20:29   BABACAN: “ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ, EKONOMİK VE DIŞ POLİTİK MESELELERİ MASAYA YATIRDIĞIMIZ TOPLANTIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPAN SAYIN MERAL AKŞENER BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM GENEL BAŞKANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”   20:14   MANSUR YAVAŞ: “İYİLİK, DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK İLE YÖNETİLEN BAŞKENTTE, DEĞİŞİM İŞLEYİŞTE”   19:46   AYLİN NAZLIAKA`NIN SOHBET ETTİĞİ VATANDAŞ: "HUBUBAT YİYE YİYE ÇOLUK ÇOCUK HERKES HUBUBAT KAFALI OLDU”   19:12   ALTI SİYASİ PARTİ LİDERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: “HEDEFİMİZ SADECE YÖNETİM SİSTEMİNİN DEĞİL, TOPYEKÛN HAYATLARIMIZIN DEĞİŞMESİDİR”   18:16   HDP KONGRESİNDE ATILAN SLOGANLARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI   18:05   PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR, HDP EŞ GENEL BAŞKANLIĞI`NA YENİDEN SEÇİLDİ   17:52   CHP`Lİ MUSTAFA ADIGÜZEL: “BAKAN KASAPOĞLU, GENÇLERİMİZİ VAKIF VE CEMAATLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”   17:41   BASK, TEMMUZ ZAMMINI VE EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİ PROTESTO ETTİ   17:27   NİĞDELİ VATANDAŞLAR BOZUK YOLLARI ÇİÇEK EKEREK PROTESTO ETTİ, BELEDİYE DE ÇUKURLARI ASFALT İLE KAPATTI   17:16   AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE MECLİS ÜYESİNDEN, AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE BAŞKANINA: “HALA AKRABA ÇETENİZ KİMİ İSTERSE, BELEDİYEDE O ÇALIŞIYORSA…”   16:37   NİĞDELİ ESNAF: “VATANDAŞIN, ALIM GÜCÜNÜ DOLARA ENDEKSLEDİĞİN ZAMAN YETİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ARADAKİ FİREYİ, KREDİ KARTIYLA KAPATMAYA ÇALIŞTI. AMA BU AY İTİBARİYLE KREDİ KARTI LİMİTLERİ DE DOLMUŞTUR”   16:29   İBB`DEN BAKAN KURUM`A YANIT: "İBB`Yİ HESABA KATMADAN YAPILAN TÜM İŞLEMLER GERİDE KALMIŞTIR"   16:10   AYLİN NAZLIAKA`YA DERT YANAN VATANDAŞ: "BİR AYAKKABI, BİR PANTOLON ALAMIYORUM ÇOCUĞUMA"   15:58   NİĞDE`DE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI   15:43   ALTI LİDERİN, BEŞİNCİ BULUŞMASINDAN İLK GÖRÜNTÜLER VE FOTOĞRAFLAR GELDİ   15:32   MİTHAT SANCAR: KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK, ŞEFFAF GÖRÜŞME YAPILMASI HALİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ   15:09   HENDEK`TEKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLAMASINDA HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLER ANILDI: “KATLİAMIN BEDELİNİ, BENİM DEVLETİMİN ADALETİ VERMEDİ”   14:31   “LİDERLER BULUŞMASI”NIN BEŞİNCİSİ, İYİ PARTİ GENEL MERKEZİ`NDE BAŞLADI   14:26   AKSARAYLI ESNAF: ZENGİNLERE KAZANDIRMAK YERİNE EN ALT TABAKAYI DA BİRAZ DÜŞÜNSÜNLER   14:26   İYİ PARTİLİ SUNAT: “TÜRK OCAĞI`NIN `İSLAM SEMPOZYUM`U ÇARPITILDI”  
 
     
   

BAK-KADIKÖY, AFETLERE AFAD İLE MÜDAHALE ETME YETKİSİ ALAN İLK VE TEK KAMU KURUMU OLDU


İzmir depreminde Ayda bebeği enkaz altından kurtaran, orman yangını ve sel felaketlerinde görev alan Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı (BAK-Kadıköy), “orta seviye arama kurtarma” akreditasyonuyla olası bir afete AFAD ile müdahale etme yetkisi olan ilk ve tek kamu kurumu oldu.

 

Tarih : 19 Nisan 2022 Salı 16:55   Okunma : 483

İzmir depreminde Ayda bebeği enkaz altından kurtaran, orman yangını ve sel felaketlerinde görev alan Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı (BAK-Kadıköy), “orta seviye arama kurtarma” akreditasyonuyla olası bir afete AFAD ile müdahale etme yetkisi olan ilk ve tek kamu kurumu oldu.

Kadıköy Belediyesi belediye çalışanlarından ve gönüllülerden oluşan 45 kişilik arama kurtarma takımı BAK-Kadıköy üyeleri, zorlu eğitim sürecinin ardından girdikleri sınavdan başarı ile çıktı. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) Kentsel Arama Kurtarma eğitimlerini tamamlayan BAK Kadıköy, “Orta Seviye Arama Kurtarma Sertifikası” aldı.

İki yıl boyunca ‘temel arama ve kurtarma`, ‘kentsel arama ve kurtarma` ile ‘yüksekten ve derinden kurtarma` konularında teorik ve pratik eğitimler ile çeşitli tatbikatlardan geçen BAK Kadıköy, AFAD Başkanlığı`nda düzenlenen tören ile Orta Seviye Arama Kurtarma sertifikasını aldı.

AFAD KOORDİNASYONUNDA HERHANGİ BİR AFETİ TEK BAŞINA YÖNETEBİLECEK

BAK-Kadıköy, bundan böyle olası ulusal afet durumlarında AFAD koordinasyonunda tüm olaylara müdahale edebilecek ya da herhangi bir afeti tek başına yönetebilecek. Kadıköy Belediyesi Çevre Yönetimi ve İklim Değişikliği Müdürlüğü`ne bağlı çalışmalarına devam eden 45 kişilik arama kurtarma takımı, ulusal afetlerde AFAD ile müdahale yetkisi kazandı.

ŞERDİL BAŞKANIN DESTEĞİYLE

BAK Kadıköy`ün aldığı sertifikaya ilişkin konuşan takım lideri Hakan Özdemir, “Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı`nın yaklaşık iki yıllık emeğinin taçlandığı gün. Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı`nın yapmış olduğu ‘orta seviye arama kurtarma` ekipler akreditasyonunu almaya hak kazandık. İzmir`de depremi sonrasında yaptığımız toplantılarda Şerdil Başkan`ın desteği ve bizi yönlendirmesi ile bu kararı almıştık. ‘Çocuklar daha hızlı ve hazırlıklı olun ve eğer bir şey yapacaksanız kendi yolunuzda emin olun ve ilerleyin` demişti” diye konuştu.

“TÜM EKİP ARKADAŞLARIMA BU UZUN SÜREÇTE GÖSTERDİKLERİ ÇABA İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Aldıkları eğitim hakkında bilgi veren Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Temel arama kurtarma, hafif arama kurtarma, orta arama kurtarma ve ağır arama kurtarma. Kadıköy Belediyesi aldığı bu sertifikasyonla Türkiye`deki ilk ve tek kamu kurumu olma özelliğini kazandı. Orta seviye akreditasyon sınıflandırmasında şu anda bir kamu kurumumuz bulunmuyor. Hatta ülkemizde şu anda sadece 4 ekip bu seviyede akreditasyon belgesini alabildi. Üç tanesi sivil toplum kuruluşu, bir tanesi Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı Bak-Kadıköy. Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı`nın bu sertifikayı almasıyla beraber, ülkemizde ulusal bir afet durumunda AFAD koordinasyonunda tüm olaylara müdahale etme kapasitesine sahip olduğumuzu belirtiyor. Aynı zamanda yeri geldiğinde bu operasyonları üstlenmemiz ve bu operasyonları tek başımıza yönetmemiz gerekecek. Bu durumlarda bize yetki sağlıyor. Tüm ekip arkadaşlarıma bu uzun süreçte gösterdikleri çaba için çok teşekkür ediyorum. Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı`nın lideri olduğum için gurur duyuyorum. Ve bu gururu Kadıköylülerin de paylaşmasını diliyorum.”

KENTSEL ARAMA KURTARMA TAKIMI AKREDİTASYONU NEDİR?

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından 29 Temmuz 2020 tarihinde “Afetlere İlişkin Akreditasyon Standartları Yönetmeliği” hazırlandı. Bu yönetmelik kapsamında Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı, akreditasyon başvurusu için eğitim ve yapılanma çalışmalarına başladı.

Kadıköy Belediyesi`nin olası afetlere karşı ön hazırlık, zarar azaltma, afet sırasında ve sonrasında müdahale ve iyileştirme konularında eğitimli ekibi BAK Kadıköy, ülkenin birçok noktasında çıkan deprem, sel, yangınlarına görev aldı. BAK Kadıköy`ün görev aldığı yerler şöyle:

İZMİR`DE AYLA BEBEĞİ KURTARMIŞLARDI

Deprem operasyonları: 2020 yılı içinde yaşanan Elazığ ve İzmir depreminde görev aldı. İzmir`de Rıza Bey Apartmanı enkazındaki Ayda bebeği yaşama döndürdü.

Yangın operasyonları: Akdeniz Bölgesi çıkan orman yangınlarına müdahale için Bak-Kadıköy, 2021 yılında Manavgat, Köyceğiz, Marmaris ve Muğla bölgesinde 10 gün süreyle orman yangınlarına müdahale etti, yardım dağıttı.

Sel operasyonları: Kastamonu`da 2021 yılında meydana gelen sel felaketinde İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü`nün talebi doğrultusunda Bak-Kadıköy 10 kişilik bir ekip ile 7 gün görev yaptı.  

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA