6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
   

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ USTA`DAN RTÜK BAŞKANI ŞAHİN`E TEPKİ: "HUKUKİ OLMAYAN YOLLARLA ENGELLİYOR


İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin`in AKP`li üyenin istifasıyla boşalan ve yasa gereği İYİ Parti kontenjanına düşen üyelik seçimi için TBMM Başkanlığı`na yazı göndermemesine tepki gösterdi. Usta, Şahin`in partilerine düşen üye seçimini hukuki olmayan yollarla engellediğini belirterek, “Kafalarında ne var bilemem ama bunun geciktirilmesini doğru bulmuyoruz. Yazının bir an evvel yazılması ve Meclis`e gönderilmesi lazım…Kurumların siyasallaştırılmaması lazım” dedi. Usta, TBMM Başkanlığı`nın RTÜK`ten yazı gelmeden de seçim sürecini başlatabileceğini belirterek, TBMM Başkanı Mustafa Şentop`a gereğini yapması çağrısında bulundu.

 

Tarih : 3 Ekim 2022 Pazartesi 12:16   Okunma : 308

HABER: TAMER ARDA ERŞİN - BERKAY VAROL

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin`in AKP`li üyenin istifasıyla boşalan ve yasa gereği İYİ Parti kontenjanına düşen üyelik seçimi için TBMM Başkanlığı`na yazı göndermemesine tepki gösterdi. Usta, Şahin`in partilerine düşen üye seçimini hukuki olmayan yollarla engellediğini belirterek, “Kafalarında ne var bilemem ama bunun geciktirilmesini doğru bulmuyoruz. Yazının bir an evvel yazılması ve Meclis`e gönderilmesi lazım…Kurumların siyasallaştırılmaması lazım” dedi. Usta, TBMM Başkanlığı`nın RTÜK`ten yazı gelmeden de seçim sürecini başlatabileceğini belirterek, TBMM Başkanı Mustafa Şentop`a gereğini yapması çağrısında bulundu.

RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; AKP kontenjanından seçilen Taha Yücel`in istifasıyla boşalan RTÜK üyeliğinin İYİ Parti`ye geçtiğini, ancak RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin`in üyelik seçimine ilişkin yazıyı TBMM Başkanlığı`na göndermediğini belirtmişti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta da boşalan üyeliğin partilerine geçtiğini belirterek, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin`in konuyla ilgili yazıyı TBMM Başkanlığı`na göndermemesine tepki gösterdi. ANKA Haber Ajansı`na konuşan Usta, şunları söyledi:

"Türkiye`de kurumlar çalışmıyor. Orada (RTÜK Üyeliği) bir boşalma olmuş. Boşalma olmasından sonra kurumun bir şey icra etmesi lazım. Yapması gereken de Meclis`e bir yazı yazması, konunun bildirilmesi gerekir. Şu anda bu boşalan üyeliği İYİ Parti hak ediyor. Kafalarında ne var bilemem ama bunun geciktirilmesi doğru bulmuyoruz. Yazının bir an evvel yazılması ve Meclis`e gönderilmesi lazım. Meclis açıldı, salı gününden itibaren bu seçim bir an evvel Meclis`te yapılıp RTÜK üyeliğinin doldurulması gerekir. Kurumların işlerini yapmasını bekliyoruz. Kurumların siyasallaştırılmaması lazım. Ama maalesef ülkemizin geldiği durum belli.

"HUKUKİ OLMAYAN YOLLARLA ENGELLENİYOR"

"Bağımsızlığın bir simgesidir zaten Meclis tarafından RTÜK üyelerinin seçilmesi. Ancak bunu hukuki olmayan yollarla şu anda RTÜK Başkanı engelliyor. Çağrımız bir an evvel yazının yazılması. Kurumların olması gerektiği gibi yönetilmesi talep ediyoruz biz. Kurumların siyasallaşmaması lazım. Bu Meclis`in vereceği bir karardır. RTÜK Başkanı bu yazıyı niye bekliyor? Hatta benim buradan Meclis Başkanı`na da bir çağrım var. Geçmişte bir örnek olduğunu biliyoruz, RTÜK`ten bu yazı gelmese bile Meclis Başkanı aslında duruma vaziyet edip bu aritmetiğe göre gündeme alıp bu seçimi Genel Kurul`da bu seçimi yapabilir. Hem RTÜK Başkanı`na hem Meclis Başkanı`na buradan İYİ Parti`nin hak ettiği bu üyeliğin İYİ Parti`ye verilmesi konusunda tavır takınmalarını ve işlem yapmalarını bekliyorum" sözleriyle çağrı yaptı. 

RTÜK üyelerinin Meclis tarafından seçildiğini, bunun da bağımsızlığı işaret ettiğini söyleyen Usta, şunları söyledi:

"Bir denge var. Kanunun öngördüğü husus bu. Bunun yapılmaması durumunda ne olacak, belki orada kararları çok da hukuki olmayan, doğru olmayan kararları istediği gibi geçirme şeklinde bir şey olacaktır. Sonucu ne olursa olsun, kararları değiştirip değiştirmemesinin de bir önemi yok. Eğer burası bir hukuk devleti ise kanun neyi emrediyorsa yapılması gerekir. Ama muhalefet milletvekillerinin benimsediği bir kişinin orada yer almasını belli ki istemiyorlar. Kurul üyeliklerinin boş kalması sıkıntılıdır. Bu sadece Meclis tarafından seçilenlerde değil. Mesela BDDK`da da geçmişte oldu. Bunu Meclis`te gündeme getirdim. BDDK üyelikleri boşalıyor, zamanında oraya atamalar yapılmıyor. Bunların atamasının yapılması lazım. Bağımsızlığı ancak böyle koruyabiliriz. Bugün geldiğimiz noktada maalesef Türkiye`de bağımsız otoritelerin bağımsızlığı kalmadı. Hepsi siyasi olarak hareket ediyor. Hükümetten talimat bekliyorlar belli ki. Hükümetten talimat beklemeden harekete geçmesi gerektiğini kanun söylüyor. Bu yapılmıyor."

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA