20:29   BABACAN: “ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ, EKONOMİK VE DIŞ POLİTİK MESELELERİ MASAYA YATIRDIĞIMIZ TOPLANTIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPAN SAYIN MERAL AKŞENER BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM GENEL BAŞKANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”   20:14   MANSUR YAVAŞ: “İYİLİK, DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK İLE YÖNETİLEN BAŞKENTTE, DEĞİŞİM İŞLEYİŞTE”   19:46   AYLİN NAZLIAKA`NIN SOHBET ETTİĞİ VATANDAŞ: "HUBUBAT YİYE YİYE ÇOLUK ÇOCUK HERKES HUBUBAT KAFALI OLDU”   19:12   ALTI SİYASİ PARTİ LİDERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: “HEDEFİMİZ SADECE YÖNETİM SİSTEMİNİN DEĞİL, TOPYEKÛN HAYATLARIMIZIN DEĞİŞMESİDİR”   18:16   HDP KONGRESİNDE ATILAN SLOGANLARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI   18:05   PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR, HDP EŞ GENEL BAŞKANLIĞI`NA YENİDEN SEÇİLDİ   17:52   CHP`Lİ MUSTAFA ADIGÜZEL: “BAKAN KASAPOĞLU, GENÇLERİMİZİ VAKIF VE CEMAATLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”   17:41   BASK, TEMMUZ ZAMMINI VE EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİ PROTESTO ETTİ   17:27   NİĞDELİ VATANDAŞLAR BOZUK YOLLARI ÇİÇEK EKEREK PROTESTO ETTİ, BELEDİYE DE ÇUKURLARI ASFALT İLE KAPATTI   17:16   AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE MECLİS ÜYESİNDEN, AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE BAŞKANINA: “HALA AKRABA ÇETENİZ KİMİ İSTERSE, BELEDİYEDE O ÇALIŞIYORSA…”   16:37   NİĞDELİ ESNAF: “VATANDAŞIN, ALIM GÜCÜNÜ DOLARA ENDEKSLEDİĞİN ZAMAN YETİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ARADAKİ FİREYİ, KREDİ KARTIYLA KAPATMAYA ÇALIŞTI. AMA BU AY İTİBARİYLE KREDİ KARTI LİMİTLERİ DE DOLMUŞTUR”   16:29   İBB`DEN BAKAN KURUM`A YANIT: "İBB`Yİ HESABA KATMADAN YAPILAN TÜM İŞLEMLER GERİDE KALMIŞTIR"   16:10   AYLİN NAZLIAKA`YA DERT YANAN VATANDAŞ: "BİR AYAKKABI, BİR PANTOLON ALAMIYORUM ÇOCUĞUMA"   15:58   NİĞDE`DE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI   15:43   ALTI LİDERİN, BEŞİNCİ BULUŞMASINDAN İLK GÖRÜNTÜLER VE FOTOĞRAFLAR GELDİ   15:32   MİTHAT SANCAR: KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK, ŞEFFAF GÖRÜŞME YAPILMASI HALİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ   15:09   HENDEK`TEKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLAMASINDA HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLER ANILDI: “KATLİAMIN BEDELİNİ, BENİM DEVLETİMİN ADALETİ VERMEDİ”   14:31   “LİDERLER BULUŞMASI”NIN BEŞİNCİSİ, İYİ PARTİ GENEL MERKEZİ`NDE BAŞLADI   14:26   AKSARAYLI ESNAF: ZENGİNLERE KAZANDIRMAK YERİNE EN ALT TABAKAYI DA BİRAZ DÜŞÜNSÜNLER   14:26   İYİ PARTİLİ SUNAT: “TÜRK OCAĞI`NIN `İSLAM SEMPOZYUM`U ÇARPITILDI”  
 
     
   

Yenişehir Belediyesi Osman Şahin’i,genç yazarlarla buluşturdu


Yenişehir Belediyesinin Yenişehir Kent Konseyi ile birlikte düzenlediği Osman Şahin Öykü Günleri etkinliğinin ödül töreni Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.

 

Tarih : 5 Eylül 2021 Pazar 11:00   Okunma : 431

Mersin Yenişehir Belediyesi ile Yenişehir Kent Konseyi’nin “Hayat Eve Sığar, Hayaller Eve Sığmaz” sloganıyla düzenlediği Osman Şahin Öykü Etkinliği kapsamında liseli gençler öyküler yazdı, o öyküler bir kitapta toplandı.  Pandemi sürecinde eve kapanmak zorunda kalan gençleri yazmaya teşvik etmek amacıyla yapılan etkinlik süreci, liseli yazarların Türk öykücülüğünün usta ismi Osman Şahin ile buluştuğu ödül töreniyle sona erdi.  Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Osman Şahin Öykü Etkinliğinin geleneksel hale getirilmesi için üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti. Başkan Özyiğit, Yenişehir’de Osman Şahin adına müze ve kütüphane kurmak istediklerini de söyledi.

Yenişehir Belediyesinin Yenişehir Kent Konseyi ile birlikte düzenlediği Osman Şahin Öykü Günleri etkinliğinin ödül töreni Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.

Osman Şahin'in de katıldığı ödül töreni,  yazarın yaşamını, Türk edebiyatındaki ve Türk sinemasındaki yerini anlatan belgesel gösterimiyle başladı.

Etkinliğin koordinatörlüğünü üstlenen Yenişehir Kent Konseyi bileşenlerinden Hüsniye Çelik, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e ve Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. 

Pandemi sürecinin herkesin hayatına bir şekilde dokunduğunu, herkesin hayatını değiştirdiğini ifade eden Çelik, bu süreçten özellikle gençlerin daha fazla etkilendiğini anlattı. Gençleri bir amaç etrafında buluşturmak için Osman Şahin Öykü Günleri etkinliğini düzenlediklerini belirten Çelik,“Toplumun en önemli paydası olan gençlerimize rehberlik etmek istedik. İlkokuldan beri sürekli yarışma içinde olan çocuklarımızı yarıştırmayalım dedik ve adına yarışma değil öykü etkinliği dedik. Öykü etkinliğini Osman Şahin’e ithaf ederek edebiyatımıza yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etmek istedik” dedi.

“Yazarlık bizim ülkemizde zor sanattır”

Doğma büyüme Mersinli olan,  1960’lı yılların sonlarında yazdığı öykü ve senaryolarla hem Türk edebiyatında hem de Türk sinemasında derin izler bırakan Osman Şahin de konuşmasına Türkiye’de toplumsal gerçekçi yazarların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek başladı.

“Yazarlık bizim ülkemizde zor sanattır” diyen Osman Şahin,  Nazım Hikmet’ten Sabahattin Ali’ye, Orhan Kemal’den Yaşar Kemal’e, Rıfat Ilgaz’dan Ahmet Arif’e, A. Kadir’den Fakir Baykurt’a, Başaran’dan Osman Şahin’e kadar pek çok yazarın zorlu bir hayat sürdüğünü anlattı. Şahin, kendisinin de 12 Eylül döneminde bir roman eleştirisi yüzünden 18 ay hapiste yattığını hatırlattı.

Osman Şahin, “Beni Atatürkçü bir öğretmen ve yazar olarak yetiştiren yer Dicle Köy Enstitüsüdür. Köy Enstitüleri Anadolu bozkırına Vivaldi müziği gibi gelmiştir. Daha sonra o okulları kapattılar. O okulları kapatanlar Türkiye’ye en büyük kötülüğü yaptılar” dedi.

“Genç yazar arkadaşlarımın çok okumasını istiyorum”

1970 yılında Kırmızı Yel adlı kitabıyla TRT büyük ödülünü aldığında Yılmaz Güney, Yaşar Kemal, Necati Cumalı ve pek çok yazarın kendisine önerilerde bulunduğunu anlatan Osman Şahin, o önerileri tören salonunda bulunan liseli yazarlarla paylaştı.  Osman Şahin şunları söyledi:

“Yaşar Kemal,  ‘yaşlı kadınlarla yaşlı erkeklerin dizinin dibinden ayrılma. Onlar 120 sözcükle ancak konuşurlar ama her bir sözcükleri bir hap haline gelmiştir. O sözcükleri edebiyatta kullanın’ demişti. Necati Cumalı ise ‘hiçbir yazarlarla tartışmaya girme’ dedi ve şu tarihi sözleri söyledi:  ‘Türk halkının dramı ağır ceza mahkemeleri dosyalarında gizlidir. O dosyaları ele geçir ve öykülerini yaz.’ Çok okumanızı istiyorum genç yazar arkadaşlarım.  Anadolu halkının folkloru çok zengindir. Herkesle konuşun. Dağlarımıza, vadilerimize çıkın. Anadolu köylüsü doğanın da yazar olduğunu söyler. Doğa en büyük yazardır.  Şiir, deneme, öykü, roman her şey insana dairdir.”

“Genç Osman Şahinler teşvik edilecek”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de, Osman Şahin’in doğduğu topraklarda ilk kez yazar adına böyle bir etkinlik yapıldığına, yazarın kendi memleketinde ilk kez gençlerle böylesine kapsamlı bir etkinlikte buluştuğuna dikkat çekti ve Mersin’de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Başkan Özyiğit, Osman Şahin adına doğduğu topraklarda böyle bir etkinlik yapılmasının ahde vefa örneği olduğunu da belirterek Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır ile etkinlik Koordinatörü Hüsniye Çelik’e teşekkür etti.  

Başkan Özyiğit, “Yenişehir Kent Konseyi bileşenlerimiz Osman Şahin’in adına, değerine yaraşır bir etkinliğe imza attı. Hem Osman Şahin’i yeni nesillerin tanımasını sağladılar hem de liseli gençlerimizi yazmaya, kendilerini ifade etmeye, hayallerini anlatmaya teşvik ettiler. Bununla da kalmadılar genç öykücülerimizin öykülerini bir kitapta toplayarak onların yazarlık yolunda ilk adımı atmasını sağladılar. Etkinliğimize katılan liseli gençlerimiz, usta yazarımız Osman Şahin ile aynı kitapta buluştular.  Bir genç için bundan daha büyük bir ödül yoktur diye düşünüyorum. Yenişehir Belediyesi olarak Osman Şahin Öykü Etkinliğinin geleneksel hale getirilmesi, daha da geliştirilmesi için üzerimize düşeni yapacağımızı bilmenizi isterim. Dileriz ki bu etkinliğimiz sayesinde bu toprakların genç Osman Şahinleri keşfedilecek, teşvik edilecek” dedi.

Başkan Özyiğit, Osman Şahin’in kitaplarının, eserlerin yer alacağı bir kütüphane ve müzeyi Yenişehir’e kazandıracaklarını da söyledi.

Konuşmasında, Osman Şahin’in öykücülüğü üzerine görüşlerini de paylaşan Başkan Abdullah Özyiğit, “Anadolu’nun ırmakları gibi arı duru yazdı, Türkçe yazdı, Türkçe denizine aktı. İyi ki varsınız Osman Şahin. İyi ki yazdınız” ifadelerini kullandı.

Başkan Özyiğit, Osman Şahin'in kendisi için imzaladığı, kadın mücadelesini anlatan Mor Cepken kitabından da bir bölüm okudu.

Etkinlikte, seçici kurul tarafından belirlenen öyküleri kitaba alınan 13 öğrenciye yazarlık hayatlarındaki ilk telifleri ödendi, çeşitli hediyeler verildi.

13 liseli gencin öykülerinden oluşan,  ayrıca seçici kurul üyeleri Osman Şahin, Nazmi Bayrı, Sadık Arslan, Remzi Karabulut ve Abidin Yağmur’un da birer öykü ile yer aldığı seçki kitabı da katılımcılara hediye edildi.

 

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, YENİŞEHİR, BELEDİYE, BAŞKAN, ÖZYİĞİT, KENT KONSEYİ, OSMAN ŞAHİN, ÖYKÜ GÜNLERİ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA