23:51   RUSYA’NıN KOTAYı ARTTıRMASı DOMATES PIYASASıNı UMUTLANDıRDı   23:42   KAYNAR: “HEPIMIZIN SILIFKE’YI DAHA IYI YERLERE TAŞıMAK"    23:38   BOLKAR DAĞLARıNıN KONARGÖÇER YÖRÜKLERININ YAŞAMı BELGESEL OLDU   23:31   LOJISTIK SEKTÖRÜ ‘ŞOFÖR OKULU’ KURULMASı ISTIYOR   23:22   KıBRıS’TAKI DEPREM MERSIN’DE DE HISSEDILDI   23:02   KADıN KOLLARı BAŞKANı ÖZÇERIT: “BILINÇLI TOPLUM, PARLAYAN KADıN DEMEKTIR”   22:50   BAŞKAN GÜLTAK,CAN DOSTLAR DAHA GÜVENLI VE KORUNAKLı BIR YAPıYA KAVUŞTU   21:53   CÜNEYT ASAN VE ADNAN ŞAHIN ILE HALKıN MUTFAĞı TARSUS’TA   21:18   BAŞKAN DOĞAN: “HAYVANCıLıĞıN HAK ETTIĞI KAZANıMıNı SAĞLAYACAĞıZ”   21:09   BAŞKAN TOLLU’DAN ERDEMLI ’YE GÜNEŞ ENERJI SANTRALI   19:18   CHP MERSIN MILLETVEKILI BAŞARıR: TARSUS AÇıK CEZAEVI’NDE GEREKLI TEDBIRLER ACIL ALıNMALı   18:55   TOROSLAR BELEDIYESI, YAYLALARDA ULAŞıMı RAHATLATAN YENI YOLLAR AÇıYOR   17:50   ANAMUR KAYMAKAMLıĞıNDA GÖREV DEĞIŞIMI OLDU   17:43   IAEA GENEL MÜDÜRÜ GROSSI: “TEMIZ ENERJI, COVID-19 SONRASı EKONOMIK IYILEŞME ÇABALARıNıN MERKEZINDE OLMALı”   17:33   AKŞENER’DEN DIKKAT ÇEKEN SÖZLER: SAYıN SOYLU BIZIM KULÜBE HOŞ GELDI   17:27   TAMER KARAALIOĞLU: “E-TICARETTE ILK ÇEYREKTE CIDDI ATıLıMLARıMıZ OLACAK”   17:19   DEMIR: "EMNIYET TEŞKILATıMıZıN HER ZAMAN YANıNDAYıZ"   17:01   TARSUS’TA ESNAFA 68 MILYON TL KREDI   16:50   KAMERALAR MERSIN’DE POLISIN GÖZÜ KULAĞı OLDU   16:33   ŞINASI DEVELI MERSIN KENT ÖDÜLÜ YAZAR TURAN ALI ÇAĞLAR’ıN  
 
     
 
 

Pfizer/BioNTech aşısı ne zaman uygulanmaya başlanacak? Tarih verildi


Financial Times’ın haberinde, İngiltere’de koronavirüse karşı ilk aşılamanın 7 Aralık’ta yapılabileceği kaydedildi. Haberde, Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısına onay verilmesinin ardından saatler içinde dağıtımın başlayacağı aktarıldı.

 

Tarih : 1 Aralık 2020 Salı 08:11   Okunma : 796

Financial Times'ın haberinde, İngiltere'de koronavirüse karşı ilk aşılamanın 7 Aralık'ta yapılabileceği kaydedildi. Haberde, Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısına onay verilmesinin ardından saatler içinde dağıtımın başlayacağı aktarıldı.

Financial Times gazetesi, Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği korona virüsü aşısına ilk onayı vermesi beklenen İngiltere'nin 7 Aralık'ta ilk aşıları yapabileceğini yazdı.

Hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, ülke genelinde dağıtımın Pfizer/BioNTech aşısına onay verilmesinin ardından saatler içinde başlayacağı kaydedildi.

'AB'DE YIL SONUNDAN ÖNCE AŞILAMA YAPILABİLİR'

Financial Times'ın gördüğü gizli belgelerde, Avrupa Birliği (AB) genelinde ilaç ve tedavilere onay veren Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) Pfizer/BioNTech aşısı ve Moderna'nın geliştirdiği aşısı için acil kullanım onayını gelecek ay ele alacağı tespit edildi. Gelecek ay verilecek onayın, 27 üyeli AB'de 2020 sona ermeden aşılamanın başlamasının önünü açacağı kaydedildi.

Ancak EMA'nın işleyişine hakim kaynaklar, 'takvimde aşılması gereken çok sayıda engel olduğunu' ve tek bir engeldeki aksamanın bile 'takvimi önemli ölçüde erteleyebileceği' uyarısında bulundu.

İngiltere teknik olarak, Brexit geçiş sürecinin sona ereceği 1 Ocak'a kadar EMA'nın yetki alanında. Ancak 2012'de yapılan bir değişiklikle, İngiltere'nin düzenleyici kurumu acil bir kamu salığı sorununda EMA'dan ayrı hareket edebiliyor.

EMA'dan Financial Times'a yapılan açıklamada, en ileri aşamadaki aşı adaylarına yönelik değerlendirmenin bu yılsonu ya da gelecek yılbaşına dek tamamlanabileceğini belirtmişti.

EMA'nın, ABD ve İngiltere'de aşının büyük ihtimalle daha önce onaylanacak olması yüzünden, süreci hızlandırma baskısı altında olduğu da belirtildi. Ancak kuruluş, yaptığı yazılı açıklamada 'herhangi bir siyasi baskı yaşamadıklarını' duyurdu.  Açıklamada "Tavsiyemiz, aşının güvenliği, kalitesi ve etkinliği temelinde olacak, başka bir şey değil. Onay kanıtların aşının faydalarının risklerinden daha büyük olduğunu ikna edici bir şekilde göstermesi halinde verilecek" denildi.

'ABD'DE ONAYDAN SONRA 24 SAAT İÇİNDE DAĞITIM BAŞLAYABİLİR'

Gazete, ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) ise 8-10 Aralık'ta yapılması planlanan danışma toplantısından kısa süre sonra aşıya onay verebileceğini bildirdi. ABD'de aşı dağıtımın duyurudan sonra 24 saat içinde başlayabileceği aktarıldı. Haberde, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Anthony  Fauci'nin de NBC televizyonuna yaptığı açıklamada "Büyük ihtimalle, neredeyse kesin bir şekilde, ilk öncelik grubundaki bireylerin bir kısmını aralık ayı sona ermeden aşılayacağız" dediği belirtildi.

'ALMANYA'DA GELECEK AY UYGULANABİLİR'

Alman yetkililerin de hafta sonunda, Avrupa'daki denetçi kurumların yeşil ışık verir vermez, gelecek ay aşılamayı başlatmak için hazırlıklar yapıldığını söylediği aktarıldı. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn'ın Bavyera  Radyosu'na yaptığı açıklamada "Bugün itibariyle Pfizer/BioNTech aşısının aralık ayı ortasında onay almasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

(BBC Türkçe)

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, PFİZER/BİONTECH, AŞISI, NE ZAMAN, UYGULANMAYA, BAŞLAYACAK, TARİH VERİLDİ, FİNANCİAL TİMES, BBC

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA