14:21   ÇAYA, ŞEKERE, MOTORINE ZAM!   14:18   CHP LIDERI KıLıÇDAROĞLU PARTISININ GRUP TOPLANTıSıNDA KONUŞUYOR   14:15   CEZAEVINDEKI HÜKÜMLÜ KOĞUŞU ATEŞE VERDI! 8 İNFAZ MEMURU HASTANEYE KALDıRıLDı   14:12   BÜYÜKŞEHIR’DEN ’BIYOSIDAL’ ALıMı VE ’VEKTÖREL MÜCADELE’ AÇıKLAMASı   14:11   ORMAN PERSONELI KAN BAĞıŞıNDA BULUNDU   14:03   MERSIN’DE TREN KAZASı   13:56   YENIŞEHIR BELEDIYESI ÇOK AMAÇLı SALONU ÇOCUKLARıN HIZMETINDE   13:53   CHP’LI BAŞARıR: “ THY DEĞIL, ÇIFTLIK HAVA YOLLARı”   13:52   AV. FATMA DEMIRCIOĞLU: “SALDıRıLARA BOYUN EĞMEYECEĞIZ”   13:50   TANZANYA BÜYÜKELÇISI KIONDO’DAN BAŞKAN SEÇER’E ZIYARET   13:48   TARSUS GENÇLIK KAMPı, 1 TEMMUZ’DA KAPıLARıNı AÇıYOR   13:01   BELEDIYE’DEN, KARGıPıNARı’NDA YOL AÇMA ÇALıŞMASı   12:57   FıNDıKPıNARı FUTBOL TURNUVASı İÇIN KURA ÇEKIMI YAPıLDı   12:56   BAŞKAN TARHAN AMSTERDAM’DA MEZITLI’YI ANLATTı   12:54   BÜYÜKŞEHIR’DEN “CANSıZ” TATBIKAT   10:19    KEPIRLI MAHALLESININ İÇMESUYU SORUNU KURBAN BAYRAMı ÖNCESI ÇÖZÜME KAVUŞACAK    13:43   YAZ KONSERLERI BAŞLADı   13:38   BAŞKAN YıLMAZ’DAN AVRUPALı YATıRıMCıLARA ÇAĞRı   13:04   BAŞKAN SEÇER, MEGA CENTER MERSIN’IN AÇıLıŞ TÖRENINE KATıLDı   13:02   MERSIN GASTRONOMI MÜZESI İÇIN HATAY’DA İNCELEME YAPıLDı  
 
     
 
 
image

Okunma : 251  Tarih : 28.2.2019  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

BEDELLİ ASKERLİK

Aşağıdaki yazıyı 15.11.2011 tarihinde  yazdım. O günden bu yana, köklü bir çözüm üretilmediği ve askerlik sistemi hala tartışıldığı için, bir kez daha -olduğu gibi- yayınlıyorum.

  Bundan önceki yazılarımdan birinde “Gerçekten ileri demokrasinin olduğu bir ortamda kimilerinin bedelini canıyla ödediği bir askerlik sürecinde parayla bedelli askerliğin yolunu açan bir çalışmaya ne iktidar ne de muhalefet öncülük edemez” diye yazmıştım.

  Gene aynı yazımda bu konuda ileride daha ayrıntılı olarak yazacağıma dikkatinizi çekmiştim.

  Öncelikle basından öğrenebildiğim kadarıyla gündeme getirilen “Bedelli Askerlik”  ile ilgili uygulanacak yöntemlerin sakıncalı yönlerini  anlatmak daha sonra da bu konuyla ilgili yapılması gerekenlerin neler olduğuna kendi penceremden bakarak aklımın yettiğince değinmek istiyorum.

  Şu anda bedelli askerlik uygulamasından yararlanması planlanan asker adaylarının çoğunun ya çalıştıkları belli bir iş alanı var veya babalarının parası var. Ya da ikisi birden var. Bu uygulamadan yararlanabilecek  parasal gücü olanların büyük çoğunluğu askere gitmemek için veya çok kısa süreli göstermelik bir askerlik yapmak için ödemeleri gereken parayı askerlik yapmadıkları sürede kazanacak kadar maaşları olan yurttaşlar. İnanmayan oturup hesabını yapsın. Üç aşağı beş yukarı ortalamayı tutturur. Bu durumda bunun neresi bedelli askerlik oluyor?

  Ortalama olarak her gün bir kaç asker cenazesinin kaldırıldığı bir ortamda böyle bir uygulamayı kim benimseyebilir? Argo deyimiyle  “Kimisinin canı can da kimisinin patlıcan mı?”  Üstelik öldürülen her asker için ailesine ödenen para bedelli askerlik yapmak için ödenen paranın neredeyse altında kalırken böyle bir şey olabilir mi? Evet benim ülkemde her şey olabilir.

  “Bedelli Askerlik” deyimi bize birkaç yıllık gibi gelse de yıllar önce Yemen şehitlerinin ardından yakılan türkülerimizden birinde  “Zenginimiz bedel öder/Askerimiz fakirdendir”  denildiğine göre yıllar öncesine dayanan bir geçmişi olduğunu anlıyorum.

  Bir düşünür, yıllar önce  “Savaşı varlıklı olanlar çıkarır ama savaşanlar ve ölenler yoksul kitlelerdir” demiş. Zaten az önce sözünü ettiğim Yemen Türküsü de “Yemen bizim neyimize?/Şivan düştü evimize/Bak yavrular yetim kaldı/Güvenmeyin beyinize.”  sözleriyle başlayarak bu konuya dikkat çekmiyor mu?

  “Bedelli Askerlik” uygulaması yerine devlete her hangi bir parasal bedel ödemeden üstelik devlete parasal kazanç sağlayacak bir askerlik yapma yolu uygulanabilir mi? Evet uygulanabilir.

  Yıllardır bu konuda bulduğum ilginç bir çözüm yolunu dillendiririm. Ancak politikayla ilgilenen tanıdıklarım bu görüşlerden yararlanmadığı ve politikayla ilgilenip her hangi bir partide düşüncelerimi dillendirmediğim için olsa gerek bu önerim bir türlü ses getirmedi.

  Askerlik yapmak her erkek yurttaş için bir vatandaşlık göreviyse bu görev parasal bedelle ödenmez. Ancak askerlik görevi yerine “ Askerlik ve Vatandaşlık Görevi”  diye yeni bir görev şekli oluşturulur. Devlete karşı vatandaşlık görevi olan askerlik süresi kısaltılır. Şu andaki askerlikten geriye kalan süre de çeşitli vatandaşlık görevleri olarak ödetilebilir.

  Şöyle ki; profesyonel olarak bir ordu kurulur. Subay ve astsubaylar gibi devletin kadrolu askerleri de olur. Seferberlik gibi çok sayıda savaşana gerek duyulacak durumlar için erkek olan her yurttaşa ayrıca askeri eğitim yaptırılır.

  Bunun için şimdiki adıyla  “Acemi Askerlik” dediğimiz dönem 1-2 aylık süreyle sınırlandırılır ama vatandaşlık görevi bir yıl gibi bir zaman dilimi olarak belirlenir. 1-2 aylık askerlik süresi düşülünce geriye kalan 11-10 aylık vatandaşlık görevini herkes, mesleği neyse devletten ücret almadan kendi alanında görev yaparak öder.

  Nasıl mı? Örneğin bir öğretmen 1-2 aylık askeri eğitimden sonra geriye kalan 11-10 aylık vatandaşlık görevini devletten maaş almadan öğretmenlik yaparak öder. Doktor doktorluğunu, mühendis mühendisliğini, kaymakam kaymakamlığını, yargıç yargıçlığını, kısacası herkes kendi işini devletten ücret almadan yapar.

  Bu sistemde hem devletin yapması gereken zorunlu hizmetler devletin kasasından para çıkmadan karşılanır hem de bedelli askerlik adıyla elde edilecek gelir vatandaşlık görevi yaptırıldığı halde fazlasıyla devletin kasasında kalır.

  Bu sistemde devletin kurumlarının çalışacağı binalar vatandaşlık görevini yapanların iş gücüyle herhangi bir ücret ödemeden yapılacağı için ihale sistemi de malzemeden çalma olayı da otomatik olarak ortadan kalkacaktır.

  Ayrıca bu binaların bakım ve onarımının da ücretsiz olarak yapılması sağlanacaktır. Çünkü vatandaşlık görevini yapanların içinde her meslekten vatandaşlarımızın olacaktır.  Bu binaların hizmete girmesi için inşaat işçisinden badanacıya, elektrikçiden su tesisatçısına, sıvacıdan marangoza kadar her meslekten ücretsiz usta ve işçiler çalıştırılabilir.

  Bu durumda devletin malı olan araçların bakım ve onarımı da ücretsiz olarak yapılabilecek. Bu araçların bakım ve onarımı için oto tamircisinden oto elektrikçisine, lastikçiden kaportacıya, bilgisayarcıdan buzdolabı tamircisine kadar her meslekten ücretsiz çalışan kalifiye elemanlar vatandaşlık görevlerini yerine getirecekler çünkü.

  Bu durumda devletin kasasında kalacak parayı bir hayal edin. O parayla neler yapılmaz? Vatandaşlık görevini yapanlara belli bir maaş bile bağlanır. İşte o zaman gerçek anlamda “Bedelli Askerlik”  olur. Üstelik devletin bedel aldığı değil bedel ödediği bir bedelli askerlik yaptırılır.

  Tüm dünyada barış ve kardeşliğin egemen olduğu, kimsenin kimseyi öldürmeyeceği, öldüremeyeceği, askerlere ve askerlik hizmetine gerek kalmayacak kadar huzur dolu savaşlardan ırak yılların özlemiyle hoşça kalın.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA