20:29   BABACAN: “ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ, EKONOMİK VE DIŞ POLİTİK MESELELERİ MASAYA YATIRDIĞIMIZ TOPLANTIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPAN SAYIN MERAL AKŞENER BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM GENEL BAŞKANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”   20:14   MANSUR YAVAŞ: “İYİLİK, DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK İLE YÖNETİLEN BAŞKENTTE, DEĞİŞİM İŞLEYİŞTE”   19:46   AYLİN NAZLIAKA`NIN SOHBET ETTİĞİ VATANDAŞ: "HUBUBAT YİYE YİYE ÇOLUK ÇOCUK HERKES HUBUBAT KAFALI OLDU”   19:12   ALTI SİYASİ PARTİ LİDERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: “HEDEFİMİZ SADECE YÖNETİM SİSTEMİNİN DEĞİL, TOPYEKÛN HAYATLARIMIZIN DEĞİŞMESİDİR”   18:16   HDP KONGRESİNDE ATILAN SLOGANLARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI   18:05   PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR, HDP EŞ GENEL BAŞKANLIĞI`NA YENİDEN SEÇİLDİ   17:52   CHP`Lİ MUSTAFA ADIGÜZEL: “BAKAN KASAPOĞLU, GENÇLERİMİZİ VAKIF VE CEMAATLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”   17:41   BASK, TEMMUZ ZAMMINI VE EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİ PROTESTO ETTİ   17:27   NİĞDELİ VATANDAŞLAR BOZUK YOLLARI ÇİÇEK EKEREK PROTESTO ETTİ, BELEDİYE DE ÇUKURLARI ASFALT İLE KAPATTI   17:16   AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE MECLİS ÜYESİNDEN, AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE BAŞKANINA: “HALA AKRABA ÇETENİZ KİMİ İSTERSE, BELEDİYEDE O ÇALIŞIYORSA…”   16:37   NİĞDELİ ESNAF: “VATANDAŞIN, ALIM GÜCÜNÜ DOLARA ENDEKSLEDİĞİN ZAMAN YETİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ARADAKİ FİREYİ, KREDİ KARTIYLA KAPATMAYA ÇALIŞTI. AMA BU AY İTİBARİYLE KREDİ KARTI LİMİTLERİ DE DOLMUŞTUR”   16:29   İBB`DEN BAKAN KURUM`A YANIT: "İBB`Yİ HESABA KATMADAN YAPILAN TÜM İŞLEMLER GERİDE KALMIŞTIR"   16:10   AYLİN NAZLIAKA`YA DERT YANAN VATANDAŞ: "BİR AYAKKABI, BİR PANTOLON ALAMIYORUM ÇOCUĞUMA"   15:58   NİĞDE`DE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI   15:43   ALTI LİDERİN, BEŞİNCİ BULUŞMASINDAN İLK GÖRÜNTÜLER VE FOTOĞRAFLAR GELDİ   15:32   MİTHAT SANCAR: KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK, ŞEFFAF GÖRÜŞME YAPILMASI HALİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ   15:09   HENDEK`TEKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLAMASINDA HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLER ANILDI: “KATLİAMIN BEDELİNİ, BENİM DEVLETİMİN ADALETİ VERMEDİ”   14:31   “LİDERLER BULUŞMASI”NIN BEŞİNCİSİ, İYİ PARTİ GENEL MERKEZİ`NDE BAŞLADI   14:26   AKSARAYLI ESNAF: ZENGİNLERE KAZANDIRMAK YERİNE EN ALT TABAKAYI DA BİRAZ DÜŞÜNSÜNLER   14:26   İYİ PARTİLİ SUNAT: “TÜRK OCAĞI`NIN `İSLAM SEMPOZYUM`U ÇARPITILDI”  
 
     
   

CHP’li Bankoğlu’ndan Tarikat ve Cemaat Yurtları İçin Araştırma Önergesi


CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, üniversite öğrencisi Enes Kara’nın intiharıyla gündeme gelen tarikat ve cemaat yurtlarının denetlenmesi amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Bankoğlu, “Yurtlar o kadar denetimsiz ki şu an Türkiye’de cemaat ve tarikatlarla bağlantılı kaç yurt olduğu ve bu yurtların hangi cemaatlere bağlantılı olduğu dahi bilinmiyor” dedi.

 

Tarih : 21 Ocak 2022 Cuma 09:01   Okunma : 683

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, üniversite öğrencisi Enes Kara’nın intiharıyla gündeme gelen tarikat ve cemaat yurtlarının denetlenmesi amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Bankoğlu, “Yurtlar o kadar denetimsiz ki şu an Türkiye’de cemaat ve tarikatlarla bağlantılı kaç yurt olduğu ve bu yurtların hangi cemaatlere bağlantılı olduğu dahi bilinmiyor” dedi.

Aysu Bankoğlu, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, cemaat ve tarikat yurtlarının denetlenmesi amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdiğini açıkladı. Bankoğlu, şöyle konuştu:

İKTİDAR GERELİ DENETİMLERİ YAPMIYOR:

“Bu yurtlarda çeşitli baskıların olduğu bilenen bir gerçek. Ancak buna rağmen iktidar, şu veya bu sebeple hala gerekli denetimleri yapmıyor. Şu an Türkiye’de cemaat ve tarikatlarla bağlantılı kaç yurdun olduğu, bu yurtların hangi cemaatlerle bağlantılı olduğu dahi bilinmiyor.

YURT SAYISI ARTARKEN MÜFETTİŞ SAYISI AZALDI:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Örgün Eğitim Raporu’na göre; 2006’da bin 700 civarında olan vakıf ve derneklere ait yurt sayısı, 2021’de 3 bin 300’lerde. Hangi derneklere, hangi vakıflara ait bu yurtlar, kamuya açıklanması lazım. Bu sayılara, kaçak yurtlar ve öğrenci evi dedikleri cemaat evleri dahil değil. Vakıf ve derneklere ait yurt sayısı katlanarak artarken bu yurtları denetleyecek müfettiş sayısı yıllar içerisinde neredeyse aynı kalmış.

FETÖ YURTLARI YİNE TARİKAT VE CEMAATLERE TAHSİS EDİLDİ:

 Aynı hataları yapıp yapıp başka sonuçlar beklemek deliliktir. İktidar, çok değil daha birkaç yıl önce yaptığı hataları tekrarlayıp başkaca sonuçlar bekliyor. Bu basiretli bir yönetim anlayışı değildir.

İKTİDAR CEMAAT YURTLARINDA YAŞANAN SKANDALLARA KULAK TIKIYOR:

 Bu olaylardaki yurtlar, denetlenmesi gerekirken denetlenmedi. Sanıklarının birçoğu tutuksuz yargılandı. Denetim zafiyetininse hesabı hiçbir siyasiden veya bürokrattan sorulmadı. Karaman’da, Denizli’de, İzmir’de, Kahramanmaraş’ta... Hangi birini sayayım. Yine cemaat yurtları, büyük bir kısmı kaçak yurtlar üstelik. Yine cinsel istismar, yine denetim zafiyeti. Acılı aileler, ‘Devlet yurdu olmadığından bu yurtlara mecbur kalıyoruz’ diyor. Ama iktidarın kulakları mağdur çığlıklarına sağır. Bu olayları araştırmak, önlemek yerine bu yurtları işleten vakıfları korumak için ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakanlar duyduk. Denetleme sorumluluğunu yerine getirmeyen milli eğitim müdürleri, Milli Eğitim Müşavirliği’ne atandı. Onların bir kerelerinden kaç bin çocuğun, gencin, ailenin canı yandı. Yaşananların hepsi münferit olay olabilir mi? Bu yurtları açan vakıfların, cemaatlerin; yurtların kaçak açılmasına göz yuman bakanlıkların, müfettişlerin, iktidarın hiç mi suçu yok?

İKTİDAR GENÇLERİ CEMAAT YURTLARINA MECBUR BIRAKIYOR:

 ‘Barınamıyoruz’ diyen öğrenciler terörist ilan edildi. Devlet yurdunda yer yok, kiralar çok yüksek, özel yurtlaraysa imkanları yetmiyor. Bu gençleri yaftalayanların, kaçak yurtlara göz yumanlara, ülkenin her yerinde kanun-hukuk tanımadan yurt açan cemaatlere, tarikatlara söyleyecek tek bir sözü yoksa yazıklar olsun.”

Antalya Kepez’deki bir cemaat yurdunda aşçı tarafından katledilen öğrenciyi hatırlatan Bankoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

BU ADAMIN ÖĞRENCİ YURDUNDA İŞİ NE:

 Zanlının savunması hanginizin kanını dondurmadı? Bu adamın bir öğrenci yurdunda işi ne? Hiç mi denetlemediniz? Hiç mi kuralı, kaidesi yok bu işlerin? İşlerine gelmeyince körler, sağırlar; birbirlerini ağırlıyorlar. Bu yurt kaçak çıktı. İki günde tabelalarını sakladılar, hükümet yine haberlere erişim engeli koydu. Bir tane Allah’ın kulu hükümet kanadından, çıkıp da ‘Biz bu yurdu denetlememekle hata ettik’ demedi. Şehrin ortasında kaçak yurt açılacak, içinde sabıkası, geçmişi ne olduğu bilinmeyen insanlar çalışacak, gencecik bir insan katledilecek, siz de bu ülkeyi yönetiyoruz diye ortalıkta gezeceksiniz. Böyle bir aymazlık, böyle bir sorumsuzluk olamaz. Biz, sorunun kafasını kuma gömen, sanki gençleri buralara mecbur etmek ister gibi devlet yurtlarını yeterli seviyeye getirmeyen, türlü türlü cemaatlere ülke geleceğini teslim eden iktidar olduğunun çok farkındayız.

DENETİM ÇÖZÜMÜN EN ÖNEMLİ PARÇASI:

Derinleşmiş, kökleşmiş sorunlara sığ çözümlerle, lafta kalan vaatlerle veya kaçarak çözüm bulamayız. Bu yurtlar neden denetlenmiyor, başka hesaplar mı var?

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDEN DERS ALINMALI:

Denetlenmeyen cemaat ve tarikat yapılaşmalarının ülkenin güvenliğini ve refahını ne derece tehdit edebileceği Cumhuriyet tarihinden öğrenilmediyse yakın tarihinden öğrenilmelidir. Dünün hatalarını tekrar ederek yeni bir gelecek inşa edemeyiz. Cemaat ve tarikat yurdu ya da evi denilen bu yerler araştırılsın, sorunlar tespit edilsin, önlemler değerlendirilsin. Kimse şunu unutmasın; aynı hatayı iki kez yapamazsınız. İkinci kez yaptığınız hata değil tercihtir.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA