02:59   CUMHURIYET BAYRAMı’Nı BAYRAK KONVOYU İLE KUTLADıLAR   23:33   BAŞKAN SEÇER, MERSINLILER’IN CUMHURIYET COŞKUSUNA ORTAK OLDU   19:11    “1 EKMEK 1 ÇORBA”2 KASıM’DA 28 NOKTADA YENIDEN BAŞLıYOR   15:28   İZMIR’DE 6.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM.4 KIŞI YAŞAMıNı YITIRIRKEN, 120 KIŞI DE YARALANDı   14:59   YENIŞEHIR SOKAKLARıNDA CUMHURIYET COŞKUSU    14:04   AKDENIZ BELEDIYESI’NDEN, İHSANIYE MELEMEZ’E ATATÜRK HEYKELI   13:05   SEÇER: HEDEF 1. LIG’E ÇıKMAK   12:32   BAŞKAN BOZDOĞAN: “SAĞLıK ÇALıŞANLARıNA MINNETTARıZ”   11:14   ERDEMLI ’DE CUMHURIYET COŞKUSU   10:13   HEM ÇOCUKLAR HEM KADıNLAR 29 EKIM COŞKUSUNU BÜYÜKŞEHIR’LE YAŞADı   07:53   MEZITLI’NIN ÇOCUKLARı CUMHURIYET BAYRAMı’Nı KUTLADı   06:59   MEZITLI’DE 29 EKIM BAYRAMı SANAT ÇARŞıSıNDA KUTLANDı   06:37   TOROSLAR’ıN BOCCE VE TENIS TURNUVASıNDA COŞKULU FINAL   23:17   CUMHURIYET COŞKUSU BÜYÜKŞEHIR İLE TÜM MERSIN’I SARDı    20:52   TENIS OYNAYARAK EĞITIME KATKı SUNDULAR   20:49   CUMHURIYET BAYRAMı SADE TÖRENLE KUTLANDı   13:12   BÜYÜKŞEHIR EKIPLERINDEN 13 İLÇEDE KANDIL SIMIDI DAĞıTıMı   10:11   CHP’LI ÇAĞLAYAN’DAN 29 EKİM MESAJI   07:18   BAŞKAN NESIBE TEKER HAZIM’DEN 29 EKIM MESAJı   06:10   BAŞKAN SEÇER, CUMHURIYET BAYRAMı KUTLAMALARı KAPSAMıNDA ATATÜRK ANıTı’NA ÇELENK BıRAKTı  
 
     
 
 

‘Maske ve Koruyucu Giysi İhracatımızı Üç Katına Çıkartabiliriz’


Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, ağustos ayında ihracatın zirvesine yerleşen Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün elde ettiği başarıda Covid-19 salgınından koruyan cerrahi maske, önlük ve tulum gibi ürünlerin başrol oynadığını belirtip, “Cerrahi maske ve koruyucu giysi ihracatında rekor artışlar yakalayan sektörümüz, bu ürünlerin dış satımında hibe şartının kaldırılmasını bekliyor. Bu sağlanırsa maske ve koruyucu giysi ihracatımızı üç katına çıkartabiliriz” dedi.

 

Tarih : 28 Eylül 2020 Pazartesi 11:29   Okunma : 647

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, ağustos ayında ihracatın zirvesine yerleşen Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün elde ettiği başarıda Covid-19 salgınından koruyan cerrahi maske, önlük ve tulum gibi ürünlerin başrol oynadığını belirtip, “Cerrahi maske ve koruyucu giysi ihracatında rekor artışlar yakalayan sektörümüz, bu ürünlerin dış satımında hibe şartının kaldırılmasını bekliyor. Bu sağlanırsa maske ve koruyucu giysi ihracatımızı üç katına çıkartabiliriz” dedi.

‘Hibe zorunluluğu rekabetçiliği olumsuz etkiliyor’

Koronavirüs pandemisiyle birlikte tüm dünyada en stratejik ürünlerden biri haline gelen cerrahi maske üretimi için hazır giyim ve konfeksiyon firmalarının geçen nisan ayından itibaren 2,4 milyar liralık yatırım yaparak yıllık 36 milyar adetlik kapasiteye ulaştığına dikkat çeken Başkan Gürkan Tekin, cerrahi maskede ve tulumda hibe zorunluluğunun Türkiye’nin dünya pazarlarındaki rekabetçiliğini olumsuz etkilediğini vurguladı.

‘Karşımıza çıkan fırsatları kaçırabiliriz’
 

Türkiye’nin 2020 yılı Ocak-Ağustos ayları arasında maske ve koruyucu giysi ihracatında yüzde 641 artışla 530 milyon dolar gelir elde ettiğini kaydeden Başkan Tekin, “Maske ve koruyucu giysi ihracatında devlete hibe zorunluluğu nedeniyle hazır giyim ve konfeksiyon firmalarının maliyetlerinde yüzde 100’e varan oranlarda artışlar meydana geldi. İhraç pazarlarında maske, önlük ve tulumda fiyat tutturamaz hale geldik. Tekliflerimiz pahalı geldiği için maalesef pazar kaybetmeye başladık. Hükümetimizin maske ve koruyucu giysilerde hibe şartı konusunda bir düzenleme getirmesi halinde bu ürünlerin ihracatını üç katına çıkartabiliriz. Bu üretim gücümüz ve kapasitemiz var. Ama hibe şartı kaldırılmazsa üzülerek ifade etmeliyim ki bu kalemlerde karşımıza çıkan fırsatları kaçırabiliriz. Zira Avrupa’da bazı ülkelerin bizden kumaş alıp maske ve tulum üretmeye başladığını öğreniyoruz. Hibe zorunluluğu kaldırıldığı takdirde cerrahi maske ve tulum ihracatında sürdürülebilirliği sağlamış ve kendimize rakip yaratmamış olacağız.” diye konuştu.

 

‘İlk 8 ayda yüzde 26,8 artış yakaladık’
 

AHKİB’in 2020 yılının ilk 8 ayındaki ihracatını da değerlendiren Başkan Tekin, pandeminin gölgelediği dönemde 160’tan fazla ülke ve bölgeye dış satım yaptıklarını, geçen yılın eşdeğer dönemine kıyasla yüzde 26,8 artışla 274,6 milyon dolarlık performansa imza attıklarını açıkladı.
Söz konusu dönemde 10,33 milyar dolarlık sektör ihracatından yüzde 4 pay aldıklarını belirten Başkan Tekin, “8 aylık süreçte en fazla Hollanda, Almanya ve İspanya pazarlarına dış satım gerçekleştirdik. Geçen yılın Ocak-Ağustos aylarında Hollanda pazarına 6,4 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Birliğimiz, 2020’nin aynı döneminde 66,13 milyon dolarlık ihracata imza attı. 2020 yılının ilk 8 ayında lale diyarında 10 katına varan rekor artış yakaladık. İkinci büyük pazarımız olan Almanya’ya 62,14 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Geçen yıl bu rakam 27,5 milyon dolar olmuştu. Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ana pazarlarından İspanya’ya yönelik ihracatımız 45,5 milyon dolar olarak raporlara yansıdı. Geçen yılın aynı döneminde Birliğimizin bu ülkeye ihracatı 93,5 milyon dolardı. İspanya pazarındaki bu gerileme pandeminin etkisi ile iptal edilen veya ertelenen taleplerden kaynaklandı. Son aylarda sürekli olarak artan siparişlerle yıl sonuna kadar bu kaybın telafi edilmesini öngörüyoruz” diye konuştu. 

 

‘Bölgemizden 17 milyon dolarlık maske, önlük, tulum ihraç ettik’
 

AHKİB’in Covid-19 ürünleri ihracatında da önemli başarılar elde ettiğini dile getiren Başkan Tekin, 2020 Ocak-Ağustos döneminde 17 milyon dolarlık cerrahi maske, tulum ve önlük ihraç ettiklerini belirtti. Bu ürünlerde hibe uygulamaları nedeniyle potansiyelin çok altında kaldıklarını dile getiren Başkan Tekin şunları söyledi: “AHKİB olarak söz konusu dönemde 7,86 milyon dolarlık koruyucu tulum, 7,16 milyon dolarlık maske ve 1,87 milyon dolarlık önlük ihracatı gerçekleştirdik. Bu ürünlerde Birliğimizin ana pazarlarını Almanya, Hollanda, Çin, Azerbaycan-Nahçıvan, Slovakya, Litvanya ve Kazakistan oluşturdu. En çok cerrahi maske ihracatı yaptığımız ilk üç ülke 3,64 milyon dolar ile Almanya, 2,31 milyon dolar ile Hollanda, 1,13 milyon dolar ile Çin oldu. Koruyucu elbisede en fazla ihracat yapılan ülkelerin başında 5,33 milyon dolar ile Azerbaycan-Nahçıvan, 2 milyon dolar ile Slovakya, 454 bin dolar ile Çin geldi. Koruyucu tulumlarda ise en fazla ihracat 560 bin dolar ile Azerbaycan-Nahçıvan’a, 483 bin dolar ile Litvanya’ya, 291 bin dolar ile Kazakistan’a gerçekleştirdik.” diye konuştu. 

Paylaş :
Etiketler :  maske, koruyucu, giysi, hijyen, ihracat, gürkan, tekin,

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA