12:42   AKARYAKIT İSTASYONUNDA FİYATLARA İSYAN EDEN VATANDAŞ: "ÇEK BENİ ÇEK, MAZOT 30 LİRA,YAZIKLAR OLSUN"   12:41   EREN ERDEM`E DERT YANAN ŞİLELİ ÇİTFÇİ: "BU GİDİŞLE 10 LİRAYI GÖRÜR EKMEK"   12:37   ALİ ÖZTUNÇ, HASTANE RANDEVU SİSTEMİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ: "VATANDAŞLAR DOKTOR RANDEVUSU ALMAK İÇİN MİLLETVEKİLİNİ ARIYOR"   12:23   SAADET PARTİSİ`NDEN MADIMAK MESAJI: “ACIMIZI UNUTMAMAK VE YARALARIMIZI SARMAK TEMENNİSİYLE HAYATINI KAYBEDEN 35 VATANDAŞIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ”   12:19   ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİ: “HİPERMARKETLER SERMAYE GÜCÜYLE ÇOK UCUZA ALDIĞI MALDAN KURBANLIK SATARAK BÜYÜK ORANDA KÂR ELDE EDİYOR”   12:02   GARO PAYLAN`DAN ASGARİ ÜCRET ELEŞTİRİSİ: "BİN ODALI SARAYDA YAŞAYAN, GECEKONDUDA YAŞAYAN DAR GELİRLİ EMEKÇİNİN HALİNDEN HİÇ ANLAR MI?"   12:01   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`DEN GÖRME ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK ‘BAĞIMSIZ HAREKET BECERİLERİ` KURSU   11:52   KILIÇDAROĞLU: “ACISINI İLK GÜNKÜ GİBİ YÜREĞİMİZDE HİSSETTİĞİMİZ, SİVAS KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARIMIZI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUM”   11:43   SİİRTLİ VATANDAŞ: "DEĞİL TATİLE GİTMEYİ BİR ŞEHİRDEN BİR ŞEHİRE BİLE GİTMEYE ZORLANIYOR İNSAN"   11:40   MADIMAK YÜREKLERDE YANIYOR   11:39   MERAL AKŞENER: “29 YIL ÖNCE MADIMAK OTELİ`NDE, YÜREĞİMİZE DÜŞEN ATEŞİN ACISI HÂL İÇİMİZDE”   11:22   TAŞCIER`DEN BAKAN KASAPOĞLU`NA "MÜZEKART" SORUSU: "GENÇLER NEDEN SADECE KİMLİK KARTLARINI GÖSTEREREK GİREMİYOR"   11:21   AKSARAYLI VATANDAŞ, KİRA FİYATLARINA TEPKİLİ: "YÜZDE 25`TEN FAZLA ARTIŞ OLURSA HAKKINIZI ARAYIN DİYORLAR, ADALET VAR MI Kİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİM"   11:15   CHP’Lİ MUTLUAY, İŞLENEN, İNSANLIK SUÇUDUR VE AFFEDİLEMEZ   11:11   AYLİN NAZLIAKA: ANKARA YENİDEN DEMOKRASİNİN KALBİ OLACAK   10:25   KILIÇDAROĞLU`NDAN GELECEK PARTİLİ NİHAL OLÇOK`A BAŞSAĞLIĞI TELEFONU   09:54   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, “KÖPEK ATIK İSTASYONU” SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARDI   07:30    TAŞKIN, MADIMAK KATLİAMINDA YAŞAMINI YİTİRENLERİ ANDI   01:41   EK GÖSTERGE VE ÖĞRENCİ AFFINI İÇEREN TORBA TEKLİF, TBMM GENEL KURULU`NDA KABUL EDİLDİ... MECLİS TATİLE GİRDİ   23:55   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ÖZGECAN ASLAN BARIŞ MEYDANI’NA KAZANDIRDIĞI SANATSAL ALANLAR TAHRİP EDİLİYOR   
 
     
   

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ‘FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI HAZIRLIK KURSU’ İLE GENÇLER HAYALLERİNE BİR ADIM DAHA YAKIN


Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından POMEM, PMYO, BESYO, Bekçilik ve MSÜ yerleştirme sınavlarına hazırlanan gençler için ücretsiz fiziki yeterlilik kurs hizmeti başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi’nin hayata geçirdiği ‘Fiziki Yeterlilik Sınavı Hazırlık Kursu’ ile gençler, hayallerine bir adım daha yaklaşıyor. Büyükşehir Belediyesi’nde görevli, alanında uzman antrenörlerin verdiği kurslarda her öğrencinin girmek istediği okulun fiziki yeterlilik parkuru oluşturulurken, öğrenciler profesyonel bir şekilde sınavlarına hazırlanıyor.

 

Tarih : 23 Haziran 2022 Perşembe 23:55   Okunma : 461

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından POMEM, PMYO, BESYO, Bekçilik ve MSÜ yerleştirme sınavlarına hazırlanan gençler için ücretsiz kurs hizmeti başlatıldı.Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi’nin hayata geçirdiği ücretsiz ‘Fiziki Yeterlilik Sınavı Hazırlık Kursu’ ile gençler hayallerine bir adım daha yaklaşıyor.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), Polis Akademisi, Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM), Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO), Bekçilik ve Beden Eğitimi Yüksekokulu (BESYO) gibi okullarda eğitim alarak geleceklerini şekillendirmek isteyen gençler, bu kursa katılarak fiziki yeterlilik sınavlarına hazırlanıyorlar.

Büyükşehir Belediyesi’nde görevli, alanında uzman antrenörlerin verdiği kurslarda, her öğrencinin girmek istediği okulun fiziki yeterlilik parkuru oluşturulurken, öğrenciler profesyonel bir şekilde sınavlarına hazırlanıyor. Öğrenciler Büyükşehir Belediyesi Macit Özcan Spor Tesisleri’nde Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere haftanın 3 günü ısınma, parkur ve kros çalışmaları yapıyor. 12 ay boyunca devam edecek olan bu çalışmaya kayıtlar devam ediyor. Kayıt yaptırmak isteyenlerin, Macit Özcan Spor Tesisleri içinde yer alan Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi akademi kayıt birimine 1 adet kimlik fotokopisi, 1 adet fotoğraf ve spor yapmasında sakınca olmadığını belirten sağlık raporu ile bizzat başvurmaları gerekiyor.

“Toplam 100’e yakın katılımcımız var. Kayıtlarımız sürekli devam ediyor”

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Emrullah Taşkın, “Büyükşehir Belediyesi olarak Askeri Okullar, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları, Bekçilik sınavları, Polislik sınavlarına öğrenci hazırlamak için ücretsiz fiziki yeterlilik kursu açtık. Tesislerimizde gerçekleşen bu kurslara,şu ana kadar yaklaşık 100 öğrenci katılmış durumda. Bu çalışma Büyükşehir Belediyesi'nin antrenörlerinin koordinesinde yapılıyor. Amacımız Büyükşehir Belediyesi'nin diğer alanlarında olduğu gibi, fiziki yeterlilik anlamında da gençlerimizi üniversiteye hazırlamak. Biliyorsunuz Büyükşehir Belediyesi'nin Üniversiteye Hazırlık Kursları var ve bu da onun bir ayağı. Bunu da bir üniversite hazırlığı gibi düşünelim” dedi.

Gençlerin kurslardan memnun olduklarının vurgusunu yapan Taşkın,“Her okulun farklı fiziki yeterlilik sınavı var. Öğrenciler burada ona göre hazırlanıyor. Yani Polislik farklı şey istiyor, Askeri Okullar farklı şeyler istiyor. Toplam 100’e yakın katılımcımız var. Kayıtlarımız sürekli devam ediyor. Bir kısmı zaten zamanı geldiğinde kurstan ayrılıp sınavlara gidiyor. Onların yerine başkaları geliyor. 12 ay boyunca devam edecek bir çalışma bu. 1 ay önce başlayan kurslarımız devam ediyor. Tamamen ücretsiz bir kurs. Sağlıklı olduklarına dair bir rapor getirmeleri bizim için yeterli ” diye konuştu.

“Öğrencilerimizle bire bir ilgileniyoruz”

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda Atletizm Antrenörü olarak görev yapan Nezir Ergin de, “Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Spor Dairesi Başkanlığı olarak Polis Akademisi’ne, Polis Meslek Yüksekokulu'na, Spor Akademisi'ne, Milli Savunma Üniversitesi'ne hazırlanmak isteyen, gerek ekonomik durumu iyi olmayan, gerek çalışma imkanı olmayan kadın-erkek tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak bu kursları veriyoruz. Şu anda yaklaşık olarak 100’e yakın kaydımız var. 4 grup şeklinde yapıyoruz çalışmalarımızı. Her gün farklı bir grubumuz geliyor. Grubumuz aşağı yukarı 25'er kişiden oluşuyor. Bire bir ilgileniyoruz öğrencilerimizle, yakından ilgiliyiz. Gerek sınav tarihleri olsun, gerek girecekleri sınavların parkuru olsun hepsi ile birebir ilgileniyoruz. Onları memnun etmek için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gençler kurslardan memnun

Öğrencilerden 17 yaşındaki Sevgi Melisa Karahan, “Ben polis olmak istediğim için Polis Meslek Okulu’na hazırlanıyorum. Normal spor salonlarına da girebilirdim ama orada bize sadece vücut çalışmak için fırsat verirler diye düşünüyorum. Burada bir sürü aşamadan geçiyoruz. Parkura, mülakata da burası çok güzel hazırlayabiliyor. Spor salonunda böyle değil, parkura hazırlanamıyoruz. Normal bir spor salonuna gittiğim zaman, normal 1 aylık ücreti 600 lira falan. Burası hem ücretsiz bir şekilde, hem de daha iyi bir şekilde parkura hazırlıyor bizi. Öbür spor salonlarında bize sadece vücudumuzu geliştirmek, kas yapmak için fırsat veriliyor ama burada parkur çalıştırıyorlar. Zaten öğretmenlerimiz de bunları okudukları için, bu sınavdan geçtikleri için,bizi neye hazırlamaları gerektiğini biliyorlar. Bizi parkura ve sınavlara daha doğru hazırlıyorlar” dedi.

Farklı gençlerle birlikte çalışmanın da kendisini motive ettiğini sözlerine ekleyen Karahan, “Şöyle bir koşu alanını tek başıma koştuğumu düşünün, ben tek başıma olsam bırakırım ama burada yanımda bir sürü arkadaşım olduğu için bakıyorum onlar devam ediyor, diyorum ki; ‘ben de devam etmeliyim.’ O yüzden bende devam ediyorum. Birbirimizi motive ede ede çalışıyoruz” diye konuştu.

“Hayallerimin peşinden koşmak, polis olmak istiyorum”

Polislik Sınavı için hazırlanan gençlerden Sude Kütükçü, “Hayallerimin peşinden koşmak istiyorum. Polis olmak istiyorum. O yüzden buradayım. Hayalim polis olmak. İnşallah da olurum. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu kursunu herkese tavsiye ederim. Haftanın 3 günü geliyoruz. Koşu ve antrenmanlar var. Çok memnunum. Polis olmak isteyen arkadaşlarıma tavsiye ederim burayı. Çünkü ücretsiz ve Belediyemize ait bir yer” ifadelerine yer verdi.

“Evde durmaktansa burada spora gelmek benim için daha avantajlı”

BESYO Sınavı’na hazırlanan gençlerden 18 yaşındaki Elif Yağma, okulundaki Beden Eğitimi Öğretmeni ile birlikte araştırma yaptıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin kursuna gelmeye başladığından söz ederek, “Ücretsiz olduğu için, zaten maddi durumu olmayan insanlar genelde gelebiliyor buraya. Dedim ben de geleyim. Zaten bana çok avantajı olacağını düşünüyordum. Sporla da ilgilendiğim için geleyim dedim. Bu kurslar beklentimi çok iyi karşıladı. Aslında zaten dediğim gibi spora da ilgim olduğu için evde durmaktansa burada spora gelmek benim için daha avantajlı. Çünkü zaten spor herkesin, her alanda olması gereken bir ihtiyaç. Zaten gelecekte de BESYO istediğim için, öyle bir hedefim olduğu için çok yararlı bir şey oldu. 3 gün geliyoruz. Aslında daha fazla da olabilir çünkü çok eğlenceli geçiyor ve bizim bünyemiz için de aslında çok önemli. Spor çünkü. Koşu, antrenman, ısınma hareketleri yapıyoruz ve eğlenceli geçiyor. Bize bu avantajı sağladıkları için çok teşekkür ederiz. Bize çok faydası oldu” dedi.

“Başka bir yerden böyle bir eğitimi bulamayız”

Milli Savunma Üniversitesi’nin fiziki yeterlilik sınavlarına hazırlanmak için Büyükşehir Belediyesi’nin kurslarına gelen gençlerden Mustafa Çalışkan, “Hocalarımız eşliğinde burada güzel bir eğitim alıyoruz. O yüzden buradayız şu anda. Başka bir yerden böyle bir eğitimi bulamayız diye düşünüyorum. Hocalarımız da profesyonel oldukları için, herşeyi en ince ayrıntısına kadar göstererekten bize eğitim veriyorlar. Bu yüzden bizde memnunuz. Şuan sınavlara girdim, Hava Astsubaylık için mülakatlara çağrıldım. Yaklaşık 1 ay gibi bir süremiz kaldı. İnşallah bu sürede de eğitimi tamamlayıp başarılı oluruz diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Farklı gençler ile birlikte çalışmanın kendisini motive ettiğini de belirten Çalışkan, “Aslında onları bir nevi rakibimiz olarak gördüğümüz için, en iyisini yapmaya çalışıyoruz. O anlamda da bizi motive ediyor diyebilirim” dedi.

“Buradan beklediğim verimi fazlasıyla alıyorum”

BESYO sınavlarına hazırlanan 19 yaşındaki Batuhan Berk ise “Kurslarımız güzel bir şekilde, verimli bir şekilde geçiyor. Yani arkadaşlarımızla, hocalarımızla çok samimi bir şekilde antrenmanlarımızı sürdürüyoruz. Ben buradan beklediğim verimi fazlasıyla alıyorum. Buradaki iletişim olsun antrenman olsun çok verimli geçiyor, çok kuvvetli bir bağ var aramızda. Güzel bir şekilde gidiyor” diye konuştu.

Bekçilik sınavına hazırlanan gençlerden Emircan Demir ise, “Hedefim bekçilik kursuna hazırlanmak. Hocalarımız bize bekçilik, BESYO ve polislikle ilgili hareketleri anlatıyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar yapmaya çalışıyoruz. Kendimizi elimizden geldiği kadar geliştirmeye çalışıyoruz. Buradan, arkadaşlarımdan, hocalarımdan memnunum” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA