19:15   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN OTOBÜS ŞOFÖRLERİNDEN DUYARLI DAVRANIŞ    18:09   TKP`Lİ GENÇLER İNCİRLİK ÜSSÜ YAKININDA NATO`YU PROTESTO ETTİ   18:07   CHP`Lİ ŞEVKİN, BİR YURTTAŞIN “AİLE BAKANLIĞI`NDA TORPİL” İDDİASINI PAYLAŞTI: “BENDEN 100 BİN İSTENDİ…”   18:02   BİNLERCE EYT`Lİ İSTANBUL MİTİNGİNDE BULUŞTU: “İKTİDAR OLAN VAAT VERMEZ, İKTİDARA İCRAAT YARAŞIR”   17:56   BTP GENEL BAŞKANI BAŞ: “ÖYLE BİR TEHLİKE BİZİ BEKLİYOR Kİ… BU ÜLKEYİ KARIŞTIRMAK İSTİYORLAR”   17:28   CHP`Lİ BAŞARIR`DAN, “RİZE HAVALİMANI” AÇIKLAMASI: “3 MİLYON KAPASİTE DEDİĞİNE GÖRE, İNŞALLAH 3 MİLYON YOLCU GARANTİSİ VERMEMİŞLERDİR. YOKSA BİLECİK, MERSİN BİLET ALMAYA BAŞLASIN”   17:25   BABACAN: DEMOKRATİK SİYASETE YÖNELEN SALDIRILARI VE SİYASETÇİLERE VERİLEN HAKSIZ CEZALARI HEP BERABER GÖĞÜSLEYECEĞİZ   17:10   AİLE HEKİMLERİ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN `BALONLU` EYLEM   17:01   CEVAT ÖNEŞ: “SELAHATTİN DEMİRTAŞ`IN T24`TEKİ YAZISINI VE AYDINLARA MEKTUBUNU ÖNEMSİYORUM”   16:28   OSMANİYELİ PAZARCI: BEN 1 AY DAYANIRIM, ÖBÜR ARKADAŞ GÜÇLÜ OLUR 2 AY DAYANIR. SONUÇ İFLAS, HEPSİ İFLAS”   16:12   ESKİŞEHİR`DE, 15 YAŞINDAKİ KIZA CİNSEL İSTİSMAR SUÇLAMASIYLA TUTUKLANAN ENİŞTE HAKKINDA DAVA AÇILDI   15:52   KILIÇDAROĞLU, 12 EYLÜL ANISINI ANLATTI: “YOLDA ASKERLER DURDURDU. EN ÜSTTEKİ KİTAP ‘İKİNCİ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI…”   15:41   İSTANBULLU SANAYİ ÇALIŞANI: TOST BİLE YİYEMİYORUZ. BİR TOST 25 LİRA. BOŞ TOST YİYORUZ. TOSTÇU BİZİ SEVİYOR, O YÜZDEN BİZE SALÇA SÜRÜYOR   15:23   ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NDEN ENGELSİZ SOKAK FESTİVALİ   14:48   ULUSLARARASI CAMİADAN, YARGITAY`IN KAFTANCIOĞLU KARARINA TEPKİ   14:33   SMA HASTASI BAŞAK BEBEĞİN ANNESİ: KAMPANYADA YÜZDE 85`E ULAŞTIK. KALAN YÜZDE 15 İÇİN BAŞAK`I KAYBETMEYELİM   14:30   AHKİB, AKDENİZ’İN HAZIR GİYİM DEVLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ   14:21   KILIÇDAROĞLU, GEZİ DAVASI TUTUKLULARININ AİLELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ: “SIRADAN BİR OLAY DEĞİL, ÇOK SAYIDA ÖRNEĞİ VAR TARİHTE. BÜTÜN MESELE, BUNLARIN TEKERRÜR ETMEMESİYDİ”   13:56   MİTİNG İÇİN İZMİR`DEN İSTANBUL`A GİDEN EYT`LİLERİ BORNOVA BELEDİYE BAŞKANI UĞURLADI   13:46   ÇİÇEKÇİLERDEN BURUK ÇİÇEKÇİLER GÜNÜ KUTLAMASI… ÇİÇEKÇİLER FEDERASYON BAŞKANI ÇAKIR: “EKMEĞİNİ ALAMAYAN KİŞİ ÇİÇEK ALABİLECEK Mİ, ALAMAYACAK”  
 
     
   

CHP’li Bankoğlu’ndan Tarikat ve Cemaat Yurtları İçin Araştırma Önergesi


CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, üniversite öğrencisi Enes Kara’nın intiharıyla gündeme gelen tarikat ve cemaat yurtlarının denetlenmesi amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Bankoğlu, “Yurtlar o kadar denetimsiz ki şu an Türkiye’de cemaat ve tarikatlarla bağlantılı kaç yurt olduğu ve bu yurtların hangi cemaatlere bağlantılı olduğu dahi bilinmiyor” dedi.

 

Tarih : 21 Ocak 2022 Cuma 09:01   Okunma : 654

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, üniversite öğrencisi Enes Kara’nın intiharıyla gündeme gelen tarikat ve cemaat yurtlarının denetlenmesi amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Bankoğlu, “Yurtlar o kadar denetimsiz ki şu an Türkiye’de cemaat ve tarikatlarla bağlantılı kaç yurt olduğu ve bu yurtların hangi cemaatlere bağlantılı olduğu dahi bilinmiyor” dedi.

Aysu Bankoğlu, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, cemaat ve tarikat yurtlarının denetlenmesi amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdiğini açıkladı. Bankoğlu, şöyle konuştu:

İKTİDAR GERELİ DENETİMLERİ YAPMIYOR:

“Bu yurtlarda çeşitli baskıların olduğu bilenen bir gerçek. Ancak buna rağmen iktidar, şu veya bu sebeple hala gerekli denetimleri yapmıyor. Şu an Türkiye’de cemaat ve tarikatlarla bağlantılı kaç yurdun olduğu, bu yurtların hangi cemaatlerle bağlantılı olduğu dahi bilinmiyor.

YURT SAYISI ARTARKEN MÜFETTİŞ SAYISI AZALDI:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Örgün Eğitim Raporu’na göre; 2006’da bin 700 civarında olan vakıf ve derneklere ait yurt sayısı, 2021’de 3 bin 300’lerde. Hangi derneklere, hangi vakıflara ait bu yurtlar, kamuya açıklanması lazım. Bu sayılara, kaçak yurtlar ve öğrenci evi dedikleri cemaat evleri dahil değil. Vakıf ve derneklere ait yurt sayısı katlanarak artarken bu yurtları denetleyecek müfettiş sayısı yıllar içerisinde neredeyse aynı kalmış.

FETÖ YURTLARI YİNE TARİKAT VE CEMAATLERE TAHSİS EDİLDİ:

 Aynı hataları yapıp yapıp başka sonuçlar beklemek deliliktir. İktidar, çok değil daha birkaç yıl önce yaptığı hataları tekrarlayıp başkaca sonuçlar bekliyor. Bu basiretli bir yönetim anlayışı değildir.

İKTİDAR CEMAAT YURTLARINDA YAŞANAN SKANDALLARA KULAK TIKIYOR:

 Bu olaylardaki yurtlar, denetlenmesi gerekirken denetlenmedi. Sanıklarının birçoğu tutuksuz yargılandı. Denetim zafiyetininse hesabı hiçbir siyasiden veya bürokrattan sorulmadı. Karaman’da, Denizli’de, İzmir’de, Kahramanmaraş’ta... Hangi birini sayayım. Yine cemaat yurtları, büyük bir kısmı kaçak yurtlar üstelik. Yine cinsel istismar, yine denetim zafiyeti. Acılı aileler, ‘Devlet yurdu olmadığından bu yurtlara mecbur kalıyoruz’ diyor. Ama iktidarın kulakları mağdur çığlıklarına sağır. Bu olayları araştırmak, önlemek yerine bu yurtları işleten vakıfları korumak için ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakanlar duyduk. Denetleme sorumluluğunu yerine getirmeyen milli eğitim müdürleri, Milli Eğitim Müşavirliği’ne atandı. Onların bir kerelerinden kaç bin çocuğun, gencin, ailenin canı yandı. Yaşananların hepsi münferit olay olabilir mi? Bu yurtları açan vakıfların, cemaatlerin; yurtların kaçak açılmasına göz yuman bakanlıkların, müfettişlerin, iktidarın hiç mi suçu yok?

İKTİDAR GENÇLERİ CEMAAT YURTLARINA MECBUR BIRAKIYOR:

 ‘Barınamıyoruz’ diyen öğrenciler terörist ilan edildi. Devlet yurdunda yer yok, kiralar çok yüksek, özel yurtlaraysa imkanları yetmiyor. Bu gençleri yaftalayanların, kaçak yurtlara göz yumanlara, ülkenin her yerinde kanun-hukuk tanımadan yurt açan cemaatlere, tarikatlara söyleyecek tek bir sözü yoksa yazıklar olsun.”

Antalya Kepez’deki bir cemaat yurdunda aşçı tarafından katledilen öğrenciyi hatırlatan Bankoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

BU ADAMIN ÖĞRENCİ YURDUNDA İŞİ NE:

 Zanlının savunması hanginizin kanını dondurmadı? Bu adamın bir öğrenci yurdunda işi ne? Hiç mi denetlemediniz? Hiç mi kuralı, kaidesi yok bu işlerin? İşlerine gelmeyince körler, sağırlar; birbirlerini ağırlıyorlar. Bu yurt kaçak çıktı. İki günde tabelalarını sakladılar, hükümet yine haberlere erişim engeli koydu. Bir tane Allah’ın kulu hükümet kanadından, çıkıp da ‘Biz bu yurdu denetlememekle hata ettik’ demedi. Şehrin ortasında kaçak yurt açılacak, içinde sabıkası, geçmişi ne olduğu bilinmeyen insanlar çalışacak, gencecik bir insan katledilecek, siz de bu ülkeyi yönetiyoruz diye ortalıkta gezeceksiniz. Böyle bir aymazlık, böyle bir sorumsuzluk olamaz. Biz, sorunun kafasını kuma gömen, sanki gençleri buralara mecbur etmek ister gibi devlet yurtlarını yeterli seviyeye getirmeyen, türlü türlü cemaatlere ülke geleceğini teslim eden iktidar olduğunun çok farkındayız.

DENETİM ÇÖZÜMÜN EN ÖNEMLİ PARÇASI:

Derinleşmiş, kökleşmiş sorunlara sığ çözümlerle, lafta kalan vaatlerle veya kaçarak çözüm bulamayız. Bu yurtlar neden denetlenmiyor, başka hesaplar mı var?

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDEN DERS ALINMALI:

Denetlenmeyen cemaat ve tarikat yapılaşmalarının ülkenin güvenliğini ve refahını ne derece tehdit edebileceği Cumhuriyet tarihinden öğrenilmediyse yakın tarihinden öğrenilmelidir. Dünün hatalarını tekrar ederek yeni bir gelecek inşa edemeyiz. Cemaat ve tarikat yurdu ya da evi denilen bu yerler araştırılsın, sorunlar tespit edilsin, önlemler değerlendirilsin. Kimse şunu unutmasın; aynı hatayı iki kez yapamazsınız. İkinci kez yaptığınız hata değil tercihtir.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA