26 Kasım 2022 Cumartesi

13:31   CHP KONAK İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI NURTEN SERHADBEYİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI    13:31   ANKARA BAROSU: “MESLEKTAŞLARIMIZA SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDET UYGULAYAN, KANUN`A AYKIRI ŞEKİLDE SOKAK HAYVANLARINI TOPLAYAN BELEDİYE GÖREVLİLERİ VE İLGİLİLER HAKKINDA YASAL YOLLARA BAŞVURDUK”   13:06   SAMSUN KADIN DAYANIŞMASI: "ŞİDDETE YOKSULLUĞA KARŞI, İSYANDA, ÖZGÜRLÜK İÇİN SOKAKTAYIZ"    13:01   İSTANBUL MERKEZLİ 4 İLDE İCRALIK ARAÇ İHALELERİNE FESAT KARIŞTIRAN "TELLAL" ADLI SUÇ ÖRGÜTÜNE OPERASYON: 20 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI   12:55   BAKAN SOYLU, 2022 YILINDA 19 KONSER VE FESTİVALİN "KAMU GÜVENLİĞİ, SABOTAJ İHTİMALİ, KAMUOYU TEPKİSİ" GİBİ GEREKÇELERLE İPTAL EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI   12:53   İSTANBUL`DA KADINA ŞİDDETE KARŞI EYLEMLERDE GÖZALTINA ALINAN 226 KİŞİ İFADELERİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI   12:45   MUSTAFA ADIGÜZEL: “BU ÜLKEDE ŞEHİT VE GAZİLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR. 15 TEMMUZ ŞEHİT VE GAZİLERİNE AYRI UYGULAMA DİĞER ŞEHİT VE GAZİLERE AYRI”   12:04   TİP SAMSUN İL ÖRGÜTÜ: "HER GÜN KADIN CİNAYETLERİ HABERİYLE UYANDIĞIMIZ, ŞİDDET FAİLLERİNİN CEZALANDIRILMADIĞI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ"   11:58   BAKAN MURAT KURUM: DÜZCE`DE 181 YAPIMIZ AĞIR HASARLI   11:57   ÖMER FETHİ GÜRER: “ÇARPITILMIŞ BİLGİLERLE ALGI YARATILIP ÜLKE İTHALATÇI BİR KONUMDA, DIŞA BAĞIMLI TARIM POLİTİKALARINA MAHKÛM EDİLMEKTEDİR”   10:52   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIKLI MAHALLESİ`NE GEZİ DÜZENLEDİ    10:35   MERSİN BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ, D-400 KARAYOLU`NDA PEYZAJ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR    10:24   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN PROJESİ KURSİYERLERİ İŞ HAYATINA HAZIRLIYOR   10:23   "15 TEMMUZ DESTAN DEĞİLDİR" PAYLAŞIMI NEDENİYLE SORUŞTURMA BAŞLATILAN İYİ PARTİ İZMİR İL YÖNETİM KURULU ÜYESİ AYBARS AKSOY HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ   10:22   LÖSEV SATSUMA MANDALİNASI SATIŞI BAŞLADI HER DİLİMİNDE HAYAT VAR !   07:10   KADINA ŞİDDETLE MÜCADELEDE TEK YÜREK OLDULAR! BAŞKAN YILMAZ; “YALNIZ DEĞİLSİNİZ”   07:01   2023 MALİ YILI BÜTÇESİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE KABUL EDİLDİ   06:45   SEÇER: “MERKEZİ HÜKÜMET’TEN HAKKIMIZI ALMALIYIZ”   01:56   CEMEVLERİ İLE İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE`DE YAYINLANDI   23:43   NIKOLAUS MEYER-LANDRUT: TÜRKİYE`DE YASALARIN KORUDUĞU İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NİN KORUMAYA ÇALIŞTIKLARI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR  
 
     
   

AKŞENER, ENGELSİZ YAŞAM ÇALIŞTAYI`NDA: “O ANNELERİN O HİSSİNİ EN AZA İNDİRECEK BİR ÇALIŞMAYI BİRLİKTE YAPMAK İSTİYORUM”


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin düzenlediği Engelsiz Eğitim Çalıştayı`nda, “Çok gençliğimden itibaren belki teyzemden dolayı, annemin kız kardeşi görme engelliydi, belki oradan kaynaklanan bir dikkatle engelli bireyler üzerinde kendimi STK`lar da dahil hep çalışarak ifade etmiş bir insanım. Özellikle zihinsel engelli çocukları bulunan annelerin evladını nasıl bırakırım endişesini şurada gören, hisseden bir insanım ben. O annelerin o hissini en aza indirecek, o annelerin o duygusunu emniyet hissiyle takas edecek, endişesini emniyet duyma, güven duyma çocuğunun yarına yönelik güven hissiyle yer değişecek bir çalışmayı birlikte yapmak istiyorum” diye konuştu.

 

Tarih : 3 Ekim 2022 Pazartesi 13:02   Okunma : 267

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin düzenlediği Engelsiz Eğitim Çalıştayı`nda, “Çok gençliğimden itibaren belki teyzemden dolayı, annemin kız kardeşi görme engelliydi, belki oradan kaynaklanan bir dikkatle engelli bireyler üzerinde kendimi STK`lar da dahil hep çalışarak ifade etmiş bir insanım. Özellikle zihinsel engelli çocukları bulunan annelerin evladını nasıl bırakırım endişesini şurada gören, hisseden bir insanım ben. O annelerin o hissini en aza indirecek, o annelerin o duygusunu emniyet hissiyle takas edecek, endişesini emniyet duyma, güven duyma çocuğunun yarına yönelik güven hissiyle yer değişecek bir çalışmayı birlikte yapmak istiyorum” diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Toplumsal Politikalar Başkanlığı`nın bugün Ankara`da düzenlediği Engelsiz Yaşam Çalıştayı`nın açılışını yaptı. Akşener, şunları söyledi:

“Bu çalışma engelsiz bir hayatı, engelli bireylerimize nasıl sağlarız, biz iktidar olduğumuzda ne yapacağımız yapacağız sorusuna cevap sağlayan bir çalışma. Bu çalışmayı asıl işin sahiplerinin önerilerine, onayına açacağız. Sunduğumuz çalışma bir nihai biz böyle düşünüyoruz böyle olacak hüküm cümlesinin var olduğu bir çalışma değil. Dernekler, STK`lar, engelli bireylerin alilerinin dinleyeceğiz. Burayı şereflendirdiniz çok teşekkür ediyorum. Ben ilkokul öğretmenliği eğitimi aldım. Yaparak, yaşayarak yaşayanların öneriyle şekillenecek, bizim politikamızın belirlenmesini sağlayacak.

Ailesinde engelli bireylerin olduğu bir insanım. Ailelerin hangi sistem içerisinde olursa olsun engelli bireylerin, hayatlarındaki engelli yakınlarının maalesef Türkiye`de çok zor yaşadıklarını biliyorum. Saygı görürler, merhamet duyulur ama kurumsal olarak çok zor bir hayat yaşanıyor. Çok gençliğimden itibaren belki teyzemden dolayı, annemin kız kardeşi görme engelliydi, belki oradan kaynaklanan bir dikkatle engelli bireyler üzerinde kendimi STK`lar da dahil hep çalışarak ifade etmiş bir insanım. Anneyim, babaanneyim, biz kadınların en önemli duygusu Allah`ım ne olur evlat acısı göstermedir. Bir duamız daha vardır Allah`ım evlatla imtihan etme diye. Özellikle zihinsel engelli çocukları bulunan annelerin evladını nasıl bırakırım endişesini şurada gören, hisseden bir insanım ben. O annelerin o hissini en aza indirecek, o annelerin o duygusunu emniyet hissiyle takas edecek, endişesini emniyet duyma, güven duyma çocuğunun yarına yönelik güven hissiyle yer değişecek bir çalışmayı birlikte yapmak istiyorum. Tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. En derin saygılarımı sunuyorum.”

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ayfer Yılmaz da engelli yurttaşlara ilişkin hazırlanan taslak hakkında şunları söyledi:

“Biz İYİ Parti olarak vatandaşlarımızın fiziksel, zihinsel farklılıklarını önceleyerek ülkemizi iyi bir toplum haline dönüşmesi için buradayız. Adalete, sağlığa, çalışma hayatına erişimde engelleyiz. Eğitimden sağlığa, çalışma hayatından sosyal haklara kadar bir politika hazırladık. Bunu hep birlikte paylaşabilmek istiyoruz. Çalışmamıza destek veren değerli akademisyenlerimize, Eğitim Politikaları Başkanlığı`mıza teşekkür ediyoruz.

“BİZ ENGELLİLİĞİN BİREYSEL FARKLILIK OLARAK GÖRMÜYORUZ BİR HAK MESELESİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Fırsat eşitliğinin sağlandığı, ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir toplum istiyoruz. Biz engelliliğin bireysel farklılık olarak görmüyoruz bir hak meselesi olarak görüyoruz. Her alanda bu hedefi gerçekleştirecek politikalar üretmekteyiz. Erişilmez eğitimi, adaleti, sağlığı, istihdamı, bilgi ve bilimi öteki olarak ayırmayı reddediyoruz. Sağlığa, eğitime, bilgiye katılımın önündeki engelleri kaldıracağız.

“PARLAMENTER SİSTEME GEÇTİĞİMİZDE BAŞBAKANLIĞA BAĞLI ENGELLİLER MÜSTEŞARLIĞI KURACAĞIZ”

Bütün bunları yapabilmek için toplumda ne kadar engellimiz var? Engellilik durumlarına ilişkin verileri biliyor muyuz? Eğer dünya nüfusunun yüzde 15`nin engelli olduğunu gözetirsek ülkemizde de 10-12 milyon civarı engellimiz var. Bugün cumhurbaşkanlığı sistemi içerisinde Cumhurbaşkanlığı`na bağlı Engelliler İdaresi Başkanlığı, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçtiğimizde Başbakanlığa bağlı Engelliler Müsteşarlığı kuracağız. Mevzuat, eğitim, sağlık, istihdam, sosyal yardım hizmetleri ile sorumlu ve koordinasyon sağlayan, sosyal doku envanteri hazırlanacak.

“ENGELSİZ YAŞAMA ERKEN ERİŞİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERE DAİR TOPLUMSAL FARKLILIĞIN ARTTIRMANIN ÖNEMİNİN BİLİNCİNDEYİZ”

Engelsiz yaşama erken erişimin önündeki engellere dair toplumsal farklılığın arttırmanın öneminin bilincindeyiz. Ne kadar erken tespit edebilirsek o kadar önlem alabiliriz. Önce sağlık. Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri kapsamından evlilik öncesinde tüm çiftlerin testleri ücretsiz yapılarak engelliliğe neden olabilecek etkenleri engellemeye çalışacağız. Yeni doğan çocuklarımızın gelişimleri takip edilecek. Çocuk doktoru, psikolog, diyetisyen ve sosyal hizmet uzmanı ile desteklenecek. Ülkemizde multidisipliner rehabilitasyon ekipleri oluşturulacak.

“SMA`LI ÇOCUKLARIN TEDAVİSİ İÇİN TECRÜBELİ ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELERLE İLETİŞİME GEÇİLECEK”

Sağlık kurulu raporlarının Dünya Sağlık Örgütü`nün standartlarına uygun olarak düzenlenmesi sağlanacak ve denetlenecek. SMA`lı çocukların tedavisi için tecrübeli uluslararası üniversitelerle iletişime geçilecek. Sağlık politikalarımızla eş anlı olarak eğitim politikalarımız da uygulamaya konulacaktır.

“ENGELLİ MAAŞLARI YAŞAMSAL İHTİYAÇLARA GÖRE YENİDEN DÜZENLENECEKTİR”

İYİ Parti iktidarında devlet vatandaşların talep ve müracaatını beklemeksizin doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaşarak yaşam kalitesini arttıracak koşulları sağlayacaktır. Sosyal yardım ve hizmetlerde kademeli destek sistemine geçilecek. Engelli maaşları yaşamsal ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenecektir. Ağır engelli çocukları bulunan annelerimizin sigorta primi devlet tarafından karşılanacak. Engelli kişilerin kullanımı için alınacak ÖTV muafiyetli araçlarda uygulanan fiyat üst sınırı günü ekonomik koşullarına göre belirlenecektir.

“İSTİSMARA UĞRAYAN ENGELLİ KADIN VE ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ETKİN KORUMA SAĞLANACAKTIR”

Ömür Boyu Yaşam Merkezleri, 24 saat destek veren merkezler ailelerin gözünün arkada kalmamasını sağlayacağız. Kadın sığınma evleri erişilebilir hale getirilecek ve istismara uğrayan engelli kadın ve çocuklarımız için etkin koruma sağlanacaktır.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA