20:29   BABACAN: “ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ, EKONOMİK VE DIŞ POLİTİK MESELELERİ MASAYA YATIRDIĞIMIZ TOPLANTIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPAN SAYIN MERAL AKŞENER BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM GENEL BAŞKANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”   20:14   MANSUR YAVAŞ: “İYİLİK, DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK İLE YÖNETİLEN BAŞKENTTE, DEĞİŞİM İŞLEYİŞTE”   19:46   AYLİN NAZLIAKA`NIN SOHBET ETTİĞİ VATANDAŞ: "HUBUBAT YİYE YİYE ÇOLUK ÇOCUK HERKES HUBUBAT KAFALI OLDU”   19:12   ALTI SİYASİ PARTİ LİDERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: “HEDEFİMİZ SADECE YÖNETİM SİSTEMİNİN DEĞİL, TOPYEKÛN HAYATLARIMIZIN DEĞİŞMESİDİR”   18:16   HDP KONGRESİNDE ATILAN SLOGANLARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI   18:05   PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR, HDP EŞ GENEL BAŞKANLIĞI`NA YENİDEN SEÇİLDİ   17:52   CHP`Lİ MUSTAFA ADIGÜZEL: “BAKAN KASAPOĞLU, GENÇLERİMİZİ VAKIF VE CEMAATLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”   17:41   BASK, TEMMUZ ZAMMINI VE EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİ PROTESTO ETTİ   17:27   NİĞDELİ VATANDAŞLAR BOZUK YOLLARI ÇİÇEK EKEREK PROTESTO ETTİ, BELEDİYE DE ÇUKURLARI ASFALT İLE KAPATTI   17:16   AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE MECLİS ÜYESİNDEN, AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE BAŞKANINA: “HALA AKRABA ÇETENİZ KİMİ İSTERSE, BELEDİYEDE O ÇALIŞIYORSA…”   16:37   NİĞDELİ ESNAF: “VATANDAŞIN, ALIM GÜCÜNÜ DOLARA ENDEKSLEDİĞİN ZAMAN YETİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ARADAKİ FİREYİ, KREDİ KARTIYLA KAPATMAYA ÇALIŞTI. AMA BU AY İTİBARİYLE KREDİ KARTI LİMİTLERİ DE DOLMUŞTUR”   16:29   İBB`DEN BAKAN KURUM`A YANIT: "İBB`Yİ HESABA KATMADAN YAPILAN TÜM İŞLEMLER GERİDE KALMIŞTIR"   16:10   AYLİN NAZLIAKA`YA DERT YANAN VATANDAŞ: "BİR AYAKKABI, BİR PANTOLON ALAMIYORUM ÇOCUĞUMA"   15:58   NİĞDE`DE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI   15:43   ALTI LİDERİN, BEŞİNCİ BULUŞMASINDAN İLK GÖRÜNTÜLER VE FOTOĞRAFLAR GELDİ   15:32   MİTHAT SANCAR: KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK, ŞEFFAF GÖRÜŞME YAPILMASI HALİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ   15:09   HENDEK`TEKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLAMASINDA HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLER ANILDI: “KATLİAMIN BEDELİNİ, BENİM DEVLETİMİN ADALETİ VERMEDİ”   14:31   “LİDERLER BULUŞMASI”NIN BEŞİNCİSİ, İYİ PARTİ GENEL MERKEZİ`NDE BAŞLADI   14:26   AKSARAYLI ESNAF: ZENGİNLERE KAZANDIRMAK YERİNE EN ALT TABAKAYI DA BİRAZ DÜŞÜNSÜNLER   14:26   İYİ PARTİLİ SUNAT: “TÜRK OCAĞI`NIN `İSLAM SEMPOZYUM`U ÇARPITILDI”  
 
     
   

3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜN܅ CHP`Lİ ÇAKIRÖZER`İN RAPORU: 45 GAZETECİ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI, 5 GAZETECİ SALDIRIYA UĞRADI, 5 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI


CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Nisan ayı verilerini içeren Basın Özgürlüğü Raporu`nu; 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü`nde açıkladı. Çakırözer`in raporuna göre 45 gazeteci hakim karşısına çıktı, 5 gazeteci saldırıya uğradı, 5 gazeteci de gözaltına alındı.

 

Tarih : 3 Mayıs 2022 Salı 17:01   Okunma : 418

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Nisan ayı verilerini içeren Basın Özgürlüğü Raporu`nu; 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü`nde açıkladı. Çakırözer`in raporuna göre 45 gazeteci hakim karşısına çıktı, 5 gazeteci saldırıya uğradı, 5 gazeteci de gözaltına alındı.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü`nde Nisan ayı verilerini içeren Basın Özgürlüğü Raporu`nu yayınladı.

Çakırözer`in yayınladığı rapora göre; en az 45 gazeteci hâkim karşısına çıkarken, 5 gazeteci saldırıya uğradı, 5 gazeteci de gözaltına alındı. Gazetecilere yüksek tazminat davaları açıldı. Anayasa Mahkemesi ve mahkemelerin hak ihlali kararlarına rağmen, Basın İlan Kurumu gazetelere ilan ambargosu uygulamaya devam etti.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DEMOKRASİLERİN OLMAZSA OLMAZI DİYORSAK GAZETECİLERE YÖNELİK CEZALAR SON BULMALI”

Çakırözer, “Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü, Ama Türkiye`de basın özgürlüğü bilançomuz vahim. Gazeteciler saldırıya uğruyor, haber takibi yapan gazeteciler engelleniyor, gazeteciler hakkında rekor tazminat davaları açılıyor. Siteler, haberler erişime yasak. RTÜK, Basın İlan Kurumu iktidarın sopasına dönüşmüş durumda. Basın özgürlüğü demokrasilerin olmazsa olmazı diyorsak artık gazetecilere yönelik soruşturma ve davalarla, gazete ve televizyon kanallarına yönelik cezalar son bulmalı” değerlendirmesini yaptı.

Çakırözer, basın ve ifade özgürlüğü alanındaki ihlalleri raporunda şöyle sıraladı:

EN AZ 45 GAZETECİ HÂKİM KARŞISINA ÇIKTI

“-En az 45 gazeteci hâkim karşısına çıktı. Evrensel yazarı Ender İmrek hakkında, ‘Türkiye yanıyor, saray izliyor` başlıklı yazısı nedeniyle dava açıldı. Adıyaman Gerger Fırat Gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin hakkında sosyal medya paylaşımı nedeniyle soruşturma başlatıldı.

-Gazeteciler Kadri Esen, Ali Koçer, Emre Orman, Umut Taştan ve İbrahim Haskoloğlu gözaltına alında. Tutuklanan Haskoloğlu 8 gün sonra tahliye edildi.

-Gazetecilere gözdağı amacıyla açılan ağır tazminat davaları Nisan ayında da devam etti. Geçtiğimiz ay sosyal medyada gazeteci Çiğdem Toker`i hedef alan Selçuk Bayraktar, gazeteci Şirin Payzın ve Halk TV`ye Sözüm Var programına katılan konuğa soruları nedeniyle 150 bin TL`lik tazminat davası açtı. Bayraktar yine SİHA satışlarıyla ilgili bir haber nedeniyle Yeni Yaşam Gazetesi ve gazeteci Sedat Yılmaz`a da 150 bin TL`lik tazminat davası açtı.

-Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Nagihan Yılkın`ın ‘Valilikte yolsuzluk ve rüşvet ağı ortaya çıktı` başlıklı haberine açılan soruşturma sonucunda 400 bin TL`lik tazminat davası açıldı. Ayrıca dava konusu habere erişim engeli getirildi.

- Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş (SADAT), Evrensel gazetesi ve gazeteci Yusuf Karadaş`a köşe yazısı nedeniyle 25 bin TL manevi tazminat talebiyle dava açtı.

- Nisan ayında sonuçlanan davalarda ise, gazeteci Sedef Kabaş, KKTC`de yayınlanan Avrupa gazetesinin yayın yönetmeni Şener Levent ve sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan haberleri ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle toplam 39 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildi.

50 KİŞİ TELEVİZYON KANALINI BASTI

-Kayseri`de Deniz Postası televizyon binası basıldı, gazeteci Azim Deniz ve program konuğu 50 kişilik grubun saldırısına uğradı. Saldırı sonrasında yayın yapılamazken, olay sırasında binada bulunan muhabirler saldırgan grup tarafından stüdyo ve mutfağa kapatıldı.

-Yazar Ergün Poyraz Aydın`ın Kuşadası ilçesinde bulunan evinin önünde üç kişi tarafından darp edildi.

-Gazete Duvar muhabiri Ardıl Batmaz, 2020 Elazığ depremi sonrasında yapılan TOKİ konutlarını incelemek için şehre gelen bakanların ziyareti sırasında, depremzedelerin AKP`li Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları`na tepki gösterdiği anları çekerken darp edildi. Batmaz daha sonra hedef gösterilip, tehditlere maruz kaldığını açıkladı.

-İstanbul Beyoğlu`ndaki 1 Mayıs açıklamalarını takip eden Dokuz8 Haber muhabiri Fatoş Erdoğan ile Artı TV muhabiri Meral Danyıldız polisler tarafından darp edilerek alandan uzaklaştırıldı.

-RTÜK, Diyanet İşleri Başkanlığı`nın şikâyeti üzerine Kuran kursunda cinsel saldırıya uğrayan çocukların haberini yapan Halk TV, KRT, TELE 1 kanallarına idari para cezaları verdi.

-Diyarbakır merkezli yayın yapan Amed Radyo`ya da gelir vergisi beyannamesi vermediği gerekçesiyle 12 bin 804 TL para cezası kesildi.

-Halk TV`de Serhan Asker`in hazırlayıp sunduğu Görkemli Hatıralar programına ‘Cemo Türküsü`nün seslendirilmesi nedeniyle RTÜK tarafından verilen yayın durdurma cezası 23 Nisan`da uygulandı.

-Anayasa Mahkemesi`nin, Basın İlan Kurumu`nun gazetelere yönelik ilan kesme cezalarını hak ihlali gören kararının ardından İstanbul 25. Asliye Hukuk Mahkemesi de BİK`in Cumhuriyet`e uyguladığı ilan kesme cezalarını iptal etti. Kararın gerekçesinde, ‘Gazetecilerin maddi olayı araştırma ve açığa çıkarma gibi bir yükümlülüğü olmayıp bu husus yargı erkine aittir` ifadeleri yer aldı.

- Bu mahkeme kararlarına rağmen Evrensel Gazetesi`ne 5 gün ilan kesme cezası verildi. 2019 yılından bu yana 959 gündür Basın İlan Kurumu`ndan ilan alamayan Evrensel Gazetesi`ne Ticaret Bakanlığı da 21 bin lira ceza verdi. Gazetenin toplam ilan ve reklam kesme cezaları 108 güne ulaştı.

-Yeniçağ Gazetesi, mayıs ayı itibariyle ekonomik sebepler nedeniyle ulusal yayıncılıktan bölgesel yayıncılığa geçmek zorunda kaldığını duyurdu.

HABERLERE VE HABER SİTELERİNE YÖNELİK ERİŞİM ENGELLERİ DEVAM ETTİ

Nisan ayında haber sitelerinden; Etkin Haber, Kızıl Bayrak, Jinnews, Siyasi Haber ve Umut Gazetesi`ne erişim engellendi. EngelliWeb`in kamuoyu ile paylaştığı verilere göre Nisan ayında erişim engelli getirilen haberler de şunlar oldu:

-Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı hakkında yapılan haberlere erişim engeli getirildi.

-İZBETON A.Ş. hakkında yapılan haberlere erişim engellendi.

-Cumhuriyet Gazetesi`nde iş adamı Fettah Tamince haberleri ile Man Adası davası hakimi hakkındaki köşe yazısı erişime engellendi.

- Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi hakkındaki haberler, Türk Amerikan İş Adamları Derneği/ Amerikan Ticaret Odası hakkındaki haberler, CHP`li Belediyeden ihale alan AKP`linin görevinden ayrılmak zorunda bırakılmasına ilişkin haberler de erişime engellendi.”

 

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA