07:17   ALACA’DAN 24 KASıM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:29   DÜMER’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:14   BAŞKAN GÜLTAK, ÖĞRETMENLER GÜNܒNÜ KUTLADı   06:02   BARO BAŞKANı YEŞILBOĞAZ: PANDEMI SıNAVıNDA EĞITIMDE SıNıFTA KALDıK,   05:54   AKDENIZ BELEDIYESINDEN EMLAK VERGISI VE ÇTV HATıRLATMASı   05:28   CHP’LI MUTLUAY’DAN 24 KASıM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   23:49   KOÇAK’TAN IHALEYI ALAN KOZUVA’YA HAYıRLı OLSUN MESAJı   22:35   AB, TÜRK MAKARNASıNA UYGULADıĞı KOTAYı GÖZDEN GEÇIRMELI   21:50   ÖĞRETMENLERIMIZE MINNET VE ŞÜKRAN DUYUYORUZ   14:35   BÜYÜKŞEHIR’IN EVDE SAĞLıK VE BAKıM EKIBI UMUTLARı YEŞERTIYOR, HASAN AMCA AYAĞA KALKTı   14:23   BELEDIYE EKIPLERI TÜFEKLE YARALANAN KÖPEK İÇIN SEFERBER OLDU   14:12   YENIŞEHIR’DE TARıM ÜRÜNLERI MARKALAŞTı    13:59   TRAFIK VE YAYA GÜVENLIĞI İÇIN MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN KAPSAMLı FAALIYET   13:00   TAHIROĞLU, ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADı   12:36   KORONA ENGELINE “ONLINE” ÇÖZÜM   12:03   SOSYAL BELEDIYECILIĞIN ADı: MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI   11:06   BÜYÜKECELI’DE ESKIYEN İÇMESUYU HATLARı YENILENDI   08:55   BÜYÜKŞEHIR ENGELSIZ YAŞAM MERKEZI’NDE MUTLULUĞUN RESMI: MEMO   08:33   DENIZI SORUMSUZ İNSANLAR KIRLETIYOR   08:13   YENIŞEHIR BELEDIYESI SANAT GALERILERINI AÇTı  
 
     
 
 

HDP’li Vekil Turan,Üreticinin Nakliye Sorunu İçin Bir Planınız var mı


Üreticinin nakliye sorunu TBMM’ye taşıyan Milletvekili Turan, “Nakliye ücretlerinin yüksek olması çiftçileri, nakliye ücretlerinin az olmasının nakliyecileri zarara uğratması dikkate alındığında bakanlığınız tarafından nakliyeci ve çiftçilerin sorunlarını çözme konusunda bir planlama var mıdır?” sorusuna yanıt istiyor!

 

Tarih : 19 Ekim 2020 Pazartesi 21:03   Okunma : 870

 HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki şeker pancarı üreticilerinin nakliye sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için soru önergesi veren Turan, “Tarımsal üretimde gübre, mazot ve kimyasal gibi temel girdi fiyatlarının yükselmesi, üreticileri zor durumda bırakırken pek çok üretici girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı üretimi bırakma noktasına gelmiştir. Bütün girdi maliyetlerine rağmen zor koşullarda üretimini sürdürmeye çalışan çiftçilerin karşılaştığı temel sorunlardan biri tarladaki ürünün nakliyesidir. Çiftçiler, biteviye mazot fiyatlarındaki yükselişin nakliye ücretlerini arttırmasından dolayı ürünlerini taşımakta ciddi zorluklarla karşı karşıyadır.

 “NAKLİYE ÜCRETLERİ VE KURALLARI, GÖRÜŞ ALINMADAN TEK MERKEZDEN BELİRLENİYOR” Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki şeker pancarı üreticileri, nakliye ücretlerinin yüksek olmasından dolayı ürünlerini Elâzığ şeker fabrikasına götürememektedir. Üreticiler, bir önceki yıla göre artan nakliye ücretlerinden dolayı ürünlerini taşıyamamaktadır. Diğer taraftan 2019 yılı nakliye bedeli kg başına 97 kuruş iken 2020 yılında kg başına 48 kuruşa düşürülmüştür. Nakliye ücretlerinin düşürülmesi ilk başta çiftçiler lehine bir uygulama gibi görünürken aslında kg başına 48 kuruşa taşıyacak hiçbir nakliyeci bulunmadığından çiftçiler mağduriyet yaşamaktadır. Bunun temel nedenlerinden biri çiftçilerin ve nakliyecilerin içinde bulundukları koşulları dikkate alan biçimde nakliye ile ilgili bir yönetmeliğin oluşturulmaması veya var olan yönetmeliğin uygulanabilir yanlarının olmamasıdır. Başka bir ifade ile nakliye ücretleri ve kurallarının; çiftçilerin ve nakliyecilerin fikirleri alınmadan, sorunlar tespit edilmeden tek merkezden belirlenmesidir. Dolayısıyla çiftçiler ile nakliyecilerin yaşadıkları sorunları tespit etmek ve çözüm yollarını bir an önce uygulamak gerekir” dedi.

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

Önergede şu sorular soruldu: “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerin nakliye sorunlarını çözmek için herhangi bir çalışma var mıdır? Eğer var ise bu çalışmalar nelerdir?

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde nakliye ücretlerinin yüksek olmasından dolayı ürünlerini taşımayan çiftçilerin yaşadıkları sorunlar hakkında Bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde nakliye sorunu yaşayan şeker pancarı üreticilerinin sorunlarını çözmek için Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişim olacak mıdır?

Nakliye ücretlerinin yüksek olması çiftçileri, nakliye ücretlerinin az olmasının nakliyecileri zarara uğratması dikkate alındığında Bakanlığınız tarafından nakliyeci ve çiftçilerin sorunlarını çözme konusunda bir planlama var mıdır? Eğer varsa bu planlamalar nelerdir?”

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, HDP, MİLLETVEKİLİ, DR, KORONAVİRÜS, ÜRETİCİNİN, NAKLİYE, SORUNU, İÇİN, BİR, PLANINIZ, VARMI, PANDEMİ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA