2 Şubat 2023 Perşembe

01:39   KILIÇDAROĞLU: ATAMA BEKLEYEN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE SÖZÜMDÜR. İKTİDARA GELİYORUZ, ÇİFTÇİMİZLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞINIZ KADROLARI HIZLA SAĞLAYACAĞIZ   01:28   ERDOĞAN: EYT KAPSAMINDA EMEKLİLİĞE HAK KAZANAN VATANDAŞLARIMIZA İLK AYLIKLARI ŞUBAT YA DA MART GİBİ BAĞLANABİLİR   22:58   AYKUT ERDOĞDU, CHP`YE GERİ DÖNDÜ   22:28   FAİK ÖZTRAK: ERDOĞAN, MECLİS`E GELMEYEN AK PARTİLİ VEKİLLERE KIZMIŞ; ‘ALDIĞINIZ MAAŞ HARAMDIR HAKKIMI HELAL ETMİYORUM` DEMİŞ. ‘BUNLAR MİLLETTEN KOPTU` DERKEN BOŞA DEMİYORUZ. ARTIK GİDİYORSUNUZ   22:15    CHP’Lİ SAYDAM,SANDIKTA HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAKTIR   22:13   ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE TEDAVİ GÖRDÜ, HAYATA TUTUNDU   22:12   VALİ PEHLİVAN MTOSB’DE İNCELEMELERDE BULUNDU   22:10   “TOROSLAR’DAN KARTPOSTALLIK MANZARALAR”   22:08   AYDIN`DA ELEKTRİK İHALESİNİ ALAN AYDEM ŞİRKETİ, AKP VE ERDOĞAN LOGOLU BAYRAKLARI ASTI   22:04   KILIÇDAROĞLU: DEFALARCA UYARDIM SENİ SPK, GEREKENİ YAPMADIN, KÜÇÜK YATIRIMCININ SOYULMASINA GÖZ YUMDUN. ÇOK ÖFKELİYİM. GÖRÜŞECEĞİZ. VALLAHİ DE GÖRÜŞECEĞİZ   20:02   KARAMOLLAOĞLU, BABACAN VE DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   18:27   MERAL AKŞENER, İYİ PARTİ GENÇLİK KOLLARI İL BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ   18:27   TBMM`DE MİLLETVEKİLLERİNE BİLGİ VEREN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRÜ`NDEN H.K.G. DEĞERLENDİRMESİ: “MÜNFERİT OLAYLARIN BASIN ÜZERİNDEN YANSIMASI SONUCU BU OLAYLAR OLUŞUYOR. SANKİ BAKANLIK, OLAY OLDUĞUNDA HAREKETE GEÇİYOR GİBİ”   18:13   CHP`NİN "YÜRÜTME ORGANININ MECLİS ÜZERİNDEKİ VESAYETİNİN ARAŞTIRILMASI" ÖNERİSİ, AKP VE MHP`Lİ MİLLETVEKİLLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ   18:13   CHP SAHA ÇÖZÜM EKİBİ YOZGAT`TA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI   18:05   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER, ÖĞRENCİLERİN YARIŞMA HEYECANINA ORTAK OLDU   17:59   SEYİT TORUN: "SERBEST PİYASADA FINDIK 63 LİRAYA ULAŞIRKEN, TMO 58 VE 61 TL ÜZERİNDEN FINDIK SATIŞINA BAŞLADI VE FINDIK FİYATLARI 7-8 LİRA DÜŞTÜ. BU ÜRETİCİYE İHANET ETMEKTİR"   17:54   ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİ CHP GENEL MERKEZİNDE   17:45   KOCAELİ ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATINDA TAŞERON İŞÇİLER, MAAŞLARINI ALAMADIKLARI İÇİN GREVE BAŞLADI: “EV SAHİBİ KAPIMIZA DAYANDI, ‘ÇIKIN` DİYOR. PERİŞAN OLDUK”   17:43   DAVUTPAŞA`DA 15 YIL ÖNCE 21 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ KAÇAK MAYTAP ATÖLYESİNDEKİ PATLAMAYA İLİŞKİN DAVADA BİR SANIK HAKKINDA ZORLA GETİRİLME KARARI VERİLDİ  
 
     
   

MERAL SEÇER “MERSİN TARİHİYLE, TOPRAĞIYLA ÇOK KIYMETLİ BİR YER”


Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1.Uluslararası Tarsus Festivali, 7’den 77’ye tüm kesimlerin takdirini topladı. Hayatın her alanından içeriklerle dolu gerçekleştirilen festivalin 2.günündeki etkinliklerde, festivale katılanların beğenisini aldı. Tarihi ve kültürel mirasları ile sayısız imparatorlukların başkentliğine ve birçok kültürün oluşmasına ev sahipliği yapan Tarsus; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in ‘Kafalar değişince ne çok şey değişti’ sloganı ile başlattığı gelişim, değişim ve atılım hizmetlerinden payını almaya devam ediyor. Başkan Vahap Seçer’in önderliğinde şimdiye kadar tarımdan ulaşıma, turizmden aile politikalarına kadar birçok hizmette öncü konumda olan Tarsus, önceki gün başlayan 1.Uluslararası Tarsus Festivali ile hak ettiği noktaya doğru oldukça hızlı bir adım daha attı.

 

Tarih : 6 Kasım 2022 Pazar 01:33   Okunma : 459

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1.Uluslararası Tarsus Festivali, 7’den 77’ye tüm kesimlerin takdirini topladı. Hayatın her alanından içeriklerle dolu gerçekleştirilen festivalin 2.günündeki etkinliklerde, festivale katılanların beğenisini aldı.

Tarihi ve kültürel mirasları ile sayısız imparatorlukların başkentliğine ve birçok kültürün oluşmasına ev sahipliği yapan Tarsus; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in ‘Kafalar değişince ne çok şey değişti’ sloganı ile başlattığı gelişim, değişim ve atılım hizmetlerinden payını almaya devam ediyor. Başkan Vahap Seçer’in önderliğinde şimdiye kadar tarımdan ulaşıma, turizmden aile politikalarına kadar birçok hizmette öncü konumda olan Tarsus, önceki gün başlayan 1.Uluslararası Tarsus Festivali ile hak ettiği noktaya doğru oldukça hızlı bir adım daha attı.

Meral Seçer: “Mersin tarihiyle, toprağıyla çok kıymetli bir yer”

Festival kapsamında Tarsus Müzesi’nde düzenlenen ‘Yerel Kalkınmada Coğrafik İşaretler’ başlıklı söyleşide, Mersin ve ilçelerinin ürettiği coğrafik işaretli ürünler ile bu ürünlerin geliştirilme süreci ele alındı.

Bu söyleşideki konuşmasında, Mersinden Kadın Kooperatifi’nin kuruluş aşamasını ve hangi hedef doğrultusunda hayata geçirildiğini aktaran Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, “Buradaki amacımız kadınlara istihdam yaratmak, onlara sosyal ve etkinlik içeren katkılar sunmaktı. Ama daha çok heyecanlandıran durum ise Mersin’in tanıtımına, ürettiğimiz ürünler ve faaliyetlerle katkı sunmaktı. Çünkü Mersin tarihiyle, toprağıyla çok kıymetli bir yer. Hep Mersin’in Tarsus’un tanıtılmadığı söylemleri vardı. Biz de ne yapabiliriz dedik ve üretimlerimizin şeklini bu yönde değiştirdik. Öncelikle üretimlerimizde ata tohumu, iyi tarım uygulamaları ve coğrafik işaretli ürünlerle çalışıyoruz. İşaret kente hikâye yaratıyor. Günümüzde de zaten bir yerin tanıtımı için, bir ürünün değerlenmesi için hikayelerin çok kıymetli olduğunu biliyoruz” dedi.

“Mersin Kan Portakalı’nın işareti için başvurduk”

Mersin’in coğrafik işaretli 21 tane ürünü olduğunu ve bunların 9 tanesinin Tarsus’tan olduğunu belirten Meral Seçer, “Mersinden Kadın Kooperatifi olarak bu ürünlerdeki çalışma sebebimiz, kentimizin tanıtımını yaparken bunları inovatif hale getirip ulusal pazarlara sunmak -ki bunda Metro Market’in çok desteği oldu. İlk çalışmamız Mut’un kayısısı oldu. Buna tüm Türkiye’de stantlarda yer buldurduk. Bu çok önemliydi. Tüm Türkiye’de yer olması ve bizim markamızla stantlarda yer alması bilmeyenlerin bilmesi, görmeyenlerin görmesine sebep oluyor. İkinci çalışmamız Mersin Kan Portakalı’nın işareti için başvurumuz oldu” ifadelerini kullandı.

Mersinden Kadın Kooperatifi olarak yaptıkları çalışmaların hepsinin birbirini etkileyen zincir haline gelebileceğine dikkat çeken Meral Seçer, “Ulusal pazarlarda yer bulduk demem garip gelebilir. Bizim kooperatif olarak yaptıklarımız kentimizin tanıtımı, insanların merak etmesi, araştırması, tarihini görmesi gibi hepsi birbirini etkileyen zincir haline gelebilir” dedi. Gerçekleştirilen tüm çalışmalarda mutluluk verici noktanın geri dönüşler olduğunu kaydeden Meral Seçer, “Metro Market’in katkıları ile çalışmaları belli bir yere getirdiğimizi görüyoruz. Kooperatifimizi arıyorlar, nerede yapıldığını merak edip üretim yerlerine gidiyorlar. Hepsi bizim için çok önemli, çünkü kentimizi çok seviyoruz. Umarım küçük damlacıklar halinde gördüğümüz bu çalışmalar, kentimize büyük katkı sunar. Bütün çalışmaların birleştiği noktada, hem Mersin hem Tarsus hak ettiği yeri görür” diye konuştu.

“Çırçır fabrikalarından birisi müze olsa St.Paul Müzesi’nden fazla turist çeker”

Festivalin 2.gününde katılımcılar,eski Çırçır Fabrikası’nda düzenlenen ‘Tarsus’un Kültürel Geleceği ve Uluslararası Çağdaş Sanatlar Müzesi Üzerine’başlıklı söyleşiyi dinleme fırsatı da buldular. Söyleşinin yapıldığı taş yapının bile heyecan verici olduğunu söyleyen Prof.Dr.Tansel Türkdoğan “Tarsus’ta nereye başımı çevirsem beni heyecanlandırıyor. Bu yapıların hepsi potansiyel kültür mekanı. Bu yapıların değerini bilmek lazım. Çırçır fabrikalarından birisi müze olsa, St.Paul Müzesi’nden daha fazla turist çeker” diye konuştu.

“Festivaller artık olmazsa olmaz”

Etkinlikler kapsamında Tarsuslularla ‘Mutfakta Sıfır Atık’ başlıklı Talk Show ile bir araya gelen Masterchef Mehmet Yalçınkaya ve Tiyatro Oyuncusu-Çevre Aktivisti Doğan Akdoğan ise mutfaktaki yaşamın önemine dikkat çektiler.

Söyleşi sonrası festival hakkında değerlendirmede bulunan Masterchef Mehmet Yalçınkaya “Festivaller artık olmazsa olmaz. Şehir tanıtımları, şehir markaları için artık bunlar olmazsa olmaz. Şehire de çok şey kattığını düşünüyoruz” derken, kültür aktarımının her konuda çok önemli olduğuna dikkat çeken tiyatro oyuncusu ve çevre aktivisti Doğan Akdoğan ise “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bu festival, umarız birçok belediyeye örnek olur. Burada edebiyattan, sanattan, tiyatrodan, mutfaktan herşey konuşuluyor. Bu da kültürün nesilden nesile aktarılmasına bir vesile olacaktır” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA