12 Ağustos 2022 Cuma
17:34   BÜLENT KUŞOĞLU: ERDOĞAN`IN AÇTIĞI TEK BİR KAMU FABRİKASI YOK; DEVLETE AİT FABRİKALARI SATTI AMA AÇTIĞI DEVLET FABRİKASI YOK"   17:29   DOLAR HAFTAYI 17,95, EURO 18,44 TL`DEN KAPATTI   17:25   BAKAN NEBATİ: "TÜRKİYE EKONOMİ MODELİMİZ MEYVELERİNİ BUGÜN OLDUĞU GİBİ YARIN DA VERMEYE DEVAM EDECEK"   17:23   İMAMOĞLU, KURBAN BAĞIŞI KONSERVELERİNİN DAĞITIMINI BAŞLATTI: "1,5 MİLYON HANEYE DOKUNAN YARDIMLAŞMA AĞLARINI OLUŞTURDUK"   17:20   TARIM KREDİ MARKETLERİNDE İNDİRİMLİ SATIŞLAR PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK   17:15   AKŞENER`İN DİNLEDİĞİ AKSARAYLI ESNAF: “ALIM GÜCÜ DİYE BİR ŞEY YOK. PARA KAZANAMIYORUZ SADECE GEÇİNİYORUZ”   17:01   SES SAMSUN ŞUBE BAŞKANI OCAK “BANKALAR KARLILIK REKORUNA DOĞRU KOŞTURURKEN EMEKÇİLER AYI NASIL ÇIKARABİLİRİM DİYE KURUŞ HESABI YAPIYOR”   16:58   OKAN GAYTANCIOĞLU: ‘KUZU, KOYUN FİYATLARINI İNDİRDİK` DEMEKLE OLMUYOR. BESİCİNİN YANINDA OLMAK LAZIM   16:45   ÜMİT ÖZDAĞ, OSMANİYE`DE TUTUKLANAN GAZETECİ HASAN TOLGA BALCILAR`I CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ: “BAKALIM HUKUK MU DAHA GÜÇLÜ, SİZ Mİ DAHA GÜÇLÜSÜNÜZ”   16:44   HOPA VE KEMALPAŞA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN SINIR KAPISINDAKİ TRAFİK KAZALARINA TEPKİ: “EN ÖNEMLİ HUSUS, KAYALIKLARIN ÇELİK HASIRLA KAPATILMASI GEREKTİĞİ”   16:35   TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ`NDEN SAĞLIK BAKANLIĞI`NA ÇAĞRI: “EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNİ YENİDEN DÜZENLEYİN”   16:27   SMA HASTASI 15 AYLIK İDİL AYŞE`NİN KAMPANYASI TAMAMLANDI   16:18   81 İLİN CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI, İSTANBUL`DA 3 GÜN SÜRECEK TOPLANTI YAPACAK   16:17   BURHANİYE`DE İZİN VERİLMEYEN `ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ`NE SEFERİHİSAR TALİP OLDU   16:11   ATAŞEHİR`DEKİ EMLAK KONUT GYO ÖNÜNDE EYLEM YAPAN İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI   16:04   SAĞLIK BAKANI`NIN "KİTAP GİBİ" DEDİĞİ `EK ÖDEME` YÖNETMELİĞİNE TTB`DEN TEPKİ: "BİZİM TALEPLERİMİZ KARŞILANMADI"   15:47   “YEŞİL ALTIN, GÜMÜŞ DENİZ FESTİVALİ”, TÜRKÇE LAZCA TÜRKÜLERLE RİZE FINDIKLI`DA BAŞLADI   15:45   AKSARAY, BOŞANMA ORANINDA TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU. VATANDAŞ VE UZMANLAR: "BİRİNCİ NEDEN EKONOMİK KRİZ VE GEÇİM SIKINTISI"   15:36   PANKOBİRLİK MALATYA ŞUBESİ BAŞKANI CELAL ŞEREFHANLI: MALATYA OLARAK 80 BİN DÖNÜM PANCAR EKİM SAHASINI MAALESEF DOLDURAMADIK   15:35   CHP`Lİ BELEDİYEDEN ÜRETİCİYE DESTEK… “KARPUZ TARLADA KALMASIN” DİYEREK ÇİFTÇİNİN KARPUZUNU SATIN ALDI; YURTTAŞLARA KİLOSU 1 TL`DEN ULAŞTIRDI  
 
     
   

AKSARAYLI VATANDAŞ, KİRA FİYATLARINA TEPKİLİ: "YÜZDE 25`TEN FAZLA ARTIŞ OLURSA HAKKINIZI ARAYIN DİYORLAR, ADALET VAR MI Kİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİM"


Aksaray`da vatandaşlar, artan kira fiyatlarına tepki gösterirken; yüzde 25 oranındaki artış sınırının da çözüm olmayacağını dile getiriyor. Kirada oturan Mümtaz Çiftçi, "Yüzde 25`ten fazla kiraya zam yapılırsa ‘hakkınızı kanunu yoldan arayın` diyorlar. Hakkımı ben nerede arayacağım, adalet binalarında adalet var mı ki, kime şikayet edeceğim? 4 bin 200 lira ile ben geçiniyorum diyenin ben aklından şüphe duyarım" dedi. Emlakçı Oktay Çapacı, ev sahiplerinin yüksek fiyatla kiraya vermek için kiracısını çıkardığını belirterek “Vatandaş üç bin lira kira ödediği zaman nasıl geçinecek?” diye konuştu.

 

Tarih : 2 Temmuz 2022 Cumartesi 11:21   Okunma : 289

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray`da vatandaşlar, artan kira fiyatlarına tepki gösterirken; yüzde 25 oranındaki artış sınırının da çözüm olmayacağını dile getiriyor. Kirada oturan Mümtaz Çiftçi, "Yüzde 25`ten fazla kiraya zam yapılırsa ‘hakkınızı kanunu yoldan arayın` diyorlar. Hakkımı ben nerede arayacağım, adalet binalarında adalet var mı ki, kime şikayet edeceğim? 4 bin 200 lira ile ben geçiniyorum diyenin ben aklından şüphe duyarım" dedi. Emlakçı Oktay Çapacı, ev sahiplerinin yüksek fiyatla kiraya vermek için kiracısını çıkardığını belirterek “Vatandaş üç bin lira kira ödediği zaman nasıl geçinecek?” diye konuştu.

Ekonomik kriz nedeniyle kira fiyatlarındaki artış, ev sahibi olmayan vatandaşları zorluyor.  Aksaray`da kiraya oturan Mümtaz Çiftçi, ev sahibinin kirasına az zam yaptığını, ancak pek çok yakınının yüksek kira artışlarıyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Çiftçi, “Benim yakınımda bir komşu 500 liraya oturuyordu, şimdi 1000 liraya oturuyor” dedi.

“YÜZDE 25`TEN FAZLA OLURSA HAKKINIZI ARAYIN DİYORLAR, ADALET Mİ KALDI?”

Son 20 yıl içinde ülke insanının ahlakın bozulduğunu, adaletin kalmadığını kaydeden Çiftçi, şöyle dedi:

“Yüzde 25`ten fazla kiraya zam yapılırsa hakkınızı kanuni yoldan arayın diyorlar. Hakkımı ben nerede arayacağım, adalet binalarında adalet var mı ki, kime şikayet edeceğim? ‘4 bin 200 lira ile ben geçiniyorum` diyenin ben aklından şüphe duyarım, tedavi olması lazım. Bu insanda akıl sorunu var demektir. 4 bin 250 lira ne demek, şurada otursan bir döner yesen 100 lira gider. Çok acil iktidarın değişmesi gerekiyor, iktidar değiştiği zaman bu memlekete bir güven gelir, güven tazelenir. Yalanla dolanla bu milleti kandırarak uçuyoruz, uçtuk, uzaya gidiyoruz, petrol bulduk, gaz bulduk arkasından zamlar geliyor. Bir kilo şekerin kilosu 35 lira olmuş. Bu halk kendi durumunu tam detaylı anlatamıyor korkuyor, korku politikası var, sindirme var. İnsanlar başıma ne gelir diye korkuyor, herkes korkuyor sokakta kimse konuşamıyor, yani nereye kadar böyle korkacaksın, yeter artık hükümetin acilen değişmesi gerekir. Allah bu ülkeyi, bu insanları, din tüccarlarından, din ticareti yapanlardan korusun.”

"ZOR KİRALADIM"

Kiracı olduğunu söyleyen Emre Koyuncu, “Şu an kiracıyım daireyi de zor kiraladım, daha doğrusu zor buldum. 2 ay sürdü fiyatlar çok yüksek. Aksaray gibi bir yerde kira bedelleri iki bin liradan başlıyor, aynı evi dayım Konya`da bin liraya tutuyor. Ben Aksaray`da iki bin liraya tutuyorum” dedi.

“KURALLAR NEYSE UYULMALI”

Vatandaş Bahadır Akça ise şunları söyledi:

"Hollanda`da yaşıyorum, burada bir tane evim var. Kiracılarımla aram çok iyi, ben normal kural ne ise zam yaparken onu uyguluyorum, ama bazı arkadaşlarımız kiracıyı çıkartıp daha yüksek fiyattan kiraya vermek istiyorlar evlerini. Bu sistem çok kötü. Bunu para için yapıyorlar. Bin liraya oturanı daireden çıkartmak istiyor, çıkarttıktan da iki bin liraya kiraya veriyor. Ama insanlarımız mağdur kalıyor. Benim önerim sözleşme yapmaları her zaman. Kurallar ne ise ona uyulmalı.”

SURİYELİ RAİMİ: "HER ŞEY ÇOK PAHALI"

Suriyeli olduğunu belirten Nimetullah Raimi ise, “34 yaşındayım kiracıyım. 7 yıldır kiracıyım böyle bir yasa hakkında bilgim yoktu, zaten her şey çok pahalı her şeye zam geliyor. Bin lira kira veriyorum, şimdiye kadar zam gelmedi. Ona çaresi yok ki adam zaten ödüyor her ay, her şey pahalı, ben fayansçıyım çalışıyorum ama yine zor çeviriyorum evi, çaresi yok başka ne yapalım 2 kişi çalışıyoruz ama yine zor” ifadelerini kullandı.

"EV SAHİPLERİ KİRACILARINI ÇIKARTIYOR"

Emlakçı Oktay Çapacı, artışlara önlem alınması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Şu an Aksaray`da ciddi anlamda kira problemleri var. Müşterilerimizin kira bedellerinde yüzde yirmi artış görülmekte. Kirası bin lira olan bir dairenin bin iki yüz lira olması söz konusu, şu anda sıfır dairelerin kira bedelleri iki bin beş yüz ile üç bin lira arasında değişmektedir. Gün içinde beş, altı arasında müşterimiz kiralık daire sormakta ama biz bunların çoğuna karşılık veremiyoruz, çünkü fiyatlar ciddi anlamda uçtu. Bu konu hakkında bir önlem alınmasını ve kira bedellerinin düşürülmesini talep ediyoruz. Ama daire sahipleri dairelerinin fiyatları yüksek olduğu için kira bedelleri de bin beş yüz lira ile üç bin lira arasında değişiyor. Daire sahipleri genelde kiracılarını ‘oğlum yurt dışından geliyor, kendim oturacağım` deyip evden çıkartıyor. Vatandaş bu duruma çok tepkili, asgari ücret dört bin iki yüz elli lira. Vatandaş üç bin lira kira ödediği zaman maaşının yarısı tamamen kiraya gidiyor. Vatandaş nasıl geçinecek? Tabi ki tepkileri çok büyük.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA