26 Kasım 2022 Cumartesi

13:31   CHP KONAK İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI NURTEN SERHADBEYİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI    13:31   ANKARA BAROSU: “MESLEKTAŞLARIMIZA SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDET UYGULAYAN, KANUN`A AYKIRI ŞEKİLDE SOKAK HAYVANLARINI TOPLAYAN BELEDİYE GÖREVLİLERİ VE İLGİLİLER HAKKINDA YASAL YOLLARA BAŞVURDUK”   13:06   SAMSUN KADIN DAYANIŞMASI: "ŞİDDETE YOKSULLUĞA KARŞI, İSYANDA, ÖZGÜRLÜK İÇİN SOKAKTAYIZ"    13:01   İSTANBUL MERKEZLİ 4 İLDE İCRALIK ARAÇ İHALELERİNE FESAT KARIŞTIRAN "TELLAL" ADLI SUÇ ÖRGÜTÜNE OPERASYON: 20 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI   12:55   BAKAN SOYLU, 2022 YILINDA 19 KONSER VE FESTİVALİN "KAMU GÜVENLİĞİ, SABOTAJ İHTİMALİ, KAMUOYU TEPKİSİ" GİBİ GEREKÇELERLE İPTAL EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI   12:53   İSTANBUL`DA KADINA ŞİDDETE KARŞI EYLEMLERDE GÖZALTINA ALINAN 226 KİŞİ İFADELERİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI   12:45   MUSTAFA ADIGÜZEL: “BU ÜLKEDE ŞEHİT VE GAZİLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR. 15 TEMMUZ ŞEHİT VE GAZİLERİNE AYRI UYGULAMA DİĞER ŞEHİT VE GAZİLERE AYRI”   12:04   TİP SAMSUN İL ÖRGÜTÜ: "HER GÜN KADIN CİNAYETLERİ HABERİYLE UYANDIĞIMIZ, ŞİDDET FAİLLERİNİN CEZALANDIRILMADIĞI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ"   11:58   BAKAN MURAT KURUM: DÜZCE`DE 181 YAPIMIZ AĞIR HASARLI   11:57   ÖMER FETHİ GÜRER: “ÇARPITILMIŞ BİLGİLERLE ALGI YARATILIP ÜLKE İTHALATÇI BİR KONUMDA, DIŞA BAĞIMLI TARIM POLİTİKALARINA MAHKÛM EDİLMEKTEDİR”   10:52   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIKLI MAHALLESİ`NE GEZİ DÜZENLEDİ    10:35   MERSİN BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ, D-400 KARAYOLU`NDA PEYZAJ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR    10:24   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN PROJESİ KURSİYERLERİ İŞ HAYATINA HAZIRLIYOR   10:23   "15 TEMMUZ DESTAN DEĞİLDİR" PAYLAŞIMI NEDENİYLE SORUŞTURMA BAŞLATILAN İYİ PARTİ İZMİR İL YÖNETİM KURULU ÜYESİ AYBARS AKSOY HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ   10:22   LÖSEV SATSUMA MANDALİNASI SATIŞI BAŞLADI HER DİLİMİNDE HAYAT VAR !   07:10   KADINA ŞİDDETLE MÜCADELEDE TEK YÜREK OLDULAR! BAŞKAN YILMAZ; “YALNIZ DEĞİLSİNİZ”   07:01   2023 MALİ YILI BÜTÇESİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE KABUL EDİLDİ   06:45   SEÇER: “MERKEZİ HÜKÜMET’TEN HAKKIMIZI ALMALIYIZ”   01:56   CEMEVLERİ İLE İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE`DE YAYINLANDI   23:43   NIKOLAUS MEYER-LANDRUT: TÜRKİYE`DE YASALARIN KORUDUĞU İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NİN KORUMAYA ÇALIŞTIKLARI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR  
 
     
   

EKONOMİSTLER, 24 YILIN ZİRVESİNE YÜKSELEN ENFLASYONU DEĞERLENDİRDİ: “CUMHURİYET TARİHİNİN EN APANSIZ ENFLASYON REKORUNU KIRMAK, EPİSTEMOLOJİK HETERODOKS NÖRO EKONOMİ MODELİNE NASİPMİŞ”


Ekonomist ve iktisatçılar, Türkiye İstatistik Kurumu`nun (TÜİK) bugün açıkladığı, 24 yılın zirvesine oturan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, “99 yıllık Cumhuriyet tarihinin en apansız enflasyonu, 2. Dünya Savaşı`nda yaşanmıştı. Rekoru kırmak, epistemolojik heterodoks nöro ekonomi modeline nasipmiş” dedi.

 

Tarih : 3 Ekim 2022 Pazartesi 12:41   Okunma : 252

Ekonomist ve iktisatçılar, Türkiye İstatistik Kurumu`nun (TÜİK) bugün açıkladığı, 24 yılın zirvesine oturan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, “99 yıllık Cumhuriyet tarihinin en apansız enflasyonu, 2. Dünya Savaşı`nda yaşanmıştı. Rekoru kırmak, epistemolojik heterodoks nöro ekonomi modeline nasipmiş” dedi.

TÜİK, eylül ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarını açıkladı. TÜİK hesaplamalarına göre; TÜFE aylık yüzde 3,08 arttı, yıllık enflasyon ise yüzde 83,45`e çıktı. Üretici fiyatlarındaki yıllık artış da yüzde 150`yi aştı.

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, Kadir Has Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erinc Yeldan, iktisat uzmanı Mahfi Eğilmez, ekonomist Evren Devrim Zelyut ve ekonomist Selçuk Geçer, enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerini sosyal medya hesaplarından paylaştı. İktisatçı ve ekonomistlerin AKP`nin ekonomi politikalarını da eleştiren değerlendirmeleri şöyle:

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN APANSIZ ENFLASYON REKORUNU KIRMAK, EPİSTEMOLOJİK HETERODOKS NÖRO EKONOMİ MODELİNE NASİPMİŞ”

Prof. Dr. Hakan Kara: 99 yıllık Cumhuriyet tarihinin en apansız enflasyonu, 2. Dünya Savaşı`nda yaşanmıştı. Rekoru kırmak, epistemolojik heterodoks nöro ekonomi modeline nasipmiş.

“EMİR KOMUTA ALTINDA RASGELE PARA POLİTİKASINA DEVAM”

Prof. Dr. Erinc Yeldan: Enflasyon oranı, Merkez Bankası`nın para politikasına Cumhurbaşkanı ve AKP Başkanı tarafından yapılan açık müdahaleler ve izleyen rasgele tasarımlar sonucunda 3 ay içinde yüzde 17`den önce yüzde 50`lere, sonra da 80`lere fırladı ve o düzeyde kaldı. Bir senedir hâlâ neyin analizi? TÜİK fiyat istatistiklerinde epistemolojik kopuş: Eylül ayında yıllık bazda tüketici fiyatları yüzde 83, üretici fiyatları yüzde 151 artmış. Emir komuta altında rasgele para politikasına devam.

“EKLEYECEK BİR ŞEY YOK”

Mahfi Eğilmez: TÜİK, yıllık enflasyonu (TÜFE) yüzde 83,45 olarak açıkladı. Ekleyecek bir şey yok.

“AKP PARA BASIP SEÇİM EKONOMİSİ YAPACAK, ÜFE 200`Ü AŞACAK”

Evren Devrim Zelyut: AKP, ülkeyi adım adım iktisadi yıkıma götürüyor. Üretici fiyatlarında korkunç bir artış var ve bu yıl başında baz etkisiyle bile geri gelmeyecek, çünkü kur arttıkça şirket maliyetleri artıyor. Hazır ol Türk halkı! AKP para basıp seçim ekonomisi yapacak, ÜFE 200`ü aşacak.

“BU, KUL HAKKI DEĞİL DE NEDİR”

Ekonomist Selçuk Geçer: Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; eylül ayında tüketici fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık yüzde 83,45 arttı. Bu, kul hakkı değil de nedir?

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA