29 Eylül 2022 Perşembe

01:40   ERDOĞAN: ENFLASYONDAN ÖNCE FAİZE BAKIYORUM. FAİZ ORANINI YÜZDE 12`YE İNDİRDİK. YUKARI ÇIKMA YOK ARTIK, DAHA DA İNECEK   21:38   MGK BİLDİRİSİ: “YUNANİSTAN YÖNETİMİNİN BEYHUDE ÇABALARINA KARŞI MİLLETİMİZİN HAK VE MENFAATLERİNİN MUHAFAZASI İÇİN ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDEKİ HER TÜRLÜ MEŞRU YÖNTEM VE ARACI KULLANMAKTAN İMTİNA ETMEYECEĞİMİZ KUVVETLE VURGULANMIŞTIR”   21:25   ANKARALI KADINLARDAN İRAN`DAKİ ‘MAHSA AMİNİ` PROTESTOLARINA DESTEK: “HİÇBİR KARANLIK SONSUZA KADAR SÜRMEZ”   20:56   İSTANBUL BOĞAZI GÜNEY-KUZEY YÖNLÜ OLARAK GEMİ TRAFİĞİNE AÇILDI   19:22   KARAMOLLAOĞLU`NU ZİYARET EDEN KILIÇDAROĞLU: “GÜNDEMLE İLGİLİ SAYIN GENEL BAŞKANA BİLGİ VERDİM”   19:01   ETEM ÇALIŞKAN’IN SERGİSİ, SANATSEVERLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR   18:59   BAŞSAVCI ÖZTOPRAK, MGC’Yİ ZİYARET ETTİ   18:55   LÖSEMİYLE YOLCULUK PROJESİ, LÖSEV AİLELERİNİ BULUŞTURDU   18:54   MURAT EMİR: SAĞLIK BAKANLIĞI, BU YIL DA GRİP AŞISININ TEDARİKİNDE VE DAĞITIMINDA SORUNLAR YAŞIYOR   18:50   TARSUS TSO’DA SİGORTA KOMİTESİ YENİ DÖNEM HEDEFLERİNİ KONUŞTU   18:49   SAYIŞTAY RAPORU: GÖÇ İDARESİ 2021`DE; AB PROJESİ BÜTÇESİNDEN 78 MİLYON, BM PROJESİ BÜTÇESİNDEN 30 MİLYON LİRA HARCADI   18:48   GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ   18:47   TOTALENERGİES’E İKİ YENİ DİSTRİBÜTÖR   18:45   “TERÖRÜ VE DESTEKÇİLERİNİ ŞİDDETLE, NEFRETLE KINIYORUZ”   18:43   SULTAN BOZKURT’TAN ESKİ SEVGİLİYE: “TİTANİK” BİLE SENİN KADAR BATMADI   18:41   MUTLU ÜRETİCİYE BÜYÜK KOLAYLIK    18:40   İSTANBUL BOĞAZI, DÜMENİ KİLİTLENEN GEMİ NEDENİYLE TRAFİĞE KAPATILDI   18:33   TOROSLAR ZABITASI, ÇEVRE KİRLİLİĞİNE GEÇİT VERMİYOR   18:31   VELİ AĞBABA: NE HİKMETSE BU TERÖRİSTİN KENDİLERİ TARAFINDAN SERBEST BIRAKILDIĞINI HİÇ SÖYLEMİYORLAR   18:26   SEYİT TORUN: "BUGÜN İKLİM KRİZİ ÇOK BÜYÜK DEĞİLSE, CHP`Lİ BELEDİYELER SAYESİNDE"  
 
     
   

TEİS BAŞKANI SAYDAN: SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÜN RAPORLARIN SÜRESİNİ UZATTI, ANCAK SGK 15 HASTALIĞI DIŞARDA BIRAKTI


Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, koronavirüs nedeniyle yurttaşların sağlık hizmetine erişiminde aksamaları engellemek amacıyla Sağlık Bakanlığı`nın bütün raporların sürelerini yıl sonuna kadar uzattığını, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu`nun (SGK) 15 hastalık grubunu uygulama dışı bıraktığını açıkladı. Saydan, dışarda bırakılan 15 grubun içinde göz hastalıkları, hepatit, MS ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bulunduğunu belirtti.

 

Tarih : 14 Nisan 2022 Perşembe 12:15   Okunma : 612

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, koronavirüs nedeniyle yurttaşların sağlık hizmetine erişiminde aksamaları engellemek amacıyla Sağlık Bakanlığı`nın bütün raporların sürelerini yıl sonuna kadar uzattığını, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu`nun (SGK) 15 hastalık grubunu uygulama dışı bıraktığını açıkladı. Saydan, dışarda bırakılan 15 grubun içinde göz hastalıkları, hepatit, MS ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bulunduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı, kronik hastalığı olan yurttaşların rapor sürelerini geçen yıl aldığı kararla bu yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı. SGK ise, Bakanlığın bütün raporların süresini uzatmasına rağmen 15 hastalık grubuna ait teşhisi dışarıda bıraktı.

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, bütün raporların sürelerinin uzatılması gerekirken SGK`nın 15 hastalık grubunu dışarda bıraktığını açıklayarak yurttaşların ve eczacıların mağdur olduğunu vurguladı. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, SGK`nın dışarda bıraktığı bu 15 grubun içinde göz hastalıkları, hepatit, kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların da bulunduğuna dikkat çekti.

Saydan, “Kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın son günlerde eczanelerimize girerek en çok sordukları soru raporum uzadı mı? İlaçlarımı verebilecek misin?” dedi. Saydan`ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“İLAÇLARIN ECZANELERDEN REÇETESİZ TEMİN EDİLEBİLECEĞİ DUYURULDU: 18 Mart 2020 tarihli duyuru ile Covid-19 nedeniyle vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişiminde aksamaya neden olmaması, bulaş riskinin azaltılması amacıyla önce Sağlık Bakanlığı sonra SGK tarafından raporlarının süresi uzatılmış ve bu raporlara istinaden ilaçların eczanelerden reçetesiz temin edilebileceği duyurulmuştu.

BÜTÜN RAPORLARI 31 ARALIK 2022 TARİHİNE UZATARAK SORUNA ÇÖZÜM BULDU: Bu sene mart ayının sonunda hastane randevularında yaşanan yoğunluk sebebi ile 1-1,5 ay sonraya verilen randevular hastalarımızı mağdur ettiği için Sağlık Bakanlığı geçerlilik süresi 1 Ocak 2020 tarihinden sonra dolan ve yenilenmeyen bütün raporları 31 Aralık 2022 tarihine uzatarak soruna çözüm buldu.

SGK REÇETESİZ İLAÇ VERİLMESİNİ 1 HAZİRAN 2022 TARİHİNDE BİTİRECEĞİNİ BİLDİRDİ: Bu çözüm için SGK 8 Nisan 2022 tarihinde duyuru yayınlayarak bütün sağlık raporlarının süresini uzatmadığını, 15 hastalık grubunu dışarda bıraktığını ve eczanelerimizden reçetesiz ilaç verilmesini 1 Haziran 2022 tarihinde bitireceğini bildirdi, ancak Medula provizyon sisteminde gerekli güncelleme bile halen yapılmadı.

BU TARİHTEN SONRA REÇETESİZ İLAÇ ALIMI OLAMAYACAK: Aşağıdaki hastalıklar ve ilaç grupları dışında kalan bütün kronik hastalar 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılmış raporlarıyla, 1 Haziran 2022 tarihine kadar ilaçlarını direkt eczaneden reçetesiz temin edebilecek olup, bu tarihten sonra reçetesiz ilaç alımı olamayacak.

BİZİM HİÇBİR MÜDAHALEMİZİN OLMADIĞINI SÖYLEMEK İSTİYORUZ: Eczanelerimize gelerek bizlere bu uygulamadaki karışıklığın sebebini soran vatandaşlarımıza bu durumun bizlerden kaynaklanmadığını, söz konusu uygulamanın SGK`nın tasarrufu olduğunu, bizim hiçbir müdahalemizin olmadığını söylemek istiyoruz. Aşağıdaki listede hastalığı ve ilaçları olan vatandaşlarımızın acilen raporlarını yeniletmeleri ve reçetelerini yazdırmaları gerektiğini bu vesileyle bir kez daha hatırlatır, uygulamadaki karışıklığın ve karmaşıklığın sorumlusunun eczacılar olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

RAPORU UZATILMAYAN HASTALIK VE TEŞHİSLERİN LİSTESİ

Saydan, rapor süresi uzatılmayan teşhisler ve ilaç gruplarını şöyle sıraladı:

"1) 4.2.6 - Büyüme bozuklukları

2) 4.2.9 - Eritropoietin, darbepoetin, sevelamer, parikalsitol, oral esansiyel aminoasit preperatları ve keto analogları kullanım ilkeleri

3) 4.2.10 - Lizozomal hastalıklar için tedavi ilkeleri

4) 4.2.33 - Göz hastalıklarında ilaç kullanım ilkeleri

5) 4.2.1 - Leflunomid, altın preparatları, Anti-TNF ilaçlar, rituksimab (romatoid artritte), abatasept, ustekinumab, tofacitinib, kanakinumab, tosilizumab ve vedolizumab kullanım ilkeleri

6) 4.2.12 - İmmünglobulinlerin kullanım ilkeleri

7) 4.2.13 - Hepatit tedavisi

8) 4.2.14 - Kanser tedavisinde ilaç kullanım ilkeleri

9) 4.2.15 - Klopidogrel, silostazol, ivabradin, prasugrel, dabigatran, rivaroksaban, apiksaban, tikagrelor ve ranolazin kullanım ilkeleri

10) 4.2.18 - Orlistat kullanım ilkeleri

11) 4.2.27 - Faktör ve diğer kan ürünlerinin reçete edilme ilkeleri

12) 4.2.30 - Pulmoner hipertansiyon ile kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyonda ilaç kullanım ilkeleri

13) 4.2.33.D - Göz hastalıkları tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar

14) 4.2.34 – Multipl Skleroz Hastalığında fampiridin, beta interferon, glatiramer asetat, teriflunomid, dimetil fumarat, fingolimod, okrelizumab, kladribin, natalizumab ve alemtuzumab kullanım ilkeleri

15) Sağlık Bakanlığı Renkli Reçete Sistemi`ne dahil ilaçlar"

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA