26 Kasım 2022 Cumartesi

13:31   CHP KONAK İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI NURTEN SERHADBEYİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI    13:31   ANKARA BAROSU: “MESLEKTAŞLARIMIZA SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDET UYGULAYAN, KANUN`A AYKIRI ŞEKİLDE SOKAK HAYVANLARINI TOPLAYAN BELEDİYE GÖREVLİLERİ VE İLGİLİLER HAKKINDA YASAL YOLLARA BAŞVURDUK”   13:06   SAMSUN KADIN DAYANIŞMASI: "ŞİDDETE YOKSULLUĞA KARŞI, İSYANDA, ÖZGÜRLÜK İÇİN SOKAKTAYIZ"    13:01   İSTANBUL MERKEZLİ 4 İLDE İCRALIK ARAÇ İHALELERİNE FESAT KARIŞTIRAN "TELLAL" ADLI SUÇ ÖRGÜTÜNE OPERASYON: 20 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI   12:55   BAKAN SOYLU, 2022 YILINDA 19 KONSER VE FESTİVALİN "KAMU GÜVENLİĞİ, SABOTAJ İHTİMALİ, KAMUOYU TEPKİSİ" GİBİ GEREKÇELERLE İPTAL EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI   12:53   İSTANBUL`DA KADINA ŞİDDETE KARŞI EYLEMLERDE GÖZALTINA ALINAN 226 KİŞİ İFADELERİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI   12:45   MUSTAFA ADIGÜZEL: “BU ÜLKEDE ŞEHİT VE GAZİLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR. 15 TEMMUZ ŞEHİT VE GAZİLERİNE AYRI UYGULAMA DİĞER ŞEHİT VE GAZİLERE AYRI”   12:04   TİP SAMSUN İL ÖRGÜTÜ: "HER GÜN KADIN CİNAYETLERİ HABERİYLE UYANDIĞIMIZ, ŞİDDET FAİLLERİNİN CEZALANDIRILMADIĞI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ"   11:58   BAKAN MURAT KURUM: DÜZCE`DE 181 YAPIMIZ AĞIR HASARLI   11:57   ÖMER FETHİ GÜRER: “ÇARPITILMIŞ BİLGİLERLE ALGI YARATILIP ÜLKE İTHALATÇI BİR KONUMDA, DIŞA BAĞIMLI TARIM POLİTİKALARINA MAHKÛM EDİLMEKTEDİR”   10:52   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIKLI MAHALLESİ`NE GEZİ DÜZENLEDİ    10:35   MERSİN BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ, D-400 KARAYOLU`NDA PEYZAJ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR    10:24   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN PROJESİ KURSİYERLERİ İŞ HAYATINA HAZIRLIYOR   10:23   "15 TEMMUZ DESTAN DEĞİLDİR" PAYLAŞIMI NEDENİYLE SORUŞTURMA BAŞLATILAN İYİ PARTİ İZMİR İL YÖNETİM KURULU ÜYESİ AYBARS AKSOY HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ   10:22   LÖSEV SATSUMA MANDALİNASI SATIŞI BAŞLADI HER DİLİMİNDE HAYAT VAR !   07:10   KADINA ŞİDDETLE MÜCADELEDE TEK YÜREK OLDULAR! BAŞKAN YILMAZ; “YALNIZ DEĞİLSİNİZ”   07:01   2023 MALİ YILI BÜTÇESİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE KABUL EDİLDİ   06:45   SEÇER: “MERKEZİ HÜKÜMET’TEN HAKKIMIZI ALMALIYIZ”   01:56   CEMEVLERİ İLE İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE`DE YAYINLANDI   23:43   NIKOLAUS MEYER-LANDRUT: TÜRKİYE`DE YASALARIN KORUDUĞU İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NİN KORUMAYA ÇALIŞTIKLARI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR  
 
     
   

İKİZKÖYLÜ KADINLAR: ‘KADINA EL KALKMAZ` DİYENLER, KADINLARA EL KALDIRDILAR. BİZ BUNA ÇOK ÜZÜLDÜK


Muğla`daki Akbelen Ormanı`nda açılmak istenen kömür madenine karşı direnen İkizköylü kadınlar, jandarmanın geçen yılki müdahalesi sırasında yaşadıklarını, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde ANKA Haber Ajansı`na anlattı. İkizköylü bir kadın, “Kadınlar çok önemli. Kadınlar olmazsa hiçbir şey olmaz. Biz burada doğamızı, ekmeğimizi, suyumuzu, havamızı savunduk. Kadınlara el kalkmazdı diye biliyorduk biz ama demek ki kadınlara el kalkıyormuş. ‘Kadına el kalkmaz` diyenler, kadınlara el kaldırdılar. Biz buna çok üzüldük” dedi. Başka bir kadın ise “Burada kadına yönelik şiddet ile doğaya yönelik şiddet arasında bir fark yok. Kadın da üretiyor, doğa da üretiyor. Suyumuz, her şeyimiz burada. Niye bu kadar ısrar ediliyor şiddette, bu yok etmede” diye konuştu.

 

Tarih : 24 Kasım 2022 Perşembe 15:23   Okunma : 287

 

Muğla`daki Akbelen Ormanı`nda açılmak istenen kömür madenine karşı direnen İkizköylü kadınlar, jandarmanın geçen yılki müdahalesi sırasında yaşadıklarını, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde ANKA Haber Ajansı`na anlattı. İkizköylü bir kadın, “Kadınlar çok önemli. Kadınlar olmazsa hiçbir şey olmaz. Biz burada doğamızı, ekmeğimizi, suyumuzu, havamızı savunduk. Kadınlara el kalkmazdı diye biliyorduk biz ama demek ki kadınlara el kalkıyormuş. ‘Kadına el kalkmaz` diyenler, kadınlara el kaldırdılar. Biz buna çok üzüldük” dedi. Başka bir kadın ise “Burada kadına yönelik şiddet ile doğaya yönelik şiddet arasında bir fark yok. Kadın da üretiyor, doğa da üretiyor. Suyumuz, her şeyimiz burada. Niye bu kadar ısrar ediliyor şiddette, bu yok etmede” diye konuştu.

İkizköylü kadınlar, Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi`nin Muğla`nın Milas ilçesine bağlı Akbelen Ormanı`nda açmak istediği kömür madenine karşı 17 Temmuz 2021 tarihinde başlattıkları doğa nöbetine devam ediyor.

Akbelen Ormanı`ndaki zeytin ağaçlarını ve diğer ağaçları korumak için nöbet tutan kadınlar, geçen yılın ağustos ayında bölgede 100`ün üzerinde ağaç kesen şirket çalışanlarını durdurmuştu. Jandarma, bölgede nöbet çadırı kuran İkizköylü kadınlara 9 Ağustos 2021 gecesi müdahale etmişti. Kadınlardan ikisin hakkında ‘memura mukavemet` suçundan dava açılmıştı.

İkizköylü kadınlar, Akbelen Ormanı`nda verdikleri mücadeleyi ve jandarmanın müdahalesi sırasında yaşadıklarını, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde ANKA`ya anlattı.

ÇOCUKLARIMIZI NASIL BÜYÜTTÜYSEK ÇAMLARIMIZI DA ÖYLE KORUMAK İSTİYORUZ”

İkizköylü kadınlardan biri, “Çocuklarımızı nasıl büyüttüysek çamlarımızı da öyle korumak istiyoruz. Çocuklarımız gibi korumak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, bizim sesimizi duy. Sen ne demiştin bizlere? ‘Bir ağaç dikin, bin nefes alın` demiştin. Biz, nefes alıyoruz. Rabbimiz bize bu ağaçları verdi. Biz, o ağaçları korumak istiyoruz. Asla ve asla kestirmeyeceğiz” dedi ve şöyle konuştu:

“Eşlerimiz destek veriyor. Biz, asla ve asla çamımızdan, havamızdan, suyumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Akbelen Ormanı`nı vermeyeceğiz. Biz, çocuk gibi bakıyoruz bunlara. Biz, gözümüz gibi bakıyoruz. Mücadele edeceğiz. Bizim yerlerimizi, topraklarımızı vermeyeceğiz. Bütün doğa savunucularının arkasındayım.”

“‘KADINA EL KALKMAZ` DİYENLER, KADINLARA EL KALDIRDILAR. BİZ BUNA ÇOK ÜZÜLDÜK”

Akbelen Ormanı`nda nöbet tutan başka bir kadın ise şunları anlattı:

“Kadınlar çok önemli. Kadınlar olmazsa hiçbir şey olmaz. Biz, burada doğamızı, ekmeğimizi, suyumuzu, havamızı savunduk. Çadır kurduk, ormanlarımız bitmesin, memleketimiz yok olmasın diye ama bir gece yarısı 250 asker gönderdiler. Bizim kadınlarımızı sürüklediler, kollarından tuttular. Kadınlara el kalkmazdı diye biliyorduk biz ama demek ki kadınlara el kalkıyormuş. ‘Kadına el kalkmaz` diyenler, kadınlara el kaldırdılar. Biz buna çok üzüldük.

Ekmek, su, enerjiden daha önemli. Tarım arazileri çok daha önemli. Enerji olmadan yaşamış bizden önce gidenler ama ekmeksiz, susuz yaşanmaz. Biz, doğamız için, ekmek için, su için, memleketimiz yok olmasın diye, köylerimiz bitmesin diye… Köyde yaşamak istiyoruz, şehir hayatı istemiyoruz. Bizi suçlu görmesinler, hiçbir suçumuz yok. Biz adam mı öldürdük? Biz suç işlemiyoruz burada. Köylerimizin ayakta kalması için uğraşıyoruz. Köylerimiz bitmesin diye uğraşıyoruz.”

“BANA ŞİDDET GÖSTERDİLER; DÖVDÜLER, TEKMELEDİLER”

Diğer bir kadın ise jandarmanın müdahalesi sırasında yananları anlatırken şöyle konuştu:

“Çok üzüldüm. Ben şiddet istemiyorum tapulu arazimde. Lütfen bundan sonra şirket tarafından akşam saat 12`den sonra gelip basmasınlar. Arkadaşlarımızı serbest bıraksınlar. Arkadaşlarım uykudayken 20-30 asker geldi, sürükleyerek aldı gitti. Ben çok üzüldüm. Beş yaşında kızım vardı. Kızım sesimi duyarak koştu. ‘Kızımı eve götüreyim` dedim, bırakmadılar. Bana şiddet gösterdiler; dövdüler, tekmelediler, elimdeki telefonu bir yere attılar. ‘Lütfen eve gideyim` dedim, çocuğumu ortada kalırsa, araba çiğnerse diye çok korktum. Ama bu şiddeti görünce kızım çok korkmuş, yola koşmuş. Direneceğiz. Bu çadırı imkan yok bırakmayacağım. Sonuna kadar da direnmeye devam edeceğim. Toprağımdan, suyumdan, havamdan kimse vazgeçiremez beni.”

“BİZ KÖTÜ BİR ŞEY YAPMIYORUZ, TOPRAĞIMIZI KORUMAK İÇİN BURADAYIZ”

Başka bir köylü kadın ise şunları söyledi:

“Evden geldim, 5-10 tane kadını 500 tane asker sürümüş. ‘Bunlar ne yapıyorlar böyle` dedim. Ağaçları korumak için nöbet tuttuğumuz için sürüklemişler. Biz; ağaçlarımızı, suyumuzu, toprağımızı koruyoruz. Biz kötü bir şey yapmıyoruz, toprağımızı korumak için buradayız. Ben, eşimle birlikte arabanın içinde yatıyoruz. Toprağımız, suyumuz, her şeyimizi korumak için yatıyoruz. Boşuna yatmıyoruz. Bizi bıraksınlar. Çamlarımızı vermeyeceğiz”

“BURADA KADINA YÖNELİK ŞİDDET İLE DOĞAYA YÖNELİK ŞİDDET ARASINDA BİR FARK YOK. KADIN DA ÜRETİYOR, DOĞA DA ÜRETİYOR”

İkizköylü kadınlardan bir diğeri de şunları anlattı:

“Akbelen Ormanı`nın içindeyiz. Bizi harekete geçiren, bizi zehirleyen, sağlığımızdan eden, derelerimizden eden, ormanlarımızdan eden termik santrallerine karşı, kömür madenlerine karşı topraksız kalmak. Vazgeçmeyeceğiz, yılmayacağız diyoruz. Burada kadına yönelik şiddet ile doğaya yönelik şiddet arasında bir fark yok. Kadın da üretiyor, doğa da üretiyor. Suyumuz, her şeyimiz burada. Niye bu kadar ısrar ediliyor şiddette, bu yok etmede? Ormanlarımızın, sularımızın yok edilmesi ne pahasına? Enerji pahasına. 40 yıl önce enerji, rüzgar düşünülmemiş. Kömürlü termik santraller kurulmuş. 40 senedir değişen bir şey yok mu? Enerji adı altında bu kadar köylerimiz yok edildi, hâlâ 20-25 köy daha yok edilmek isteniyor. Biz buna karşıyız.

Artık var olalım, var edelim, üretelim. Üreten ülke olalım, üreten vatan olalım. Susuzluklar çıkacak, su savaşları çıkacak. Cebinizdeki paralar kâr etmeyecek. Bu termik santraller hiçbir işe yaramayacak 10-20 seneden sonra. İklim krizi için savaşıyoruz burada. İkizköy`de iklim krizinin etkisini görüyoruz. Hortumları, selleri, yangınları görüyoruz. Her yer yanmışken bir tek kalan Akbelen Ormanı kömür için feda edilemez. Kadına yönelik şiddeti de kınıyoruz. Doğaya yönelik şiddeti kınıyoruz. Burada diyoruz ki her yerde olduğu gibi burada da kadınlar en önde olacak. Bu baskılar, jandarmanın aldığı gözaltılar bizi yıldıramayacak. Sonuna kadar mücadelemize, doğamıza sahip çıkacağız. Vazgeçmeyiz.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA