28 Eylül 2022 Çarşamba

21:40   MSB: GÖLCÜK TERSANE KOMUTANLIĞIMIZDA MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA SÖZLEŞMELİ ER ENES BIYIK ŞEHİT OLDU   21:11   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   21:06   KILIÇDAROĞLU: “AH ERDOĞAN AH… KAFANDAKİ TİLKİLER KAÇINILMAZ OLARAK DİLİNE VURUYOR. KADIN HAKLARINA İNANMAYAN SEN, BUNU SADECE OY ALMAK İÇİN BİR İŞ GİBİ GÖRÜRSÜN”   19:19   TGC BAŞKANI OLCAYTO: SANSÜR, SADECE HABERİ, KİTABI, SİNEMAYI, SANATI ETKİLEMİYOR. GİYİMİMİZE, YAŞAM BİÇİMİMİZE KADAR DAYATILAN BİR SANSÜR SÖZ KONUSU   18:50   ŞANLIURFA`NIN ULUAĞAÇ KÖYÜNDE ÖĞRENCİLER, KOMŞU KÖYDEKİ OKULA YÜRÜYEREK GİDİP GELİYOR: “İKİ YILDIR SERVİSİMİZ YOK. KIŞIN ÇOK ZORLANIYORUZ. YETKİLİLERDEN SERVİS İSTİYORUZ”   18:49   ERDOĞAN: YILBAŞINDA TÜM KESİMLERİN GELİRLERİNİ CİDDİ ŞEKİLDE YÜKSELTEREK REFAH KAYBINI GİDERMEKTE KARARLIYIZ   18:37   GENEL İŞ`TEN KEMAL KILIÇDAROĞLU`NA ZİYARET   18:27   EGM: MERSİN`DEKİ TERÖR SALDIRISIYLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPAN 22 SOSYAL MEDYA KULLANICISI HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI   18:10   RİZE`DE GAZETECİ GENÇAĞA KARAFAZLI`NIN YARGILANDIĞI DAVANIN DURUŞMASI 20 ARALIK`A ERTELENDİ   18:02   ABDURRAHMAN TUTDERE, SİNCİKLİ DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİNE DİKKAT ÇEKTİ: "NEDEN MUHAMMED MUSTAFA`YI KIŞIN SOĞUĞUNDA KONTEYNERE MECBUR BIRAKIYORSUNUZ?"   17:50   KILIÇDAROĞLU: GÖLE`DE MEYDANA GELEN DEPREM NEDENİYLE BÖLGEDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM   17:50   TBB BAŞKANI SAĞKAN: "TAHİR ELÇİ CİNAYETİNİN GÜNLÜK SİYASİ HESAPLARA ALET EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”   17:42   VELİ AĞBABA: "SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE SERBEST BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? BU TERÖRİST, PKK İLE ÇÖZÜM SÜRECİ YÜRÜTÜLÜRKEN SERBEST BIRAKILMIŞ"   17:31   OYA ERSOY: "MAHSA AMİNİ`NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN PROTESTO EDİLMESİ ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ`NÜ NEDEN RAHATSIZ ETMİŞTİR?”   17:30   MSB: SURİYE`NİN KUZEYİNDE SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLDUĞU TESPİT EDİLEN VE TACİZ ATEŞİ AÇAN 13 PKK/YPG`Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ   17:18   ÜRETİCİLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A "ELEKTRİK" TEPKİSİ: "ÇİFTÇİLER ELEKTRİK DESTEĞİ İSTİYOR"   17:15   SES MALATYA ŞUBESİ`NDEN `PROMOSYON` EYLEMİ: “ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEN BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"   16:55   GENÇLER! İYİ Kİ MERSİN’E GELDİNİZ   16:53   KILIÇDAROĞLU İLE UYSAL BİR ARAYA GELDİ. KILIÇDAROĞLU MERSİN`DEKİ SALDIRIYI KINADI: "İNSANLIK SUÇUNA KARŞI ORTAK TAVIR TAKINMAK DA SİYASETÇİ OLARAK BİZİM GÖREVİMİZ"   16:36   MUSTAFA SARIGÜL: TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI , GÜÇLÜ BİR MECLİS VE BAĞIMSIZ YARGIDAN YANAYIZ  
 
     
   

GAZETE YÖNETİCİLERİ AYM`İN “BASIN ÖZGÜRLÜĞܔ KARARINI DEĞERLENDİRDİ: "KARAR BASIN İLAN KURUMU`NA ÇEKİDÜZEN VERMELİ"


Anayasa Mahkemesi`nin (AYM), Basın İlan Kurumu`nun (BİK) cezaları nedeniyle verdiği basın özgürlüğünün ihlali kararını değerlendiren Birgün gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, “BİK en azından bundan sonra alacağı keyfi tutum konusunda AYM kararını dikkate almak zorunda kalacak” dedi. Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise “AYM`nin pilot karar niteliğindeki bu kararlarının da BİK pratiklerine yön vermesini ve çekidüzen vermesini diliyoruz” diye konuştu.

 

Tarih : 10 Ağustos 2022 Çarşamba 16:38   Okunma : 311

Anayasa Mahkemesi`nin (AYM) Basın İlan Kurumu`nun (BİK) cezaları nedeniyle verdiği basın özgürlüğünün ihlali kararını değerlendiren Birgün Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, “BİK en azından bundan sonra alacağı keyfi tutum konusunda AYM kararını dikkate almak zorunda kalacak” dedi. Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise “AYM`nin pilot karar niteliğindeki bu kararlarının da BİK pratiklerine yön vermesini ve çekidüzen vermesini diliyoruz” diye konuştu.

AYM, BİK`in Birgün, Evrensel, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerine verdiği ilan kesme cezalarının basın ve ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna oy çokluğu ile karar vererek, “Kuruma verilen yetkinin basının etik değerlerini düzenleme amacından öteye giderek artık kimi basın mensupları açısından caydırıcı etki yaratabilecek bir cezalandırma aracına dönüştüğü ve bu durumun sistematik bir soruna neden olduğu gözlemlenmiştir” dedi.

AYM`nın kararını ANKA Haber Ajansı`na değerlendiren Birgün Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, gazetelere yapılan haksızlığın belirli ölçüde en azından giderildiğini dile getirerek, “Bize, Cumhuriyet`e, Sözcü`ye ve Evrensel`e yapılan ciddi bir haksızlık vardı, bu anlamda da en azından belli düzeyde haksızlığı gidermiş oldu. Esas itibariyle bundan sonrasına dair önemli bir karar. AYM üyelerinin çoğunlukla aldığı karar bundan sonar BİK`in keyfi tutum almasını engelleyici olma özelliği taşıdığını düşünüyoruz” diye konuştu.

Aydın, AYM kararında BİK`in yasalara dayanmadan kendi görüşünü sürekli ceza olarak sunduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun bir alışkanlık haline getirildiği ve bu durumun bazı gazeteler üzerinde ciddi sorun yarattığı üzerine net bir karar var. Bu açıdan çok önemli. BİK en azından bundan sonra alacağı keyfi tutum konusunda AYM kararını dikkate almak zorunda kalacak. Oradaki keyfiyet vurgusu, sınırların çizilmeden, yasal dayanağı olmadan alınan kararlar vurgusu bundan sonraki süreçte de belirleyici olacaktır.”

“BİK`E ÇEKİDÜZEN VERMELİ”

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, AYM üyelerinin “BİK kararlarının cezalandırma aracına dönüştüğü” yönündeki yorumunun da yer aldığı kararlarını aktararak, “Şunu hatırlatalım Evrensel`e 2019`un Ekim ayından itibaren ilan durdurma cezası uygulanıyor. Artı 108 gün de çeşitli haber ve köşe yazıları nedeniyle ilan cezamız var. Araya pandemi girmişti, gecikmeli olarak bir ay önce son denetim yapıldı. Artık kesin karar verilmesi gerekiyor. Evrensel`in ilan hakkının açılması ve aradaki kayıplarımızın tazmin edilmesini diliyoruz. Diğer taraftan da AYM`nin pilot karar niteliğindeki bu kararlarının da BİK pratiklerine yön vermesini ve çekidüzen vermesini diliyoruz” diye konuştu.  

SIRA MECLİS`TE

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şube Başkanı Sibel Hürtaş ise AYM kararını şöyle yorumladı:

"AKP iktidarı döneminde kurumlar bütün yetkilerini muhalifler üzerinde cezalandırma yöntemine dönüştürüyor. En son örneği de BİK`in bugüne kadar reklam ve ilan kesme yetkisini nasıl bir cezalandırma aracına dönüştürdüğüne ilişkindi. Evrensel ve Birgün gazeteleri başta olmak üzere çok sayıda muhalif medyaya ilişkin ilan kesme cezası verildi.

Bugün AYM kararı ile bizim hep söylediğimiz şey kesinleşmiş oldu. Bu bir yetkiyi kullanma değildir, bu muhaliflere yönelik cezalandırma girişimidir. Yüksek mahkeme de bunu onayladı. AYM`nin bu kararının en fazla dikkat çekici noktası, bugüne kadar hep söylenen bu kararların dayanağının olmadığına ilişkindi. Yüksek Mahkeme ‘Hangi eylemler cezalandırma niteliğindedir, açıklanmıyor` diyor. Bugüne kadar hep BİK`e sorduk. ‘Neden bu cezaları verdiniz?` Açıklayamadılar. Yüksek Mahkeme dosyasını incelediğimizde de kurumun AYM`ye yanıt veremediğini görüyoruz.

"AYM KARARINI DOLANMAYA KALKMAYIN"

Şimdi Yüksek Mahkeme, Meclis`e bir görev veriyor. Diyor ki ‘Bu düzenlemeyi yeniden yapın`. AYM kararları uyarınca altı ay içinde Meclis`in bir düzenleme yapması gerekiyor. TBMM`ye burada bir çağrıda bulunalım. Gazetecilik örgütlerini dinleyin. Gazeteci örgütleri ne diyor bu konuda dinleyin. Bugüne kadar ceza alan gazetelerin deneyimlerini dinleyin ve buna ilişkin düzenleme yapın. Buna ilişkin yeni bir düzenleme yapın. Bu düzenleme sadece etik kurallar üzerine olsun, artık muhalifleri cezalandırmaya yönelik yetkilerden, bunlara ilişkin yol ve yöntemlerden vazgeçin. Sakın ola ki AYM kararını dolanmaya kalkmayın.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

1- Birgün gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın

2-Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat

3- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şube Başkanı Sibel Hürtaş

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA