26 Kasım 2022 Cumartesi

13:31   CHP KONAK İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI NURTEN SERHADBEYİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI    13:31   ANKARA BAROSU: “MESLEKTAŞLARIMIZA SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDET UYGULAYAN, KANUN`A AYKIRI ŞEKİLDE SOKAK HAYVANLARINI TOPLAYAN BELEDİYE GÖREVLİLERİ VE İLGİLİLER HAKKINDA YASAL YOLLARA BAŞVURDUK”   13:06   SAMSUN KADIN DAYANIŞMASI: "ŞİDDETE YOKSULLUĞA KARŞI, İSYANDA, ÖZGÜRLÜK İÇİN SOKAKTAYIZ"    13:01   İSTANBUL MERKEZLİ 4 İLDE İCRALIK ARAÇ İHALELERİNE FESAT KARIŞTIRAN "TELLAL" ADLI SUÇ ÖRGÜTÜNE OPERASYON: 20 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI   12:55   BAKAN SOYLU, 2022 YILINDA 19 KONSER VE FESTİVALİN "KAMU GÜVENLİĞİ, SABOTAJ İHTİMALİ, KAMUOYU TEPKİSİ" GİBİ GEREKÇELERLE İPTAL EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI   12:53   İSTANBUL`DA KADINA ŞİDDETE KARŞI EYLEMLERDE GÖZALTINA ALINAN 226 KİŞİ İFADELERİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI   12:45   MUSTAFA ADIGÜZEL: “BU ÜLKEDE ŞEHİT VE GAZİLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR. 15 TEMMUZ ŞEHİT VE GAZİLERİNE AYRI UYGULAMA DİĞER ŞEHİT VE GAZİLERE AYRI”   12:04   TİP SAMSUN İL ÖRGÜTÜ: "HER GÜN KADIN CİNAYETLERİ HABERİYLE UYANDIĞIMIZ, ŞİDDET FAİLLERİNİN CEZALANDIRILMADIĞI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ"   11:58   BAKAN MURAT KURUM: DÜZCE`DE 181 YAPIMIZ AĞIR HASARLI   11:57   ÖMER FETHİ GÜRER: “ÇARPITILMIŞ BİLGİLERLE ALGI YARATILIP ÜLKE İTHALATÇI BİR KONUMDA, DIŞA BAĞIMLI TARIM POLİTİKALARINA MAHKÛM EDİLMEKTEDİR”   10:52   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIKLI MAHALLESİ`NE GEZİ DÜZENLEDİ    10:35   MERSİN BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ, D-400 KARAYOLU`NDA PEYZAJ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR    10:24   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN PROJESİ KURSİYERLERİ İŞ HAYATINA HAZIRLIYOR   10:23   "15 TEMMUZ DESTAN DEĞİLDİR" PAYLAŞIMI NEDENİYLE SORUŞTURMA BAŞLATILAN İYİ PARTİ İZMİR İL YÖNETİM KURULU ÜYESİ AYBARS AKSOY HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ   10:22   LÖSEV SATSUMA MANDALİNASI SATIŞI BAŞLADI HER DİLİMİNDE HAYAT VAR !   07:10   KADINA ŞİDDETLE MÜCADELEDE TEK YÜREK OLDULAR! BAŞKAN YILMAZ; “YALNIZ DEĞİLSİNİZ”   07:01   2023 MALİ YILI BÜTÇESİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE KABUL EDİLDİ   06:45   SEÇER: “MERKEZİ HÜKÜMET’TEN HAKKIMIZI ALMALIYIZ”   01:56   CEMEVLERİ İLE İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE`DE YAYINLANDI   23:43   NIKOLAUS MEYER-LANDRUT: TÜRKİYE`DE YASALARIN KORUDUĞU İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NİN KORUMAYA ÇALIŞTIKLARI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR  
 
     
   

ANKARALI KADINLARDAN İRAN`DAKİ ‘MAHSA AMİNİ` PROTESTOLARINA DESTEK: “HİÇBİR KARANLIK SONSUZA KADAR SÜRMEZ”


Ankara`da kadınlar, Mahsa Amini`nin ahlak polisi tarafından dövülerek öldürülmesi üzerine İran`da sokaklara dökülen hemcinslerine Sakarya Caddesi`nde yaptıkları eylemle destek verdi. CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, “Hiçbir karanlık sonsuza kadar sürmez, İran`da da sürmeyecek. Mahsa`da ölümü kadınları ayağa kaldırdı. Kadın uyandı mı bir kere, ülke uyanır. Tek kişilik ve tek cinsiyetçi bakış kaybedecek. İnsanca yaşam hakkını, hukuku, vicdanı, herkes için adaleti savunan bizler kazanacağız” dedi.

 

Tarih : 28 Eylül 2022 Çarşamba 21:25   Okunma : 275

CEYLAN SAĞLAM

Ankara`da kadınlar, Mahsa Amini`nin ahlak polisi tarafından dövülerek öldürülmesi üzerine İran`da sokaklara dökülen hemcinslerine Sakarya Caddesi`nde yaptıkları eylemle destek verdi. CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, “Hiçbir karanlık sonsuza kadar sürmez, İran`da da sürmeyecek. Mahsa`da ölümü kadınları ayağa kaldırdı. Kadın uyandı mı bir kere, ülke uyanır. Tek kişilik ve tek cinsiyetçi bakış kaybedecek. İnsanca yaşam hakkını, hukuku, vicdanı, herkes için adaleti savunan bizler kazanacağız” dedi.

CHP Ankara İl Kadın Kolları, 29 Ekim Kadınlar Derneği, Aydos Dernekler Federasyonu Kadın Komisyonu, Pir Sultan Abdal Derneği ve İki Temmuz Derneği üyesi kadınlar, İran`da başörtüsünü tam kapatmadığı için gözaltına alınan Mahsa Amini`nin ahlak polisi tarafından dövülerek öldürülmesi üzerine başlayan protestolara destek vermek için bugün Sakarya Caddesi`nde eylem yaptı. Eyleme, CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı da destek verdi.

CHP Ankara İl Kadın Kolları Ayfer Ayaz, eylemciler adına yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“HİÇBİR KARANLIK SONSUZA KADAR SÜRMEZ, İRAN`DA DA SÜRMEYECEK”

“Günümüzde insan yaşamının, kadın yaşamının bu kadar ucuz olması, çağını yaşayan insanların kanını donduruyor. 22 yaşında genç bir kadın, Tahran`da saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle ‘ahlak polisi` tarafından gözaltına alınıp darp ediliyor. Aldığı darp ve gördüğü işkence nedeniyle hastaneye kaldırılan Mahsa, tedavisinin üçüncü günüde yaşamını yitiriyor. ‘Ahlakın polisi de mi olur` demeyiniz, kıymetli arkadaşlarım. Ahlakı sadece kadının ne giydiğine, ne düşündüğüne, neyi yaşadığına bağlayan demokrasiyi ve medeniyeti özümseyememiş toplumlarda örneklerini görüyoruz. Günlerdir takip ettiğimiz üzere, tepkiler çeşitli şekillerde dile getirildi. Ahlak polisliğinin kaldırılması, İran`daki şeriat yönetimine son verilmesi yönünde çağrılar yapıldı. Gördük ki siyasal İslam`ın kadına, özgürlüğe ve demokrasiye bakışı değişmiyor.

Olayı haberleştiren kadın muhabir Nilüfer Hamedi, Mahsa gözaltındayken komaya girerek hastaneye kaldırıldığında ilk haberi hazırlayandı. Gözaltına alındı. Kadındı. Ayrıca protestoları takip eden tanınmış foto muhabir Yelda Meiri ve Fatima Rajabi de gözaltına alındı. Akıbetleri meçhul. Türkiye`de yaşayan İranlıların protesto için nerelerde toplandığına dikkat ettiniz mi? Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ümüzün heykeli bulunan meydanlarda toplandılar, başka hiçbir yere gitmediler. Ayakları doğrudan oraya götürdü onları, Atatürk`e sığındılar hepsi. Heykelin önüne çiçek ve karanfiller bıraktılar.

Onlar da bir Atatürk çıkarabilselerdi zamanında, ‘saçı göründü` diye bir kadının ölmeyeceğini bizlere bir kez daha hatırlattılar. Bilmiyorlardı ki Mustafa Kemal`in ışığı kendilerine de yetecek. Türkiye Cumhuriyeti`ni kurarak bir vatanı var edenler, Atatürk ve CHP, kadını da toplumsal yaşamın içinde var etmiştir. Genel Başkan`ımızın tüm Türkiye ile paylaştığı Aile Destekleri Sigortası`nın merkezinde kadın vardır. Sonuna kadar desteklediğimiz İstanbul Sözleşmesi de kadının hayat sigortasıdır. Hiçbir karanlık sonsuza kadar sürmez, İran`da da sürmeyecek. Kadınlar, belki ilk defa yendiler korku denen musibeti İran`da. Kadınlar, ahlakçılığın en ahlaksız sınırlarında gezinmekten çekinmeyen ve ülkeyi yolsuzluk, hırsızlık, yoksulluk batağına saplayan rejime karşı da direniyor. Mahsa`nın ölümü kadınları ayağa kaldırdı. Kadın uyandı mı bir kere, ülke uyanır. Tek kişilik ve tek cinsiyetçi bakış kaybedecek. İnsanca yaşam hakkını, hukuku, vicdanı herkes için adaleti savunan bizler kazanacağız.”

29 Ekim Kadınlar Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan ise şöyle konuştu:

“KADIN HAKLARI MÜCADELESİ ÖNEMLİ BİR MÜCADELEDİR, LAİKLİK MÜCADELESİNİN TEMEL TAŞLARINDANDIR”

“Bugün buradayız, İnsan Hakları Anıtı`nın önünde olamadık, buraya sürüldük. Buradayız, buna razı olmuş olarak görünüyoruz, daha uzaklara sürülmeye razı değiliz. Bu ülke bizim ülkemiz ve ülkemizin her yerinde toplantı ve gösteri yasasının bize verdiği yetki ile rahatlıkla toplanabiliriz. Herhangi bir şiddet unsuru olmaksızın konuşabiliriz, düşüncelerimizi söyleyebiliriz. Buradan şuna varmak istiyorum; kadın hakları mücadelesi önemli bir mücadeledir, laiklik mücadelesinin temel taşlarındandır. Fakat bunlardan hepsinden önce, demokratik bir ülkede özgürce yaşayabilmenin koşularını gerçekleştirmek gerekmektedir. Aynı zamanda cins ayrımcılığına değil, ırk ayrımcılığına karşı, yani etnik köken ayrımcılığına karşı, dil ayrımcılığına karşı, cinsiyet ve yönelim ayrımcılıklarına karşı da mücadele etmek gerekir. Bu Cumhuriyet`i bu kadınlar kurdular ama erkek arkadaşları ile kurdular. Bu mücadeleye onları da davet ediyoruz. Eğer ortak bir mücadele olmazsa bu karanlıktan kurtulmamız, kötülükten kurtulmamız olanaksız olacaktır.”

Anadolu Güç Birliği Kadın Komisyonu Dönem Sözcüsü Ayten Gürsoy, ANKA Haber Ajansı`na şu değerlendirmeyi yaptı:

“KADINI EVE KAPATAMAYACAKLAR. ONLARIN SESİNİ TÜRKİYE`DEN YÜKSELTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Yıllardır demokratik kitle örgütlerinde mücadele verdik. Kadına şiddetin topluma ihanet olduğunu biliyoruz ve kadınlara örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. Bu anlamda direnen tüm kadınların, tüm ülkelerdeki kadınların yanındayız. Kadının gelişmediği hiçbir ülkede eğitim de olmaz, öğretim de olmaz ve toplum da gelişmez, uygarlık seviyesine ulaşamaz. Dolayısıyla çok üzgünüz. Orada katledilen sadece bir kadın değildi, İranlı kadınlardı. Haberleri kapalı, internetleri kapalı. Bilsinler ki biz onların yanındayız. Kadının giyimine, kuşamına, hamileliğine, sakız çiğnemesine, sokakta gülmesine…. Kadını eve kapatamayacaklar. Onların sesini Türkiye`den yükseltmeye devam edeceğiz.”

Aydos Dernekler Federasyonu Kadın Komisyonu Başkanı Neslihan Ateşoğlu da ANKA Haber Ajansı`na şöyle konuştu:

“BİZ DE CESUR OLMALIYIZ. EMİNİM Kİ BU ÜLKENİN GENÇLERİ VE GENÇ KADINLARI DAHA ÖZGÜR YAŞAMAMIZ İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR, YAPACAKLAR”

“Sakarya Caddesi`nde bir araya geldik. Sakarya`da bir araya gelmemiz bile polis tarafından bizim ilk gösteri yapacağımız yerden buraya sürülmemiz ile oldu. Yani burada bile bir eylem gerçekleştirmeye çalışırken İranlı direnen kadınların yanında olduğumuzu haykırmak için bile bir baskıya maruz kaldık ve buraya sürüldük. İran`da sadece başörtüsünü uygun takılmadı diye bir kadın dövülerek katledildi. Bunu, insan olan hiç kimsenin kabul etmesi mümkün değil. Dolaysıyla orada belki Mahsa öldü ama kendi ülkesinde de bir direnişin kıvılcımı, hatta ateşi oldu. Orada direnen bütün kadınlar için ve onların yanında olduğumuzu hissetmeleri için… Biliyoruz ki orada interneti de kapattılar, dış dünyaya açılmaya engel oluyorlar ama biz kadınların çok farklı bir gücümüz var. Birlikte aynı şeyi hissettiğimizde, ayrı ülkelerde de olsak birbirimizin kalbine dokunabiliyoruz. Hiçbir zaman baskı, egemen olamaz. Bizim ülkemizde de baskılara maruz kalıyoruz. İstediğimiz gibi giyinemiyoruz. İnsanlar, belki İran`daki kadar değiliz ama bakışlar ile taciz söz konusu… Biz de cesur olmalıyız. Eminim ki bu ülkenin gençleri ve genç kadınları, daha özgür yaşamamız için ellerinden geleni yapıyorlar, yapacaklar. Biz de kadınlar olarak destek olacağız. 48 yaşındayım, kendimi bildim bileli mücadelenin içinde olmak için çabaladım. Çevremdeki kadınlar da öyle; yokluğa, baskıya, zulme rağmen susmayan kadınlar.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA