2 Şubat 2023 Perşembe

01:39   KILIÇDAROĞLU: ATAMA BEKLEYEN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE SÖZÜMDÜR. İKTİDARA GELİYORUZ, ÇİFTÇİMİZLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞINIZ KADROLARI HIZLA SAĞLAYACAĞIZ   01:28   ERDOĞAN: EYT KAPSAMINDA EMEKLİLİĞE HAK KAZANAN VATANDAŞLARIMIZA İLK AYLIKLARI ŞUBAT YA DA MART GİBİ BAĞLANABİLİR   22:58   AYKUT ERDOĞDU, CHP`YE GERİ DÖNDÜ   22:28   FAİK ÖZTRAK: ERDOĞAN, MECLİS`E GELMEYEN AK PARTİLİ VEKİLLERE KIZMIŞ; ‘ALDIĞINIZ MAAŞ HARAMDIR HAKKIMI HELAL ETMİYORUM` DEMİŞ. ‘BUNLAR MİLLETTEN KOPTU` DERKEN BOŞA DEMİYORUZ. ARTIK GİDİYORSUNUZ   22:15    CHP’Lİ SAYDAM,SANDIKTA HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAKTIR   22:13   ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE TEDAVİ GÖRDÜ, HAYATA TUTUNDU   22:12   VALİ PEHLİVAN MTOSB’DE İNCELEMELERDE BULUNDU   22:10   “TOROSLAR’DAN KARTPOSTALLIK MANZARALAR”   22:08   AYDIN`DA ELEKTRİK İHALESİNİ ALAN AYDEM ŞİRKETİ, AKP VE ERDOĞAN LOGOLU BAYRAKLARI ASTI   22:04   KILIÇDAROĞLU: DEFALARCA UYARDIM SENİ SPK, GEREKENİ YAPMADIN, KÜÇÜK YATIRIMCININ SOYULMASINA GÖZ YUMDUN. ÇOK ÖFKELİYİM. GÖRÜŞECEĞİZ. VALLAHİ DE GÖRÜŞECEĞİZ   20:02   KARAMOLLAOĞLU, BABACAN VE DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   18:27   MERAL AKŞENER, İYİ PARTİ GENÇLİK KOLLARI İL BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ   18:27   TBMM`DE MİLLETVEKİLLERİNE BİLGİ VEREN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRÜ`NDEN H.K.G. DEĞERLENDİRMESİ: “MÜNFERİT OLAYLARIN BASIN ÜZERİNDEN YANSIMASI SONUCU BU OLAYLAR OLUŞUYOR. SANKİ BAKANLIK, OLAY OLDUĞUNDA HAREKETE GEÇİYOR GİBİ”   18:13   CHP`NİN "YÜRÜTME ORGANININ MECLİS ÜZERİNDEKİ VESAYETİNİN ARAŞTIRILMASI" ÖNERİSİ, AKP VE MHP`Lİ MİLLETVEKİLLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ   18:13   CHP SAHA ÇÖZÜM EKİBİ YOZGAT`TA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI   18:05   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER, ÖĞRENCİLERİN YARIŞMA HEYECANINA ORTAK OLDU   17:59   SEYİT TORUN: "SERBEST PİYASADA FINDIK 63 LİRAYA ULAŞIRKEN, TMO 58 VE 61 TL ÜZERİNDEN FINDIK SATIŞINA BAŞLADI VE FINDIK FİYATLARI 7-8 LİRA DÜŞTÜ. BU ÜRETİCİYE İHANET ETMEKTİR"   17:54   ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİ CHP GENEL MERKEZİNDE   17:45   KOCAELİ ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATINDA TAŞERON İŞÇİLER, MAAŞLARINI ALAMADIKLARI İÇİN GREVE BAŞLADI: “EV SAHİBİ KAPIMIZA DAYANDI, ‘ÇIKIN` DİYOR. PERİŞAN OLDUK”   17:43   DAVUTPAŞA`DA 15 YIL ÖNCE 21 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ KAÇAK MAYTAP ATÖLYESİNDEKİ PATLAMAYA İLİŞKİN DAVADA BİR SANIK HAKKINDA ZORLA GETİRİLME KARARI VERİLDİ  
 
     
   

ÖMER FETHİ GÜRER: “ÇARPITILMIŞ BİLGİLERLE ALGI YARATILIP ÜLKE İTHALATÇI BİR KONUMDA, DIŞA BAĞIMLI TARIM POLİTİKALARINA MAHKÛM EDİLMEKTEDİR”


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal üretimde bulunan vatandaşlarının borçlarının bir yılda 108 milyar TL arttığını belirterek, “Çarpıtılmış bilgilerle algı yaratılıp ülke ithalatçı bir konumda, dışa bağımlı tarım politikalarına mahkûm edilmektedir… Zengin zenginliğini katlıyor, fakir fukara sofrasından ürün çeşidini azaltıp kuru ekmek ile idare edecek noktaya zorlanıyor” dedi.

 

Tarih : 26 Kasım 2022 Cumartesi 11:57   Okunma : 398

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal üretimde bulunan vatandaşlarının borçlarının bir yılda 108 milyar TL arttığını belirterek, “Çarpıtılmış bilgilerle algı yaratılıp ülke ithalatçı bir konumda, dışa bağımlı tarım politikalarına mahkûm edilmektedir… Zengin zenginliğini katlıyor, fakir fukara sofrasından ürün çeşidini azaltıp kuru ekmek ile idare edecek noktaya zorlanıyor” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticiler başta olmak üzere vatandaşların artan hayat pahalılığı nedeniyle yaşadıkları sıkıntılara ilişkin açıklama yaptı. “AKP iktidarında tarım sektörünün borçları sürekli katlanarak artıyor” diyen Gürer, şu değerlendirmede bulundu:

“Üreticinin borcu sürekli rekor tazeliyor. Tarım sektörünün kredi borcunun eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 70 artarak 261 miyar 713 milyon TL`ye ulaştığını görüyoruz. AKP iktidarında üreticinin bu denli borçlanması olumsuzlukları beraberinde getirmekte ve gelir gider dengesinin bozulması üreticinin elinde avcunda ne varsa yitirmesine yol açmaktadır.

Vatandaş bankalara borçlanarak yaşamını idame etmeye çalışıyor. Kasım ayında vatandaşın bankalara olan borcu 1 trilyon 386 milyar TL`ye kadar çıkmış durumda. Bu rakamın 1 trilyon 7 milyar TL` si kullanılan kredilerden oluşurken 376 miyar TL`si kredi kartı borçlarından oluşuyor. Geçen yılın bu ayında vatandaşın borcu 941 milyar 486 milyon TL`ydi. Artık vatandaşın borcu trilyonlarla telaffuz edilmeye başlandı.  AKP iktidarında geçen gün gelen günü aratır oldu. Bir yılda vatandaşın borcunun yüzde 47 oranında arttığı bir dönemin sorumlusu olan bir siyasi iktidarın ismi AKP`dir.”

BANKALARIN TAKİBİNDEKİ VATANDAŞLARIN SAYISI ARTIYOR

Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girmiş kişi sayısının 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde 706 bin kişi olduğunu, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe girmiş kişi sayısının ise aynı dönemde 820 bin kişi olduğunu vurgulayan Gürer, “Ocak-Eylül 2022 döneminde 1 milyon 218 bin kişi bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı bankalar tarafından yasal takibe intikal etmiş durumda. Bir önceki yıla bakıldığında bu rakam 855 bin kişi olarak gerçekleşmişti. Daha 2022 yılı bitmeden bu rakamın yüzde 42 oranında ve 363 bin kişi arttığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“ZENGİN ZENGİNLİĞİNİ KATLIYOR, FAKİR FUKARA SOFRASINDAN ÜRÜN ÇEŞİDİNİ AZALTIP KURU EKMEK İLE İDARE EDECEK NOKTAYA ZORLANIYOR”

Ülkenin artık yönetilemediğini ve her kesimden vatandaşın borçlanarak ertesi güne başladığını ancak bu şekilde bile alım gücünün düşmesi sebebiyle temel ihtiyaçlarında dahi taviz verir duruma geldiğini anlatan Gürer, “Hangi kesimden vatandaşla konuşursak konuşalım sorunlar aynı, vatandaş geçinemediğini belirtiyor. Emeklisi, işçisi, çiftçisi ve memuru fark etmiyor. Bu ülkenin her vatandaşının temel ihtiyaçlarına zorlanmadan ulaşabilmesi en doğal haklarıdır. Vatandaş temel ihtiyaç ürünlerini dahi alamayacak, belli bir kesim de sefa sürecek, dar ve sabit gelirli kesim ise ekmeğinde aşından kısarak yoksullukla boğuşacak. Bu gidiş iyi gidiş değildir. Zengin zenginliğini katlıyor, fakir fukara sofrasından ürün çeşidini azaltıp kuru ekmek ile idare edecek noktaya zorlanıyor” dedi.

“TARIM KESİMİNDE YAŞAN OLUMSUZLUKLARIN GIDAYA OLUMSUZ YANSIMASI OLACAK”

Siyasi iktidarın, vatandaşı mağdur eden sorunların farkına varması gerektiğini belirten Gürer, şöyle dedi:

“İşçisi, çiftçisi, emeklisi, engellisi her kesim sıkıntılı bir süreçte. Üretimden çiftçiyi uzaklaştıran gelir düzeyindeki düşme. Süt ineklerinin kesime gitmesi hayvancılığa büyük darbe vuruyor. Tarım kesiminde yaşan olumsuzlukların gıdaya olumsuz yansıması olacak. İthalatçı bir kafayla, ‘biz bunu çözeriz` diyen anlayış bir gün ithal edilecek ürün de bulamayabilir.  Rafta her ürünün varlığı ülkede kıtlık olmadığı anlamına gelmez. Çünkü raftaki ürünü alacak para vatandaşta yoksa bu ürünü alamıyorsa vatandaş mağdur ve sıkıntı içindeyse bu da bir dolaylı kıtlıktır. Günde 3 öğün yerine 2 öğüne yemeğini düşürüp sofrasındaki kabını azaltmışsa, aldığı ekmek sayısını düşürmüşse orada sorun var demektir.”

Ankara`da 200 gram ekmeğin 5 TL olması ve buğday ile arpa ithalatının devam etmesini de değerlendiren Gürer, “Ekmekte maya, un, işçilik, nakliye artışının etkilerinin üretim maliyetlerine yansıması fiyat artışını sürdürmektedir. Mevsimsel kuraklık 2023 yılı içinde tarımsal üretimde risk yaratmaktadır. Tarımsal girdi maliyetlerinin artışı sürmektedir. Buğday ve arpa ithalatı da durmadan devam etmektedir. TMO, 495 bin ton arpa ithalatı için ihale duyurusu yaptı. İhale tarihini 1 Aralık 2022 olarak belirledi. İç piyasa fiyatları civarında fiyatlar ile ithalat gerçekleşmektedir. Ülke üretimi yeterli deyip ithalatla ayakta durabilen bir süreç devam etmektedir. Sürekli kamuoyu çarpıtılmış bilgilerle algı yaratılıp ülke ithalatçı bir konumda, dışa bağımlı tarım politikalarına mahkûm edilmektedir. Ekmek fiyatlarındaki artış fakir fukaranın sofrasından ekmeğin azalmasını, vatandaşın aç yaşamaya zorlanmasını ve yoksulluğun yaygınlaşmasına neden olmaktadır” dedi.

 

 

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA