26 Kasım 2022 Cumartesi

13:31   CHP KONAK İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI NURTEN SERHADBEYİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI    13:31   ANKARA BAROSU: “MESLEKTAŞLARIMIZA SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDET UYGULAYAN, KANUN`A AYKIRI ŞEKİLDE SOKAK HAYVANLARINI TOPLAYAN BELEDİYE GÖREVLİLERİ VE İLGİLİLER HAKKINDA YASAL YOLLARA BAŞVURDUK”   13:06   SAMSUN KADIN DAYANIŞMASI: "ŞİDDETE YOKSULLUĞA KARŞI, İSYANDA, ÖZGÜRLÜK İÇİN SOKAKTAYIZ"    13:01   İSTANBUL MERKEZLİ 4 İLDE İCRALIK ARAÇ İHALELERİNE FESAT KARIŞTIRAN "TELLAL" ADLI SUÇ ÖRGÜTÜNE OPERASYON: 20 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI   12:55   BAKAN SOYLU, 2022 YILINDA 19 KONSER VE FESTİVALİN "KAMU GÜVENLİĞİ, SABOTAJ İHTİMALİ, KAMUOYU TEPKİSİ" GİBİ GEREKÇELERLE İPTAL EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI   12:53   İSTANBUL`DA KADINA ŞİDDETE KARŞI EYLEMLERDE GÖZALTINA ALINAN 226 KİŞİ İFADELERİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI   12:45   MUSTAFA ADIGÜZEL: “BU ÜLKEDE ŞEHİT VE GAZİLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR. 15 TEMMUZ ŞEHİT VE GAZİLERİNE AYRI UYGULAMA DİĞER ŞEHİT VE GAZİLERE AYRI”   12:04   TİP SAMSUN İL ÖRGÜTÜ: "HER GÜN KADIN CİNAYETLERİ HABERİYLE UYANDIĞIMIZ, ŞİDDET FAİLLERİNİN CEZALANDIRILMADIĞI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ"   11:58   BAKAN MURAT KURUM: DÜZCE`DE 181 YAPIMIZ AĞIR HASARLI   11:57   ÖMER FETHİ GÜRER: “ÇARPITILMIŞ BİLGİLERLE ALGI YARATILIP ÜLKE İTHALATÇI BİR KONUMDA, DIŞA BAĞIMLI TARIM POLİTİKALARINA MAHKÛM EDİLMEKTEDİR”   10:52   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIKLI MAHALLESİ`NE GEZİ DÜZENLEDİ    10:35   MERSİN BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ, D-400 KARAYOLU`NDA PEYZAJ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR    10:24   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN PROJESİ KURSİYERLERİ İŞ HAYATINA HAZIRLIYOR   10:23   "15 TEMMUZ DESTAN DEĞİLDİR" PAYLAŞIMI NEDENİYLE SORUŞTURMA BAŞLATILAN İYİ PARTİ İZMİR İL YÖNETİM KURULU ÜYESİ AYBARS AKSOY HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ   10:22   LÖSEV SATSUMA MANDALİNASI SATIŞI BAŞLADI HER DİLİMİNDE HAYAT VAR !   07:10   KADINA ŞİDDETLE MÜCADELEDE TEK YÜREK OLDULAR! BAŞKAN YILMAZ; “YALNIZ DEĞİLSİNİZ”   07:01   2023 MALİ YILI BÜTÇESİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE KABUL EDİLDİ   06:45   SEÇER: “MERKEZİ HÜKÜMET’TEN HAKKIMIZI ALMALIYIZ”   01:56   CEMEVLERİ İLE İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE`DE YAYINLANDI   23:43   NIKOLAUS MEYER-LANDRUT: TÜRKİYE`DE YASALARIN KORUDUĞU İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NİN KORUMAYA ÇALIŞTIKLARI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR  
 
     
   

SES MALATYA ŞUBESİ`NDEN `PROMOSYON` EYLEMİ: “ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEN BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"


Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Malatya Şubesi, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü`nün promosyon ihalesini kişi başı 24 bin 500 TL karşılığında bir kamu bankasına vermesini protesto etti. SES Malatya Şubesi Mali Sekreteri Mahir Söylemez, "Emeğimizin üzerinden her kim nemalanıyor ve kârına kâr katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız. Ücretlerimiz üzerinden bankaların elde ettiği kârdan payımızı istiyoruz" dedi.

 

Tarih : 27 Eylül 2022 Salı 17:15   Okunma : 269

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Malatya Şubesi, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü`nün promosyon ihalesini kişi başı 24 bin 500 TL karşılığında bir kamu bankasına vermesini protesto etti. SES Malatya Şubesi Mali Sekreteri Mahir Söylemez, "Emeğimizin üzerinden her kim nemalanıyor ve kârına kâr katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız. Ücretlerimiz üzerinden bankaların elde ettiği kârdan payımızı istiyoruz" dedi.

SES Malatya Şubesi üyeleri, bugün Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimlik binası önünde toplandı ve banka promosyonlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

"SATIN ALMA GÜCÜNDE CİDDİ ORANDA GERİLEME VAR"

SES Malatya Şubesi Mali Sekreteri Mahir Söylemez, "Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranı, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin satın alma gücünde ciddi oranda gerileme yaşanmıştır. Haziran 2021 öncesi birçok ilde 3-5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri kurumlar tarafından revize edilerek yeniden ihaleler yapılmakta, yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 30-40 bin TL`ye kadar çıkmaktadır. Özellikle 2021 yılı ve öncesinde promosyon anlaşması yapılan iş yerlerinde çalışan emekçiler ciddi hak kaybına uğramış bulunmaktadır" dedi.

"BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"

Söylemez, açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Enflasyonla faiz arasında açılan makas, bankaları kârlılık rekoruna doğru koştururken işçi ve emekçiler, aldıkları ücretlerle ‘ayı nasıl çıkarabilirim` diye kuruş hesabı yapıyor, meyve dahi alamıyor, çocuğunu yeterli ve dengeli besleyemiyor; elektrik, su faturalarını ödeyemiyor, karabasanlar görüyor, intiharın eşiğinden dönüyor ya da intihar ediyor. Bizler, emekçiler her geçen gün daha da yoksullaşırken, ücretlerimiz enflasyon karşısında bir mum gibi erirken seyirci olmayacağız elbette. Emeğimizin üzerinden her kim nemalanıyor ve kârına kâr katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız. Bankaların artan bu devasa karlarında, işçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve her türlü ücretlerinin değerlendirilmesi de etkilidir. Ücretlerimiz üzerinden bankaların elde ettiği kârdan payımızı istiyoruz.

"MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

26 Eylül`de İnönü Üniversitesi Rektörlüğü`nde gerçekleştirilen banka promosyon ihalesine toplamda beş banka katılmış olup, verdikleri miktarlar emekçilerin beklentilerini ve taleplerini karşılamaktan uzaktır. Verdikleri tekliflere bakıldığında, bankaların kendi aralarında anlaşarak ihaleye katıldıkları görülmektedir. En son Halk Bankası, 24 bin 500 ile ihaleyi almıştır. SES Malatya Şubesi olarak, gözlemci olarak katılım sağladık, sözleşmenin maddelerine ve miktarına itiraz ettik. Ama Rektörlük adına katılan Genel Sekreter, kurum adına değil de banka adına katılım sağlamış gibiydi. Yetkili sendika temsilcisi ise hiçbir şekilde söz hakkı kullanmamış, itiraz hakkını değerlendirmemiştir. Biz, Sağlık Emekçileri Sendikası olarak tüm emekçilerin lehine olacak şekilde promosyon sözleşme ihalesinin yeniden düzenlemesi için birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz."

Söylemez, sonuna kadar haklarını arayacaklarını ifade ederek, “Buradan bir kere daha Rektörlük`e ve yetkililere sesleniyoruz. Eğer bankalar karşısında elinizin zayıf olduğunu düşünüyorsanız biz emekçiler buradayız. Hiçbir şekilde bankalar karşısında elinizin zayıf olduğunu düşünmeyin. Yok, eğer siz de bu yapılanların bir parçası olmak istiyorsanız yine size mesajınız şudur ki biz emekçiler buradayız. Taleplerimizi dile getirmeye, hakkımız olanı almak için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA