12:42   AKARYAKIT İSTASYONUNDA FİYATLARA İSYAN EDEN VATANDAŞ: "ÇEK BENİ ÇEK, MAZOT 30 LİRA,YAZIKLAR OLSUN"   12:41   EREN ERDEM`E DERT YANAN ŞİLELİ ÇİTFÇİ: "BU GİDİŞLE 10 LİRAYI GÖRÜR EKMEK"   12:37   ALİ ÖZTUNÇ, HASTANE RANDEVU SİSTEMİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ: "VATANDAŞLAR DOKTOR RANDEVUSU ALMAK İÇİN MİLLETVEKİLİNİ ARIYOR"   12:23   SAADET PARTİSİ`NDEN MADIMAK MESAJI: “ACIMIZI UNUTMAMAK VE YARALARIMIZI SARMAK TEMENNİSİYLE HAYATINI KAYBEDEN 35 VATANDAŞIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ”   12:19   ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİ: “HİPERMARKETLER SERMAYE GÜCÜYLE ÇOK UCUZA ALDIĞI MALDAN KURBANLIK SATARAK BÜYÜK ORANDA KÂR ELDE EDİYOR”   12:02   GARO PAYLAN`DAN ASGARİ ÜCRET ELEŞTİRİSİ: "BİN ODALI SARAYDA YAŞAYAN, GECEKONDUDA YAŞAYAN DAR GELİRLİ EMEKÇİNİN HALİNDEN HİÇ ANLAR MI?"   12:01   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`DEN GÖRME ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK ‘BAĞIMSIZ HAREKET BECERİLERİ` KURSU   11:52   KILIÇDAROĞLU: “ACISINI İLK GÜNKÜ GİBİ YÜREĞİMİZDE HİSSETTİĞİMİZ, SİVAS KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARIMIZI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUM”   11:43   SİİRTLİ VATANDAŞ: "DEĞİL TATİLE GİTMEYİ BİR ŞEHİRDEN BİR ŞEHİRE BİLE GİTMEYE ZORLANIYOR İNSAN"   11:40   MADIMAK YÜREKLERDE YANIYOR   11:39   MERAL AKŞENER: “29 YIL ÖNCE MADIMAK OTELİ`NDE, YÜREĞİMİZE DÜŞEN ATEŞİN ACISI HÂL İÇİMİZDE”   11:22   TAŞCIER`DEN BAKAN KASAPOĞLU`NA "MÜZEKART" SORUSU: "GENÇLER NEDEN SADECE KİMLİK KARTLARINI GÖSTEREREK GİREMİYOR"   11:21   AKSARAYLI VATANDAŞ, KİRA FİYATLARINA TEPKİLİ: "YÜZDE 25`TEN FAZLA ARTIŞ OLURSA HAKKINIZI ARAYIN DİYORLAR, ADALET VAR MI Kİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİM"   11:15   CHP’Lİ MUTLUAY, İŞLENEN, İNSANLIK SUÇUDUR VE AFFEDİLEMEZ   11:11   AYLİN NAZLIAKA: ANKARA YENİDEN DEMOKRASİNİN KALBİ OLACAK   10:25   KILIÇDAROĞLU`NDAN GELECEK PARTİLİ NİHAL OLÇOK`A BAŞSAĞLIĞI TELEFONU   09:54   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, “KÖPEK ATIK İSTASYONU” SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARDI   07:30    TAŞKIN, MADIMAK KATLİAMINDA YAŞAMINI YİTİRENLERİ ANDI   01:41   EK GÖSTERGE VE ÖĞRENCİ AFFINI İÇEREN TORBA TEKLİF, TBMM GENEL KURULU`NDA KABUL EDİLDİ... MECLİS TATİLE GİRDİ   23:55   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ÖZGECAN ASLAN BARIŞ MEYDANI’NA KAZANDIRDIĞI SANATSAL ALANLAR TAHRİP EDİLİYOR   
 
     
   

CUMARTESİ ANNELERİ, İSTANBUL ADLİYESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI. KAYIP ANNESİ HANİFE YILDIZ, İÇİŞLERİ BAKANI`NA “SÜSLÜ SÜLO” DEDİĞİ İÇİN GÖZALTINA ALINDI


Cumartesi Anneleri, ‘17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası` dolayısıyla Çağlayan Adliyesi`nin önünde basın açıklaması yaptı. 23 Şubat 1995 tarihinde gözaltındayken kaybolan 19 yaşındaki Murat Yıldız`ın annesi Hanife Yıldız, burada yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`ya "Süslü Sülo” dediği için gözaltına alındı. Yıldız, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 

Tarih : 17 Mayıs 2022 Salı 18:25   Okunma : 400

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Cumartesi Anneleri, ‘17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası` dolayısıyla Çağlayan Adliyesi`nin önünde basın açıklaması yaptı. 23 Şubat 1995 tarihinde gözaltındayken kaybolan 19 yaşındaki Murat Yıldız`ın annesi Hanife Yıldız, burada yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`ya "Süslü Sülo” dediği için gözaltına alındı. Yıldız, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı üyeleri, ‘17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası` dolayısıyla bugün Çağlayan`da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Kayıp yakınları, zorla kaybetmelerin etkin bir biçimde soruşturulması, bu suçun faillerinin yargılanarak cezalandırılmaları ve hukuki yükümlülüklerin yerine getirilmesi talebinde bulundu.

“ADLİYELERİN KAPILARI İNKARA VE CEZASIZLIĞA DEĞİL, HAKİKATE VE ADALETE AÇILSIN”

Basın açıklamasını okuyan İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Adliyelerin kapıları inkara ve cezasızlığa değil, hakikate ve adalete açılsın" diyerek şunları söyledi:

"Bu yılki Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası`nın açılışını, adalet talebimizden asla vazgeçmediğimizin ifadesi olarak Çağlayan Adliyesi önünde yapıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 17-31 Mayıs arasında düzenlediğimiz hafta etkinlikleri ile uluslararası hukukta insanlığa karşı suç olarak tanımlanan gözaltında kaybetme suçuna, bu suçun işlenmesine imkan yaratan cezasızlık politikalarına, inkar edilen gerçeklere ve bu insanlığa karşı suçla mücadelenin önemine dikkat çekmeye çalışıyoruz.

YARGI MAKAMLARI, ADALET TALEP EDENLERİN SESLERİNİ BASTIRMA YÖNÜNDE PRATİK SERGİLEDİ: Buradayız, çünkü yargı makamları, gözaltında kaybetme vakalarında maddi gerçeği açığa çıkarma ve suçun faillerini tespit edip cezalandırmak yerine, gerçeği örtbas etme, failleri cezasız bırakıp adalet talep edenlerin seslerini bastırma ve cezalandırma yönünde bir pratik sergiledi. Hiç şüphe yok ki gözaltında kaybetmeler, bu topraklarda örgütlü bir biçimde gerçekleşti ve yalnız yargının değil, ilgili tüm devlet kurumlarının iş birliği ile örtbas edildi. Bu yüzden yaygın ve sistematik biçimde işlenebildi ve cezasız bırakılarak işlenmeye devam edildi.

GEÇMİŞLE YÜZLEŞMEK VE HESAPLAŞMAK ZORUNDAYIZ: Hukuku ve vicdanı yok sayan, suçu ve devlet şiddetini normalleştiren bu zihniyetin karşısına hakikati bilme, travmatik geçmişle yüzleşme ve hesaplaşma talebiyle çıkıyoruz. Biliyoruz ki kanamaya devam eden toplumsal yaralarımızın sarılması için, hak ve adalet yokluğunun ülkemizde yarattığı ağır tahribatların telafisi için bütün bunların kaynağı olan geçmişle yüzleşmek ve hesaplaşmak zorundayız.

DEVLETİ YÖNETENLERE SESLENİYORUZ: Gözaltında Kayıplar Haftası vesilesiyle bir kez daha devleti yönetenlere sesleniyoruz: İnsan haklarını ve hukuku yok sayan, kurumları çürüten, adaletsizliği derinleştiren keyfiyetinize son verin. 4 yıla yakın bir süredir hiçbir hukuki dayanağı olmadan bize ve tüm topluma kapattığınız Galatasaray`daki yasağı derhal sonlandırın. Bu yasağın kaldırılması için yaptığımız hukuki girişimleri boşa çıkarmaktan vazgeçin. Kayıp yakınlarını ve destekçilerini yargı yoluyla taciz etmeye son verin. Bizi susturmaya çalışmak yerine 6 Ağustos 2019 tarihinden beri kayıp olan Yusuf Bilge Tunç`un zorla kaçırıldığına dair iddialara cevap verin. 2 Ekim 2018`de İstanbul`daki Suudi Arabistan Konsolosluğu`na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Cemal Kaşıkçı`nın kaybedilmesi ile ilgili davayı fail durumundaki Suudi Arabistan`a devretmenizin gerçek nedenini açıklayın.

TÜM KAYIP DOSYALARINI YENİDEN AÇIN: Gözaltında kaybedildiğini kendiniz itiraf etmenize rağmen, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Raporu`na, delillere, belgelere, tanıklara rağmen zamanaşımıyla kapattığınız Cemil Kırbayır dosyası başta olmak üzere, zaman aşımına sürüklediğiniz tüm kayıp dosyalarını yeniden açarak etkin soruşturma ve kovuşturma yapma yükümlülüğünüzü yerine getirin. Gözaltında kaybetmeyi suç olarak düzenleme, yargılama ve cezalandırma yükümlülüğünüzü yerine getirin. Gözaltında kaybetme suçunun TCK`da yer alan insanlığa karsı suç maddesi kapsamına alınmasını sağlayın. Gözaltında kaybetmelerin önlenmesi ve geçmişte yaşanan kaybetmelere dair hakikat ve adalete erişimin sağlanması sorumluluğu getiren Birleşmiş Milletler Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme`yi derhal imzalayın ve uygulayın.

GALATASARAY MEYDANI`NDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ: Baskı ve yasaklarınız boşuna. Bize yaşattığınız cezasızlığı ve adaletsizliği aşmak, hakikate ulaşmak için mücadele etmek, insan ve yurttaş olma sorumluluğumuzun gereğidir. Bu sorumluluğumuzu yerine getirmekten vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımızdan ve kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray Meydanı`ndan asla vazgeçmeyeceğiz. İnsan haklarına dayanan demokratik bir Türkiye talebimizde ısrar edeceğiz.”

“ADALET, ANCAK ADALETLİLERİN ELİNDE OLURSA ADALET OLUR”

Basın açıklamasının ardından söz alan, 23 Şubat 1995`te gözaltında kaybedilen 19 yaşındaki Murat Yıldız`ın annesi Hanife Yıldız ise şöyle konuştu:

“Düşünün ki kayıpların 27. yılındayız, Galatasaray Lisesi önündeki yerimiz bize yasaklanmış. Biz de adalet var diye adaletin önüne gelmişiz. Adalet var olacak ama adalet, adaletsizlerin elinde. Nasıl var olacak? Adalet, ancak adaletlilerin elinde olursa adalet olur. Bizim kayıplarımızın sorunu da çözülür, akıbetleri de açıklanır.

VALİ`YE Mİ SESLENSEM, BU SÜSLÜ SÜLO`YA MI SESLENSEM: Buradan Vali`ye mi seslensem, bu Süslü Sülo`ya mı seslensem? Süslü Sülo, bu yasaklarınla bir gün sen de o yasağa uğrayacaksın, bunu iyi bilesin. Vali Efendi de bir an önce yerimizi açsın. Biz kimseye bir iftira, bir yalan, hele de ben… Ben, evladımı bu devlete, bu güvenlik güçlerine güvenerek verdim. Eğer ki gerçekten savcılar varsa… Hep o söylenen lafı söyleyeyim. Ben karakola gittim. Şah İsmail Öztürk dedi ki ‘Vallahi Tahir Şerbetçi olmasaydı ben Murat`ı götürür getirirdim, burnu bile kanamazdı`. Peki bunu ben mi soracağım, yoksa önünde olduğumuz savcılar, hakimler mi soracak.”

“SÜSLÜ SÜLO” DEDİĞİ İÇİN GÖZALTINA ALINDI

Basın açıklaması bittikten ve grup dağıldıktan sonra Hanife Yıldız, konuşmasında kullandığı “Süslü Sülo” ifadesi nedeniyle gözaltına alındı. Cumartesi Anneleri`nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Yıldız`ın, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA