28 Eylül 2022 Çarşamba

21:40   MSB: GÖLCÜK TERSANE KOMUTANLIĞIMIZDA MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA SÖZLEŞMELİ ER ENES BIYIK ŞEHİT OLDU   21:11   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   21:06   KILIÇDAROĞLU: “AH ERDOĞAN AH… KAFANDAKİ TİLKİLER KAÇINILMAZ OLARAK DİLİNE VURUYOR. KADIN HAKLARINA İNANMAYAN SEN, BUNU SADECE OY ALMAK İÇİN BİR İŞ GİBİ GÖRÜRSÜN”   19:19   TGC BAŞKANI OLCAYTO: SANSÜR, SADECE HABERİ, KİTABI, SİNEMAYI, SANATI ETKİLEMİYOR. GİYİMİMİZE, YAŞAM BİÇİMİMİZE KADAR DAYATILAN BİR SANSÜR SÖZ KONUSU   18:50   ŞANLIURFA`NIN ULUAĞAÇ KÖYÜNDE ÖĞRENCİLER, KOMŞU KÖYDEKİ OKULA YÜRÜYEREK GİDİP GELİYOR: “İKİ YILDIR SERVİSİMİZ YOK. KIŞIN ÇOK ZORLANIYORUZ. YETKİLİLERDEN SERVİS İSTİYORUZ”   18:49   ERDOĞAN: YILBAŞINDA TÜM KESİMLERİN GELİRLERİNİ CİDDİ ŞEKİLDE YÜKSELTEREK REFAH KAYBINI GİDERMEKTE KARARLIYIZ   18:37   GENEL İŞ`TEN KEMAL KILIÇDAROĞLU`NA ZİYARET   18:27   EGM: MERSİN`DEKİ TERÖR SALDIRISIYLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPAN 22 SOSYAL MEDYA KULLANICISI HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI   18:10   RİZE`DE GAZETECİ GENÇAĞA KARAFAZLI`NIN YARGILANDIĞI DAVANIN DURUŞMASI 20 ARALIK`A ERTELENDİ   18:02   ABDURRAHMAN TUTDERE, SİNCİKLİ DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİNE DİKKAT ÇEKTİ: "NEDEN MUHAMMED MUSTAFA`YI KIŞIN SOĞUĞUNDA KONTEYNERE MECBUR BIRAKIYORSUNUZ?"   17:50   KILIÇDAROĞLU: GÖLE`DE MEYDANA GELEN DEPREM NEDENİYLE BÖLGEDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM   17:50   TBB BAŞKANI SAĞKAN: "TAHİR ELÇİ CİNAYETİNİN GÜNLÜK SİYASİ HESAPLARA ALET EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”   17:42   VELİ AĞBABA: "SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE SERBEST BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? BU TERÖRİST, PKK İLE ÇÖZÜM SÜRECİ YÜRÜTÜLÜRKEN SERBEST BIRAKILMIŞ"   17:31   OYA ERSOY: "MAHSA AMİNİ`NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN PROTESTO EDİLMESİ ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ`NÜ NEDEN RAHATSIZ ETMİŞTİR?”   17:30   MSB: SURİYE`NİN KUZEYİNDE SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLDUĞU TESPİT EDİLEN VE TACİZ ATEŞİ AÇAN 13 PKK/YPG`Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ   17:18   ÜRETİCİLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A "ELEKTRİK" TEPKİSİ: "ÇİFTÇİLER ELEKTRİK DESTEĞİ İSTİYOR"   17:15   SES MALATYA ŞUBESİ`NDEN `PROMOSYON` EYLEMİ: “ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEN BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"   16:55   GENÇLER! İYİ Kİ MERSİN’E GELDİNİZ   16:53   KILIÇDAROĞLU İLE UYSAL BİR ARAYA GELDİ. KILIÇDAROĞLU MERSİN`DEKİ SALDIRIYI KINADI: "İNSANLIK SUÇUNA KARŞI ORTAK TAVIR TAKINMAK DA SİYASETÇİ OLARAK BİZİM GÖREVİMİZ"   16:36   MUSTAFA SARIGÜL: TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI , GÜÇLÜ BİR MECLİS VE BAĞIMSIZ YARGIDAN YANAYIZ  
 
     
   

KEMAL ZEYBEK: VATANDAŞIMIZ, HASAT PARASI, BİÇERDÖVER PARASI, MAZOT PARASI, GÜBRE PARASINI EDİNEBİLMEK İÇİN TÜCCARA ÜRÜNÜNÜ YOK PAHASINA SATIYOR


CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun`un Vezirköprü ve Havza ilçelerindeki buğday pazarlarını ziyaret etti. Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO) taban fiyatı ton başına 7 bin 450 lira olarak açıklamasına rağmen üreticilerin buğdaylarını 6 bin-6 bin 200 liradan tüccara satmak zorunda kaldığını söyleyen Zeybek, "Vatandaş neden buraya buğdayını getiriyor? 15-20 gün, bir ay öncesi TMO`dan randevu alınacak, vatandaş getirecek buğdayını verecek, buğdayını verdikten sonra bir 15-20 gün parasını almak için bekleyecek. Aradan geçecek 1-1,5 ay. İşte böylesi bir durumda vatandaşımız, acilen hasat parası, biçerdöver parası, mazot parası, gübre parasını edinebilmek için tüccara ürününü yok pahasına satıyor" dedi.

 

Tarih : 10 Ağustos 2022 Çarşamba 18:23   Okunma : 305

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun`un Vezirköprü ve Havza ilçelerindeki buğday pazarlarını ziyaret etti. Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO) taban fiyatı ton başına 7 bin 450 lira olarak açıklamasına rağmen üreticilerin buğdaylarını 6 bin-6 bin 200 liradan tüccara satmak zorunda kaldığını söyleyen Zeybek, "Vatandaş neden buraya buğdayını getiriyor? 15-20 gün, bir ay öncesi TMO`dan randevu alınacak, vatandaş getirecek buğdayını verecek, buğdayını verdikten sonra bir 15-20 gün parasını almak için bekleyecek. Aradan geçecek 1-1,5 ay. İşte böylesi bir durumda vatandaşımız, acilen hasat parası, biçerdöver parası, mazot parası, gübre parasını edinebilmek için tüccara ürününü yok pahasına satıyor" dedi.

Kemal Zeybek, bugün Vezirköprü`deki buğday pazarında yaptığı açıklamada, TMO`nun taban fiyatını ton başına 7 bin 450 lira olarak açıklamasına rağmen çiftçilerin buğdaylarını 6 bin- 6 bin 200 liradan tüccara satmak zorunda kaldığını söyledi. Zeybek şöyle konuştu:

“TMO`NUN ESAS, AMACI TABAN FİYATI AÇIKLADIĞI ZAMAN TABAN FİYATIN ALTINDA ÜRÜN ALMAMAK”

“Bugün buğday pazarındayız. Vatandaşın TMO`ya satacağı buğdayı burada tüccar aldı. Sebebi; 6 bin 50 lira taban fiyat açıkladılar, daha sonrası 400 lira daha ekleyerek TMO, 6 bin 450 lira buğday fiyatını açıklamış oldu. Vatandaş, 6 bin 450 lira olan buğdayı burada 6 bin, 6 bin 100 liraya satabiliyor. İşte vatandaşa taban fiyat açıklama değil, vatandaşı tüccarın kucağına atma ve ona malını satabilme imkânını sağlama durumunu yaratamıyorlar. TMO`nun esas amacı, taban fiyatı açıkladığı zaman taban fiyatın altında ürün almamak. Vatandaş neden buraya buğdayını getiriyor? 15-20 gün, bir ay öncesi TMO`dan randevu alınacak, vatandaş getirecek buğdayını verecek, buğdayını verdikten sonra bir 15-20 gün parasını almak için bekleyecek. Aradan geçecek 1-1,5 ay. İşte böylesi bir durumda vatandaşımız, acilen hasat parası, biçerdöver parası, mazot parası, gübre parasını edinebilmek için tüccara ürününü yok pahasına satıyor.”

“BUĞDAY PAZARINA 6 BİN İLE 6 BİN 200 LİRADAN BİR TON BUĞDAY GELDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Kemal Zeybek, Havza`daki buğday pazarında da üreticilerin sorunlarını dinledi ve şunları söyledi:

“Bugün burada, Türkiye`nin buğday pazarlarından birisi olan Havza pazarındayız. Burada vatandaşımız, ürününü ürettikten sonra satış yeri olan buğday pazarlarına götürürler, ürünlerinin karşılığını alabilmek için. Ya da TMO`ya götürürler. TMO bu yıl 6 bin 50 lira taban fiyat açıklaması yaptı. Daha sonrası 400 yüz lira daha üzerine koyarak 6 bin 450 lira, bin lira da eylül-ekim tarihlerinde prim vereceğim diye fiyat açıklaması yaptı. Toplam 7 milyon 450 bin TL. Buğday pazarına 6 bin ile 6 bin 200 liradan bir ton buğday geldiğini görüyoruz. Vatandaşımıza taban fiyatı açıklayın. Dedikleri fiyattan buğdayı alamayan, almayan TMO ve hükümet yetkililerine seslenmek istiyorum. Vatandaşımız burada. Değerli üreticimiz, az önce arpa sattınız, kaç liradan verdiniz? 5 bin 500 lira veriyorlar. TMO`ya getirselerdi kaç liraya alacaklardı? 6 bin 200 lira alacağını söyledi üreticilerimiz.”

“RANDEVU ALAMADIĞIM İÇİN MECBUREN ÜRÜNÜMÜ TÜCCARA 6 BİN LİRADAN VERDİM”

Buğday üreticisi bir vatandaş ise Kemal Zeybek`e yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“30 dönüm yere buğday ektim. Yaklaşık olarak 10 ton buğday elde ettim. 10 ton buğdayıma TMO`dan randevu alamadım. Verdiğim ürünün parasını bana 10 gün sonrasına veriyor. TMO bize 5 km uzaklıkta. TMO`dan randevu almak için 10 kere uğraştım. Randevu alamadığım için mecburen ürünümü tüccara 6 bin liradan verdim. Gübre fiyatları geçen yıla bakarak üç katı arttı. Bu yıl böyle devam ederse ekme şansımız da yok. Mazot 24-25 lira. Ekip de boşa çalışmaya gerek yok.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA