11 Ağustos 2022 Perşembe
18:24   HACİZ İŞLEMİ ESNASINA SALDIRIYA UĞRAYAN AVUKAT PEKTAŞ: “HİÇBİR AVUKAT SİZİN DOSYANIZIN TARAFI DEĞİL. SİZİN KARŞI TARAFINIZ, RAKİBİNİZ YA DA DÜŞMANINIZ DEĞİL”   18:23   KEMAL ZEYBEK: VATANDAŞIMIZ, HASAT PARASI, BİÇERDÖVER PARASI, MAZOT PARASI, GÜBRE PARASINI EDİNEBİLMEK İÇİN TÜCCARA ÜRÜNÜNÜ YOK PAHASINA SATIYOR   18:14   SARIGÜL, KARABÜK CEZAEVİ ÖNÜNDE: “BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİ TOPLUMSAL BARIŞ VE KARDEŞLİK HUKUKU AFFINA DESTEK VERMEYE ÇAĞIRIYORUM”   18:02   MUĞLALI PAZARCI: “PAHALILIĞIN SEBEBİ NE? ÜRETİM. ÜRETİMİN ZORLAŞMASININ SEBEBİ NE? GİRDİ MALİYETLERİNİN YÜKSEK OLMASI”   18:01   İYİ PARTİLİ ERGUN: “BU SİSTEME ‘KEYFOKRASİ` DENİLEBİLİR. KEYFE BAĞLI UYGULAMALARIN YAPILDIĞI TAM BİR KURALSIZLIK VE KURUMSUZLUK SİSTEMİ”   17:56   ÖZGÜR ÖZEL: BİZ, ÜZÜME 2 DOLARI, TÜRK LİRASI KARŞILIĞI 35 TL`Yİ İSTİYORUZ   17:44   BURHANİYE KAYMAKAMI ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ`NE İZİN VERMEDİ: “KAMU GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI, TOPLUMUN HUZURU, ÇEVRENİN KORUNMASI AMACIYLA UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİR”   17:39   DÜNYA GENELİNDE YETENEK AÇIĞI 16 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI: BU AÇIK TÜRKİYE YÜZDE 71 OLARAK ÖLÇÜLDÜ   17:36   BAKAN NEBATİ: "ENERJİ VE EMTİA FİYATLARINDAKİ HIZLI YÜKSELİŞLER NEDENİYLE CARİ İŞLETME AÇIĞI ARTMIŞTIR"   17:33   AVF BAŞKANI DOĞAN, ERDOĞAN`IN ZİYARET ETTİĞİ CEMEVİ`NE İLİŞKİN İHRAÇ KARARINI ANLATTI: ““FÜTURSUZCA YAPMAYA ÇALIŞTIKLARI BU UYGULAMA İNANCIMIZA SON DERECE ZARAR VERMİŞTİR””   17:20   ÖZGÜR CEYLAN, ÇANAKKALE`DE KAPATILAN İSKELE YÜZÜNDEN MAĞDUR OLAN ESNAFI DİNLEDİ   17:15   İZMİR İKTİSAT KONGRESİ 100 YIL SONRA YENİDEN YAPILACAK. TUNÇ SOYER: "İZMİR TÜRKİYE İÇİN TARİHSEL SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRECEK"   17:08   BAŞKAN TARHAN MEZİTLİ BELEDİYESİ GÖNÜLLÜLERİYLE BULUŞTU   17:06   MERAL AKŞENER: “BU İLETİM ŞİRKETİ MESELESİNİN MİLLİLEŞMESİ GEREKİYOR”   17:03   ALİ MAHİR BAŞARIR, KKTC`DEKİ KÜLLİYE İHALESİNİN PAZARLIK USULÜYLE SİYAHKALEM`E VERİLMESİNİ ELEŞTİRDİ: "SÜREKLİ PARAMIZI, 84 MİLYONUN RIZKINI BİRKAÇ MÜTEAHHİT ŞİRKETİNE VERİYORUZ"   17:01   ÖZTRAK: “ERDOĞAN, TÜRKİYE`YE SAVAŞIN VERMEYECEĞİ ZARARI VERDİ. PAHALILIĞIN ANASI DA BABASI DA ERDOĞAN`DIR”   16:56   FAZIL KASAP, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A İNTÖRN HEKİMLERE `ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ` SÖZÜNÜ HATIRLATTI: “1,5 AY OLDU YATIRILAN 5 KURUŞ YOK”   16:40   İSTANBUL`DA AĞUSTOS AYININ İLK HAFTASINDA 104 KİLO UYUŞTURUCU MADDE, 92 BİN 229 ADET UYUŞTURUCU HAP ELE GEÇİRİLDİ   16:38   GAZETE YÖNETİCİLERİ AYM`İN “BASIN ÖZGÜRLÜĞܔ KARARINI DEĞERLENDİRDİ: "KARAR BASIN İLAN KURUMU`NA ÇEKİDÜZEN VERMELİ"   16:35   MSB: UZMAN ÇAVUŞ MAHSUN ŞİMŞEK PENÇE-KİLİT OPERASYONU BÖLGESİNDE ŞEHİT OLDU  
 
     
   

Yolların Dili, Bir Gezinin İzlenimleri.


Mersinin tanınan iş insanlarından ve CHP’nin önemli isimlerinden Ali Kırbıyık, "Gitmediğimiz Köy, Sıkmadığımız El Kalmayacak" ilkesi ile yine yollardaydı. Biz de ekip arkadaşımızla tanıklık ettik güne ve günü anlamlı kılan gülen yüzlere.

 

Tarih : 19 Ağustos 2017 Cumartesi 18:50   Okunma : 2267

Referandum sürecinde  görüşmeler yaptığı  köylülere teşekkür etmek için yollara düşmüştü Ali Kırbıyık.  Erdemli de Torosların güzelliği ile buluşan Kırbıyık'ın ilk durağı Güzeloluk Yaylasının Güneyli köyüydü. Sıcacık güleç yüzler karşıladı bizleri. Bir de çiseleyen yağmur. Yağmurun ıslattığı toprağın kokusu, içtiğimiz kekik çayının mis kokusuna karıştı. Bizleri gören köylüler yüzlerinde tebessüm ve unutulmamış olmanın verdiği mutlulukla yanımıza geldi birer birer. İçtenlikle ve mutlulukla söylenen  "Bizi ziyarete Ali Kırbıyık'tan başka kim gelir" sözü belki de güne damgasını vuran cümle olarak kaldı tüm gezi boyunca üzerimizde. Aslında içinde öylesine büyük bir sitem barındırıyordu ki. Tam da bu yüzden Ali Kırbıyık'ın "Gitmediğimiz köy, sıkmadığımız el kalmayacak" ilkesi ile arşınlanan yolların ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyordu. Köyün kahvesinde başladı önce sohbet. Her şeyin fazlasıyla farkında ve o kadar kaygılı bakışlar vardı ki konuşulurken memleket meseleleri. Gündem onlardı, onların gündemi ise alın terlerini topraklarına akıttığı memleketleri.

Ali Kırbıyık umut verdi kaygılı bakışlara "Biz buradayız CHP burada renkleri ile herkes için herkesi kucaklayarak birlikte olduğumuzda her şeyi yenecek güçteyiz" diyordu " Umutsuz olmayın" Ahmet efendinin dili Mehmet efendinin sözü idi gerçekten kıymetli olan, elektriklerinden sularına kadar devletin hizmetlerinden şikayet etseler de binbir emekle tarlalarında ürettiklerinin karşılığını alamamak değildi konuları, yaşam kavgalarını attılar kenara, Ülkenin kaygısını taşıyorlardı kendilerini unutulmuş bir kenarda dağ başında bırakılan gibi hissetseler de, ülkenin geldiği durumun fazlasıyla farkındalardı.

Ve kalktık köy kahvesinden yürüdük meydana. Pazarcısından esnafına kadar tek tek sıktık ellerini. Aslında sıkılan kabul gören bizim ellerimizdi. Ali Kırbıyık'ı kucaklayan yürekler CHP'yi kucaklar gibiydi, renklerimizin kimliklerimizin ötesinde memleketi kucaklamak ister gibi… Her köşede çayını sunan, bahçesine davet eden, elini tutan güzel insanlara hoşça kal dedik ve devam ettik yolumuza tekrar misafir olunacağının sözü verilerek.

 

İkinci durağımız Hüsametli Köyüydü. Güneyli Köyünde gördüğümüz kalabalık yoktu ne kahvede, ne meydanda. Çoğu tarlada, 40 kuruşa sattıkları biberin kendilerini yaşatabilme kavgasında. Bizlere mesafeli ama yine de güleç yine de misafirperver… Yüzlerindeki endişeye öfke de karışmıştı. Ama sustular yuttular öfkelerini. Kime neye öfkelilerdi bilinmez. Bizlere değil elbet belki de yitip giden alın terlerine. Siyaseti masaya yatırdılar alın terlerini toprağa akıtanlar,  kimi sadece dinledi, kimi kelimeleri korkarak seçti. Ama Ali Kırbıyık nezaketin yüzü oldu, tebessüm oldu bakışlar. İçilen bir bardak çayın ardından uğurlandık. Biliyoruz ki arkamızdan bize el sallayanların dokunmuştuk artık hayatlarına.

Ve Aslanlı Köyü… Her esnafın tek tek elini sıktı Ali Kırbıyık. Şaşkınlık okunuyordu yüzlerden. Yoksa yine bir seçim zamanı mıydı? Yo hayır seçime daha çok var ki zaten varlıkları altı ay kala hatırlanırken peki neden buradalar? Sadece esnaf değil lokantalarda olan müşterilerde de aynı şaşkın bakış Ali Kırbıyık tek tek ellerini sıkar, hatırlarını sorarken. Kahve de büyük bir kalabalık vardı gün artık bitmeye yakın. Bedenler yorgundu, kafalar ise bizi görmekten karışık. Selamlaşmalar, ayaküstü yapılan sohbetler ile adımladık geride sıcaklık bırakarak. Esnaflar dükkanlarından çıkmaya, kapılarında bizi beklemeye başladılar. Gelen davetlere edilen ikramlara bir dahaki sefer diyerek alacak defterine yazdırdık, ayaküstü sohbetlerle gönüllerini aldı Ali Kırbıyık.

Erdemli Koyuncu Mahallesi Muhtarı sıktığımız ellerden biriydi. Mutlu ve takdir dolu bakışlarla sohbete başladı Ali Kırbıyık ile. Teşekkür ediyordu muhtarımız. Bir tek CHP tebrik etmiş onu ve ziyaret etmiş muhtarlığı kazandığında. Oysa bir başka rengin temsilcisiydi. Şimdi yine CHP'yi görmek, değer verilmek muhtarı büyük bir samimiyetle özeleştiri noktasına getirdi. Kucakladı tüm renkleri birleştirerek. Tıpkı Koyuncu Muhtarı gibi Köseli Köyü Muhtarı da yanımıza gelip bizleri görmekten duyduğu şaşkınlık ve takdiri dile getirdi. Ve aylardır köyünün sorunlarına muhatap bulamamış olmanın verdiği kaygı ile sorununu paylaştı Ali Kırbıyık ile. Sadece sözler verilmedi harekete geçildi, birkaç yer ile telefonda görüşülerek. Sadece dokunmakla kalmayıp bu insanların hayatına, değer olduklarını yaşatabilmek gezimizin tüm yorgunluğunu yok etti. Dokunulan hayatlarda da bizlerde de umut ve mutluluk bırakarak sonlanıyordu gezimiz.

Ali Kırbıyık'ın gezideki sohbetlerinde sık sık dile getirdiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Köylü milletin efendisidir" sözü o temiz yüreklerinde, gülen gözlerinde, tüm yaşayabilme kavgalarına karşın ülkem için ne yapabilirim endişelerinde yerini buluyordu. Aslonan insanların hayatlarına dokunabilmekti koşulsuz, ve onları dinleyebilmekti kendi çıkarlarını düşünmeden. CHP halk olmalıydı, ve bu gezi de Ali Kırbıyık ile vücut bulan CHP halk oldu, halktan oldu.

İşte buydu bu ülkenin her karış toprağının ihtiyacı olan. Bir gün değil, seçim zamanlarında değil her zaman Halk için var olduğunu hissettirmektir önemli olan.

M. Gülşah ARSLAN

15.08.2017 Erdemli / Güzeloluk Yaylası Gezi Notları

Paylaş :
Etiketler :  AliKırbıyık, CHP, Mersin, Güzeloluk, Gezi

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA