28 Eylül 2022 Çarşamba

21:40   MSB: GÖLCÜK TERSANE KOMUTANLIĞIMIZDA MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA SÖZLEŞMELİ ER ENES BIYIK ŞEHİT OLDU   21:11   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   21:06   KILIÇDAROĞLU: “AH ERDOĞAN AH… KAFANDAKİ TİLKİLER KAÇINILMAZ OLARAK DİLİNE VURUYOR. KADIN HAKLARINA İNANMAYAN SEN, BUNU SADECE OY ALMAK İÇİN BİR İŞ GİBİ GÖRÜRSÜN”   19:19   TGC BAŞKANI OLCAYTO: SANSÜR, SADECE HABERİ, KİTABI, SİNEMAYI, SANATI ETKİLEMİYOR. GİYİMİMİZE, YAŞAM BİÇİMİMİZE KADAR DAYATILAN BİR SANSÜR SÖZ KONUSU   18:50   ŞANLIURFA`NIN ULUAĞAÇ KÖYÜNDE ÖĞRENCİLER, KOMŞU KÖYDEKİ OKULA YÜRÜYEREK GİDİP GELİYOR: “İKİ YILDIR SERVİSİMİZ YOK. KIŞIN ÇOK ZORLANIYORUZ. YETKİLİLERDEN SERVİS İSTİYORUZ”   18:49   ERDOĞAN: YILBAŞINDA TÜM KESİMLERİN GELİRLERİNİ CİDDİ ŞEKİLDE YÜKSELTEREK REFAH KAYBINI GİDERMEKTE KARARLIYIZ   18:37   GENEL İŞ`TEN KEMAL KILIÇDAROĞLU`NA ZİYARET   18:27   EGM: MERSİN`DEKİ TERÖR SALDIRISIYLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPAN 22 SOSYAL MEDYA KULLANICISI HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI   18:10   RİZE`DE GAZETECİ GENÇAĞA KARAFAZLI`NIN YARGILANDIĞI DAVANIN DURUŞMASI 20 ARALIK`A ERTELENDİ   18:02   ABDURRAHMAN TUTDERE, SİNCİKLİ DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİNE DİKKAT ÇEKTİ: "NEDEN MUHAMMED MUSTAFA`YI KIŞIN SOĞUĞUNDA KONTEYNERE MECBUR BIRAKIYORSUNUZ?"   17:50   KILIÇDAROĞLU: GÖLE`DE MEYDANA GELEN DEPREM NEDENİYLE BÖLGEDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM   17:50   TBB BAŞKANI SAĞKAN: "TAHİR ELÇİ CİNAYETİNİN GÜNLÜK SİYASİ HESAPLARA ALET EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”   17:42   VELİ AĞBABA: "SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE SERBEST BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? BU TERÖRİST, PKK İLE ÇÖZÜM SÜRECİ YÜRÜTÜLÜRKEN SERBEST BIRAKILMIŞ"   17:31   OYA ERSOY: "MAHSA AMİNİ`NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN PROTESTO EDİLMESİ ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ`NÜ NEDEN RAHATSIZ ETMİŞTİR?”   17:30   MSB: SURİYE`NİN KUZEYİNDE SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLDUĞU TESPİT EDİLEN VE TACİZ ATEŞİ AÇAN 13 PKK/YPG`Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ   17:18   ÜRETİCİLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A "ELEKTRİK" TEPKİSİ: "ÇİFTÇİLER ELEKTRİK DESTEĞİ İSTİYOR"   17:15   SES MALATYA ŞUBESİ`NDEN `PROMOSYON` EYLEMİ: “ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEN BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"   16:55   GENÇLER! İYİ Kİ MERSİN’E GELDİNİZ   16:53   KILIÇDAROĞLU İLE UYSAL BİR ARAYA GELDİ. KILIÇDAROĞLU MERSİN`DEKİ SALDIRIYI KINADI: "İNSANLIK SUÇUNA KARŞI ORTAK TAVIR TAKINMAK DA SİYASETÇİ OLARAK BİZİM GÖREVİMİZ"   16:36   MUSTAFA SARIGÜL: TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI , GÜÇLÜ BİR MECLİS VE BAĞIMSIZ YARGIDAN YANAYIZ  
 
     
   

ALİ MAHİR BAŞARIR`DAN GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI`NIN 115 MİLYON LİRALIK ARAÇ İHALESİNE TEPKİ: "ARTIK BİR PARÇA UTANIN"


CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Gençlik ve Spor Bakanlığı`nın pazarlık usulüyle (21/b) yaptığı 115 milyon liralık araç ihalesine tepki gösterdi. Başarır, “Milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşıyor. Büyük bir ekonomik buhran içerisindeyiz. Neden sayın bakan bu israf? İki, makam arabası, lüks arabalar kiralıyorsunuz. Bu kadar ivedi mi? Yangında, depremde, helikopterde, uçakta kullanmıyorsunuz. Makam arabalarınız için kullanıyorsunuz. Artık bir parça utanın” dedi.

 

Tarih : 8 Ağustos 2022 Pazartesi 15:55   Okunma : 287

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Gençlik ve Spor Bakanlığı`nın pazarlık usulüyle (21/b) yaptığı 115 milyon liralık araç ihalesine tepki gösterdi. Başarır, “Milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşıyor. Büyük bir ekonomik buhran içerisindeyiz. Neden sayın bakan bu israf? İki, makam arabası, lüks arabalar kiralıyorsunuz. Bu kadar ivedi mi? Yangında, depremde, helikopterde, uçakta kullanmıyorsunuz. Makam arabalarınız için kullanıyorsunuz. Artık bir parça utanın” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Gençlik ve Spor Bakanlığı`nın 115 milyon liralık araç ihalesiyle ilgili açıklama yaptı. Başarır, “Gençlik ve Spor Bakanlığı, 115 milyonluk araç ihalesi yapıyor. Yeni ve bunu 21/b ile yapıyor. Yani, açık ihale olmadan yapıyor. Bakan`a iki soru soracağım. Milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşıyor. Büyük bir ekonomik buhran içerisindeyiz. Neden sayın bakan bu israf? İki, makam arabası, lüks arabalar kiralıyorsunuz. Bu kadar ivedi mi? Yangında, depremde, helikopterde, uçakta kullanmıyorsunuz. Makam arabalarınız için kullanıyorsunuz. Artık bir parça utanın” dedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama da yapan Başarır, Kamu İhale Kanunu`nun delik deşik edildiğine dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı 21/b yani pazarlık usulüyle 5 Temmuz`da 115 milyon TL`lik araç kiralama ihalesine çıktı. Hem de bu araç kiralama ihalesine yakıt kullanımı dahil değil. İhale dokümanları paylaşılmıyor. Şartnameler paylaşılmıyor. Daha önce en azından hangi hizmet için hangi araçların kiralanacağı öğrenilirken artık AKP iktidarı seçim yaklaşırken bunların dahi öğrenilmesini engelliyor. Bakın 2021 Ekim ayında 176`sı şoförlü 494 araç kiralanmış ve ihalesi açık yapılmış. Bu şirketlerle yapılan sözleşmeye göre 31 Aralık 2023`e kadar süre var. Daha sözleşmenin tamamlanmasına 1,5 yıl varken 115 milyon TL`lik bir araç kiralama ihalesine neden çıkılıyor? Burada kamu yararı nerede?

“KAMUNUN PARASINI İNSAFSIZCA HARCAMAKTAN UTANMIYORSUNUZ”

Bakın 2021 Ekim ayında 176`sı şoförlü 494 araç kiralanmış ve ihalesi açık yapılmış. Bu şirketlerle yapılan sözleşmeye göre 31 Aralık 2023`e kadar süre var. Daha sözleşmenin tamamlanmasına 1,5 yıl varken 115 milyon TL`lik bir araç kiralama ihalesine neden çıkılıyor? Milyonlarca insan açlık sınırı altında yaşıyor. Büyük bir ekonomik buhran içerisindeyiz. Bu israf neden sayın bakan? Ben anlamakta güçlük çekiyorum. Makam arabası, lüks arabalar kiralıyorsunuz. Bunlar bu kadar ivedi mi? Yani yangında, depremde, uçakta, helikopterde kullanmıyorsunuz ama makam arabalarınız için 21/b`yi kullanıyorsunuz. Bakın, devlet araçları kiralamasa satın alma yoluna gitse MTV ödemeyecek. MTV ödemediğiniz için kamunun parasını daha uygun şekilde harcayabileceksiniz. Hem de bu araçlar daha sonraki nesillerin kullanımı için de bakanlığınız bünyesinde kalacak ama siz kamunun parasını insafsızca harcamaktan utanmıyorsunuz.

“TASARRUF BUNUN NERESİNDE?”

Bir taraftan tasarruf tedbiri yayınlıyorsunuz, bir taraftan da kamu kaynaklarını fütursuzca harcıyorsunuz. Tasarruf tedbirlerinde resmi taşıtların edinilmesi ve kullanılması başlıklı bir bölüm var. 2021 yılından başlamak üzere 2023 yılı sonuna kadar en az yüzde 20 oranında azaltılacağı ifade ediliyor. Yahu 2021`de sözleşme imzalamışsınız 494 tane araç kiralamışsınız daha sözleşme bitmeden kaç tane alacağınız belli olmayan bir ihaleye daha çıkıyorsunuz. Tasarruf bunun neresinde?”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu`nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı`na soru önergesi veren Başarır, şu soruları yöneltti:

-Teknik şartname ve ihale dökümanları EKAP`ta neden paylaşılmamıştır?

-Bakanlığınızca hangi öngörülemeyen nedenlerle ya da hangi ivedilik gerekçeleriyle söz konusu ihale pazarlık usulü yani 21/b ile yapılmıştır?

-Bu ihale kapsamında kaç tane araç sürücülü, kaç tane araç sürücüsüz kiralanmıştır?

-Söz konusu ihale pazarlık usulü yerine rekabetin ve şeffaflık ilkelerini sağlayan açık ihale usulüyle yapılsaydı daha ucuza mâl edilmez miydi? Kamu yararı böylelikle daha fazla korunmuş olmaz mıydı?

-Araç kiralama ihalesine çıkılmasaydı ve bu araçlar satın alınsaydı MTV ödenmemesi nedeniyle devletin daha ucuza mâl etmesi mümkün olmayacak mıydı?

-Daha önce ihalesi yapılmış 176`sı şoförlü 494 araç kiralanmışken ve bu sözleşme 31 Aralık 2023`te bitecekken, 115 milyon TL bedelle yeni bir araç kiralama ihale yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

-Halihazırda 494 tane araç kiralamışken ve sözleşmeleri devam ediyorken yeni kiralayacağınız bu araçlar nerelerde kullanılacaktır?

-Yaptığınız araç kiralamaları açıkça bir kamu israfı değil midir?”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA