12:42   AKARYAKIT İSTASYONUNDA FİYATLARA İSYAN EDEN VATANDAŞ: "ÇEK BENİ ÇEK, MAZOT 30 LİRA,YAZIKLAR OLSUN"   12:41   EREN ERDEM`E DERT YANAN ŞİLELİ ÇİTFÇİ: "BU GİDİŞLE 10 LİRAYI GÖRÜR EKMEK"   12:37   ALİ ÖZTUNÇ, HASTANE RANDEVU SİSTEMİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ: "VATANDAŞLAR DOKTOR RANDEVUSU ALMAK İÇİN MİLLETVEKİLİNİ ARIYOR"   12:23   SAADET PARTİSİ`NDEN MADIMAK MESAJI: “ACIMIZI UNUTMAMAK VE YARALARIMIZI SARMAK TEMENNİSİYLE HAYATINI KAYBEDEN 35 VATANDAŞIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ”   12:19   ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİ: “HİPERMARKETLER SERMAYE GÜCÜYLE ÇOK UCUZA ALDIĞI MALDAN KURBANLIK SATARAK BÜYÜK ORANDA KÂR ELDE EDİYOR”   12:02   GARO PAYLAN`DAN ASGARİ ÜCRET ELEŞTİRİSİ: "BİN ODALI SARAYDA YAŞAYAN, GECEKONDUDA YAŞAYAN DAR GELİRLİ EMEKÇİNİN HALİNDEN HİÇ ANLAR MI?"   12:01   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`DEN GÖRME ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK ‘BAĞIMSIZ HAREKET BECERİLERİ` KURSU   11:52   KILIÇDAROĞLU: “ACISINI İLK GÜNKÜ GİBİ YÜREĞİMİZDE HİSSETTİĞİMİZ, SİVAS KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARIMIZI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUM”   11:43   SİİRTLİ VATANDAŞ: "DEĞİL TATİLE GİTMEYİ BİR ŞEHİRDEN BİR ŞEHİRE BİLE GİTMEYE ZORLANIYOR İNSAN"   11:40   MADIMAK YÜREKLERDE YANIYOR   11:39   MERAL AKŞENER: “29 YIL ÖNCE MADIMAK OTELİ`NDE, YÜREĞİMİZE DÜŞEN ATEŞİN ACISI HÂL İÇİMİZDE”   11:22   TAŞCIER`DEN BAKAN KASAPOĞLU`NA "MÜZEKART" SORUSU: "GENÇLER NEDEN SADECE KİMLİK KARTLARINI GÖSTEREREK GİREMİYOR"   11:21   AKSARAYLI VATANDAŞ, KİRA FİYATLARINA TEPKİLİ: "YÜZDE 25`TEN FAZLA ARTIŞ OLURSA HAKKINIZI ARAYIN DİYORLAR, ADALET VAR MI Kİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİM"   11:15   CHP’Lİ MUTLUAY, İŞLENEN, İNSANLIK SUÇUDUR VE AFFEDİLEMEZ   11:11   AYLİN NAZLIAKA: ANKARA YENİDEN DEMOKRASİNİN KALBİ OLACAK   10:25   KILIÇDAROĞLU`NDAN GELECEK PARTİLİ NİHAL OLÇOK`A BAŞSAĞLIĞI TELEFONU   09:54   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, “KÖPEK ATIK İSTASYONU” SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARDI   07:30    TAŞKIN, MADIMAK KATLİAMINDA YAŞAMINI YİTİRENLERİ ANDI   01:41   EK GÖSTERGE VE ÖĞRENCİ AFFINI İÇEREN TORBA TEKLİF, TBMM GENEL KURULU`NDA KABUL EDİLDİ... MECLİS TATİLE GİRDİ   23:55   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ÖZGECAN ASLAN BARIŞ MEYDANI’NA KAZANDIRDIĞI SANATSAL ALANLAR TAHRİP EDİLİYOR   
 
     
   

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DAVASI SÜRÜYOR. TTB AVUKATI: "KADINLARIN ÜÇTE BİRİ HAYATLARININ BİR DÖNEMİNDE ŞİDETE MARUZ KALIYOR"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi`nin feshedilmesine ilişkin Danıştay`da açılan iptal davasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) avukatı Verda Ersoy, kadına yönelik şiddetin halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirerek, Dünya Sağlık Örgütü`nün bir çalışmasını “Kadınların üçte birinin sürekli olmasa da hayatlarının bir döneminde şiddete maruz kaldıklarını ortaya koyuyor” diye açıkladı.

 

Tarih : 23 Haziran 2022 Perşembe 20:12   Okunma : 477

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi`nin feshedilmesine ilişkin Danıştay`da açılan iptal davasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) avukatı Verda Ersoy, kadına yönelik şiddetin halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirerek, Dünya Sağlık Örgütü`nün bir çalışmasını “Kadınların üçte birinin sürekli olmasa da hayatlarının bir döneminde şiddete maruz kaldıklarını ortaya koyuyor” diye açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın imzası ile İstanbul Sözleşmesi feshedilmesine karşı Danıştay 10. Dairesi`nde açılan davada, TMMOB, TTB, Körfez Ankara Diş Hekimleri Odası, Çanakkale Feminist Dayanışma, Bağımsız Kadın Dayanışması ve 11 baronun başvuruları bugün görüşüldü.

TTB avukatı Verda Ersoy, Dünya Sağlık Örgütü`nün yaptığı çalışmalara atıf yaparak, “Kadınların üçte birinin sürekli olmasa da hayatlarının bir döneminde şiddete maruz kaldıklarını ortaya koyuyor. Bu şiddet fiziksel olabilir, duygusal, cinsel, ekonomik olabilir. Hepsi olabilir. Ama bu büyüklükte bir şiddetten söz ediyoruz. Şiddetin kadın sağlığı üzerindeki etkisini biliyoruz. Çok ciddi travmatik etkileri var. Bu travmatik etkiler çok uzun yıllar sürüyor. Şiddet sona erse de etkileri sona ermiyor” diye konuştu.   

Ersoy, TTB`nin kadına yönelik şiddeti halk sağlığı olarak gördüğünü kaydederek, şunları söyledi:

“Halkın sağlığını koruma görevi kendisine kurulmuş yasa ile verilmiş. TTB olarak da bu davayı açmakta menfaati olduğunu da ortaya koyuyor. Dünya Sağlık Örgütü de böyle söylüyor. Kadına yönelik şiddetin halk sağlığı sorunu olduğunu söylüyor. Halk sağlığı sorunlarının ortak özelliği vardır. Bunu pandemiyi de içine katarak söyleyebiliriz. Barınma sorunudur, çevresel koşullar. Halk sağlığı sorunu olarak tarif edilen ne varsa, savaş da dahil olmak üzere. Halk sağlığı olarak nitelenecek her şeyin ortak özelliği vardır. Halk sağlığı sorunlarının çözümünü bulabilmek için gerçekten politik bir bakış gerektirir. Bütünlüklü bir anlayış gerektirir. İçinden bir parçasını çekerek hiçbir halk sağlığı sorunu çözülmez.”

Ersoy, İstanbul Sözleşmesi`nin feshinden bu yana kadın cinayeti davalarındaki hafifletici nedenlere dikkat çekerek, “Bunların her birisi insanın yaşamına, sağlık hakkına dairdir. İnsan hakkına, onuruna dairdir. Sağlıklı yaşam hakkına dairdir. Bu nedenle TTB İstanbul Sözleşmesi`nden vazgeçmedi” dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Ayşegül Oruç Kaptan, her alanda cinsiyet ayrımcılığının olduğunu ve cinsiyet ayrımcılığının olağanlaştığını kaydederek, “Laiklik karşıtı iktidar, eğitim, çalışma yaşamı, istihdam gibi toplumsal yaşamın tüm alanında gerici politikaları biz kadınlar üzerinde yürütüyor” dedi.

“KADINA HADDİNİ BİLDİRMEK İÇİN ARAÇ”

Kaptan, kadına yönelik şiddetin patriarkal sistem ile ilgili olduğunu dile getirerek, “Şiddet bu sistemin kadına haddini, sınırını ve yerini bildirmek için kullandığı en güçlü ve yaygın araç” diye bu sistemdeki şiddeti açıkladı. Kaptan kadın cinayetlerinin politik olduğunu kaydederek, şunları belirtti:

“Kamusal alanda kadına yönelik şiddete ilişkin bir başka suç da medya tarafından işlenmektedir. Kadın cinayetleri, aşk cinayeti, kıskançlık, kızgın koca, sinir krizi, cinnet getirme, onur, gurur, namus gibi başlıklarla gerekçelendirilmektedir. Kadına yönelik cinsel suçlar, medyada pornografik tiraj malzemesine dönüştürülmekte, suçun işlenişine dair her türlü detaya yer verilerek, şiddet adeta özendirilmekte, hatta mağdur kadınların fotoğrafları yayımlanarak özel hayatına dair tüm detaylar verilerek yapılan eylem magazin haberine dönüştürülerek, şiddet olağanlaştırılmaktadır. Yargılama süreçlerinde ise kadınların hayatları didiklenmekte, yaşam biçimleri gerekçe sayılarak şiddet meşrulaştırılmaktadır. Kadın katillerine bile haksız tahrik ceza indirimi adı altında erkek indirimi yapılmaktadır. En son örnek de Temmuz 2020 yılında hunharca öldürülen Pınar Gültekin`in katili Cemal Çetin Avcı canavarca hisle eziyet çektirilerek, öldürmekten tutuklu. Kardeşi Mertcan Avcı ise canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçundan tutuksuz yargılanıyordu. 20 Haziran 2022 tarihindeki davada mahkeme heyeti haksız tahrik indirimi uygulayarak, cezayı 23 yıla indirdi. Caninin yardım eden kardeşine ise beraat kararı verdi. Yani faili ödüllendirildi.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA