22:50   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ÇOCUKLARA HAYVAN SEVGISI AŞıLıYOR   21:48   KOÇAK’TAN CUMHURIYET BAYRAMı KUTLAMASı   21:41   MUTLU SONA YAKLAŞıLDı   20:27   TOROSLAR ÇALıŞıYOR, İLÇENIN YOLLARı YENILENIYOR   19:57   BÜYÜKŞEHIR, SILIFKE’DE ASFALT ÇALıŞMALARıNA DEVAM EDIYOR   07:39   GELECEK PARTISI MERSIN İL ÖRGÜTÜ, YEMEKTE BIR ARAYA GELDI   07:32   CUMHURIYET PLAJ VOLEYBOLU TURNUVASı ŞAMPIYONLARı ÖDÜLLERINE KAVUŞTU   07:16   MERSIN’DE ESNAFıN CORONA HARITASı ÇıKARTıLDı   07:06   DEVA PARTISI GÜÇLENDIKÇE, IKTIDAR PANIKLIYOR   07:01   ALI MAHIR BAŞARıR, ÇUKUROVA HAVALIMANı’Nı MECLIS GÜNDEMINE TAŞıDı   06:48   MILLETVEKILI ŞIMŞEK’TEN TARSUS TSO ZIYARETI   06:30   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, HALK KART BAKIYELERINI YÜKLEDI   23:54   SINAP MAHALLESI’NDE YOL ÇALıŞMASı   23:43   AKDENIZ BELEDIYESI, KıRTASIYE DESTEĞIYLE ÇOCUKLARı SEVINDIRDI   21:52   TOROSLAR’DA CUMHURIYET COŞKUSU DOĞA YÜRÜYÜŞÜYLE TAÇLANDı   17:54   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI “ENGEL” TANıMıYOR   13:38   AHKİB’DEN YÜZDE 29 ARTıŞLA 35,8 MILYON DOLARLıK İHRACAT   13:20   5 YAŞıNDAKI SILIFKELI TOPRAK PARK İSTEDI, BAŞKAN SEÇER YERINE GETIRDI   11:41   DANıŞTAY’DAN HAYDARPAŞA VE SIRKECI KARARı: İBB HAKLı, GAR IHALESI IPTAL   10:29   CHP MYK TOPLANıYOR  
 
     
 
 

Mezitli’de dayanışma ekonomisi hayat buldu


Mezitli Belediyesi’nin desteğiyle İçel Soroptimist Kulübü ve Mezitli Soroptimist Kulübü tarafından oluşturulan ‘Dostluk Zeytinliği’nde ilk zeytin hasadı yapıldı.

 

Tarih : 25 Eylül 2020 Cuma 10:02   Okunma : 1021

Mezitli Belediyesi’nin desteğiyle İçel Soroptimist Kulübü ve Mezitli Soroptimist Kulübü tarafından oluşturulan ‘Dostluk Zeytinliği’nde ilk zeytin hasadı yapıldı. 2017 yılında Merkez Mahallesi’ndeki Zeytinli Caddesi’nde adına yakışır bir şekilde oluşturulan ve 207 ağacın olduğu zeytinlikte,hasat erken saatlerde başladı. Şarkılar söylenerek, şenlik havasında toplanan zeytinler, İçel ve Mezitli Soroptimist Kulübü ile Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi arasında gerçekleşen ‘iş birliği’ protokolü kapsamında kooperatif üyelerine teslim edildi. Soroptimist kız kardeşlerin yanı sıra Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi üyeleri de ürünlerin toplanmasına yardımcı oldu. Toplanan zeytinler daha sonra belediye meclis üyesi Hüseyin Kılıç’ın zeytin yağı fabrikasına götürülerek, zeytin yağı haline getirildi.

ZEYTİNLER DOWN KAFE, YENİ ÜRETİMLER SENEYE

Paydaşlar arasında gerçekleşen iş birliği protokolü kapsamında Mezitli Üretici Kooperatifi’nin Dostluk Zeytinliği’nde ağaçlara zarar vermeyecek şekilde enginar üretimi yapılmasına olanak sağlandı. Önümüzdeki süreçte kooperatif üyeleri zeytinlikte bulunan ağaçların arasında enginar üretimine başlayacak. Öte yandan dayanışma ekonomisini güçlendirmek adına zeytinlikten elde edilen zeytin yağı Down Kafe’ye satılacak.

MEZİTLİ’DE KOCAMAN BİR AİLE OLDUK

Mezitli’de katılımcılığı işler hale getirdiklerini dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,“Maalesef Mersin’de Portakal Mahallemiz var ama portakal yok. Limonluk Mahallemiz var ama limon yok. Zeytinlibahçe Caddemiz var ama zeytin yok. Burası da Mezitli’nin Zeytinli Caddesi ama zeytin yoktu. Hiç olmazsa gelecekte çocuklarımıza aktarabilmek için belediyemize ait bu alanı zeytinlik yapalım dedik. Katılımcılığı işler hale getirerek, Mezitli’de kocaman bir aile olduk. Zeytinliğin olduğu yer belediyemize aitti. İçel ve Mezitli Soroptimist kulüplerinin koca yürekli kadınları gönüllü olarak bu alana fidan diktiler. Dikmekle kalmadılar; bakımını yaptılar ve hasadını gerçekleştiriyorlar. Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi sonradan sürece dahil oldu. Elde edilen zeytin ve zeytin yağının pazarlaması konusunda devreye girecekler. Kooperatifimiz, üretim yaptığı gibi pazarlama konusunda da deneyimliler. Ürünlerden elde edilen gelir ise sosyal dönüşüm olarak dar gelirli kadınlarımıza, öğrencilere destek olacak. Bu tür çalışmalarımızı çoğaltmak gerekiyor. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

NE MUTLU Kİ MEZİTLİDEYİZ

Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör“Bazen yaşadıklarımız umutlarımızı azaltıyor. Savaşlar var, yoksulluk var, pandemi var, kadın cinayetleri ve şiddet var. Bütün bu olumsuzluklar içerisinde bir anda bir şey oluyor ve tekrar umudumuz canlanıyor. İşte bugün İçel ve Mezitli Soroptimist Kulüpleri'nin büyük emeklerle kurduğu güzel bir zeytinlikteyiz. Bu güzel ağaçları yetiştirmişler, ürün alacak hale getirmişler. Dediler ki; yetiştirmesi bizden zeytinlerin ürünlerini toplayıp değerlendirmekte kadınlarımızın güçlenmesi için çabalayan Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi’nin olsun. Bugün kooperatifimiz bu güzel ürünleri toplayacak ve Down Kafemiz bu ürünleri zeytin yağına dönüştürdükten sonra bizden satın alacak. İşte şimdi bu koşullar altında nasıl umutlarımız tazelenmez. Dostluk adına dayanışma adına bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Daha sonrada bu güzel zeytinlikte enginarlarımızı ekeceğiz. Zeytinliğimiz ikinci bir üretime dönüşecek. Ne mutlu ki Mezitlideyiz, ne mutlu ki beraberiz” şeklinde konuştu.

ZEYTİN BARIŞ, ZEYTİN DOSTLUK, ZEYTİN BEREKETTİR

Doğaya ve kadına  destek olmak amacıyla iş birliği protokol imzaladıklarını ifade eden Mezitli Soroptimist Kulübü Başkanı Aydan Dayı Kaymaz, “2017 yılında Mezitli ve İçel Soroptimist kulüplerimizin iş birliği ile Soroptimist Dostluk Zeytinliği’ni kurduk. Mezitli Belediyesi’nin tahsis etmiş olduğu alan üzerinde 3 yıl içerisinde yetişen zeytinliğimizden bu sene ilk ürünlerimizin hasadını yapmaya geldik. Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi ile yapmış olduğumuz iş protokolü çerçevesinde bu ağaçların altına doğaya ve ağaçlara zarar vermeyecek şekilde enginarlarını ekecekler. Doğaya ve kadına destek olmak amaçlı yapılan bu iş birliğiyle elde edilen gelirlerinden üretici kadınlara gübre ve fide desteğinde bulunacaklar. Mezitli Belediyesi’ne, bu iş birliğine destek olan Soroptimist kız kardeşlerime ve Mezitli Üretici Kadın Kooperatifine teşekkür ediyorum” dedi. Mezitli Soroptimist Kulübü kurucularından Sembol Tarhan da kısa bir açıklama yaparak; “Zeytinlerimizi bereketli olsun diye dua ederek, topluyoruz. Kadınlarımıza ekonomik olarak katkı sağlasın istiyoruz. Zeytin barış, zeytin dostluk, zeytin berekettir. 3 yılda yetiştirdiğimiz fidanlarımızdan bu ürünleri aldığımız için mutluyuz, gururluyuz” şeklinde konuştu.

3 YIL ÖNCE EKTİĞİMİZ ZEYTİNLERİMİZ BÜYÜDÜ

Soroptimistlerin ana hedeflerinden birisinin kadınların ekonomisine destek olduğunu dile getiren İçel Soroptimist Kulübü Başkanı Ganime Turan, “Bugün burada çok anlamlı bir proje için bulunmaktayız. 3 yıl önce Mezitli Belediyesi, İçel ve Mezitli Soroptimist Kulüpleri ile birlikte ekmiş olduğumuz bu zeytinliği çok anlamlı bir proje olarak görüyoruz. Soroptimistlerin ana hedeflerinden birisi kadınları ekonomik anlamda güçlendirmeleridir. Bu projemizle bunu gösterdik. Şu an da zeytin hasadı yapıyoruz. 3 yıl önce ektiğimiz zeytinlerimiz büyüdü. Elde edilen ürünleri Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi değerlendirecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  PANDEMİ, MEZİTLİDE DAYANIŞMA EKONOMİSİ HAYAT BULDU, COVID-19, MEZİTLİ BELEDİYESİ, BAŞKAN, NEŞET TARHAN, SOROPTİMİST, KORONAVİRÜS, MEZİTLİ ÜRETİCİ KADIN KOOPERATİFİ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA