30 Eylül 2023 Cumartesi

14:16   CHP GENEL BAŞKAN ADAY ADAYI ÜNAL KARAHASAN: “KEMALİZM ASIL ŞİMDİ; CHP TAM SOL İLERİ”   13:16   CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YUNUS EMRE: “CHP`LİLERE MÜCADELE ETMEKTEN VAZGEÇMEK YAKIŞMAZ. BÜTÜN BU ZORLUKLARI GÜÇ BİRLİĞİYLE AŞACAĞIZ”   12:54   KILIÇDAROĞLU: “MERZİFON`DA YOLCU OTOBÜSÜ KAZASINDA YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞLARIMIZA ALLAH`TAN RAHMET DİLİYORUM”    09:34   MESKİ, 1,5 YILDA TOPLAM 129 BİN 845 TON ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ   23:25   TARSUS’TA YOL BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR   23:24   PROBEACH TOUR PLAJ VOLEYBOLU MERSİN ETABI KIZKALESİ’NDE BAŞLADI   23:21   SAĞLIKLI BİR KENT TEMİZ BİR DOĞA İÇİN AKDENİZ’DE 7/24 HİZMET   23:20   BÜYÜKŞEHİR, KÜLTÜR VE SANAT SEMİNER DİZİSİNİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ   23:19   BAŞKAN YILMAZ, ÖZEL BİREYLER İLE İTFAİYE HAFTASI’NI KUTLADI   23:16   TÜRKİYE’NİN LİMON DEPOSUNDA HASAT BAŞLADI   23:15   MERSİN BAROSU’NDAN YAŞAM HAK PROJESİNE DESTEK   17:01   MAHKEME, MISIR ÇARŞISI`NDAKİ PATLAMAYA İLİŞKİN YENİDEN YARGILANAN PINAR SELEK`İN SAVUNMASININ ULUSLARARASI YARDIMLAŞMA YOLUYLA ALINMASINA İLİŞKİN TALEBİ REDDETTİ   16:59   ANKARALILAR, ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİN KAMULAŞTIRILMASI İÇİN EYLEM YAPTI… SELMA SOLMAZ: “İMKANIMIZ OLSA, KENDİ ÖZEL ARABAMIZLA HER YERE GİDERİZ. DEVLETİN BİZE YARDIM ETMESİ LAZIM. BU ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİ KAMULAŞTIRSIN”   15:53   ERDOĞAN, İZMİR`DE: “FETRET DEVRİ YAŞAYAN ŞEHİRLERİMİZİN TEKRAR HAK ETTİKLERİ HİZMETLERLE BULUŞMASINI SAĞLAYACAĞIZ. İZMİR, İSTANBUL, ANKARA… BUNA HAZIR MIYIZ?”   15:06   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, ANTALYA İL BAŞKANI NURİ CENGİZ VE İLÇE BAŞKANLARINI KABUL ETTİ   14:44   DEMET AKBAĞ, ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ JÜRİ BAŞKANLIĞI GÖREVİNDEN AYRILDI: “KRİZ YÖNETİMİNİN YAPILAMAMASI VE İSMİMİN DAHİL OLMADIĞIM OLAYLAR İÇERİSİNDE GEÇMESİNDEN DUYDUĞUM RAHATSIZLIK SEBEBİYLE FESTİVALDE YER ALMAYACAĞIM”   13:10   ENİS BERBEROĞLU, YARGITAY KARARININ ARDINDAN GEZİ DAVASI HÜKÜMLÜLERİNİ ZİYARET ETTİ… CAN ATALAY: “BU DENLİ ADALETSİZLİK SADECE DEVLETİ DEĞİL, TOPLUMU DA ÇÜRÜTÜYOR”   12:30   TÜRK-İŞ: EYLÜL AYINDA AÇLIK SINIRI 13 BİN 334,13 LİRAYA, YOKSULLUK SINIRI 43 BİN 433,65 LİRAYA YÜKSELDİ   09:46   MERSİN BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ GRUP VE İSTASYON SAYISINI 35` ÇIKARDI   09:37   VAHAP SEÇER, ‘AHBİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ`NE KATILDI  
 
     
   

KEMAL ZEYBEK: VATANDAŞIMIZ, HASAT PARASI, BİÇERDÖVER PARASI, MAZOT PARASI, GÜBRE PARASINI EDİNEBİLMEK İÇİN TÜCCARA ÜRÜNÜNÜ YOK PAHASINA SATIYOR


CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun`un Vezirköprü ve Havza ilçelerindeki buğday pazarlarını ziyaret etti. Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO) taban fiyatı ton başına 7 bin 450 lira olarak açıklamasına rağmen üreticilerin buğdaylarını 6 bin-6 bin 200 liradan tüccara satmak zorunda kaldığını söyleyen Zeybek, "Vatandaş neden buraya buğdayını getiriyor? 15-20 gün, bir ay öncesi TMO`dan randevu alınacak, vatandaş getirecek buğdayını verecek, buğdayını verdikten sonra bir 15-20 gün parasını almak için bekleyecek. Aradan geçecek 1-1,5 ay. İşte böylesi bir durumda vatandaşımız, acilen hasat parası, biçerdöver parası, mazot parası, gübre parasını edinebilmek için tüccara ürününü yok pahasına satıyor" dedi.

 

Tarih : 10 Ağustos 2022 Çarşamba 18:23   Okunma : 444

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun`un Vezirköprü ve Havza ilçelerindeki buğday pazarlarını ziyaret etti. Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO) taban fiyatı ton başına 7 bin 450 lira olarak açıklamasına rağmen üreticilerin buğdaylarını 6 bin-6 bin 200 liradan tüccara satmak zorunda kaldığını söyleyen Zeybek, "Vatandaş neden buraya buğdayını getiriyor? 15-20 gün, bir ay öncesi TMO`dan randevu alınacak, vatandaş getirecek buğdayını verecek, buğdayını verdikten sonra bir 15-20 gün parasını almak için bekleyecek. Aradan geçecek 1-1,5 ay. İşte böylesi bir durumda vatandaşımız, acilen hasat parası, biçerdöver parası, mazot parası, gübre parasını edinebilmek için tüccara ürününü yok pahasına satıyor" dedi.

Kemal Zeybek, bugün Vezirköprü`deki buğday pazarında yaptığı açıklamada, TMO`nun taban fiyatını ton başına 7 bin 450 lira olarak açıklamasına rağmen çiftçilerin buğdaylarını 6 bin- 6 bin 200 liradan tüccara satmak zorunda kaldığını söyledi. Zeybek şöyle konuştu:

“TMO`NUN ESAS, AMACI TABAN FİYATI AÇIKLADIĞI ZAMAN TABAN FİYATIN ALTINDA ÜRÜN ALMAMAK”

“Bugün buğday pazarındayız. Vatandaşın TMO`ya satacağı buğdayı burada tüccar aldı. Sebebi; 6 bin 50 lira taban fiyat açıkladılar, daha sonrası 400 lira daha ekleyerek TMO, 6 bin 450 lira buğday fiyatını açıklamış oldu. Vatandaş, 6 bin 450 lira olan buğdayı burada 6 bin, 6 bin 100 liraya satabiliyor. İşte vatandaşa taban fiyat açıklama değil, vatandaşı tüccarın kucağına atma ve ona malını satabilme imkânını sağlama durumunu yaratamıyorlar. TMO`nun esas amacı, taban fiyatı açıkladığı zaman taban fiyatın altında ürün almamak. Vatandaş neden buraya buğdayını getiriyor? 15-20 gün, bir ay öncesi TMO`dan randevu alınacak, vatandaş getirecek buğdayını verecek, buğdayını verdikten sonra bir 15-20 gün parasını almak için bekleyecek. Aradan geçecek 1-1,5 ay. İşte böylesi bir durumda vatandaşımız, acilen hasat parası, biçerdöver parası, mazot parası, gübre parasını edinebilmek için tüccara ürününü yok pahasına satıyor.”

“BUĞDAY PAZARINA 6 BİN İLE 6 BİN 200 LİRADAN BİR TON BUĞDAY GELDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Kemal Zeybek, Havza`daki buğday pazarında da üreticilerin sorunlarını dinledi ve şunları söyledi:

“Bugün burada, Türkiye`nin buğday pazarlarından birisi olan Havza pazarındayız. Burada vatandaşımız, ürününü ürettikten sonra satış yeri olan buğday pazarlarına götürürler, ürünlerinin karşılığını alabilmek için. Ya da TMO`ya götürürler. TMO bu yıl 6 bin 50 lira taban fiyat açıklaması yaptı. Daha sonrası 400 yüz lira daha üzerine koyarak 6 bin 450 lira, bin lira da eylül-ekim tarihlerinde prim vereceğim diye fiyat açıklaması yaptı. Toplam 7 milyon 450 bin TL. Buğday pazarına 6 bin ile 6 bin 200 liradan bir ton buğday geldiğini görüyoruz. Vatandaşımıza taban fiyatı açıklayın. Dedikleri fiyattan buğdayı alamayan, almayan TMO ve hükümet yetkililerine seslenmek istiyorum. Vatandaşımız burada. Değerli üreticimiz, az önce arpa sattınız, kaç liradan verdiniz? 5 bin 500 lira veriyorlar. TMO`ya getirselerdi kaç liraya alacaklardı? 6 bin 200 lira alacağını söyledi üreticilerimiz.”

“RANDEVU ALAMADIĞIM İÇİN MECBUREN ÜRÜNÜMÜ TÜCCARA 6 BİN LİRADAN VERDİM”

Buğday üreticisi bir vatandaş ise Kemal Zeybek`e yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“30 dönüm yere buğday ektim. Yaklaşık olarak 10 ton buğday elde ettim. 10 ton buğdayıma TMO`dan randevu alamadım. Verdiğim ürünün parasını bana 10 gün sonrasına veriyor. TMO bize 5 km uzaklıkta. TMO`dan randevu almak için 10 kere uğraştım. Randevu alamadığım için mecburen ürünümü tüccara 6 bin liradan verdim. Gübre fiyatları geçen yıla bakarak üç katı arttı. Bu yıl böyle devam ederse ekme şansımız da yok. Mazot 24-25 lira. Ekip de boşa çalışmaya gerek yok.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA