02:59   CUMHURIYET BAYRAMı’Nı BAYRAK KONVOYU İLE KUTLADıLAR   23:33   BAŞKAN SEÇER, MERSINLILER’IN CUMHURIYET COŞKUSUNA ORTAK OLDU   19:11    “1 EKMEK 1 ÇORBA”2 KASıM’DA 28 NOKTADA YENIDEN BAŞLıYOR   15:28   İZMIR’DE 6.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM.4 KIŞI YAŞAMıNı YITIRIRKEN, 120 KIŞI DE YARALANDı   14:59   YENIŞEHIR SOKAKLARıNDA CUMHURIYET COŞKUSU    14:04   AKDENIZ BELEDIYESI’NDEN, İHSANIYE MELEMEZ’E ATATÜRK HEYKELI   13:05   SEÇER: HEDEF 1. LIG’E ÇıKMAK   12:32   BAŞKAN BOZDOĞAN: “SAĞLıK ÇALıŞANLARıNA MINNETTARıZ”   11:14   ERDEMLI ’DE CUMHURIYET COŞKUSU   10:13   HEM ÇOCUKLAR HEM KADıNLAR 29 EKIM COŞKUSUNU BÜYÜKŞEHIR’LE YAŞADı   07:53   MEZITLI’NIN ÇOCUKLARı CUMHURIYET BAYRAMı’Nı KUTLADı   06:59   MEZITLI’DE 29 EKIM BAYRAMı SANAT ÇARŞıSıNDA KUTLANDı   06:37   TOROSLAR’ıN BOCCE VE TENIS TURNUVASıNDA COŞKULU FINAL   23:17   CUMHURIYET COŞKUSU BÜYÜKŞEHIR İLE TÜM MERSIN’I SARDı    20:52   TENIS OYNAYARAK EĞITIME KATKı SUNDULAR   20:49   CUMHURIYET BAYRAMı SADE TÖRENLE KUTLANDı   13:12   BÜYÜKŞEHIR EKIPLERINDEN 13 İLÇEDE KANDIL SIMIDI DAĞıTıMı   10:11   CHP’LI ÇAĞLAYAN’DAN 29 EKİM MESAJI   07:18   BAŞKAN NESIBE TEKER HAZIM’DEN 29 EKIM MESAJı   06:10   BAŞKAN SEÇER, CUMHURIYET BAYRAMı KUTLAMALARı KAPSAMıNDA ATATÜRK ANıTı’NA ÇELENK BıRAKTı  
 
     
 
 

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “ÖNLEM ALMAMAK AKILLARA ZİYAN BİR DURUM”


CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Mersin Şehir Hastanesi’ndeki su tanklarındaki lejyoner hastalığı olarak da bilinen akciğer enfeksiyonlu suyun hastane musluklarından 3 yıldır akması ve insanların hayatını tehdit eden bu konuda hiçbir önlem alınmamasını TBMM gündemine taşıdı.

 

Tarih : 1 Ekim 2020 Perşembe 17:47   Okunma : 471

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Mersin Şehir Hastanesi’ndeki su tanklarındaki lejyoner hastalığı olarak da bilinen akciğer enfeksiyonlu suyun hastane musluklarından 3 yıldır akması ve insanların hayatını tehdit eden bu konuda hiçbir önlem alınmamasını TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Başarır, Hastalar ile yakınlarını ve hastane personelin sağlığını etkileyecek olan böylesine önemli bir konunun dönemin enfeksiyon kontrol komitesi başkanı tarafından uyarılmasına rağmen hiçbir önlem alınmaması akıllara ziyan bir durumdur, dedi.

CHP’li Başarır, “Vatandaşlarımızı sağlığına kavuşturmakla yükümlü olan bir kurumun, aksine vatandaşların hayatını tehlikeye sokan bir hal alması anlaşılır gibi değil. 2017 yılındaki hastanenin Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı uyarmış. Ancak uyarılar dikkate dahi alınmamış. Bu konunun ihmal edilmesi kabul edilemez ve sorumlular muhakkak hesap vermelidir” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yazılı olarak yanıtlamasını istediği önergesinde;

“Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesi 2017 yılında hizmete girmiştir.

Hastane açıldıktan 9 ay sonra yoğun bakım ünitelerindeki su şebekesinde ölüme sebebiyet veren ve lejyoner hastalığı olarak da bilinen akciğer enfeksiyonu mikrobunun ürediği ve hastane yönetiminin bir an önce gerekli tedbirlerin alması için uyarıldığı bilgileri basında yer almıştır.

Dönemin Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Ali Kutta Çelik’in Başhekimliğe, 23.11.2017 tarihinde alınan numunelerde dahili branş servislerinin ve yoğun bakımlarının bulunduğu T1 kulesinin su tankında, cerrahi branş servislerinin ve yine yoğun bakımların yer aldığı T2 kulesindeki lavabo musluğunda bakterinin ürediğini yazılı olarak bildirdiği; mikrobun 2018 ve 2019 yıllarında tespit edildiği ancak aradan geçen uzun zamana rağmen herhangi bir önlem alınmadığı da basında yer alan bilgiler arasındadır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

 

  1. Dönemin Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Ali Kutta Çelik’in hastane yönetimini uyarmasına rağmen 3 yıl boyunca neden bir önlem alınmamıştır?

  2. Yapılan uyarılara rağmen önlem almayan hastane yetkilileri hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçeleri nelerdir?

  3. Akciğer enfeksiyonu üreten musluklardan akan su hangi yoğun bakım ünitelerinde ve hastanenin hangi birimlerinden akmıştır?

  4. Enfeksiyonlu su nedeniyle gerek hastane personelinden ya da hastalardan etkilenen olmuş mudur?

  5. Mersin Şehir hastanesinde yaşanan söz konusu bu durum Bakanlığınıza bildirilmiş midir?

  6. Musluklardan akan akciğer enfeksiyonlu sudan dolayı hayatını kaybeden personel, hasta ya da hasta yakını var mıdır?

Paylaş :
Etiketler :  chp, ali, mahir, başarır, şehir, hastane, tbmm, musluk, su

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA