07:17   ALACA’DAN 24 KASıM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:29   DÜMER’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:14   BAŞKAN GÜLTAK, ÖĞRETMENLER GÜNܒNÜ KUTLADı   06:02   BARO BAŞKANı YEŞILBOĞAZ: PANDEMI SıNAVıNDA EĞITIMDE SıNıFTA KALDıK,   05:54   AKDENIZ BELEDIYESINDEN EMLAK VERGISI VE ÇTV HATıRLATMASı   05:28   CHP’LI MUTLUAY’DAN 24 KASıM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   23:49   KOÇAK’TAN IHALEYI ALAN KOZUVA’YA HAYıRLı OLSUN MESAJı   22:35   AB, TÜRK MAKARNASıNA UYGULADıĞı KOTAYı GÖZDEN GEÇIRMELI   21:50   ÖĞRETMENLERIMIZE MINNET VE ŞÜKRAN DUYUYORUZ   14:35   BÜYÜKŞEHIR’IN EVDE SAĞLıK VE BAKıM EKIBI UMUTLARı YEŞERTIYOR, HASAN AMCA AYAĞA KALKTı   14:23   BELEDIYE EKIPLERI TÜFEKLE YARALANAN KÖPEK İÇIN SEFERBER OLDU   14:12   YENIŞEHIR’DE TARıM ÜRÜNLERI MARKALAŞTı    13:59   TRAFIK VE YAYA GÜVENLIĞI İÇIN MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN KAPSAMLı FAALIYET   13:00   TAHIROĞLU, ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADı   12:36   KORONA ENGELINE “ONLINE” ÇÖZÜM   12:03   SOSYAL BELEDIYECILIĞIN ADı: MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI   11:06   BÜYÜKECELI’DE ESKIYEN İÇMESUYU HATLARı YENILENDI   08:55   BÜYÜKŞEHIR ENGELSIZ YAŞAM MERKEZI’NDE MUTLULUĞUN RESMI: MEMO   08:33   DENIZI SORUMSUZ İNSANLAR KIRLETIYOR   08:13   YENIŞEHIR BELEDIYESI SANAT GALERILERINI AÇTı  
 
     
 
 

CHP’li Sarıbal: Yarın askıya asmak zorunda olacağınız ekmek olmayacak


CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal; arpa, buğday ve mısır ithalatında gümrük vergisini kaldıran Cumhurbaşkanlığı Kararını sert sözlerle eleştirdi. Sarıbal, “Bugün ülke tarımı için kara bir gün. Bu karar 18 yıllık AKP tarım politikasının çöktüğünün adıdır. Bu karar, kış aylarının çok daha zor geçeceğini, yılbaşından sonra ihraç etmek için bile buğday, arpa, mısır bulunamayacağından dolayı, özel sektöre gidin alın depolarınızı doldurun. Stoklayın demektir. Bu bizim üretimimiz yeterli, stoklarımız dolu diyen iktidar ve sözcülerinin yalanının deşifre olma kararıdır” dedi.

 

Tarih : 23 Ekim 2020 Cuma 19:58   Okunma : 1326

Sarıbal TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, AKP’nin uyguladığı tarım politikalarının iflas ettiğini söyledi. Sarıbal, “Hep söyledik. Türkiye tarımda kötüye gidiyor dedik. Anlattık. Tedbir alın dedik. Covid -19 sürecini yaşıyoruz, salgın var dedik. Bütün dünya tedarik zincirinde yeşil hat oluşturdu. Stoklarını gözden geçirdi. Üretim modelini gözden geçirdi. Tarım politikalarını gözden geçirdi. Türkiye ne yapıyor; yılbaşına kadar sınır koymadan, miktar koymadan sıfır gümrükle ithalat izni veriyor” dedi.

Hani Çiftçiyi Destekliyordunuz?

Sıfır gümrükle ithalat izni verilen buğday, arpa ve mısır dahil bir çok tarım ürünün AKP döneminde üretimin yetersiz kaldığını belirten Sarıbal, şöyle devam etti:

“Türkiye 2000 yılında yaklaşık 65 milyon nüfusu varken 21 milyon ton buğday üretiyordu. 2020 yılına geldiğimizde mültecilerle beraber 88 milyon, turistleri de kattığımızda nereden bakarsanız 90 milyon insan nüfus var. %35’in üzerinde nüfus artışı olmuş ama Türkiye 20 milyon ton buğday üretiyor. Aynı şekilde 2000 yılında 8 milyon ton arpa üretiyorduk. Bugünkü nüfusla 7.5 milyon ton üretiyor. 2000 yılında 548 bin ton nohut üretiyorduk 2020’de 550 bin ton üretiyoruz. 2000 yılında 230 bin ton kuru fasulye üretiyorduk, 2020’de yine 230 bin ton üretiyoruz. Ülkenin yönetiminde bulunanlara sesleniyorum. Çiftçiye destek olduğunuzu söylüyordunuz, nerede o destekler? Nereye gitti?”

Bugün dünyada tahıl ticaretinin %75’inin 4 büyük şirketin elinde olduğunu aktaran CHP’li Sarıbal, “18 yılda ithal ettiğiniz 65 milyon ton buğday başta olmak üzere, özellikle tahıl ürünlerinde ve diğer ürünlerde bu 4 büyük tekele taşeronluk yapan yerli ithalat firmaları kimler? Bir çıkın anlatın. Bu halka bu sorunun cevabını verme zorunluluğunuz var. Bu sorunun cevabını vermelisiniz. 35 dönüm üretimden çıkmışken, çiftçi sayısı 2,7 milyondan 2 milyon civarına düşmüşse aradaki kaybı anlatmak, açıklamak zorundasınız” diye konuştu.

Rusya’dan buğday alarak, Ukrayna’dan mısır alarak bu sürecin götürülemeyeceğini vurgulayan Sarıbal, “Bu politikalar sürerse, yarın askıya asmak zorunda olacağınız ekmek olmayacak. Paranız olsa ekmek ve un bulamayacağınız tarihsel bir sürece gidiyoruz” dedi.

Sarıbal şöyle devam etti:

Bu Karar Üretimsizliğin Adıdır

“Alınan sıfır gümrük kararının adı çok nettir. ‘Biz ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeterli miktarda buğday, mısır, arpa konusunda çaresiziz, mecburen gümrük duvarlarını kaldırdık’ demektir. Bu 18 yıllık tarım politikasının çöktüğünün, çürüdüğünün temel adıdır. Yine bu kış aylarının çok daha zor geçeceğini, yılbaşından sonra ithal etmek için bile buğday, arpa, mısır bulunamayacağından dolayı, özel sektöre ‘gidin alın depolarınızı doldurun, stoklayın’ demektir. Bu ‘bizim üretimimiz yeterli, stoklarımız dolu’ diyen iktidar ve sözcülerinin yalanının deşifre olma kararıdır. Bu 18 yıldır bu ülkeyi yönetenlerin ülkeyi yabancı tekellere teslim ettiklerinin açık ifadesidir. Bu kötü gün dostu olan TMO’nun ithalat lobilerine taşeronluk ettiğini adıdır. Bu üretim kuruluşu olan TİGEM’in yöneticilerinin ‘şöyle uygulamalar yaparak böyle üretim yapıyoruz’ diyenlerin aslında hiçbir şey yapmadıklarının tarımı çökerttiklerinin adıdır. O yüzden bugün Türkiye tarihine kara gün olarak yazılacaktır. Bugün bu ülkenin bundan sonra açlığa, yoksulluğa, üretimsizliğe gitmenin adıdır. Bu 1,5 milyon tahıl üreticisinin arpa, mısır, yulaf, çavdar, buğday üreticisinin yerine 4 dünya tekelini besleme, büyütme ve değirmenine su taşıma kararıdır.”

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, TBMM, CHP, AKP, KORONAVİRÜS, ASKIDA EKMEK, TİGEM, TMO, PANDEMİ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA