28 Eylül 2022 Çarşamba

21:40   MSB: GÖLCÜK TERSANE KOMUTANLIĞIMIZDA MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA SÖZLEŞMELİ ER ENES BIYIK ŞEHİT OLDU   21:11   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   21:06   KILIÇDAROĞLU: “AH ERDOĞAN AH… KAFANDAKİ TİLKİLER KAÇINILMAZ OLARAK DİLİNE VURUYOR. KADIN HAKLARINA İNANMAYAN SEN, BUNU SADECE OY ALMAK İÇİN BİR İŞ GİBİ GÖRÜRSÜN”   19:19   TGC BAŞKANI OLCAYTO: SANSÜR, SADECE HABERİ, KİTABI, SİNEMAYI, SANATI ETKİLEMİYOR. GİYİMİMİZE, YAŞAM BİÇİMİMİZE KADAR DAYATILAN BİR SANSÜR SÖZ KONUSU   18:50   ŞANLIURFA`NIN ULUAĞAÇ KÖYÜNDE ÖĞRENCİLER, KOMŞU KÖYDEKİ OKULA YÜRÜYEREK GİDİP GELİYOR: “İKİ YILDIR SERVİSİMİZ YOK. KIŞIN ÇOK ZORLANIYORUZ. YETKİLİLERDEN SERVİS İSTİYORUZ”   18:49   ERDOĞAN: YILBAŞINDA TÜM KESİMLERİN GELİRLERİNİ CİDDİ ŞEKİLDE YÜKSELTEREK REFAH KAYBINI GİDERMEKTE KARARLIYIZ   18:37   GENEL İŞ`TEN KEMAL KILIÇDAROĞLU`NA ZİYARET   18:27   EGM: MERSİN`DEKİ TERÖR SALDIRISIYLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPAN 22 SOSYAL MEDYA KULLANICISI HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI   18:10   RİZE`DE GAZETECİ GENÇAĞA KARAFAZLI`NIN YARGILANDIĞI DAVANIN DURUŞMASI 20 ARALIK`A ERTELENDİ   18:02   ABDURRAHMAN TUTDERE, SİNCİKLİ DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİNE DİKKAT ÇEKTİ: "NEDEN MUHAMMED MUSTAFA`YI KIŞIN SOĞUĞUNDA KONTEYNERE MECBUR BIRAKIYORSUNUZ?"   17:50   KILIÇDAROĞLU: GÖLE`DE MEYDANA GELEN DEPREM NEDENİYLE BÖLGEDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM   17:50   TBB BAŞKANI SAĞKAN: "TAHİR ELÇİ CİNAYETİNİN GÜNLÜK SİYASİ HESAPLARA ALET EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”   17:42   VELİ AĞBABA: "SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE SERBEST BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? BU TERÖRİST, PKK İLE ÇÖZÜM SÜRECİ YÜRÜTÜLÜRKEN SERBEST BIRAKILMIŞ"   17:31   OYA ERSOY: "MAHSA AMİNİ`NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN PROTESTO EDİLMESİ ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ`NÜ NEDEN RAHATSIZ ETMİŞTİR?”   17:30   MSB: SURİYE`NİN KUZEYİNDE SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLDUĞU TESPİT EDİLEN VE TACİZ ATEŞİ AÇAN 13 PKK/YPG`Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ   17:18   ÜRETİCİLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A "ELEKTRİK" TEPKİSİ: "ÇİFTÇİLER ELEKTRİK DESTEĞİ İSTİYOR"   17:15   SES MALATYA ŞUBESİ`NDEN `PROMOSYON` EYLEMİ: “ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEN BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"   16:55   GENÇLER! İYİ Kİ MERSİN’E GELDİNİZ   16:53   KILIÇDAROĞLU İLE UYSAL BİR ARAYA GELDİ. KILIÇDAROĞLU MERSİN`DEKİ SALDIRIYI KINADI: "İNSANLIK SUÇUNA KARŞI ORTAK TAVIR TAKINMAK DA SİYASETÇİ OLARAK BİZİM GÖREVİMİZ"   16:36   MUSTAFA SARIGÜL: TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI , GÜÇLÜ BİR MECLİS VE BAĞIMSIZ YARGIDAN YANAYIZ  
 
     
   

PROF. DR. ÇOLAK: "ABARTTIĞIMIZ, SEVGİ GÖSTERDİĞİMİZ KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN BUGÜNE KADAR GELEN DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM 12 MİLYAR DOLAR"


Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, doğrudan yabancı yatırımcılara ilişkin, "Türkiye`de topu topu 2002`den bu yana 174 milyar dolarlık bir doğrudan yabancı yatırım geldi... Bu paranın önemli bir kısmı bizim sürekli kavga etmek için alan aradığımız Avrupa`dan geldi. Türkiye`ye doğrudan yatırımcı gelen en fazla ülke, en çok kavga ettiğimiz, ‘kıskanıyorlar, bize muhtaçlar` dediğimiz Hollanda`dan. İkinci sırada İngiltere, üçüncü sırada yine sürekli kavga ettiğimiz Almanya var. Sonra Fransa ve Amerika geliyor. Öyle abarttığımız, sevgi gösterdiğimiz Körfez ülkelerinden bugüne kadar gelen doğrudan yabancı yatırım 12 milyar dolar" dedi. Çolak, Türkiye`nin en fazla altını İsviçre`ye ihraç ettiğini belirtirken, "Bunun adı şu; eğer Türkiye`den İsviçre`ye altın ihracatı birinci sıraya geldiyse Türkiye`den sermaye kaçırılıyor demektir" diye konuştu.

 

Tarih : 23 Eylül 2022 Cuma 15:06   Okunma : 326

Haber: BERKAY VAROL - Kamera: AZİZ METİN TURAN 

Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, doğrudan yabancı yatırımcılara ilişkin, "Türkiye`de topu topu 2002`den bu yana 174 milyar dolarlık bir doğrudan yabancı yatırım geldi... Bu paranın önemli bir kısmı bizim sürekli kavga etmek için alan aradığımız Avrupa`dan geldi. Türkiye`ye doğrudan yatırımcı gelen en fazla ülke, en çok kavga ettiğimiz, ‘kıskanıyorlar, bize muhtaçlar` dediğimiz Hollanda`dan. İkinci sırada İngiltere, üçüncü sırada yine sürekli kavga ettiğimiz Almanya var. Sonra Fransa ve Amerika geliyor. Öyle abarttığımız, sevgi gösterdiğimiz Körfez ülkelerinden bugüne kadar gelen doğrudan yabancı yatırım 12 milyar dolar" dedi. Çolak, Türkiye`nin en fazla altını İsviçre`ye ihraç ettiğini belirtirken, "Bunun adı şu; eğer Türkiye`den İsviçre`ye altın ihracatı birinci sıraya geldiyse Türkiye`den sermaye kaçırılıyor demektir" diye konuştu.

İktisat ve Toplum Dergisi editörü, ekonomist, Dünya gazetesi yazarı Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler, cari açık ve yatırımları üzerine ANKA Haber Ajansı`na değerlendirmeler yaptı. 

“YANLIŞ KULLANILAN BİR KAVRAM DAHA VAR, FİNANSE EDİLEBİLİR CARİ AÇIK. BÖYLE BİR KAVRAM YOK. ÇÜNKÜ VERESİYE CARİ AÇIK OLMAZ”

Prof. Dr. Çolak, “Cari açığı, inanın cari açık diyenlerin çoğu da bilmiyor. Cari açık esasında iki kelime ile açıklanır. Cari açık eşittir, ülkenin tasarruf açığı. Eğer bu ülke yurtiçi tasarrufları yatırımlarını aşıyorsa, bu ülkenin, devletin vergi gelirlerini aşan bir harcama yapıyorsa bu cari açık demektir. Cari açık bir sonuç. Bir de yanlış kullanılan bir kavram daha var, finanse edilebilir cari açık. Böyle bir kavram yok. Çünkü veresiye cari açık olmaz. Bu ülkeye para gelirse siz cari açık verirsiniz. Ben harcayayım sonra para bulayım derdinde değilsiniz. Önce para gelir sonra harcarsınız” sözleriyle cari açık tartışmalarına değindi.

“BU KADAR ÇOK BİNA, KÖPRÜ YAPACAĞINA YENİLENEBİLİR ENERJİYE KAYNAK AYIRSAYDI TÜRKİYE BUGÜN O KRİZİN İÇİNE GİRMEZDİ”

Çolak, Türkiye`nin cari açığına ilişkin, “Türkiye`nin cari açığının başa bela olmasının altında yatan en önemli etken enerji maliyetleridir. Çünkü Türkiye, ciddi bir enerji ithalatçısı. Her şeyin bir alternatifi var. Bu kadar çok bina, köprü yapacağına yenilenebilir enerjiye kaynak ayırsaydı Türkiye bugün o krizin içine girmezdi. İkincisi, biz cari açık verirken bu gelen para bize hep portföy yatırımları ile geldi. Doğrudan yatırımcı gelip bu ülkeye çok faydası olmadı” dedi.

“SEVGİ GÖSTERDİĞİMİZ KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN BUGÜNE KADAR GELEN DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM 12 MİLYAR DOLAR”

Türkiye`deki yabancı yatırımcı verilerine dikkat çeken Çolak, şunları söyledi:

“Türkiye`de topu topu 2002`den bu yana 174 milyar dolarlık bir doğrudan yabancı yatırım geldi. En çok geldikleri alan 55 milyar dolarla finans sektörü. Sonra enerji, iletişim. Bu paranın önemli bir kısmı bizim sürekli kavga etmek için alan aradığımız Avrupa`dan geldi. Türkiye`ye doğrudan yatırımcı gelen en fazla ülke, en çok kavga ettiğimiz, ‘kıskanıyorlar, bize muhtaçlar` dediğimiz Hollanda`dan. İkinci sırada İngiltere, üçüncü sırada yine sürekli kavga ettiğimiz Almanya var. Sonra Fransa ve Amerika geliyor. Öyle abarttığımız, sevgi gösterdiğimiz Körfez ülkelerinden bugüne kadar gelen doğrudan yabancı yatırım 12 milyar dolar. Kardeş deyip yaklaşık 5 milyon insanını aldığımız Suriye`den Türkiye`ye bugüne kadar yasal olarak giren doğrudan yabancı yatırım sadece 1 milyon dolar. Türkiye`nin 25 milyar doları aşan bir ithalat yaptığı Çin`den çok düşük bir doğrudan yabancı yatırım geliyor. Türkiye`nin doğrudan yabancı yatırımın 3/4`üne yakın kısmı Avrupa`dan geliyor. Türkiye`nin ihracatının yarısını oraya yapıyor. Doğrudan yabancı yatırımın 2/3`ü oradan geliyor. Öyle ki Avrupa ile kavga ediyor. O zaman o adam da ‘yeter, ben artık gelmeyeyim` diyor.”

“YATIRIMLARI KAÇIRIRSANIZ BUGÜN DÖVİZ İLE İLGİLİ SIKINTI YAŞARSINIZ, SWAP`LA İŞİ GÖTÜRMEYE ÇALIŞIRSINIZ”

Son yıllarda yabancı yatırımın öncelere göre daha az geldiğini söyleyen Prof. Dr. Çolak, “Bir firmanın bundan 3 yıl önce Türkiye`ye gelip bir otomobil fabrikası kuracağı haberi gelmişti. Hatta Manisa`da arazi satın aldıkları. Ben çok sevinmiştim. İlk yıl belki 1 milyar TL katma değer yaratacaktı ama arkasından başka, sağlam doğrudan yatırımcı getirecekti. Ve biz onu kaçırdık. Öyle yatırımları kaçırırsanız bugün döviz ile ilgili sıkıntı yaşarsınız, SWAP`la işi götürmeye çalışırsınız. Dolasıyla cari açık bir sonuç. Üstelik de bu cari açığı verirken kullandığımız kaynaklar zayıf. Şimdi ise daha zayıf” diye konuştu.

“İSVİÇRE`YE ALTIN İHRACATI BİRİNCİ SIRAYA GELDİYSE TÜRKİYE`DEN SERMAYE KAÇIRILIYOR DEMEKTİR.”

Türkiye`de, “Parasal olmayan altın kalem” diye bir kavramın olduğunu belirten Çolak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bunun adı aslında altın ihracatı ve ithalatıdır. Türkiye, 2003 yılından beri tabiri caizse altınla oynuyor. İnanılmaz iniş çıkışlar oluyor. Düşünebiliyor musunuz, kimi yılların kimi aylarında Türkiye`nin en fazla ihracat yaptığı ülke İsviçre oldu. İsviçre Türkiye`den en fazla altın almış. Peki İsviçreli kadınlar birdenbire Türk mücevherlerine, bileziklerine mi tamah etti, yok. Geçen ay en fazla altın ithal ettiğimiz yer İsviçre oldu. İsviçre altın üretiyor mu, hayır. Peki nasıl geliyor? Bunun adı şu; eğer Türkiye`den İsviçre`ye altın ihracatı birinci sıraya geldiyse Türkiye`den sermaye kaçırılıyor demektir. Bu ikincisinde de geliyor demektir. Bu altınlar öyle bilezik falan değil. Külçe altın. İstikrarlı bir ülke için bunlarda aşırı oynaklık olmamalı. Bizde ise böyle bir oynaklık var.”

“TÜRKİYE ‘A` MALINI ÜRETMEK İÇİN MAL İTHAL ETMEK DURUMUNDA”

Türkiye`nin cari açığı üzerine Çolak, “Kimse bilemez. Allah bilir. Para geldi çok, para gelmedi az. Bu sağlıklı bir şey değil. Çünkü cari açığın içindeki ana kalem dış ticaret açığı. Ne demek, ihracatın ithalat ile arasındaki farkı demek. Ciddi bir ithalatımız var. Bu yıl çok ciddi bir dış ticaret açığımız var. Çünkü Türkiye ara mal ithal ediyor. Herkesin bildiğinin aksine Türkiye, çok fazla tükettiği için ithalatı artmıyor. Türkiye ‘a` malını üretmek için mal ithal etmek durumunda. Örneğin şu an aramızın çok iyi olmadığı Yunanistan`dan biz pamuk ithal ediyoruz. Sonra o pamuğu alıp iplik yapıyoruz, son kumaş yapıyoruz. Dolasıyla Türkiye`nin dış ticaret yapısını düzeltmek için bu ara mallarını yeniden Türkiye`de üretmenin yolu açılmalı” değerlendirmesini yaptı.

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA