28 Eylül 2022 Çarşamba

21:40   MSB: GÖLCÜK TERSANE KOMUTANLIĞIMIZDA MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA SÖZLEŞMELİ ER ENES BIYIK ŞEHİT OLDU   21:11   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   21:06   KILIÇDAROĞLU: “AH ERDOĞAN AH… KAFANDAKİ TİLKİLER KAÇINILMAZ OLARAK DİLİNE VURUYOR. KADIN HAKLARINA İNANMAYAN SEN, BUNU SADECE OY ALMAK İÇİN BİR İŞ GİBİ GÖRÜRSÜN”   19:19   TGC BAŞKANI OLCAYTO: SANSÜR, SADECE HABERİ, KİTABI, SİNEMAYI, SANATI ETKİLEMİYOR. GİYİMİMİZE, YAŞAM BİÇİMİMİZE KADAR DAYATILAN BİR SANSÜR SÖZ KONUSU   18:50   ŞANLIURFA`NIN ULUAĞAÇ KÖYÜNDE ÖĞRENCİLER, KOMŞU KÖYDEKİ OKULA YÜRÜYEREK GİDİP GELİYOR: “İKİ YILDIR SERVİSİMİZ YOK. KIŞIN ÇOK ZORLANIYORUZ. YETKİLİLERDEN SERVİS İSTİYORUZ”   18:49   ERDOĞAN: YILBAŞINDA TÜM KESİMLERİN GELİRLERİNİ CİDDİ ŞEKİLDE YÜKSELTEREK REFAH KAYBINI GİDERMEKTE KARARLIYIZ   18:37   GENEL İŞ`TEN KEMAL KILIÇDAROĞLU`NA ZİYARET   18:27   EGM: MERSİN`DEKİ TERÖR SALDIRISIYLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPAN 22 SOSYAL MEDYA KULLANICISI HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI   18:10   RİZE`DE GAZETECİ GENÇAĞA KARAFAZLI`NIN YARGILANDIĞI DAVANIN DURUŞMASI 20 ARALIK`A ERTELENDİ   18:02   ABDURRAHMAN TUTDERE, SİNCİKLİ DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİNE DİKKAT ÇEKTİ: "NEDEN MUHAMMED MUSTAFA`YI KIŞIN SOĞUĞUNDA KONTEYNERE MECBUR BIRAKIYORSUNUZ?"   17:50   KILIÇDAROĞLU: GÖLE`DE MEYDANA GELEN DEPREM NEDENİYLE BÖLGEDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM   17:50   TBB BAŞKANI SAĞKAN: "TAHİR ELÇİ CİNAYETİNİN GÜNLÜK SİYASİ HESAPLARA ALET EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”   17:42   VELİ AĞBABA: "SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE SERBEST BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? BU TERÖRİST, PKK İLE ÇÖZÜM SÜRECİ YÜRÜTÜLÜRKEN SERBEST BIRAKILMIŞ"   17:31   OYA ERSOY: "MAHSA AMİNİ`NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN PROTESTO EDİLMESİ ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ`NÜ NEDEN RAHATSIZ ETMİŞTİR?”   17:30   MSB: SURİYE`NİN KUZEYİNDE SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLDUĞU TESPİT EDİLEN VE TACİZ ATEŞİ AÇAN 13 PKK/YPG`Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ   17:18   ÜRETİCİLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A "ELEKTRİK" TEPKİSİ: "ÇİFTÇİLER ELEKTRİK DESTEĞİ İSTİYOR"   17:15   SES MALATYA ŞUBESİ`NDEN `PROMOSYON` EYLEMİ: “ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEN BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"   16:55   GENÇLER! İYİ Kİ MERSİN’E GELDİNİZ   16:53   KILIÇDAROĞLU İLE UYSAL BİR ARAYA GELDİ. KILIÇDAROĞLU MERSİN`DEKİ SALDIRIYI KINADI: "İNSANLIK SUÇUNA KARŞI ORTAK TAVIR TAKINMAK DA SİYASETÇİ OLARAK BİZİM GÖREVİMİZ"   16:36   MUSTAFA SARIGÜL: TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI , GÜÇLÜ BİR MECLİS VE BAĞIMSIZ YARGIDAN YANAYIZ  
 
     
   

AKSARAY, BOŞANMA ORANINDA TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU. VATANDAŞ VE UZMANLAR: "BİRİNCİ NEDEN EKONOMİK KRİZ VE GEÇİM SIKINTISI"


İzmir`den sonra en fazla boşanma oranına sahip olan Aksaray`da, yılın ilk 8 ayında 1529 kişi boşandı. Yaşam ve Eğitim Koçu Damla Altuğ, boşanma nedenleriyle ilgili “Birinci sebebi ekonomik kriz, aileler geçim sıkıntısı çektikçe bağları kopmaya başlıyor” dedi. Avukat Esra Çalışkan da boşanmalara en fazla `ekonomi, ilgisizlik ve sosyal medya`nın neden olduğunu söyledi.

 

Tarih : 12 Ağustos 2022 Cuma 15:45   Okunma : 331

 KEMAL ONUR ATALAY

İzmir`den sonra en fazla boşanma oranına sahip olan Aksaray`da, yılın ilk 8 ayında 1529 kişi boşandı. Yaşam ve Eğitim Koçu Damla Altuğ, boşanma nedenleriyle ilgili “Birinci sebebi ekonomik kriz, aileler geçim sıkıntısı çektikçe bağları kopmaya başlıyor” dedi. Avukat Esra Çalışkan da boşanmalara en fazla `ekonomi, ilgisizlik ve sosyal medya`nın neden olduğunu söyledi.

Aksaray boşanma oranında Türkiye ikincisi oldu. Niğdeli vatandaşlar bu durumu hem tahammülsüzlük hem de ekonomik nedenlere dayandırırken; Yaşam ve Eğitim Koçu Damla Altuğ da ekonomik krizin boşanmalarda oldukça etkili olduğunu belirtti.

“GENÇLERİN EĞİTİM ALMASI GEREKİYOR EVLİLİK KONUSUNDA”

Aksaraylı Şevki Yön, konuyla ilgili “Gençlerin tahammülü yok, yani tabii burada maddiyat da var. En ufak bir şeyde hemen ayrılmaya başvuruyorlar. Gençlerin eğitim alması gerekiyor evlilik konusunda aile iki taraflı hem erkek hem kadın tarafı zorluklara göğüs germeleri lazım. Bugün seviyorlar birbirlerini, üç beş ay sonra ayrılmaya başlıyorlar” değerlendirmesini yaptı. Emine Dinç, “Genellikle sosyal medya, aldatma, ekonomi, şiddet birçok sebepten boşanıyorlar” dedi.

“EKONOMİK HAYAT ÇOK PAHALI ONLARDAN DOLAYI DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Ali Ayhan ise “Gençler iki günde tanışıyorlar üçüncü günde boşanıyorlar. Hayat pahalılığı var insanlar sosyal medyaya çok giriyor artık her şey sosyal medyada da gelişiyor. Ekonomik hayat çok pahalı onlardan dolayı diye düşünüyorum. Gençlerin artık kendisine gelmesi gerekiyor bu kadarı başı boşluk” dedi.

“GEÇİM SIKINTISINDAN BİRAZ PARASAL YÖNDEN BOŞANIYORLAR”

Seyfettin Ağırbaş, “Gençler severek evleniyor 6 ay sürmüyor, geçim sıkıntısından biraz parasal yönden boşanıyorlar, evini çeviremiyor kadınla da anlaşamayınca düzen tutmuyor boşanma sebepleri yüzde yüz bundan. Ben 45 yıldır evliyim şimdiki gençlere akıl fikir diliyorum. Ben oğlumun nişanını yaptım korkuyorum Allah hayırlısını versin de daha dün nişanını yaptık işte” diye konuştu.

İnsanların birbirine tahammül edemediğini belirten Şevval Taşpazar, “Ekonomik krizin tabii ki etkisi var. Bu insanları psikolojik olarak etkiliyordur, biraz da agresif bakmalarına sebep olabilir. İnsanların biraz daha pozitif ve saygılı olmasını öneriyorum” dedi.

“BİRİNCİ SEBEBİ EKONOMİK KRİZ AİLELER GEÇİM SIKINTISI ÇEKTİKÇE BAĞLARI KOPMAYA BAŞLIYOR”

Aileler ekonomik sıkıntı çektikçe aralarındaki bağların koptuğunu belirten profesyonel Yaşam ve Eğitim Koçu Damla Altuğ, “Birinci sebebi ekonomik kriz aileler geçim sıkıntısı çektikçe bağları kopmaya başlıyor. Aslında bizler pandemiyi çok rahat atlattığımızı düşünsek de az hasarla atlattığımızı düşünsek bile aslında bu pandemi de bize geçim derdine yol açtı. Pandemi de aslında çiftler daha çok vakit geçirmeye başladılar ve çiftlerin bir arada vakit geçirme saati ve vakti arttıkça eşlerinin hiç tanımadıkları huylarını görmeye başladılar. ‘Ya sen böyle değildin, aslında böyle davranmazdın` gibi tepkiler almaya başladılar ve daha sonra bu geçimsizliğe yol açtı. Tabii ki boşanma da aynı evlenme gibi doğal bir durum ama bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi evlatlarımız. Küçük çocuklarımızın bu durumdan en az hasarla nasıl çıkabileceklerini biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor” dedi. Altuğ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BOŞANMAYI EN AZA İNDİRGEMEK İÇİN GÖREV PAYLAŞIMI YAPMAMIZ GEREKİYOR”

“Boşanma basit gibi gözükse de çiftler arasında bir sonuç gibi bir kurtuluş gibi görünse de o küçükler her şeyin farkındalar ve bu durumdan çok fazla etkileniyorlar. Onlar için elimizden geleni profesyonel yaşam koçları, psikologlar hatta iyi bir pedagog destekleriyle bu sürecin normalleştirilmesi gerekiyor ve onlara en hassas en az bir şekilde bu durumu kabul ettirmek gerekiyor. Daha önce çiftler arasında geçim derdine yol açacak durumlar daha az boyuttaydı. Ekonomi git gide kötüleşince bu sefer alım gücü de zayıfladı ve bu nedenle her istenilen şeyler alınamamaya başladı üstelik çocukların alınamadığı şeylerin yanında eşlerin de istekleri başladı ve eşlerine ‘Bunu almak istiyorum` dendiğinde ‘Bir ay sonra alsak olmaz mı iki aya kadar alırım` gibi cümleler aslına alışmadığımız cümleler olduğu için bunu kabul edemediler. O yüzden geçimsizliğin en büyük problemlerinden biri de bu olmaya başladı. Boşanmayı en aza indirgemek için görev paylaşımı yapmamız gerekiyor evde ve aslında benim eşim çalışmaz benim karım çalışamaz gibi durumlardan ziyade biraz daha kadın erkeğin eşit olup çalışabildiği durumları ortaya sunmamız gerekiyor. Çünkü eve tek bir gelir kaynağı yeterli gelmiyor ve evde tek bir gelir kaynağı olunca da bu sefer evdeki istekler artmaya başlıyor tamamen, bu durum kötüye gitmeye başlıyor.”

“İLK NEDENLERDEN BİR TANESİ EKONOMİK NEDEN İKİCİSİ İSE İLGİSİZLİK VE AŞIRI HALLER AŞIRI KISKANÇLIK”

Aksaray`ın İzmir`den sonra boşanma oranlarında ikinci sırada olduğunu belirten Avukat Esra Çalışkan da şöyle dedi:

“8. aydayız. 4 Aile Mahkemesi var Aksaray`da. Şu an 1529 dava görüldü. Bu çok ciddi bir oran sadece 8 ayda biliyorsunuz ki adli tatildeyiz, bu demek değil ki adli tatil, tatil. Kalan 4 ayda bu sayının yükselmesini bekliyoruz. Aksaray`ın nüfusuna baktığımızda 300-400 bin arası 1529 boşanma davası bu ilk 8 ayda bu çok ciddi bir oran. Nüfusa baktığımız zaman ve İzmir birinci sırada Aksaray ikinci sıradaki yerini koruyor boşanmada. Çiftlerimiz genellikle ekonomik nedenlerden dolayı boşanıyorlar bunu üç ana başlığa dayandırabiliriz. İlk nedenlerden bir tanesi ekonomik neden. İkincisi ise ilgisizlik ve aşırı haller. Aşırı kıskançlık, aşırı salıverme. Bazen çiftlerde evleniyorlar ama salıveriyorlar eşini. Bu da ciddi bir sebeptir her şeyin aşırısı evlilikte boşanma sebebi. Aşırı kıskançlık olduğu gibi aşırı rahatlık da boşanma sebebi. Üçüncü neden ise sosyal medya bu çok gündemde, çünkü aldatılmaların genelde işlev gördüğü faaliyet gördüğü alanlar sosyal medya üzerinde. 

“EKONOMİ EŞİTTİR MUTLULUK OLDU EVLİLİKLERDE”

Günümüz ekonomik krizi buna etkendir çünkü her şey çok arttı. Kişi önceden eşini mutlu edebiliyordu maaşıyla mesela küçük bir şey alıp eşini mutlu edebiliyordu. Şu anda yine mutlu edebilir ama her şey çok arttı bu kişi eğer bir de ev kirası ödüyorsa, doğalgazı falan varsa zaten kendi cebine kalmıyor buna da dayanıyor maalesef ekonomik krizin etkisi çok fazla. Çocuk sayısı arttıkça evde boşanma nedeni de artıyor. Çünkü huzursuzlarının nedeni ekonomi oluyor gerçekten baktığımız zaman duruma ekonomi eşittir mutluluk oldu evliliklerde. Ekonominin bittiği yerde maalesef mutluluk azalmaya başlıyor. Çünkü her şey buna dayalı durumda.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA