2 Şubat 2023 Perşembe

01:39   KILIÇDAROĞLU: ATAMA BEKLEYEN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE SÖZÜMDÜR. İKTİDARA GELİYORUZ, ÇİFTÇİMİZLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞINIZ KADROLARI HIZLA SAĞLAYACAĞIZ   01:28   ERDOĞAN: EYT KAPSAMINDA EMEKLİLİĞE HAK KAZANAN VATANDAŞLARIMIZA İLK AYLIKLARI ŞUBAT YA DA MART GİBİ BAĞLANABİLİR   22:58   AYKUT ERDOĞDU, CHP`YE GERİ DÖNDÜ   22:28   FAİK ÖZTRAK: ERDOĞAN, MECLİS`E GELMEYEN AK PARTİLİ VEKİLLERE KIZMIŞ; ‘ALDIĞINIZ MAAŞ HARAMDIR HAKKIMI HELAL ETMİYORUM` DEMİŞ. ‘BUNLAR MİLLETTEN KOPTU` DERKEN BOŞA DEMİYORUZ. ARTIK GİDİYORSUNUZ   22:15    CHP’Lİ SAYDAM,SANDIKTA HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAKTIR   22:13   ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE TEDAVİ GÖRDÜ, HAYATA TUTUNDU   22:12   VALİ PEHLİVAN MTOSB’DE İNCELEMELERDE BULUNDU   22:10   “TOROSLAR’DAN KARTPOSTALLIK MANZARALAR”   22:08   AYDIN`DA ELEKTRİK İHALESİNİ ALAN AYDEM ŞİRKETİ, AKP VE ERDOĞAN LOGOLU BAYRAKLARI ASTI   22:04   KILIÇDAROĞLU: DEFALARCA UYARDIM SENİ SPK, GEREKENİ YAPMADIN, KÜÇÜK YATIRIMCININ SOYULMASINA GÖZ YUMDUN. ÇOK ÖFKELİYİM. GÖRÜŞECEĞİZ. VALLAHİ DE GÖRÜŞECEĞİZ   20:02   KARAMOLLAOĞLU, BABACAN VE DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   18:27   MERAL AKŞENER, İYİ PARTİ GENÇLİK KOLLARI İL BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ   18:27   TBMM`DE MİLLETVEKİLLERİNE BİLGİ VEREN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRÜ`NDEN H.K.G. DEĞERLENDİRMESİ: “MÜNFERİT OLAYLARIN BASIN ÜZERİNDEN YANSIMASI SONUCU BU OLAYLAR OLUŞUYOR. SANKİ BAKANLIK, OLAY OLDUĞUNDA HAREKETE GEÇİYOR GİBİ”   18:13   CHP`NİN "YÜRÜTME ORGANININ MECLİS ÜZERİNDEKİ VESAYETİNİN ARAŞTIRILMASI" ÖNERİSİ, AKP VE MHP`Lİ MİLLETVEKİLLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ   18:13   CHP SAHA ÇÖZÜM EKİBİ YOZGAT`TA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI   18:05   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER, ÖĞRENCİLERİN YARIŞMA HEYECANINA ORTAK OLDU   17:59   SEYİT TORUN: "SERBEST PİYASADA FINDIK 63 LİRAYA ULAŞIRKEN, TMO 58 VE 61 TL ÜZERİNDEN FINDIK SATIŞINA BAŞLADI VE FINDIK FİYATLARI 7-8 LİRA DÜŞTÜ. BU ÜRETİCİYE İHANET ETMEKTİR"   17:54   ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİ CHP GENEL MERKEZİNDE   17:45   KOCAELİ ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATINDA TAŞERON İŞÇİLER, MAAŞLARINI ALAMADIKLARI İÇİN GREVE BAŞLADI: “EV SAHİBİ KAPIMIZA DAYANDI, ‘ÇIKIN` DİYOR. PERİŞAN OLDUK”   17:43   DAVUTPAŞA`DA 15 YIL ÖNCE 21 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ KAÇAK MAYTAP ATÖLYESİNDEKİ PATLAMAYA İLİŞKİN DAVADA BİR SANIK HAKKINDA ZORLA GETİRİLME KARARI VERİLDİ  
 
     
   

NIKOLAUS MEYER-LANDRUT: TÜRKİYE`DE YASALARIN KORUDUĞU İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NİN KORUMAYA ÇALIŞTIKLARI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR


Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye`nin İstanbul Sözleşmesi`nden çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti. Landrut, “Maalesef bazı açıklar var kanunda. Kanunun koruduğu ile İstanbul Sözleşmesi`nin korumaya çalıştıkları arasında bazı farklılıklar var. O farklılıkların da ele alınıp kapatılması gerekir” dedi. İsveç`in Ankara Büyükelçisi Staffan Mikael Herrström ise, “Kadınların güçlendirilmesi, bir toplumun büyümesi, gelişmesi anlamına geliyor. Sadece ekonomik açıdan da değil. Dolayısıyla erkeklerin değişmesi gerek. Burada bulunan tüm erkekler için geçerli diye düşünüyorum. Hepimizin sorumluluğu var. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınları desteklemeliyiz” diye konuştu.  

 

Tarih : 25 Kasım 2022 Cuma 23:43   Okunma : 403

Haber: MELİS YILDIRIM - Kamera: LADİN DEĞER

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye`nin İstanbul Sözleşmesi`nden çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti. Landrut, “Maalesef bazı açıklar var kanunda. Kanunun koruduğu ile İstanbul Sözleşmesi`nin korumaya çalıştıkları arasında bazı farklılıklar var. O farklılıkların da ele alınıp kapatılması gerekir” dedi. İsveç`in Ankara Büyükelçisi Staffan Mikael Herrström ise, “Kadınların güçlendirilmesi, bir toplumun büyümesi, gelişmesi anlamına geliyor. Sadece ekonomik açıdan da değil. Dolayısıyla erkeklerin değişmesi gerek. Burada bulunan tüm erkekler için geçerli diye düşünüyorum. Hepimizin sorumluluğu var. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınları desteklemeliyiz” diye konuştu.  

AB Türkiye Delegasyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bu akşam Bilkent Üniversitesi`nde bir panel düzenledi. Okan Bayülgen`in  moderatörlüğünü yaptığı panele AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Landrut, İsveç`in Ankara Büyükelçisi Herrström, klinik psikolog ve psikoterapist Prof. Dr. Ceylan Daş ve Hacettepe Üniversitesi`nden Doç. Dr. İlknur Yüksel Kaptanoğlu katıldı.  Panelde katılımcılar özetle şöyle konuştu:

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KÜRESEL BİR SORUN” 

Büyükelçi Meyer-Landrut: “AB için bu konunun neden önemli olduğundan bahsetmek istiyorum. AB için kadına yönelik şiddetle mücadele küresel bir mesele. Küresel bir sorun. Hem üye devletlerimiz nezdinde bir sorun, dünya çapında hakkında vaazlar verdiğimiz bir konu değil. Tedbirler almamız gerekiyor. Bu mücadeleyi küresel anlamda da yürütüyoruz.  

İstanbul Sözleşmesi`nden bahsettiniz. Bunu önceden de belirtmiştim. Türkiye bu Sözleşme`den çekildiği zaman çok üzüntü duyduk. Bunu esefle karşıladık. Çünkü bu, farkındalığın arttırılmasını sağlıyordu ve bu konudaki tedbir ve korumaları da arttırıyordu. Evet, Türkiye`de bir kanun var. Kanunlar uygulandığı ölçüde iyidir. O yüzden onların uygulanması gerekir ki koruma sağlayabilsinler. Kendi açımdan şunu belirtmek isterim ki, maalesef bazı açıklar var kanunda. Kanunun koruduğu ile İstanbul Sözleşmesi`nin korumaya çalıştıkları arasında bazı farklılıklar var. O farklılıkların da ele alınıp kapatılması gerekir. 

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin temeline baktığımız zaman toplumsal cinsiyet ve kadının güçlendirilmesini ele almalıyız, ekonomik, sosyal ve politik alanda güçlendirilmesini ele almalıyız. AB olarak bu zaten bizim programlarımızın bir parçası.” 

HERRSTRÖM: ŞİDDETİN ERKEKLER TARAFINDAN UYGULANMASINDAN UTANÇ DUYUYORUM 

Büyükelçi Herrström: “O zamanlar, İsveç`teki kadınların sadece yüzde 30`u istihdamda yer alıyordu. Hem toplumsal cinsiyet eşitsizliği hem de toplumsal cinsiyete dayalı şiddet açısından bir kadının ekonomik bağımsızlığı çok önemli. Eğer bir kadın, ekonomik olarak bağımsız ise, ‘Benim gelirim, kaynaklarım var` diyebiliyor. Bu gerçekten çok büyük bir değişiklik getirdi. Kadının istihdamda yer alması büyük değişiklik getirdi ülkeme. 

İsveç`i bir başarı ülkesi anlatıyorum ama her şey çok iyi diyemem, çok korkunç toplumsal cinsiyete dayalı şiddet örnekleri de var. Ama kadınların ekonomiye katılması büyük bir değişiklik getirdi.  

Ben bir erkek olarak, şiddetin erkekler tarafından uygulanmasından utanç duyuyorum. Tabii her erkek şiddet uygulamıyor. Ama sıklıkla erkekler uyguluyor, pek çok erkeğin değişmesi gerekiyor. Aslında toplumsal cinsiyet eşitsizliği bizim faydamıza olduğu için de değişmeli.  

Kadınların güçlendirilmesi, bir toplumun büyümesi, gelişmesi anlamına geliyor. Sadece ekonomik açıdan da değil. Dolayısıyla erkeklerin değişmesi gerek. Burada bulunan tüm erkekler için geçerli diye düşünüyorum. Hepimizin sorumluluğu var. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınları desteklemeliyiz.  

Türkiye ile terörizmle mücadele konusunda yakın bir iş birliği içindeyiz. Finlandiya da dahil olmak üzere. Ama ben bu noktada toplumsal cinsiyetin ekonomik açıdan sağladığı faydalara değinmek istiyorum. Dünya Bankası, ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği akıllı ekonomi demektir` ifadesini kullanıyor. Bu gerçekten doğru. Çünkü toplumsal düzeyde yapılan tahminlere göre, kadınların istihdamda daha fazla yer almasının büyüme üzerindeki etkisi oldukça güçlü.” 

KAPTANOĞLU: ŞİDDET BİR İNSAN HAKKI İHLÂLİ 

Doç. Dr. İlknur Yüksel Kaptanoğlu: “Türkiye`de kadına yönelik şiddetle mücadele için bir yasamız var, 6284 sayılı yasa 2012`de yürürlüğü girdi. Bu alanda önemli gelişmelerin ve yasal düzenlemelerin olduğunu söylemek de mümkün. Diğer taraftan da bu konudan bahsederken İstanbul Sözleşmesi`nden bahsetmiyoruz. Biliyorsunuz, Türkiye`nin ilk imzacı olduğu ve Türkiye`de imzalanan Sözleşme`den 2021 yılında çıktık.  

Cinsel, fiziksel şiddet, ısrarlı takip ve çocuk yaşta evlilikler de bir şiddet biçimi ve ayrımcılık. Yeni şiddet kavramları da gündeme geldi. Dijital şiddet diyebiliyoruz, siber şiddeti diyebiliyoruz. Flört şiddeti gençler arasında çıkan şiddet biçimlerinden biri. Cep telefonlarının şifresini vermek ya da hesaplarının şifresini vermek aslında bir şiddet. Bunlar gençler arasında birbirini sevmenin karşılığı olarak da görülüyor. Bunun farkında olmak önemli. 

Şiddetin bir insan hakları ihlâli olduğunu söylememiz gerekiyor. Bütün uluslararası sözleşmeler bunun altını çiziyor.” 

MEYER-LANDRUT: ENTEGRASYONUN EN İYİ YÖNTEMLERİNDEN BİRİSİ EĞİTİM 

Panelin soru cevap bölümünde gelen göçmenlerin entegrasyonu sorusu üzerine Büyükelçi Meyer-Landrut, “Göçmenler ve mültecilerin entegrasyonu konusunda, AB olarak Türkiye`de destek vermeye çalışıyoruz, bizim şöyle bir deneyimimiz oldu: Eğitim, eğitim, eğitim. Okul çağında çok fazla mülteci var. Dolayısıyla, Türkiye`den arkadaşlarıyla aynı sınıfta eğitip alıp dil öğrenecekler ve toplumla ilgili çok şey öğrenecekler. Entegrasyonun en iyi yöntemlerinden birisi eğitim. Bu Almanya ve Türkiye için de geçerli” yanıtını verdi. 

Düzenlenen bugünkü panelle “Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm” kampanyası da başlamış oldu. Kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri konusunda farkındalığının arttırılması hedeflenen söz konusu kampanya, dünya çapında yürütülüyor. 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA