28 Kasım 2022 Pazartesi

15:22   İSTANBUL EMNİYETİ, TAKSİM SALDIRISININ FİRARİ ŞÜPHELİSİ BİLAL HASSAN`IN YPG ÜNİFORMALI FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI   15:13   İMAMOĞLU`NDAN AKP`NİN ‘İSTANBUL BULUŞMASI` DEĞERLENDİRMESİ: "BİR ZAMANLAR YENİKAPI`DA BULUŞMALAR YAPARLARDI. `1-1,5 MİLYON KİŞİ KATILDI` DENİRDİ. ŞİMDİ 25-30 BİN KİŞİLİK BULUŞMAYI ÖVÜYORLAR, NEREDEN NEREYE"   14:56   İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU`DAN ALTINDAĞ AÇIKLAMASI: “ANKARA İL BAŞKANLIĞIMIZCA DİSİPLİN SÜRECİ BAŞLATILMIŞTIR”   14:42   ‘ALTILI MASA`NIN DOKUZUNCU TOPLANTISI, DEMOKRAT PARTİ EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI   13:39   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN ‘YOL TRAFİK GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ` YENİLENDİ   13:23   SAĞLIK BAKANLIĞI 42 BİN 500 YENİ PERSONEL ALACAK: EN ÇOK KADRO TIBBİ SEKRETER, HEMŞİRE VE EBELERE   13:23   ŞANLIURFA`DA MISIR HASADI BAŞLADI... ABDULLAH MELİK: "1 KİLOGRAM MISIRIN MALİYETİ YAKLAŞIK OLARAK 5 LİRA 54 KURUŞTUR, MISIRIN 7 LİRA 74 KURUŞA SATILMASI GEREKİYOR Kİ ÜRETİCİ KAR EDEBİLSİN"   13:19   MEZİTLİLİ ÇOCUKLAR SANDIK TECRÜBESİ YAŞADI    13:06   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TİYATRO FESTİVALİNDE BİNLERCE SANATSEVERİ AĞIRLADI   13:04   ERDOĞAN: ÜLKEMİZLE BİRLİKTE SURİYE VE IRAK`IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE TEHDİT OLUŞTURAN BU TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KÖKÜNÜ KAZIMAKTA KARARLIYIZ   12:53   AHMET KAYA, KAPATILAN MADEN ORTAOKULU`NU İNCELEDİ: "KÖY HALKININ TEK RİCALARI VAR, OKULLARININ AÇILMASI"   12:31   TERÖR ÖRGÜTÜ DHKP-C`NİN TÜRKİYE SORUMLUSU GÜLTEN MATUR İSTANBUL`DA YAKALANDI   12:30   ALTILI MASA “ŞİMDİ DEMOKRASİ ZAMANI” TANITIM FİLMİ: “BİZ HEP BİRİZ AMA ASLA BİR KİŞİ DEĞİLİZ”   12:29   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... SERAP YAZICI: “HAZIRLADIĞIMIZ ÖNERİ, ANAYASA TARİHİMİZDE İLK DEFA SAVUNMA MAKAMINI ANAYASAL BİR STATÜYE KAVUŞTURMUŞTUR”   12:29   İŞTE ALTI SİYASİ PARTİNİN GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ`NİN TAM METNİ   12:20   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... BÜLENT KAYA: "YÜKSEKÖĞRETİMDE ÖZGÜR VE ÇOĞULCU BİR SİSTEM OLUŞTURARAK BİLİMSEL ÖZERKLİĞİN YANINDA, MALİ ÖZERKLİĞİ DE ANAYASAL GÜVENCE ALTINA ALACAĞIZ"   12:17   ALTILI MASA`NIN ANAYASA ÖNERİSİ AÇIKLANIYOR... DP`Lİ YÜCEL: “ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİNİN HAYATA GEÇMESİYLE BİRLİKTE, YÜRÜTMENİN HER KADEMESİNDEN 4 SENEDİR HER GÜN DUYDUĞUMUZ ‘CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA` KLİŞESİNİ ARTIK DUYMAYACAĞIZ”   12:08   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... UĞUR POYRAZ: "SİYASİ PARTİLER HAKKINDA YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISININ KAPATMA DAVASI AÇABİLMESİNİ TBMM`NİN İZNİNE BAĞLIYORUZ"   12:04   ALTILI MASA 156 SAYFALIK ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLADI   12:02   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... MUHARREM ERKEK: "TEK ADAM SİSTEMİNİ SONA ERDİRMEYİ, HUKUK DEVLETİ VE KUVVETLER AYRILIĞINA DAYANAN YENİ BİR SİSTEME GEÇMEYİ TAAHHÜT EDİYORUZ"  
 
     
   

ASHİB, ANADOLU’NUN GIDA İHRACATI ŞAMPİYONLARINI ÖDÜLLENDİRDİ


Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) çatısı altında 2021 yılında ihracatını en fazla artıran Birlik olma başarısı gösteren Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB), bu dönemdeki performansına Kayseri, Niğde, Sivas ve Yozgat’tan en güçlü desteği veren ilk 15 üyesini düzenlenen törenle ödüllendirdi.

 

Tarih : 29 Ağustos 2022 Pazartesi 18:08   Okunma : 572

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) çatısı altında 2021 yılında ihracatını en fazla artıran Birlik olma başarısı gösteren Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB), bu dönemdeki performansına Kayseri, Niğde, Sivas ve Yozgat'tan en güçlü desteği veren ilk 15 üyesini düzenlenen törenle ödüllendirdi.
Kayseri'de düzenlenen ASHİB'in 2021 Yılı İhracat Ödül Töreni, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ASHİB Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgöl, Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Onur Kılıçer, ASHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Behiç Salt, İsmail Kurtkara ve Cemal Torun ile ihracatçı firmaların temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

"Kayseri, pastırma ve sucukla markalaşmayı sağlayabilir"
ASHİB Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz, törenin açılışında yaptığı konuşmada, markalaşmanın önemine dikkat çekti. Kayseri'nin kendine has ürünleri ile öne çıkan bir kent olduğunu ancak dünya çapında bilinirliğin artırılmasının yolunun markalaşmadan geçtiğini vurgulayan Ali Can Yamanyılmaz, “İtalya'nın dünyaca ünlü peyniri olan Parmesan peyniri, markalaşmanın çok güzel bir örneğidir. Bu ürünün hikâyesi 100 yıl önce Parma ile Reggio bölgesindeki üreticilerin bir araya gelerek yöresel peynirleri için patent almalarıyla başlamıştır. Bu yöresel ürün, şu anda tüm dünyada bilinen, markalaşmış ve 2021 yılında 16 milyar dolarlık pazarı oluşmuş bir ürün hâline gelmiştir. Kayserimiz de İtalya'nın 100 yıl öncesinde yaptığı bu markalaşmayı, yaklaşık 400 yıldır üretmekte olduğu pastırma ve sucuk ürünleriyle gerçekleştirebilecek potansiyele sahiptir. Sucuk ve pastırma ürünlerimizin, aynı İtalya'nın Parmesan peyniri gibi dünya çapında markalaşmış ürünler hâline getirilmesi, hem ülkemiz ihracatına hem de istihdama daha da büyük katkıda bulunacaktır. Bu en büyük temennimizdir.”

ASHİB Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz,Türkiye'nin su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ihracatının 2021 yılında 3,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, bu performansa ASHİB olarak 552 milyon dolarlık destek verdiklerini, Kayseri’nin bölge ihracatına desteğinin yüzde13 düzeyinde olduğunu belirtti.

“Sanayiciler, finansman kaynaklarına ulaşmakta zorlanıyor”
Türkiye'nin su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ihracat birim fiyatın kilogram başına 2,4 dolar olarak gerçekleştiğini belirten Yamanyılmaz, son dönemde sanayicilerin finansman kaynaklarına ulaşmakta zorlandığına dikkat çekerek, “Bildiğiniz üzere sanayinin çarkları kredilerle dönmektedir. Şirketlerimizin de finansman ihtiyaçları ciddi boyutta artmıştır. Bu dönemde döviz kurlarındaki artış ve enflasyon baskısı, finansmana ihtiyacı hiç olmadığı kadar artırmış bulunmaktadır. İhracatçının geçen yıllara kıyasla daha fazla kredi limitine ihtiyacı bulunmaktadır. İhracatçılarımızın dünya pazarlarında elini güçlendirmek için finansman ihtiyaçlarının uygun şartlarda karşılanması gerekmektedir.”
Yamanyılmaz, alt sektörlerin sorunlarının tespiti ve çözümüne yönelik faaliyetler kapsamında süt ürünlerinin ardından yumurta komitesini de kurduklarını duyurdu.

“Üreten olmak güzel bir duygu”
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da endüstri ve ticaret merkezi olarak bilinen Kayseri'yi aynı zamanda tarım ve hayvancılıkta da ön plana çıkarmak için çalışmaların el birliği ile sürmesi gerektiğini söyledi. Büyükkılıç, “Kayseri yüzde 40'a yakın mera alanı olan bir kentimiz ve dolayısıyla tarımsal boyutuyla ön plana çıkmakta. Tabii tarımla ilgili yapılacak çalışmalar da bizim için önem arz etmekte. Bu yönde gerek yerel yönetim olarak, gerekse hükümetimizin yaptığı çalışmalar ile teşvik edici, yüreklendirici ve destek verici gayretlerimizi sürdürmekteyiz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak 2022 yılında hedefimiz 100 milyon TL'lik bir destek sağlamak.” ifadelerini kullandı.
Başkan Büyükkılıç, ASHİB üyesi ihracatçı firmaları tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

“Üretip ihraç etmek, bir milli mücadeledir”
Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise konuşmasında üretmek ve ihraç etmenin adeta bir milli mücadele olduğunu söyledi.  Kayseri’deki ihracatçı firmaların seferberlik ruhuyla küresel pazarlarda mücadele verdiğini dile getiren Vali Çiçek, hayvansal gıda ürünleri üreticilerini de gayretlerinden dolayı kutladı. ASHİB’in ihracat şampiyonlarına teşekkür edip kutlayan Vali Çiçek, şunları söyledi: “Kayseri'de su ürünleriyle ilgili gerçekten güzel şeyler yapılıyor. Kayseri'ye tatlı su balık yetiştiriciliği yapılabilecek yeni bir tesis kurulması noktasında da iş birliğinin önemli olduğunu söylemek istiyorum. Denizi olmayan bir kentte böyle bir yatırım muhteşem olur ve Kayseri'ye de bu yakışır. Üreten ve ihraç ederek ülkemize katkıda bulunan sizlerle beraber olmak bizim için ayrı bir mutluluk.  Memleketimize katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.”

İhracat şampiyonlarına ödülleri alkışlar eşliğinde verildi

ASHİB ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan tanıtım filmlerinin gösteriminin ardından Vali Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, ASHİB Başkanı Yüksel Akgöl ve Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz, ihracat şampiyonu firmaların temsilcilerine ödüllerini verdiler.
Kayseri Valisi Gökmen Çiçek,  Kayseri’den en fazla ihracat yapan Kaytaş Kayseri Tavukçuluk San. ve Tic. A.Ş., Babahan Hayvancılık Gıda Tarım Nakliye Turizm İthalat İhracat San. ve Tic. Ltd. Şti., Kayseri Yem Sanayi Tic. A.Ş., Babadağ Tarım Hayvancılık Gıda Nakliye San. ve Tic. Ltd. Şti., Etaş Afyon Tavukçuluk İnşaat Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti’nin temsilcilerine ödüllerini verdi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç; Asıl Hayvancılık Veteriner Hizmetleri Tarım Ziraat Gıda İnşaat Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti., Erciyes Tavukçuluk Yem İnşaat Tekstil Gıda Besicilik Tic. Ltd. Şti., Kardeşler Sakatat Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.,Kesmezlioğlu Gıda San. Tic. Ltd. Şti., Asil Ziraat Veteriner Hizmetleri Hayvancılık Tarım Gıda İnşaat Taahhüt Petrol Ürünleri Turizm Taşımacılık Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.’nin temsilcilerine ödüllerini takdim etti. Daha sonra ASHİB Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgöl ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz da Niğde’de en fazla ihracat yapan Bakkalbaşıoğlu Süt Ürünleri San. Tic. A.Ş., Hanzade Yapı İnşaat Hayvancılık Tarım Gıda Taşımacılık Tic. San. Ltd. Şti., Sivas’ta en fazla ihracat yapan Kırbal Gıda Sanayi Ltd. Şti., Tuğba Akabe Çiftlik Mamulleri Süt Yoğurt Sanayi Tic. Ltd. Şti. ve Yozgat’ta en fazla ihracat yapan Pasifik Golden Blue Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti.’nin temsilcilerine ödüllerini verdi.
Törende ayrıca Akgöl ve Yamanyılmaz, Vali Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç'a hediyeler takdim etti.

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA