22:50   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ÇOCUKLARA HAYVAN SEVGISI AŞıLıYOR   21:48   KOÇAK’TAN CUMHURIYET BAYRAMı KUTLAMASı   21:41   MUTLU SONA YAKLAŞıLDı   20:27   TOROSLAR ÇALıŞıYOR, İLÇENIN YOLLARı YENILENIYOR   19:57   BÜYÜKŞEHIR, SILIFKE’DE ASFALT ÇALıŞMALARıNA DEVAM EDIYOR   07:39   GELECEK PARTISI MERSIN İL ÖRGÜTÜ, YEMEKTE BIR ARAYA GELDI   07:32   CUMHURIYET PLAJ VOLEYBOLU TURNUVASı ŞAMPIYONLARı ÖDÜLLERINE KAVUŞTU   07:16   MERSIN’DE ESNAFıN CORONA HARITASı ÇıKARTıLDı   07:06   DEVA PARTISI GÜÇLENDIKÇE, IKTIDAR PANIKLIYOR   07:01   ALI MAHIR BAŞARıR, ÇUKUROVA HAVALIMANı’Nı MECLIS GÜNDEMINE TAŞıDı   06:48   MILLETVEKILI ŞIMŞEK’TEN TARSUS TSO ZIYARETI   06:30   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, HALK KART BAKIYELERINI YÜKLEDI   23:54   SINAP MAHALLESI’NDE YOL ÇALıŞMASı   23:43   AKDENIZ BELEDIYESI, KıRTASIYE DESTEĞIYLE ÇOCUKLARı SEVINDIRDI   21:52   TOROSLAR’DA CUMHURIYET COŞKUSU DOĞA YÜRÜYÜŞÜYLE TAÇLANDı   17:54   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI “ENGEL” TANıMıYOR   13:38   AHKİB’DEN YÜZDE 29 ARTıŞLA 35,8 MILYON DOLARLıK İHRACAT   13:20   5 YAŞıNDAKI SILIFKELI TOPRAK PARK İSTEDI, BAŞKAN SEÇER YERINE GETIRDI   11:41   DANıŞTAY’DAN HAYDARPAŞA VE SIRKECI KARARı: İBB HAKLı, GAR IHALESI IPTAL   10:29   CHP MYK TOPLANıYOR  
 
     
 
 

Mersin Büyükşehir İle Toroslar’ın Etekleri Nergis Kokacak


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Nergis Soğanı Dağıtım Projesi”ni başlattı. Bu yıl 104 üreticiye dağıtılacak 200 bin nergis soğanının ilk etapta 115 bin 350 adedi,Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in de katılımıyla düzenlenen törenle Toroslar’ın 4 kırsal mahallesindeki 63 üreticiye ulaştırıldı.

 

Tarih : 24 Eylül 2020 Perşembe 19:54   Okunma : 1227

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, üreticiye can suyu olan tarımsal alandaki desteklerini “Nergis Soğanı Dağıtım Projesi” ile sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında 104 üreticiye ulaştırılacak 200 bin nergis soğanının ilk etap dağıtımı,Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in katılımıyla Toroslar İlçesi’ne bağlı Darısekisi Mahallesi’nde başladı. İlçeye bağlı 4 mahalledeki 63 üreticiye 115 bin 350 nergis soğanı dağıtıldı. Başkan Seçer,kadınları hayatın her alanında desteklediklerini, tarımsal üretim alanında da yanlarında olmayı sürdüreceklerini belirtti. Başkan Seçer, üreticiyi doğduğu yerde doyurmayı ve yaşadıkları alanları cazip hale getirmek istediklerini vurguladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından üretim alanına dönüştürülecek Darısekisi Mahallesi’nin eski köy okulu bahçesinde gerçekleşen dağıtım törenine, Başkan Vahap Seçer’in yanı sıra Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, bürokratlar, muhtar ve üreticiler katıldı.

“Üretmek hem çok meşakkatli hem kutsal”

Başkan Seçer, dağıtımın Darısekisi’nde gerçekleşmesinin, kadınların üretime dahil olması noktasında ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin katkısı, Mersinden Kadın Kooperatifi’nin emeği ve muhtarların çabasıylaDarısekisi’ninörnek bir köy hüviyetine kavuşacağını belirten Seçer, bu noktada bölgenin doğal yapısı ve kadın emeğiyle ortaya çıkacak üretimlerin bölgeye örnek teşkil edeceğini vurguladı.“Üretmek hem çok meşakkatli, hem kutsal” diyen Başkan Seçer, “Çalışan, üreten, kimseye muhtaç olmayan hanelerde, evlerde huzur olur, mutluluk olur.Çalışan bir köyde, üreten bir köyde, kimseye muhtaç olmayan bir köyde mutluluk olur, insanlar birbirine saygı duyar, sevgi duyar” ifadelerine yer verdi.

“Çok güzel işler yapacaklarına canı gönülden inanıyorum”

Üretim olmazsa yaşamın da olmayacağını kaydeden Başkan Seçer, Darısekisi Mahallesi’ndeki okulun Mersinden Kadın Kooperatifi’nin bir üretim alanına dönüştüreceğini ve kadınların buralarda yeni şeyler öğreneceğini söyledi. Mersin Valiliği’nden İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar birçok kurumun bu noktada katkı sunduğunu belirten Başkan Seçer, “Okul tahsis edildi ve Mersinden Kadın Kooperatifi’nin bizlerin de naçizane desteği ile kadınlarımızla, köylü kadınlarımızla beraber burada çok güzel işler yapacaklarını umut etmekten öte, canı gönülden inanıyorum” dedi.

“Mümkün olduğunca pozitif ayrımcılık yapıyorum”

Başkan Seçer, kadınların her alanda aktif rol almasını çok önemsediklerini vurguladı. Seçer, göreve ilk geldiğinde Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan kadın sayısının yüzde 17-18 civarında olduğunu, kadınlara pozitif ayrımcılık sağlayarak istihdam yarattıklarını ve bu oranı yüzde 23’e çıkardıklarını söyledi. Başkan Seçer, kadınlara verdikleri önemin başlangıç noktasının da Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nı kurmak olduğunu anlattı.

Halen Büyükşehir Belediyesi’ndeki daire başkanlarının 9’unun kadınlardan oluştuğunu belirten Başkan Seçer, “Makine İkmal gibi…. Makine İkmal’de bir kadın daire başkanımız var. Yani arabaların tamiratını, sevk ve idaresini yapan birimin başkanı kadın. Parkları, bahçeleri güzelleştiren kadın. Onlar sahada çalışıyor. Hukuk işlerinde kadın, yazı işlerinde kadın, her alanda kadınlar var. Her meslek alanında etkili, yetkili kadınlarımız var. Ben mümkün olduğunca pozitif ayrımcılık yapıyorum. Bu anayasada bir hükümdür, kadınlara pozitif ayrımcılık ama orada yazılı kalmış, uygulamada sıkıntı var o ayrı bir konu. Ama biz istiyoruz ki, bırakın anayasayı, yasayı, olması gereken bu ve bunları da gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Kadınlarımızın yararına her türlü projeye destek olmaya hazırız”

Kadınların hayatın her alanında aktif rol almasına yönelik birçok etkinliğin altına imza atmanın gurunu yaşadıklarını da belirten Başkan Seçer, “Bu bir kooperatiftir, bu kendi çalışmalarımızdır, bir başka sivil toplum örgütünün çalışmalarıdır.Kadınlarımızın olduğu her yerde, topluma dönük, toplumun faydasına, kadınlarımızın yararına, onların hayatını kolaylaştıracak her türlü projeye destek olmaya Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak hazırız.Bundan hiç imtina etmeyiz” ifadelerine yer verdi.

“Daha fazla üretim, daha fazla köylere rağbet olsun”

Başkan Seçer, önemli bir üretim alanı olan kırsal mahallelerin sosyal alanları güçlü bölgelere de dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, “Daha fazla üretim, daha fazla köylere rağbet olsun. İnsanlar doğduğu yerde doysun istiyoruz. Merkeze, şehre göç olmasın. Orada kalsın, orada üretsin. Ama sadece orada üretmekle kalmasın orada da yaşamını cazip hale getirelim. Bir sosyal alan olsun. Kadınların bir araya gelebileceği bir alan olsun. Çocukların oynayabileceği oyun parkları olsun. Köy dediğinizi böyle hayal edin” dedi.

“100 liranın 90’ını veren belediye 10 lirasını veremez mi diye aklınıza gelebilir”

Tarımsal üretime verdikleri desteklerden birisinin de nergis soğanı dağıtımı olduğunu dile getiren Başkan Seçer, bu dağıtımları yüzde 90 hibeyle gerçekleştirdiklerini kaydetti. Yüzde 10’luk üretici katkısına yer vermelerinin sebebini açıklayan Seçer, daha öncesinde bedava verilen fidelerin çürümeye terk edildiği yönünde kendisine bilgiler aktarıldığını söyledi. Seçer, “100 liranın 90'ını veren belediye 10 lirasını veremez mi diye aklınıza gelebilir. Değeri olsun. Cebinizden para çıkıyor. Sahiplenin istiyoruz”diye konuştu.

“Toplam 63 üreticimiz bundan faydalanacak”

Başkan Seçer, nergis soğanının kıraç araziler için iyi bir üretim kalemi olduğuna da dikkat çekti.Seçer,“Nergis Soğanı Dağıtım Projesi” kapsamında bu yıl Toroslar ve Tarsuslu üreticilere toplam 200 bin nergis soğanı dağıtacaklarını kaydetti. İlk yılki üretimde 180 bin lira gelir beklentisi olduğunu belirten Başkan Seçer, “İkinci yıl bu iki katına çıkıyor. Üçüncü yıl dört katına çıkıyor. Bu şekilde iyi bir üretim kalemi. Burada toplam 63 üreticimiz bundan faydalanacak. Tarsus'ta da 41 üreticimize 85 bin soğan dağıtacağız. Burada Darısekisi, Çelebili, Kızılkaya ve Kerimler bundan yararlanacak. İnşallah çok daha geniş bir bölgeye hem nergis soğanı ya da farklı bitkiler,aromatik bitkiler, tıbbi bitkiler, çok farklı yeni üretim çalışmalarını hep beraber yaparız diye düşünüyorum” dedi.

Başkan Seçer, kadın üreticilere bir destek de hayvancılık alanında sundu

Kendisinin de bir ziraat mühendisi olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, bölgede tarım alanında hangi konulara dokunulması gerektiği üzerinde çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Bu kapsamda “Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” kapsamında 60 aileye toplam 1500 küçükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirdiklerini, 60 ailedeki muhatap oldukları 27 kişinin kadınlardan oluştuğunu dile getirdi. Başkan Seçer, gençleri ve kadınlarıöncelediklerini vurguladı.

Başkan Seçer, desteklerin sürdürülebilir olmasına dikkat çekti

Sürdürülebilir ve sonuç alınabilecek destekler sağladıklarını söyleyen Başkan Seçer, Tarsus’ta incir üreticilerine 12 bin 500 incir fidanı dağıttıklarını belirtti. Ayrıca bu yıl dağıttıkları 100 bin lavanta fidesini gelecek yıl 250 bine çıkartacaklarını anlatan Seçer, fide ve fidanları yöresel olarak bölgelere göre dağıttıklarını belirtti. Seçer, Toroslar İlçesi’nde 2021 yılı içerisinde yüzde 50 hibeyle kivi fidanı dağıtacaklarını müjdeledi. Tarlaların suyla buluşmasının önemli olduğunu da kaydeden Başkan Seçer, bu sene dağıtılan 60 kilometre sulama borusunu gelecek yıl 100 kilometreye çıkartacaklarını ifade etti.

“Toplandığımız bu yerin bizim için çok önemi var”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer de yaptığı konuşmada, Darısekisi Mahallesi’yle bir dizi temas kurduklarını ve mahalledeki eski bir köy okulunun kadınların üretim çalışmaları için değerlendirileceğini belirtti. Seçer,“Bu bölgemizde bir yöre kültürü var. Burada bu kültürün yaygınlaşması, nesilden nesile aktarılmasına çok önem veriyoruz. Yöre kültürünün gerek kültürel anlamda, gerek ekonomik anlamda insanlara katacağı çok şey olacağını biliyoruz. Bu alanda toplanmamızın sebebi, çok kıymetli bir çalışma yapılmış. Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz,nergis soğanı dağıtımı yapıyorlar. Ama toplandığımız bu yerin ayrıca bizim için çok önemi var. Burası Darısekisi’ne bağlı muhtarlığımıza ve bizim kooperatif olarak kullanmamıza tahsis edilmiş bir köy okulumuz” dedi.

“Çok yakın bir sürede faaliyete geçecek”

Meral Seçer, bölgedeki kadınların istek ve azimlerinin projenin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini tetiklediğini vurgulayarak, burada yapılacak çalışmalardan bahsetti. Meral Seçer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Darısekisi’nde yapmak istediğimiz proje, bu bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik alanda gelişmesini sağlamak veya gelişmesine katkıda bulunmak. Bu amaçla Mersin Büyükşehir Belediyemiz’in tam desteği ile bu bölgede neler olabilir dediğimizde, bu alanın sosyal, kültürel, ekonomik alanda bölgeye katkı verecek eğitim ve üretim atölyelerine dönüştürülmesine karar verildi. Uzun süredir çalışıyoruz. Sizler de bu projede neler olacak diyemerak ediyorsunuzdur. Bugün bir noktada startını veriyoruz çünkü buranın tüm projelerini yaptık, hazırlandı.Yapımını Mersin Büyükşehir Belediyesi üstlendi ve çok yakın bir sürede faaliyete geçecek. Bu alanda çalışmalarda kadınlarımızla birlikte pek çok görüşmeler yaptık.”

“Bölgenin ülkemizde hatta yurt dışında bile tanınırlığını sağlayabiliriz”

Darısekisi’nde yapılacak çalışmaların bölgenin tanıtımına da katkı sunacağına değinen Meral Seçer, “Burada proje yapılabilir, kooperatif olarak destek veririz. Mersin Büyükşehir Belediyesi tüm birimleri ile destek verir ama bu projeyi yöre olarak sahiplenirseniz en kısa zamanda bu bölgenin tanınırlığını, üretilen ürünlerin de ülkemizde, hatta yurt dışında bile tanınırlığını sağlayabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Paylaş :
Etiketler :  NERGİS SOĞANI DAĞITIM PROJESİ, PANDEMİ, MERSİN BÜYÜKŞEHİR, İLE, TOROSLARIN, ETEKLERİ, NERGİS KOKACA, COVID-19, BAŞKAN, VAHAP SEÇER, KORONAVİRÜS

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA