26 Kasım 2022 Cumartesi

13:31   CHP KONAK İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI NURTEN SERHADBEYİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI    13:31   ANKARA BAROSU: “MESLEKTAŞLARIMIZA SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDET UYGULAYAN, KANUN`A AYKIRI ŞEKİLDE SOKAK HAYVANLARINI TOPLAYAN BELEDİYE GÖREVLİLERİ VE İLGİLİLER HAKKINDA YASAL YOLLARA BAŞVURDUK”   13:06   SAMSUN KADIN DAYANIŞMASI: "ŞİDDETE YOKSULLUĞA KARŞI, İSYANDA, ÖZGÜRLÜK İÇİN SOKAKTAYIZ"    13:01   İSTANBUL MERKEZLİ 4 İLDE İCRALIK ARAÇ İHALELERİNE FESAT KARIŞTIRAN "TELLAL" ADLI SUÇ ÖRGÜTÜNE OPERASYON: 20 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI   12:55   BAKAN SOYLU, 2022 YILINDA 19 KONSER VE FESTİVALİN "KAMU GÜVENLİĞİ, SABOTAJ İHTİMALİ, KAMUOYU TEPKİSİ" GİBİ GEREKÇELERLE İPTAL EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI   12:53   İSTANBUL`DA KADINA ŞİDDETE KARŞI EYLEMLERDE GÖZALTINA ALINAN 226 KİŞİ İFADELERİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI   12:45   MUSTAFA ADIGÜZEL: “BU ÜLKEDE ŞEHİT VE GAZİLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR. 15 TEMMUZ ŞEHİT VE GAZİLERİNE AYRI UYGULAMA DİĞER ŞEHİT VE GAZİLERE AYRI”   12:04   TİP SAMSUN İL ÖRGÜTÜ: "HER GÜN KADIN CİNAYETLERİ HABERİYLE UYANDIĞIMIZ, ŞİDDET FAİLLERİNİN CEZALANDIRILMADIĞI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ"   11:58   BAKAN MURAT KURUM: DÜZCE`DE 181 YAPIMIZ AĞIR HASARLI   11:57   ÖMER FETHİ GÜRER: “ÇARPITILMIŞ BİLGİLERLE ALGI YARATILIP ÜLKE İTHALATÇI BİR KONUMDA, DIŞA BAĞIMLI TARIM POLİTİKALARINA MAHKÛM EDİLMEKTEDİR”   10:52   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIKLI MAHALLESİ`NE GEZİ DÜZENLEDİ    10:35   MERSİN BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ, D-400 KARAYOLU`NDA PEYZAJ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR    10:24   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN PROJESİ KURSİYERLERİ İŞ HAYATINA HAZIRLIYOR   10:23   "15 TEMMUZ DESTAN DEĞİLDİR" PAYLAŞIMI NEDENİYLE SORUŞTURMA BAŞLATILAN İYİ PARTİ İZMİR İL YÖNETİM KURULU ÜYESİ AYBARS AKSOY HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ   10:22   LÖSEV SATSUMA MANDALİNASI SATIŞI BAŞLADI HER DİLİMİNDE HAYAT VAR !   07:10   KADINA ŞİDDETLE MÜCADELEDE TEK YÜREK OLDULAR! BAŞKAN YILMAZ; “YALNIZ DEĞİLSİNİZ”   07:01   2023 MALİ YILI BÜTÇESİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE KABUL EDİLDİ   06:45   SEÇER: “MERKEZİ HÜKÜMET’TEN HAKKIMIZI ALMALIYIZ”   01:56   CEMEVLERİ İLE İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE`DE YAYINLANDI   23:43   NIKOLAUS MEYER-LANDRUT: TÜRKİYE`DE YASALARIN KORUDUĞU İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NİN KORUMAYA ÇALIŞTIKLARI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR  
 
     
   

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ USTA`DAN RTÜK BAŞKANI ŞAHİN`E TEPKİ: "HUKUKİ OLMAYAN YOLLARLA ENGELLİYOR


İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin`in AKP`li üyenin istifasıyla boşalan ve yasa gereği İYİ Parti kontenjanına düşen üyelik seçimi için TBMM Başkanlığı`na yazı göndermemesine tepki gösterdi. Usta, Şahin`in partilerine düşen üye seçimini hukuki olmayan yollarla engellediğini belirterek, “Kafalarında ne var bilemem ama bunun geciktirilmesini doğru bulmuyoruz. Yazının bir an evvel yazılması ve Meclis`e gönderilmesi lazım…Kurumların siyasallaştırılmaması lazım” dedi. Usta, TBMM Başkanlığı`nın RTÜK`ten yazı gelmeden de seçim sürecini başlatabileceğini belirterek, TBMM Başkanı Mustafa Şentop`a gereğini yapması çağrısında bulundu.

 

Tarih : 3 Ekim 2022 Pazartesi 12:16   Okunma : 199

HABER: TAMER ARDA ERŞİN - BERKAY VAROL

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin`in AKP`li üyenin istifasıyla boşalan ve yasa gereği İYİ Parti kontenjanına düşen üyelik seçimi için TBMM Başkanlığı`na yazı göndermemesine tepki gösterdi. Usta, Şahin`in partilerine düşen üye seçimini hukuki olmayan yollarla engellediğini belirterek, “Kafalarında ne var bilemem ama bunun geciktirilmesini doğru bulmuyoruz. Yazının bir an evvel yazılması ve Meclis`e gönderilmesi lazım…Kurumların siyasallaştırılmaması lazım” dedi. Usta, TBMM Başkanlığı`nın RTÜK`ten yazı gelmeden de seçim sürecini başlatabileceğini belirterek, TBMM Başkanı Mustafa Şentop`a gereğini yapması çağrısında bulundu.

RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; AKP kontenjanından seçilen Taha Yücel`in istifasıyla boşalan RTÜK üyeliğinin İYİ Parti`ye geçtiğini, ancak RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin`in üyelik seçimine ilişkin yazıyı TBMM Başkanlığı`na göndermediğini belirtmişti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta da boşalan üyeliğin partilerine geçtiğini belirterek, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin`in konuyla ilgili yazıyı TBMM Başkanlığı`na göndermemesine tepki gösterdi. ANKA Haber Ajansı`na konuşan Usta, şunları söyledi:

"Türkiye`de kurumlar çalışmıyor. Orada (RTÜK Üyeliği) bir boşalma olmuş. Boşalma olmasından sonra kurumun bir şey icra etmesi lazım. Yapması gereken de Meclis`e bir yazı yazması, konunun bildirilmesi gerekir. Şu anda bu boşalan üyeliği İYİ Parti hak ediyor. Kafalarında ne var bilemem ama bunun geciktirilmesi doğru bulmuyoruz. Yazının bir an evvel yazılması ve Meclis`e gönderilmesi lazım. Meclis açıldı, salı gününden itibaren bu seçim bir an evvel Meclis`te yapılıp RTÜK üyeliğinin doldurulması gerekir. Kurumların işlerini yapmasını bekliyoruz. Kurumların siyasallaştırılmaması lazım. Ama maalesef ülkemizin geldiği durum belli.

"HUKUKİ OLMAYAN YOLLARLA ENGELLENİYOR"

"Bağımsızlığın bir simgesidir zaten Meclis tarafından RTÜK üyelerinin seçilmesi. Ancak bunu hukuki olmayan yollarla şu anda RTÜK Başkanı engelliyor. Çağrımız bir an evvel yazının yazılması. Kurumların olması gerektiği gibi yönetilmesi talep ediyoruz biz. Kurumların siyasallaşmaması lazım. Bu Meclis`in vereceği bir karardır. RTÜK Başkanı bu yazıyı niye bekliyor? Hatta benim buradan Meclis Başkanı`na da bir çağrım var. Geçmişte bir örnek olduğunu biliyoruz, RTÜK`ten bu yazı gelmese bile Meclis Başkanı aslında duruma vaziyet edip bu aritmetiğe göre gündeme alıp bu seçimi Genel Kurul`da bu seçimi yapabilir. Hem RTÜK Başkanı`na hem Meclis Başkanı`na buradan İYİ Parti`nin hak ettiği bu üyeliğin İYİ Parti`ye verilmesi konusunda tavır takınmalarını ve işlem yapmalarını bekliyorum" sözleriyle çağrı yaptı. 

RTÜK üyelerinin Meclis tarafından seçildiğini, bunun da bağımsızlığı işaret ettiğini söyleyen Usta, şunları söyledi:

"Bir denge var. Kanunun öngördüğü husus bu. Bunun yapılmaması durumunda ne olacak, belki orada kararları çok da hukuki olmayan, doğru olmayan kararları istediği gibi geçirme şeklinde bir şey olacaktır. Sonucu ne olursa olsun, kararları değiştirip değiştirmemesinin de bir önemi yok. Eğer burası bir hukuk devleti ise kanun neyi emrediyorsa yapılması gerekir. Ama muhalefet milletvekillerinin benimsediği bir kişinin orada yer almasını belli ki istemiyorlar. Kurul üyeliklerinin boş kalması sıkıntılıdır. Bu sadece Meclis tarafından seçilenlerde değil. Mesela BDDK`da da geçmişte oldu. Bunu Meclis`te gündeme getirdim. BDDK üyelikleri boşalıyor, zamanında oraya atamalar yapılmıyor. Bunların atamasının yapılması lazım. Bağımsızlığı ancak böyle koruyabiliriz. Bugün geldiğimiz noktada maalesef Türkiye`de bağımsız otoritelerin bağımsızlığı kalmadı. Hepsi siyasi olarak hareket ediyor. Hükümetten talimat bekliyorlar belli ki. Hükümetten talimat beklemeden harekete geçmesi gerektiğini kanun söylüyor. Bu yapılmıyor."

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!






  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 







mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA