22:18   SILIFKE’DE ÇOK SAYıDA GÜMRÜK KAÇAĞı TÜTÜN ÜRÜNÜ ELE GEÇIRILDI   20:53   BERRA’NıN 100 SAÇMAYLA YARALANMASıNA NEDEN OLAN MAGANDALARA CEZA YAĞDı   20:34   BAKAN PAKDEMIRLI MERSIN’DE INCELEMELERDE BULUNDU   20:21   BAŞKAN UYSAL, DEVLETIN, MILLETIN SON BIRIKIMLERI İLE VARLıKLARıNı USULSÜZCE PAZARLıYORLAR   19:56   LIMON HASADı DUALARLA BAŞLADı   16:22   İTFAIYE EKIPLERININ MINIK YARAMAZ’LA MÜCADELESI   16:13   EVINDEN ÇıKAMAYANA KAPıDA KOLAY ÖDEME IMKANı   12:13   NUTRICIA BEBEK MAMASı BAĞıŞLADı, BÜYÜKŞEHIR AILELERE ULAŞTıRDı   12:00   ‘ÇANTA’ OPERASYONUNDA 18 TUTUKLAMA   11:50   KAZADA 1 POLIS ŞEHIT OLDU, 4 POLIS DE YARALANDı   11:37   MERSIN’IN TARIHI VE TURISTIK YERLERI MET-APP İLE TANıTıLACAK   10:21   BÜYÜKŞEHIR’DEN GÜNEYKENT MEZARLıĞı’NDA SıCAK ASFALT ÇALıŞMASı   07:31   İÇIŞLERI’NDEN 81 IL VALILIĞINE YENI KORONAVIRÜS GENELGESI   07:26   YINE AYNı VAHŞET! 12 GÜN BOYUNCA MÜCADELE EDEBILDI   06:30   KARŞıLıKSıZ AŞK KURBANı GENÇ KıZıN TESTI POZITIF ÇıKTı   02:33   MERSIN ÜNIVERSITESI ILE MERSIN İŞKUR ARASıNDA IŞBIRLIĞI PROTOKOLÜ IMZALANDı   23:08   BÜYÜKŞEHIR, ‘AVRUPA HAREKETLILIK HAFTASı 2020 ULUSAL ÖDÜLܒNÜ ALMAYA HAK KAZANDı   22:33   KIMSESIZ VE YAŞLı VATANDAŞLAR, AKDENIZ BELEDIYESI’NIN HIMAYESINDE   21:57   MUAZZEZ İLMIYE ÇıĞ’A ‘YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ’   21:40   YEŞILBOĞAZ: ELIMIZI HUKUKSUZLUĞUN YAKASıNDAN ÇEKMEYECEĞIZ  
 
     
 
 
image

Okunma : 1937  Tarih : 29.10.2020  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

CUMHURİYET BAYRAMINI, KUTLAYAMAZKEN

                     CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLAYAMAZKEN
  Aşağıdaki yazıyı, 30.10.2011 tarihinde –Van Depremi nedeniyle; Cumhuriyet Bayramını, coşkuyla kutlayamadığımız günün ardından- yazmıştım.
  Koronavirüse karşı -normal yaşamda- gerekli kurallara uyamadığımız halde, Cumhuriyet Bayramında ülke olarak uyulacak olunmasının ardından, o yazıdaki 89ları, 97 yaparak yeniden yayınlıyorum)
  Cumhuriyet Bayramı bence de kutlanmamalıydı. Depremde ölen insanlardan dolayı değil de her türlü zorluğa karşın Kurtuluş Savaşı verenlerin ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranların  huzuruna çıkmaktan utandığımız için kutlamamalıydık.
  Kurtuluş Savaşı verenlerin anılarına sahip çıkamadığımız, cumhuriyeti kuranların hamlelerine ayak uyduramadığımız, kemiklerinin her gün biraz daha sızlamasına neden olduğumuz şehitlerin anılarına saygı duyarak bakabilecek yüzümüz ve  bayramı kutlarken dik tutacak başımız olmadığı için utanarak kutlamamalıydık değil mi?
  Cumhuriyet kurulalı  97 yıl oldu. Bu 97 yılda farklı zamanlarda farklı partiler iktidara geldi. Altmıştan fazla hükümet kuruldu. Onlarca farklı insan başbakanlık yaptı. Onlarca deprem yaşandı. Hatta Marmara depreminden sonra geçici olarak başlayan ancak sonradan kalıcı hale getirilen “Deprem Vergisi” yürürlüğe konuldu.
  Tüm bunlara karşın deprem bölgesinde bulunan ülkemizde oluşan her depremde önce devlet binaları yıkılıyorsa, onlarca insanımız ölüyorsa, yağmurlar normalden biraz fazla yağınca sel felaketlerine çözüm bulunamıyorsa hangi yüzle bayram kutlayacaktık ki?
  Bayram törenleri bu yüzden iptal edilmiş olsaydı inanın en büyük destekçisi ben olurdum.
  Devleti yönetenler duygularıyla değil mantıklarıyla hareket etmek zorundadır.
  Devlet organları insan vücudundaki organlar gibidir. Bir organımız acı çekerken diğer organımızın çalışmasını durdurmak yerine daha verimli çalışmasını sağlamaya çalışmıyor muyuz?
  Nasıl ki gözleri görmeyen bir insana “Madem ki gözlerini kaybetmiş kulakları da duymasın” diyerek yaklaşmıyorsak ve yaşama başka yollardan sarılmasını sağlamak için canla başla çalışıyorsak yurttaşlarımızın bir kısmı yaşamını yitirince duygusallığa kapılarak bayram törenlerini iptal etmemeliydik. Hele bu bayram Cumhuriyet Bayramı olunca…  
  Cumhuriyeti biz mi kurduk ki kutlama törenlerini iptal edebiliyoruz?
  Bayram kutlama töreni haklı bir gerekçeyle ertelenebilir hatta kutlama törenine katılmayabiliriz de ama iptal etme hakkımızın olmadığını düşünüyorum.
  Biliyorsunuz ki TBMM, oluk oluk şehit kanı akarken kuruldu. Her gün binlerce şehit verirken çalışmalarını fikirlerin kıyasıya çatıştığı ortamlarda sürdürdü.
  Kurtuluş savaşı veren insanlar bir yandan kaybettikleri arkadaşları için gözyaşı dökerken diğer yandan kazandığı başarıların coşkusunu yaşayarak savaşmadı mı? Bir yandan kaybettikleri arkadaşları için akmaya hazır gözyaşlarını içine akıtırken diğer yandan kalan arkadaşlarının acılarını azaltmak için türküler söylemedi mi?
  Türkiye Cumhuriyeti, ülkemizin topraklarındaki şehit kanlarının tam anlamıyla kurumadığı bir ortamda büyük çoşkuyla kuruldu.
  Her Cumhuriyet Bayramı kutlanırken özellikle Kurtuluş Savaşı şehitlerinin yakınları acılarını unutarak vatanının kurtuluşunda katkısı olan bir yakını olduğu için göğsü kabararak kutlamalara katıldı. Halaya gider gibi ölüme giden şehidinin veya gazisinin acısını duymak yerine geride bıraktığı onurlu vatan sevgisinin izleriyle mutlu oldu.  
  Kurtuluş Savaşı şehitlerinden biri de mezarının yerini bile bilmediğimiz dedem olduğu için o duyguyu çok iyi bilenlerden biriyim. Her Cumhuriyet Bayramı kutlamasında her zaman ve her koşulda bizi korumaya hazır bir dedem olduğunu hissederdim ama bu yıl kutlanmasına izin verilmeyen bayram nedeniyle ilk kez dedemin artık canlı olmadığını kabul ettim. Ölümsüzlüğüne inandığım şehitlerimiz bugün öldürüldüler çünkü.
  Cumhuriyet Bayramı törenleri; Cumhuriyeti kurmanın sevincini yaşamanın yanında yalnızca bir eğlence töreni değil şehitlerin anısına duyulan saygı töreni, çoğunun yakınları tarafından bile bilinmeyen  mezarlarına yapılan bir mezar ziyaretidir. Yurdumuzun en büyük bayramı olduğu gibi gelecek kuşaklara vatan sevgisinin, minnet duygusunun, özgür ve duyarlı insan olmasının en kolay aşılanacağı törenlerdir de…
  Elbette hepimiz Yunus Emre gibi “Yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz” ama bu bizim bayram kutlamamıza engel olmamalıydı.  Bir yandan yaralarını sarmak için çabaladığımız insanların acılarını paylaşarak azaltırken diğer yandan bayram kutlamamızın sevincini paylaşarak mutluluklarımızı da paylaşmalıydık, paylaşabilmeliydik.
  Türkiye Cumhuriyeti; olağan üstü zor koşullarda 7 düvele karşı verilen ve kazanılan bir Kurtuluş Savaşı sonrasında harabeye dönmüş bir ülkede çok büyük bir coşkuyla kuruldu. Koşullar ne olursa olsun 97 yıl sonra da aynı coşkuyla kutlamalıydık. Gerekirse kutlama törenini erteleyerek de olsa kesinlikle aynı coşkuyla kutlamalıydık. Kutlayamıyorsak başka söze gerek var mı? Bize yazıklar olsun!
  Kuruluş coşkusuyla kutlayacağımız bayramlarda buluşmak üzere Cumhuriyet Bayramınızı kutlu olsun.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA