14:39   ENDONEZYA’DAN MTOSB’YE BÜYÜK ILGI   10:09   MUT’TA ZEYTIN VE ZEYTINYAĞı HASADı SEZONU SONA ERDI   09:59   BÜYÜKŞEHIR GSK, ÇEŞME BASKETBOL’U DEPLASMANDA 79-76 YENDI   09:25   MEZITLILI ÇOCUKLARıN MINIK ELLERI TOPRAKLA BULUŞTU   20:59   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, DARDA KALAN GÜLAY TEYZE’NINDE İHTIYAÇLARıNı KARŞıLADı   20:43   MERSIN’DE 2020 YıLıNDA BIN 200 HEKTAR ALAN AĞAÇLANDıRıLDı   20:37   GELIN ILE ANNESINE EV HAPSI CEZASı VERILDI   19:56   TARSUS BELEDIYESI SıFıR ATıK BELGESINI ALDı   19:21   BÜYÜKŞEHIR’DEN,TOROS DAĞLARı’NıN ETEKLERINDEN ZIRVESINE YOL ÇALıŞMASı SÜRÜYOR   15:30   ŞENGÜL ÖĞRETMEN ÇOCUKLAR IÇIN DUVARLARı RENKLENDIRIYOR   15:00    AKDENIZ BELEDIYESI’NDEN ‘PSIKOLOJIK DANıŞMANLıK’ HIZMETI   14:55   3 OCAK ŞIIR YARıŞMASıNıN ÖDÜLLERI, SAHIPLERINI BULDU   14:45   BAŞKAN TARHAN HALKıN TALEPLERINI, ESNAFıN ÇıKARıNı GÖZETIYOR   14:38   BÜYÜKŞEHIR’DEN TOPLU TAŞıMA ESNAFıNı RAHATLATACAK KARARLAR   04:10    BAŞKAN SEÇER RESTI ÇEKTI : 2 TANE MÜFETTIŞ YETMEZ, 24 TANE MÜFETTIŞ GELSIN   03:58   YıLıN ILK MAAŞıNı DÜŞÜK ZAMLA ALAN MEMURUN HEDEFINDE TÜİK VAR   03:39   “EKOLOJIK KAMPING PROJESINDE İMZALAR ATıLDı”   03:34   BAŞKAN TOPÇU: “KIMSE BIRLIK VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ BOZAMAYACAK”   03:28   BAŞKAN KARıŞ, ÖZDAĞ’A YAPıLAN SALDıRıYı KıNADı   03:23   MERSIN BÜYÜKŞEHIR ‘SıFıR ATıK BELGESI’NI ALDı   
 
     
 
 

Muazzez İlmiye Çığ’a ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’


Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, geleneksel olarak her yıl belirlenen ‘Önder Kadın Ödülleri’ kapsamında 2020 Yılı Yaşam Boyu Onur Ödülünü, haziran ayında 107 yaşına giren Sümerolog, yazar ve araştırmacı Muazzez İlmiye Çığ’a verdi.

 

Tarih : 27 Kasım 2020 Cuma 21:57   Okunma : 541

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, geleneksel olarak her yıl belirlenen ‘Önder Kadın Ödülleri' kapsamında 2020 Yılı Yaşam Boyu Onur Ödülünü, haziran ayında 107 yaşına giren Sümerolog, yazar ve araştırmacı Muazzez İlmiye Çığ'a verdi.

Türkiye'nin ilk Sümerologlarından biri olan tarihçi, bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ, bir ödülle daha onurlandırıldı. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, bu yılki ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü Mersin'de yaşayan Çığ'a sundu. Ödül, Muazzez İlmiye Çığ'ın Mersin'deki evinden katıldığı online törenle verildi. Türkiye'den Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Hülya Yüksel ile genel merkez ve şube yönetim kurulu üyeleri ile tüm dernek üyelerinin katılımıyla düzenlenen törende, ödülü Çığ'a Mersin Şube Başkanı Şerife Arıcı Yıldız tarafından evinde takdim edildi.

“Tarihte iz bıraktınız”

Dernek Genel Başkanı Hülya Yüksel, törende yaptığı konuşmada, 2008 yılından itibaren her yıl çağdaş Türk kadınını Türkiye ve dünyada en iyi şekilde temsil eden kadınlara Önder Kadın Ödülü verdiklerini söyledi. Muazzez İlmiye Çığ'a seslenen Yüksel, “Birinci Dünya Savaşında doğumunuzla başlayan yaşam yolculuğunuzda Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin kuruluşu, Atatürk devrimleri olmak üzere Türkiye tarihinin en önemli anlarına tanıklık ederek Atatürk'ün hatırasını yaşatan tam bir cumhuriyet kadını olmanız, Dil Tarih Coğrafya Fakültesinin ilk mezunlarından olup, mesleğinizi en iyi şekilde icra ederek, Sümerleri günümüze tanıtan Sümerolog kimliğinizle tarihte iz bırakmanız ve kelimelerle ifade edilemeyecek çalışmalarınızla ülkemizde ve dünyada Türk kadınını en iyi şekilde temsil ettiğiniz için genel merkezimiz ve 26 şubemizin oylarıyla ‘2020 Yılı Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Yaşam Boyu Onur Ödülü şahsınıza verilmiştir” dedi.

“Kadın kimliğine değer katmış bir kadın olarak bize örnek oldu”

Çığ'a ödülünü takdim eden Mersin Şube Başkanı Yıldız da “Derneğimizin bu ödülünü kentimizde yaşayan ve şubemizin onursal üyesi olan Muazzez İlmiye Çığ'a takdim etmekten büyük onur duyuyoruz. Her insan doğar, yaşar ve ölür, ancak bunlardan bazıları yaşam yolculuğunda yaptıklarıyla yaşadıkları zamana, mekana ve taşıdıkları kimliğe değer katarlar. Muazzez İlmiye Çığ, cumhuriyetin aydınlanma meşalesini Atatürk'ten alarak bugünlere taşımış, aydınlanırken aydınlatmış, bilimi ve bilgiyi cesaretle paylaşmış ve savunmuş, yaşamı ve eserleriyle yaşadığı zamana, ülkemize ve kadın kimliğine değer katmış bir kadın olarak bize örnek olmuştur. Onu, bu onurlu yaşam yolculuğu için kutluyoruz” diye konuştu.

Kadınlardan, haklarını savunmaktan hiçbir zaman vazgeçmemelerini istedi

Muazzez İlmiye Çığ da ödül için teşekkür ederek, ödül kadar hatırlanmanın ve aydınlanmanın sürdürülmesinin de çok değerli olduğunu söyledi. Şu anda cumhuriyet devriminin sonuçları yönünden en yüksek dönemin yaşandığını vurgulayan Çığ, “Ben üniversiteye başladığım dönemde kadınların çoğu okur-yazar dahi değildi. Kadınlarımız, Atatürk'ün devrimleriyle eğitime erişerek meslek sahibi oldular, aydınlandılar, ekonomik ve sosyal güce sahip oldular. Bu nedenle kız çocuklarının okuması ve eğitimlerinin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Bu anlamda, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin kadınların üniversite eğitimlerini desteklemesi ve verdiği burslar çok önemli” ifadelerini kullandı.

Başarısının sırrını, çok çalışmak ve çok okumak olarak açıklayan Çığ, kadınlara haklarını savunmaktan ve almaktan hiçbir zaman vazgeçmemelerini, bunun için hiç çekinmeden mücadele etmelerini öğütledi.

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, TÜRK, ÜNİVERSİTELİ, KADINLAR, DERNEĞİ, ÖNDER, KADIN, ÖDÜLLERİ, YAŞAM, BOYU, ONUR, ÖDÜLÜ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA