uymamız gerekiyor. Dileğimiz şu; mevzuatı kendimize benzetmeyelim, biz mevzuata uygun davranalım. Bu sistemin asıl amacı şu: İşlenen bir suçu mahkemede uzatmadan nasıl sonuçlandırırız? Amacımız süreci kısaltmak, bir an evvel olayı bitirmek, mahkemede uzun uzun klasik usulle zaman kaybetmemek. Tabi zaman kazandırırken amacımız, önemli olan dosyalara hâkimlerin daha fazla zaman ayırmasını sağlamak. Böylelikle daha adil yargılamalar gerçekleşecektir. Bizdeki seri muhakeme usulü sisteminin özü, Amerika’daki sistemdir. Ama onlardaki gibi serbest değiliz. Onlarda çok daha esneklik var ama bizde o esneklik yok” diye konuştu.

Seminerin soru-cevap bölümünün ardından Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Av. Doç. Dr. Yavuz Erdoğan’a teşekkür ederek plaket takdim etti.

 

 


Paylaş :
Etiketler :  MERSİN BAROSU, BİLGİN YEŞİLBOĞAZ, LEFKE ÜNİVERSİTESİ, SERİ MUHAKEME USULÜ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA