30 Eylül 2023 Cumartesi

14:16   CHP GENEL BAŞKAN ADAY ADAYI ÜNAL KARAHASAN: “KEMALİZM ASIL ŞİMDİ; CHP TAM SOL İLERİ”   13:16   CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YUNUS EMRE: “CHP`LİLERE MÜCADELE ETMEKTEN VAZGEÇMEK YAKIŞMAZ. BÜTÜN BU ZORLUKLARI GÜÇ BİRLİĞİYLE AŞACAĞIZ”   12:54   KILIÇDAROĞLU: “MERZİFON`DA YOLCU OTOBÜSÜ KAZASINDA YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞLARIMIZA ALLAH`TAN RAHMET DİLİYORUM”    09:34   MESKİ, 1,5 YILDA TOPLAM 129 BİN 845 TON ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ   23:25   TARSUS’TA YOL BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR   23:24   PROBEACH TOUR PLAJ VOLEYBOLU MERSİN ETABI KIZKALESİ’NDE BAŞLADI   23:21   SAĞLIKLI BİR KENT TEMİZ BİR DOĞA İÇİN AKDENİZ’DE 7/24 HİZMET   23:20   BÜYÜKŞEHİR, KÜLTÜR VE SANAT SEMİNER DİZİSİNİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ   23:19   BAŞKAN YILMAZ, ÖZEL BİREYLER İLE İTFAİYE HAFTASI’NI KUTLADI   23:16   TÜRKİYE’NİN LİMON DEPOSUNDA HASAT BAŞLADI   23:15   MERSİN BAROSU’NDAN YAŞAM HAK PROJESİNE DESTEK   17:01   MAHKEME, MISIR ÇARŞISI`NDAKİ PATLAMAYA İLİŞKİN YENİDEN YARGILANAN PINAR SELEK`İN SAVUNMASININ ULUSLARARASI YARDIMLAŞMA YOLUYLA ALINMASINA İLİŞKİN TALEBİ REDDETTİ   16:59   ANKARALILAR, ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİN KAMULAŞTIRILMASI İÇİN EYLEM YAPTI… SELMA SOLMAZ: “İMKANIMIZ OLSA, KENDİ ÖZEL ARABAMIZLA HER YERE GİDERİZ. DEVLETİN BİZE YARDIM ETMESİ LAZIM. BU ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİ KAMULAŞTIRSIN”   15:53   ERDOĞAN, İZMİR`DE: “FETRET DEVRİ YAŞAYAN ŞEHİRLERİMİZİN TEKRAR HAK ETTİKLERİ HİZMETLERLE BULUŞMASINI SAĞLAYACAĞIZ. İZMİR, İSTANBUL, ANKARA… BUNA HAZIR MIYIZ?”   15:06   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, ANTALYA İL BAŞKANI NURİ CENGİZ VE İLÇE BAŞKANLARINI KABUL ETTİ   14:44   DEMET AKBAĞ, ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ JÜRİ BAŞKANLIĞI GÖREVİNDEN AYRILDI: “KRİZ YÖNETİMİNİN YAPILAMAMASI VE İSMİMİN DAHİL OLMADIĞIM OLAYLAR İÇERİSİNDE GEÇMESİNDEN DUYDUĞUM RAHATSIZLIK SEBEBİYLE FESTİVALDE YER ALMAYACAĞIM”   13:10   ENİS BERBEROĞLU, YARGITAY KARARININ ARDINDAN GEZİ DAVASI HÜKÜMLÜLERİNİ ZİYARET ETTİ… CAN ATALAY: “BU DENLİ ADALETSİZLİK SADECE DEVLETİ DEĞİL, TOPLUMU DA ÇÜRÜTÜYOR”   12:30   TÜRK-İŞ: EYLÜL AYINDA AÇLIK SINIRI 13 BİN 334,13 LİRAYA, YOKSULLUK SINIRI 43 BİN 433,65 LİRAYA YÜKSELDİ   09:46   MERSİN BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ GRUP VE İSTASYON SAYISINI 35` ÇIKARDI   09:37   VAHAP SEÇER, ‘AHBİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ`NE KATILDI  
 
     
   

Yolların Dili, Bir Gezinin İzlenimleri.


Mersinin tanınan iş insanlarından ve CHP’nin önemli isimlerinden Ali Kırbıyık, "Gitmediğimiz Köy, Sıkmadığımız El Kalmayacak" ilkesi ile yine yollardaydı. Biz de ekip arkadaşımızla tanıklık ettik güne ve günü anlamlı kılan gülen yüzlere.

 

Tarih : 19 Ağustos 2017 Cumartesi 18:50   Okunma : 2568

Referandum sürecinde  görüşmeler yaptığı  köylülere teşekkür etmek için yollara düşmüştü Ali Kırbıyık.  Erdemli de Torosların güzelliği ile buluşan Kırbıyık'ın ilk durağı Güzeloluk Yaylasının Güneyli köyüydü. Sıcacık güleç yüzler karşıladı bizleri. Bir de çiseleyen yağmur. Yağmurun ıslattığı toprağın kokusu, içtiğimiz kekik çayının mis kokusuna karıştı. Bizleri gören köylüler yüzlerinde tebessüm ve unutulmamış olmanın verdiği mutlulukla yanımıza geldi birer birer. İçtenlikle ve mutlulukla söylenen  "Bizi ziyarete Ali Kırbıyık'tan başka kim gelir" sözü belki de güne damgasını vuran cümle olarak kaldı tüm gezi boyunca üzerimizde. Aslında içinde öylesine büyük bir sitem barındırıyordu ki. Tam da bu yüzden Ali Kırbıyık'ın "Gitmediğimiz köy, sıkmadığımız el kalmayacak" ilkesi ile arşınlanan yolların ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyordu. Köyün kahvesinde başladı önce sohbet. Her şeyin fazlasıyla farkında ve o kadar kaygılı bakışlar vardı ki konuşulurken memleket meseleleri. Gündem onlardı, onların gündemi ise alın terlerini topraklarına akıttığı memleketleri.

Ali Kırbıyık umut verdi kaygılı bakışlara "Biz buradayız CHP burada renkleri ile herkes için herkesi kucaklayarak birlikte olduğumuzda her şeyi yenecek güçteyiz" diyordu " Umutsuz olmayın" Ahmet efendinin dili Mehmet efendinin sözü idi gerçekten kıymetli olan, elektriklerinden sularına kadar devletin hizmetlerinden şikayet etseler de binbir emekle tarlalarında ürettiklerinin karşılığını alamamak değildi konuları, yaşam kavgalarını attılar kenara, Ülkenin kaygısını taşıyorlardı kendilerini unutulmuş bir kenarda dağ başında bırakılan gibi hissetseler de, ülkenin geldiği durumun fazlasıyla farkındalardı.

Ve kalktık köy kahvesinden yürüdük meydana. Pazarcısından esnafına kadar tek tek sıktık ellerini. Aslında sıkılan kabul gören bizim ellerimizdi. Ali Kırbıyık'ı kucaklayan yürekler CHP'yi kucaklar gibiydi, renklerimizin kimliklerimizin ötesinde memleketi kucaklamak ister gibi… Her köşede çayını sunan, bahçesine davet eden, elini tutan güzel insanlara hoşça kal dedik ve devam ettik yolumuza tekrar misafir olunacağının sözü verilerek.

 

İkinci durağımız Hüsametli Köyüydü. Güneyli Köyünde gördüğümüz kalabalık yoktu ne kahvede, ne meydanda. Çoğu tarlada, 40 kuruşa sattıkları biberin kendilerini yaşatabilme kavgasında. Bizlere mesafeli ama yine de güleç yine de misafirperver… Yüzlerindeki endişeye öfke de karışmıştı. Ama sustular yuttular öfkelerini. Kime neye öfkelilerdi bilinmez. Bizlere değil elbet belki de yitip giden alın terlerine. Siyaseti masaya yatırdılar alın terlerini toprağa akıtanlar,  kimi sadece dinledi, kimi kelimeleri korkarak seçti. Ama Ali Kırbıyık nezaketin yüzü oldu, tebessüm oldu bakışlar. İçilen bir bardak çayın ardından uğurlandık. Biliyoruz ki arkamızdan bize el sallayanların dokunmuştuk artık hayatlarına.

Ve Aslanlı Köyü… Her esnafın tek tek elini sıktı Ali Kırbıyık. Şaşkınlık okunuyordu yüzlerden. Yoksa yine bir seçim zamanı mıydı? Yo hayır seçime daha çok var ki zaten varlıkları altı ay kala hatırlanırken peki neden buradalar? Sadece esnaf değil lokantalarda olan müşterilerde de aynı şaşkın bakış Ali Kırbıyık tek tek ellerini sıkar, hatırlarını sorarken. Kahve de büyük bir kalabalık vardı gün artık bitmeye yakın. Bedenler yorgundu, kafalar ise bizi görmekten karışık. Selamlaşmalar, ayaküstü yapılan sohbetler ile adımladık geride sıcaklık bırakarak. Esnaflar dükkanlarından çıkmaya, kapılarında bizi beklemeye başladılar. Gelen davetlere edilen ikramlara bir dahaki sefer diyerek alacak defterine yazdırdık, ayaküstü sohbetlerle gönüllerini aldı Ali Kırbıyık.

Erdemli Koyuncu Mahallesi Muhtarı sıktığımız ellerden biriydi. Mutlu ve takdir dolu bakışlarla sohbete başladı Ali Kırbıyık ile. Teşekkür ediyordu muhtarımız. Bir tek CHP tebrik etmiş onu ve ziyaret etmiş muhtarlığı kazandığında. Oysa bir başka rengin temsilcisiydi. Şimdi yine CHP'yi görmek, değer verilmek muhtarı büyük bir samimiyetle özeleştiri noktasına getirdi. Kucakladı tüm renkleri birleştirerek. Tıpkı Koyuncu Muhtarı gibi Köseli Köyü Muhtarı da yanımıza gelip bizleri görmekten duyduğu şaşkınlık ve takdiri dile getirdi. Ve aylardır köyünün sorunlarına muhatap bulamamış olmanın verdiği kaygı ile sorununu paylaştı Ali Kırbıyık ile. Sadece sözler verilmedi harekete geçildi, birkaç yer ile telefonda görüşülerek. Sadece dokunmakla kalmayıp bu insanların hayatına, değer olduklarını yaşatabilmek gezimizin tüm yorgunluğunu yok etti. Dokunulan hayatlarda da bizlerde de umut ve mutluluk bırakarak sonlanıyordu gezimiz.

Ali Kırbıyık'ın gezideki sohbetlerinde sık sık dile getirdiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Köylü milletin efendisidir" sözü o temiz yüreklerinde, gülen gözlerinde, tüm yaşayabilme kavgalarına karşın ülkem için ne yapabilirim endişelerinde yerini buluyordu. Aslonan insanların hayatlarına dokunabilmekti koşulsuz, ve onları dinleyebilmekti kendi çıkarlarını düşünmeden. CHP halk olmalıydı, ve bu gezi de Ali Kırbıyık ile vücut bulan CHP halk oldu, halktan oldu.

İşte buydu bu ülkenin her karış toprağının ihtiyacı olan. Bir gün değil, seçim zamanlarında değil her zaman Halk için var olduğunu hissettirmektir önemli olan.

M. Gülşah ARSLAN

15.08.2017 Erdemli / Güzeloluk Yaylası Gezi Notları

Paylaş :
Etiketler :  AliKırbıyık, CHP, Mersin, Güzeloluk, Gezi

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA